FIFA World Cup Finals 1930 Uruguay.

FIFA World Cup Finals 1930 Uruguay Match Details

WORLD CUP FINALS 1930
First Phase
Group A – Argentina, Chile, France, Mexico
13.07.30 (15.00) Montevideo, Estadio Pocitos
FRA – MEX 4:1 (3:0)
(+3000) Lombardi URU, Rego BRA, Christophe BEL
FRA: Thépot (24 Chantrel) – Capelle, Mattler – Chantrel, Pinel,
Villaplane (c) – Libérati, Delfour, Maschinot, L.Laurent, Langiller
MEX: Bonfiglio – R.Garza-Guitiérrez (c), M.Rosas – Amezcùa, Sánchez,
F.Rosas – López, Ruiz, Mejia, Carreño, Pérez
1:0 L.Laurent 19, 2:0 Langiller 40, 3:0 Maschinot 43, 3:1 Carreño 70,
4:1 Maschinot 87
NOTE: Laurent's goal is the first in World Cup history
15.07.30 (16.00) Montevideo, Parque Central
ARG – FRA 1:0 (0:0)
(~18000) Rege BRA, Saucedo BOL, Râdulescu ROM
ARG: Bossio – Della Tore, Muttis – J.Evaristo, Monti, Arico
Suárez – Perinetti, Varallo, Ferreira (c), Cerro, M.Evaristo
FRA: Thépot – Capelle, Mattles – Chantrel, Pinel, Villaplane
(c) – Libérati, Delfour, Maschinot, Laurent, Langiller
1:0 Monti 81 f
16.07.30 (14.45) Montevideo, Parque Central
CHI – MEX 3:0 (1:0)
(~7000) Christophe BEL, Aphesteguy URU, Langenus BEL
CHI: Cortés – Poirier, Morales – A.Torres, Saavedra, Elgueta –
Ojeda, Subiabre, Villalobos, Vidal, Schneeberger (c)
MEX: Sota – R. Guitiérez (c), M.Rosas – Amescùa, Sánchez,
F.Rosas – López, Gayón, Ruiz, Carreño, Pérez
1:0 Vidal 3, 2:0 M. Rosas 52 o, 3:0 Vidal 65
19.07.30 (12.50) Montevideo, Centenario
CHI – FRA 1:0 (0:0)
(~50000) Tejada URU, Lombardi URU, Rego BRA
CHI: Cortés – Chaparro, Riveros – A.Torres, Saavedra, C.Torres – Ojeda,
Subiabre, Villalobos, Vidal, Schneeberger (c)
FRA: Thépot – Capelle, Mattles – Chantrel, Delmer, Villaplane (c) –
Libérati, Delfour, Pinel, Veinante, Langiller
1:0 Subiabre 67 h (30 Thépot saved a penalty by Saavedra)
19.07.30 (15.00) Montevideo, Centenario
ARG – MEX 6:3 (3:1)
(~50000) Saucedo BOL, Alonso URU, Râdulescu ROM
ARG: Bossio – Della Tore, Paternoster – Chividini, Zumelzú (c),
Orlandini – Peucelle, Varallo, Stábile, Demaría, Spadaro
MEX: Bonfiglio – R.Garza-Guitiérrez (c), M.Rosas – Olivarez, Sánchez,
Rodriguez, F.Garza-Guitiérrez, F.Rosas – López, Gayón, Carreño
1:0 Stábile 8, 2:0 Zumelzú 12, 3:0 Stábile 17, 3:1 M.Rosas 42 p,
4:1 Varallo 53, 5:1 Zumelzú 55, 5:2 M. Rosas 65, 5:3 Gayón 75 h,
6:3 Stábile 80
(23 Bonfiglio saved penalty from Paternoster, 65 Bossio held penalty
from M.Rosas who however scored from the rebound)
22.07.30 (14.45) Montevideo, Centenario
ARG – CHI 3:1 (2:1)
(~35000) Langenus BEL, Christophe BEL, Saucedo BOL
ARG: Bossio – Della Tore, Paternoster – J.Evaristo, Monti
Orlandini – Peucelle, Varallo, Stábile, Ferreira (c), M. Evaristo
CHI: Cortés – Chaparro, Morales – A.Torres, Saavedra (c), C.Torres –
Arellano, Subiabre, Villalobos, Vidal, Aguilera
1:0 Stábile 12 h, 2:0 Stábile 13, 2:1 Arellano 15, 3:1 M.Evaristo 51
1. ARG^ 3 6 3 0 0 10-4
2. CHI 3 4 2 0 1 5-3
3. FRA 3 2 1 0 2 4-3
4. MEX 3 0 0 0 3 4-13
Group B – Bolivia, Brazil, Yugoslavia
14.07.30 (12.45) Montevideo, Parque Central
YUG – BRA 2:1 (2:0)
(~20000) Tejada URU, Vallarino URU, Balway FRA
YUG: Jakšić – Ivković (c), Mihajlović – Arsenijević, Stevanović,
Djokić – Tirnanić, Marjanović, Beck, Vujadinović, Sekulić
BRA: Joel – Brilhante, Itália – Hermógenes, Fausto, Fernando –
Poly, Nilo, Arakén, Preguinho (c), Pereira
1:0 Tirnanić 21, 2:0 Beck 30, 2:1 Preguinho 62
17.07.30 (12.45) Montevideo, Parque Central
JUG – BOL 4:0 (0:0)
(~20000) Matteucci URU, Lombardi URU, Wernken CHI
YUG: Jakšić – Ivković (c), Mihajlović – Arsenijević, Stevanović,
Djokić – Tirnanić, Marjanović, Beck, Vujadinović, Najdanović
BOL: Bermùdes – Durandal, Chavarria – Argote, Lara,
Balderrama – Gómez, Bustamante, Mendéz (c), Alborta, Férnandez
1:0 Beck 60, 2:0 Marjanović 65, 3:0 Beck 67, 4:0 Vujadinović 86
20.07.30 (13.00) Montevideo, Centenario
BRA – BOL 4:0 (1:0)
(-12000) Balway FRA, Matteucci URU, Vallejo MEX
BRA: Velloso – Zé Luiz, Itália – Hermógenes, Fausto, Fernando –
Benedito, Russinho, Carvalho Leite, Preguinho (c), Moderato
BOL: Bermùdes – Durandal, Chavarria – Sáinz, Lara,
Balderrama – Fernández, Ortiz, Bustamante, Mendéz (c), Alborta
1:0 Moderato 37, 2:0 Preguinho 67, 3:0 Moderato 73, 4:0 Preguinho 83
1. JUG^ 2 4 2 0 0 6-1
2. BRA 2 2 1 0 1 5-2
3. BOL 2 0 0 0 2 0-8
Group C – Peru, Romania, Uruguay
14.07.30 (14.50) Montevideo, Estadio Pocitas
ROM – PER 3:1 (1:0)
(+2000) Warnken CHI, Langenus BEL, Matteucci URU
ROM: Lăpuşneanu – Bürger, Steiner – Eissenbeiser, Vogl, Rafinschi –
Covaci, Deşu, Wetzer (c), Stanciu, Barbu
PER: Valdivieso – de las Casas, Soria – Galindo (c), García, Valle –
Lores, Villanueva, Denegri, Neyra, Souza-Ferreira
1:0 Stanciu 2 (95 sec), 1:1 Souza-Ferreira 75, 2:1 Barbu 79, 3:1 Stanciu 89
sent off: Galindo (56)
18.07.30 (14.30) Montevideo, Centenario
URU – PER 1:0 (0:0)
(+85000) Langenus BEL, Christophe BEL, Balway FRA
URU: Ballestero – Tejera, Nasazzi (c) – Andrade, Fernández, Gestido –
Urdinarán, Castro, Petrone, Cea, Iriarte.
PER: Pardón – de las Casas, Maquillón – Galindo (c), Denegri, Astengo –
Lores, Villanueva, Lavalle, Neyra, Souza
1:0 Castro 65
NOTE: Match preceded by stadium opening ceremony
21.07.30 (14.50) Montevideo, Centenario
URU – ROM 4:0 (3:0)
(~80000) Rego BRA, Saucedo BOL, Warnken CHI
URU: Ballestero – Macheront, Nasazzi (c) – Andrade, Fernández, Gestido –
Dorado, Scarone, Anselmo, Cea, Iriarte.
ROM: Lâpuşneanu – Bürger, Czako – Eissenbeiser, Vogl, Robe –
Covaci, Deşu,
Wetzer (c), Rafinschi, Barbu
1:0 Dorado 7, 2:0 Scarone 28, 3:0 Anselmo 31, 4:0 Cea 80
1. URU^ 2 4 2 0 0 5-0
2. ROM 2 2 1 0 1 3-5
3. PER 2 0 0 0 2 1-4
Group D – Belgium, Paraguay, United States of America
13.07.30 (15.00) Montevideo, Parque Central
USA – BEL 3:0 (2:0)
(+15000) Macias ARG, Matteucci URU, Warnken CHI
USA: Douglas – Wood, Moorhouse – Gallagher, Tracey, Brown –
Gonsalves, Florie (c), Patenaude, Auld, McGhee
BEL: Badjou – Nouvens, Hoydoncks – de Clerq, Hellemans, F.Braine
(c) – Diddens, Voorhoof, Adams, Moeschal, Versijp
1:0 McGhee 40, 2:0 McGhee 43, 3:0 Patenaude 89 h
17.07.30 (14.45) Montevideo, Parque Central
USA – PAR 3:0 (2:0)
(~20000) Macias ARG, Aphesteguy URU, Tejada URU
USA: Douglas – Wood, Moorhouse – Gallagher, Tracey, Auld –
Gonsalves, Florie (c), Patenaude, Brown, McGhee
PAR: Denis – Olmedo, Miracca – Etcheverry, Diaz, Aguirre – Nessi –
Dominguez, González, Benitez Cáceres, Vargas Peña (c)
1:0 Patenaude 10, 2:0 González 18 o, 3:0 Patenaude 50 h
NOTE: González's own goal is sometimes
given to Patenaude, making
him the first World Cup hat-trick scorer
20.07.30 (15.00) Montevideo, Centenario
PAR – BEL 1:0 (1:0)
(~12000) Vallarino URU, Lombardi URU, Macias ARG
PAR: P.Benitez – Olmedo, Flóres – S.Benitez, Diaz, Garcete, Nessi –
Romero, Gonzáles, Benitez Cáceres, Vargas Peña (c)
BEL: Badjou – de Dekens, Hoydoncks – Moeschal, Hellemans, F. Braine
(c) – Diddens, Nouvens, Adams, Delbecque, Versijp
1:0 Benites Cáceres 40
1. USA^ 2 4 2 0 0 6-0
2. PAR 2 2 1 0 1 1-3
3. BEL 2 0 0 0 2 0-4
Semi Finals
26.07.30 (14.45) Montevideo, Centenario
Argentina 6:1 (1:0) United States of America
(+60000) Langenus BEL, Vallejo MEX, Warnken CHI
ARG: Botasso – Della Tore, Paternoster – J.Evaristo, Monti,
Orlandini – Peucelle, Scopelli, Stábile, Ferreira (c), M.Evaristo
USA: Douglas – Wood, Moorhouse – Gallagher, Tracey, Auld –
Brown, Florie (c), Patenaude, Gonsalves, McGhee
1:0 Monti 20, 2:0 Scopelli 56, 3:0 Stábile 69, 4:0 Peucelle 80, 5:0
Peucelle 85, 6:0 Stábile 87, 6:1 Brown 89
27.07.30 (14.45) Montevideo, Centenario
Uruguay 6:1 (3:1) Yugoslavia
(+80000) Rego BRA, Saucedo BOL, Balway FRA
URU: Ballestero – Mascheroni, Nasazzi (c) – Andrade, Fernández, Gestido –
Dorado, Scarone, Anselmo, Cea, Iriarte.
YUG: Jakšić – Ivković (c), Mihajlović – Arsenijević, Stevanović,
Djokić – Tirnanić, Marjanović, Beck, Vujadinović, Sekulić
0:1 Vujadinović 4, 1:1 Cea 19, 2:1 Anselmo 21 h, 3:1 Anselmo 23, 4:1 Iriarte
63, 5:1 Cea 66, 6:1 Cea 72
Final
30.07.30 (15.30) Montevideo, Centenario
Uruguay 4:2 (1:2) Argentina
(-80000) Langenus BEL, Christophe BEL, Saucedo BOL
URU: Ballestero – Mascheroni, Nasazzi (c) – Andrade, Fernández, Gestido –
Dorado, Scarone, Castro, Cea, Iriarte.
ARG: Botasso – Della Torre, Paternoster – J.Evaristo, Monti, Arico
Suárez – Peucelle, Varallo, Stábile, Ferreira (c), M.Evaristo.
1;0 Dorado 12, 1:1 Peucelle 20, 1:2 Stábile 38, 2:2 Cea 58, 3:2 Iriarte
68, 4:2 Castro 89
NOTE: No third-place match. However some sources, notably the
FIFA Bulletin from 1984, affirm that the match occurred (YUG-USA 3:1)!
Quite inexplicable, if you ask me – there was no third-place match
arranged for, as indeed it has been at the previous Olympic Games.
It was introduced for the first time in 1934.
Scorers' List
8 – Stábile ARG
5 – Cea URU
3 – Peucelle ARG, Prequinho BRA, Beck JUG, Anselmo URU, Pateunade USA
2 – Monti, Zumelzú ARG, Moderato BRA, Vidal CHI, Maschinot FRA,
Vujadinović JUG, M.Rosas MEX + 1 own goal, Stanciu ROM, Castro, Dorado,
Irarte URU, McGhee USA
1 – M. Evaristo, Scopello, Varallo ARG, Arellano, Subiabre CHI, Langiller,
L.Laurent FRA, Marjanović, Tirnanić JUG, Carreño, Gayón MEX, Benito
Cacéres PAR, Sousa PER, Barbu ROM, Scarone URU, Brown USA
own goals – 2 (M.Rosas MEX for CHI + 2 goals, Gonzáles PAR for USA)
Total 70 goals (2 o, 1 f, 1 p, 6 h), 3.89 per match. Most goals ARG (18),
BEL and BOL without goals. 35 players scored (no one repeated it four
years later)
Coaches, Assistants, Reserve Players
ARG: J. Tramutola – F. Piaggio | E. Piaggio
BEL: H. Goetinck, E. Hanse | Chantraine, Debbie, Sayes
BOL: U. Saucedo | Brito, Murillo, Noya, Reyes Peñaranda
BRA: F. Rodriguez | Benvenuto, Costa, Doca, de Figuelrado, Fortes
Filho, Manuelzinho
CHI: G. Orth | Coddon, Espinoza, Muñoz
FRA: R. Caudron* | Andoire, J.Laurent, Tassin
JUG: B. Simonović | Hrnijiček, Petković, Spasojević, Stojanović, Tošić
MEX: J. Luque** | Castro Aguirol
PAR: J. Durand Laguna | Carreras Saguier, Chamorro, Florentin, Ortega,
Rivera Núñez, Vilalba
PER: F. Bru | Cillonis, Férnandez, Góngora, Nué, Quintana, Sarmiento
ROM: O. Luchide, C. Rădulescu, R. Wetzer** | Borbely II, Cociş,
Glansmann, Steinbach, Steiner I, Subáşeanu, Zauber
URU: A. Suppici – F. Arispe, E. Frigoli, L. Gracco, F. Olivieri |
Calvo, Capuccini, Melogno, Piriz, Recoba, Riolfo Secco, Saldombide
USA: W. Cummings, R. Millar | Bookie, Gentile, Olivier, Slavin, Stone
* replaced the national coach G. Barreau
** playing coach
Oldest and Youngest
Youngest – Oldest
player C.Leite BRA 18y 65d | R.Guitiérez MEX around 34
goalkeeper Valdivieso PER 20y 71d | Douglas USA 32y 26d
scorer M.Rosas MEX 18y 93d | Scarone URU 31y237d
champion Dorado URU 22y 38d | Scarone URU 31y246d
finalist Varallo ARG 20y175d | Scarone URU 31y246d
medalist Tirnanić JUG 19y 2d | Florie USA around 33
captain Galindo PER 28y127d | R.Guitiérez MEX around 34
coach Tramutola ARG 27y267d | Luqué MEX 48y 43d
referee Matteucci URU 27y 51d | Rego BRA around 49

FIFA World Cup Finals Uruguay 1930 Playing Squads

No. Pos Full Name Birth Date (Age) Caps Club Country
ARGENTINA (Group 1)
Head coach: Francisco Olazar and Juan José Tramutola
GK Ángel Bossio 5 May 1905 (aged 25)   Talleres Argentina
GK Juan Botasso 23 October 1908 (aged 21)   Quilmes Argentina
FW Roberto Cherro 23 September 1907 (aged 22)   Boca Juniors Argentina
DF Alberto Chividini 23 February 1907 (aged 23)   Central Norte Tucumán Argentina
FW Attilio Demaría 19 March 1909 (aged 21)   Estudiantil Porteño Argentina
DF José Della Torre 26 March 1906 (aged 24)   Racing Argentina
DF Juan Evaristo 20 June 1902 (aged 28)   Sportivo Barracas Argentina
FW Mario Evaristo 10 December 1908 (aged 21)   Boca Juniors Argentina
FW Manuel Ferreira 22 October 1905 (aged 24)   Estudiantes de La Plata Argentina
MF Luis Monti 15 May 1901 (aged 29)   San Lorenzo Argentina
DF Ramón Muttis 12 March 1899 (aged 31)   Boca Juniors Argentina
DF Rodolfo Orlandini 1 January 1905 (aged 25)   Estudiantil Porteño Argentina
DF Fernando Paternoster 24 May 1903 (aged 27)   Racing Argentina
FW Natalio Perinetti 28 December 1900 (aged 29)   Racing Argentina
FW Carlos Peucelle 13 September 1908 (aged 21)   Sportivo Buenos Aires Argentina
DF Edmundo Piaggio 3 October 1910 (aged 19)   Lanús Argentina
FW Alejandro Scopelli 12 May 1908 (aged 22)   Estudiantes de La Plata Argentina
FW Carlos Spadaro 5 February 1902 (aged 28)   Lanús Argentina
FW Guillermo Stábile 17 January 1905 (aged 25)   Huracán Argentina
MF Pedro Suárez 21 December 1909 (aged 20)   Boca Juniors Argentina
FW Francisco Varallo 5 February 1910 (aged 20)   Gimnasia y Esgrima La Plata Argentina
DF Adolfo Zumelzú 5 January 1902 (aged 28)   Estudiantil Porteño Argentina
CHILE (Group 1)
Head coach: György Orth (Hungary)
FW Juan Aguilera     Audax Italiano Chile
FW Guillermo Arellano 21 August 1908 (aged 21)   Colo-Colo Chile
DF Ernesto Chaparro 4 January 1901 (aged 29)   Colo-Colo Chile
FW Arturo Coddou     Arturo Fernández Vial Chile
GK Roberto Cortés 2 February 1905 (aged 25)   Colo-Colo Chile
MF Humberto Elgueta     Santiago Wanderers Chile
GK Cesar Espinoza     Santiago Wanderers Chile
DF Víctor Morales 10 May 1905 (aged 25)   Colo-Colo Chile
FW Horacio Muñoz     Arturo Fernández Vial Chile
FW Tomás Ojeda 20 April 1910 (aged 20)   Boca Juniors Antofagasta Chile
DF Ulises Poirier 2 February 1897 (aged 33)   La Cruz Valparaiso Chile
DF Guillermo Riveros 10 February 1902 (aged 28)   La Cruz Valparaiso Chile
MF Guillermo Saavedra 5 November 1903 (aged 26)   Colo-Colo Chile
FW Carlos Schneeberger 21 June 1902 (aged 28)   Colo-Colo Chile
FW Guillermo Subiabre 25 February 1902 (aged 28)   Colo-Colo Chile
MF Arturo Torres 20 October 1906 (aged 23)   Colo-Colo Chile
MF Casimiro Torres 1906   Everton Chile
FW Carlos Vidal 24 February 1902 (aged 28)   Audax Italiano Chile
FW Eberardo Villalobos 1 April 1908 (aged 22)   Rangers Chile
FRANCE (Group 1)
Head coach: Raoul Caudron
DF Numa Andoire 19 March 1908 (aged 22) 0 FC Antibes France
DF Marcel Capelle 11 December 1904 (aged 25) 4 Racing Club de France France
MF Augustin Chantrel 11 November 1906 (aged 23) 8 CASG Paris France
FW Edmond Delfour 1 November 1907 (aged 22) 6 Racing Club de France France
MF Célestin Delmer 15 February 1907 (aged 23) 2 Amiens AC France
FW Marcel Langiller 2 June 1908 (aged 22) 8 Excelsior AC Roubaix France
MF Jean Laurent 30 December 1906 (aged 23) 3 CA Paris France
FW Lucien Laurent 10 December 1907 (aged 22) 2 CA Paris France
FW Ernest Libérati 22 March 1906 (aged 24) 3 Amiens AC France
FW André Maschinot 28 June 1903 (aged 27) 3 FC Sochaux France
DF Étienne Mattler 25 December 1905 (aged 24) 1 FC Sochaux France
MF Marcel Pinel 8 July 1908 (aged 22) 3 Red Star Paris France
GK André Tassin 1902 0 Racing Club de France France
GK Alex Thépot 30 July 1906 (aged 23) 12 Red Star Paris France
FW Émile Veinante 12 June 1907 (aged 23) 3 Racing Club de France France
MF Alexandre Villaplane 12 September 1905 (aged 24) 22 Racing Club de France France
MEXICO (Group 1)
Head coach: Juan Luque de Serralonga
MF Efraín Amézcua     Atlante Mexico
GK Oscar Bonfiglio 5 October 1905 (aged 24)   Marte Mexico
FW Juan Carreño 14 August 1907 (aged 22)   Atlante Mexico
FW Jesús Castro     Atlante Mexico
DF Rafael Garza Gutiérrez 13 December 1896 (aged 33)   América Mexico
DF Francisco Garza Gutiérrez 1904   América Mexico
FW Roberto Gayón 1905   América Mexico
FW Hilario López 18 November 1907 (aged 22)   Marte Mexico
FW Dionisio Mejía 6 January 1907 (aged 23)   Atlante Mexico
FW Felipe Olivares 1905   Atlante Mexico
FW Luis Pérez 1907   Necaxa Mexico
MF Raymundo Rodríguez 1905   Marte Mexico
MF Felipe Rosas 5 February 1910 (aged 20)   Atlante Mexico
DF Manuel Rosas 17 April 1912 (aged 18)   Atlante Mexico
FW José Ruíz 1904   Necaxa Mexico
MF Alfredo Sánchez     América Mexico
GK Isidoro Sota 1902   América Mexico
YUGOSLAVIA (Group 2)
Head coach: Boško Simonović
MF Milorad Arsenijević 6 June 1906 (aged 24) 16 SK Beograd Yugoslavia
FW Ivan Bek 29 October 1909 (aged 20) 2 FC Sète France
MF Momčilo Đokić 27 February 1911 (aged 19) 2 Jugoslavija Beograd Yugoslavia
FW Branislav Hrnjiček 5 June 1908 (aged 22) 4 Jugoslavija Beograd Yugoslavia
DF Milutin Ivković 3 March 1906 (aged 24) 22 ASK Beograd Yugoslavia
GK Milovan Jakšić 21 September 1909 (aged 20) 2 ASK Beograd Yugoslavia
FW Blagoje Marjanović 9 September 1907 (aged 22) 15 SK Beograd Yugoslavia
DF Dušan Marković 9 March 1906 (aged 24) 0 Vojvodina Novi Sad Yugoslavia
DF Dragoslav Mihajlović 13 December 1906 (aged 23) 1 BSK Beograd Yugoslavia
FW Dragutin Najdanović 15 April 1908 (aged 22) 3 BSK Beograd Yugoslavia
FW Branislav Sekulić 29 October 1906 (aged 23) 3 SC Montpellier France
MF Teofilo Spasojević 21 January 1909 (aged 21) 1 Jugoslavija Beograd Yugoslavia
MF Ljubiša Stefanović 4 January 1910 (aged 20) 0 FC Sète France
GK Milan Stojanović   0 BSK Beograd Yugoslavia
FW Aleksandar Tirnanić 15 July 1911 (aged 18) 5 BSK Beograd Yugoslavia
DF Dragomir Tošić 8 November 1909 (aged 20) 0 BSK Beograd Yugoslavia
FW Đorđe Vujadinović 6 December 1909 (aged 20) 4 BSK Beograd Yugoslavia
BRAZIL (Group 2)
Head coach: Píndaro de Carvalho Rodrigues
FW Araken 17 July 1905 (aged 24)   Santos Brazil
FW Benedicto 10 May 1910 (aged 20)   Botafogo Brazil
MF Benevenuto 8 August 1903 (aged 26)   Flamengo Brazil
DF Brilhante 5 November 1904 (aged 25)   Vasco da Gama Brazil
FW Carvalho Leite 25 June 1912 (aged 18)   Botafogo Brazil
FW Doca 7 April 1903 (aged 27)   São Cristóvão Brazil
MF Fausto 28 January 1905 (aged 25)   Vasco da Gama Brazil
MF Fernando 1 March 1906 (aged 24)   Fluminense Brazil
MF Fortes 9 September 1901 (aged 28)   Fluminense Brazil
MF Hermógenes 4 November 1908 (aged 21)   América Brazil
DF Itália 22 May 1907 (aged 23)   Vasco da Gama Brazil
MF Ivan Mariz 16 May 1910 (aged 20)   Fluminense Brazil
GK Joel 1 May 1904 (aged 26)   América Brazil
FW Manoelzinho 22 August 1907 (aged 22)   Goytacaz Brazil
FW Moderato 14 July 1902 (aged 27)   Flamengo Brazil
FW Nilo 3 April 1903 (aged 27)   Botafogo Brazil
DF Oscarino 17 January 1907 (aged 23)   Ypiranga Niterói Brazil
MF Pamplona 24 March 1904 (aged 26)   Botafogo Brazil
FW Poly 26 January 1909 (aged 21)   Americano Brazil
FW Preguinho 8 February 1905 (aged 25)   Fluminense Brazil
FW Russinho 18 December 1902 (aged 27)   Vasco da Gama Brazil
FW Teóphilo 11 April 1900 (aged 30)   São Cristóvão Brazil
GK Velloso 25 September 1908 (aged 21)   Fluminense Brazil
DF Zé Luiz 16 November 1904 (aged 25)   São Cristóvão Brazil
BOLIVIA (Group 2)
Head coach: Ulises Saucedo
FW Mario Alborta 1904 7 Club Bolívar Bolivia
MF Juan Argote 1906 0 Club Bolívar Bolivia
GK Jesús Bermúdez 1902 6 Oruro Royal Bolivia
MF Miguel Brito   0 Oruro Royal Bolivia
FW José Bustamante 1907 7 Litoral Bolivia
DF Casiano Chavarría 3 August 1901 (aged 28) 6 Calavera La Paz Bolivia
DF Segundo Durandal 17 March 1912 (aged 18) 0 CS San Jose Oruro Bolivia
FW René Fernández 1906 0 Alianza Oruro Bolivia
FW Gumersindo Gómez 1907 0 Oruro Royal Bolivia
MF Diógenes Lara 1902 7 Club Bolívar Bolivia
FW Rafael Méndez 1904 7 Universitario La Paz Bolivia
GK Miguel Murillo   0 Club Bolívar Bolivia
MF Constantino Noya   0 Oruro Royal Bolivia
FW Eduardo Reyes Ortíz 1907 0 The Strongest Bolivia
* DF Luis Reyes Peñaranda   0 Universitario La Paz Bolivia
MF Renato Sáinz 14 December 1899 (aged 30)   The Strongest Bolivia
MF Jorge Valderrama 12 December 1906 (aged 23) 5 Oruro Royal Bolivia
URUGUAY (Group 3)
Head coach: Alberto Suppici
MF José Andrade 22 November 1901 (aged 28) 29 Nacional Uruguay
FW Peregrino Anselmo 3 August 1904 (aged 25) 8 Peñarol Uruguay
GK Enrique Ballesteros 18 January 1905 (aged 25) 19 Rampla Juniors Uruguay
FW Juan Carlos Calvo 1906 0 Miramar Misiones Uruguay
GK Miguel Capuccini 5 January 1904 (aged 26) 6 Peñarol Uruguay
FW Héctor Castro 29 November 1904 (aged 25) 17 Nacional Uruguay
FW Pedro Cea 1 September 1900 (aged 29) 21 Nacional Uruguay
FW Pablo Dorado 22 June 1908 (aged 22) 2 Bella Vista Uruguay
MF Lorenzo Fernández 20 May 1900 (aged 30) 20 Peñarol Uruguay
MF Álvaro Gestido 17 May 1907 (aged 23) 10 Peñarol Uruguay
FW Santos Iriarte 2 November 1902 (aged 27) 5 Racing Club Uruguay
DF Ernesto Mascheroni 21 November 1907 (aged 22) 0 Olimpia Uruguay
MF Ángel Melogno 22 March 1905 (aged 25) 5 Bella Vista Uruguay
DF José Nasazzi 24 May 1901 (aged 29) 28 Bella Vista Uruguay
FW Pedro Petrone 11 May 1904 (aged 26) 27 Nacional Uruguay
MF Conduelo Píriz 1905 7 Nacional Uruguay
DF Emilio Recoba 3 November 1904 (aged 25) 5 Nacional Uruguay
MF Carlos Riolfo 5 November 1905 (aged 24) 2 Peñarol Uruguay
FW Zoilo Saldombide 18 March 1905 (aged 25) 14 Montevideo Wanderers Uruguay
FW Héctor Scarone 26 November 1898 (aged 31) 48 Nacional Uruguay
DF Domingo Tejera 22 July 1899 (aged 30) 15 Montevideo Wanderers Uruguay
FW Santos Urdinarán 30 March 1900 (aged 30) 19 Nacional Uruguay
ROMANIA (Group 3)
Head coach: Costel Rădulescu
FW Ştefan Barbu 2 March 1908 (aged 22) 4 Gloria Arad Romania
MF Alexandru Borbely   0 Belvedere Bucureşti Romania
DF Rudolf Bürger 31 October 1908 (aged 21) 4 Chinezul Timişoara Romania
DF Iosif Czako 11 June 1906 (aged 24) 1 UDR Reşiţa Romania
FW Adalbert Deşu 1909 4 UDR Reşiţa Romania
MF Alfred Eisenbeisser 7 April 1908 (aged 22) 0 Dragoş Vodă Cernăuţi Romania
FW Andrei Glanzmann 27 March 1907 (aged 23) 0 FC Oradea Romania
FW Elemer Kocsis 27 February 1910 (aged 20) 0 FC Bihor Romania
FW Miklós Kovács 23 December 1911 (aged 18) 3 Banatul Timişoara Romania
GK Ion Lǎpuşneanu 8 December 1908 (aged 21) 3 Sportul Studenţesc Romania
MF Ladislau Raffinsky 23 April 1905 (aged 25) 4 Juventus Bucuresti Romania
MF Corneliu Robe 23 May 1908 (aged 22) 0 Olympia Bucureşti Romania
FW Constantin Stanciu 1911 4 Venus Bucureşti Romania
MF Petre Steinbach 1 January 1906 (aged 24) 0 FC Unirea Tricolor Bucureşti Romania
DF Adalbert Steiner 24 January 1907 (aged 23) 9 Chinezul Timişoara Romania
MF Rudolf Steiner   5 Chinezul Timişoara Romania
FW Ilie Subăşeanu 1906 2 Olympia Bucureşti Romania
MF Emerich Vogl 12 August 1905 (aged 24) 10 Juventus Bucureşti Romania
FW Rudolf Wetzer 17 March 1901 (aged 29) 12 Juventus Bucureşti Romania
GK Samuel Zauber 1 January 1901 (aged 29) 0 Maccabi Bucureşti Romania
PERU (Group 3)
Head coach: Spain Francisco Bru
MF Eduardo Astengo     Universitario de Deportes Peru
FW Carlos Cillóniz     Universitario de Deportes Peru
DF Mario de las Casas 31 January 1901 (aged 29)   Lawn Tennis de la Exposición Peru
MF Alberto Denegri     Alianza Lima Peru
DF Arturo Fernández 10 April 1910 (aged 20)   Universitario de Deportes Peru
MF Plácido Galindo 9 March 1906 (aged 24)   Universitario de Deportes Peru
MF Domingo García 1904   Alianza Lima Peru
FW Jorge Góngora     Universitario de Deportes Peru
FW José María Lavalle 5 June 1911 (aged 19)   Alianza Lima Peru
FW Julio Lores 15 September 1908 (aged 21)   Association FBC Peru
DF Antonio Maquilón 29 November 1902 (aged 27)   Tarapacá Ferroviario Peru
FW Demetrio Neyra 1906   Alianza Lima Peru
FW Pablo Pacheco     Universitario de Deportes Peru
GK Jorge Pardon 19 December 1909 (aged 20)   Sporting Tabaco Peru
MF Julio Quintana     Alianza Lima Peru
FW Lizardo Rodríguez Nue 30 August 1910 (aged 19)   Progreso Peru
FW Jorge Sarmiento     Alianza Lima Peru
DF Alberto Soria 1906   Alianza Lima Peru
FW Luis Souza Ferreira 30 June 1904 (aged 26)   Universitario de Deportes Peru
GK Juan Valdivieso 6 May 1910 (aged 20)   Alianza Lima Peru
MF Juan Alfonso Valle 1905   Italiano Lima Peru
FW Alejandro Villanueva 4 June 1908 (aged 22)   Alianza Lima Peru
UNITED STATES of AMERICA (Group 4)
Head coach: Robert Millar
MF Andy Auld 26 January 1900 (aged 30) 1 Providence Gold Bugs United States
FW Mike Bookie 12 September 1904 (aged 25) 0 Cleveland Slavia United States
MF Jim Brown 31 December 1908 (aged 21) 3 New York Giants United States
GK Jimmy Douglas 12 January 1898 (aged 32) 5 New York Nationals United States
FW Tom Florie 6 September 1897 (aged 32) 2 New Bedford Whalers United States
DF Jimmy Gallagher 7 June 1901 (aged 29) 2 New York Nationals United States
DF James Gentle 21 July 1904 (aged 25) 0 Philadelphia Cricket Club United States
MF Billy Gonsalves 10 August 1908 (aged 21) 0 Fall River Marksmen United States
FW Bart McGhee 30 April 1899 (aged 31) 0 New York Nationals United States
DF George Moorhouse 4 May 1901 (aged 29) 1 New York Giants United States
MF Arnie Oliver 22 May 1907 (aged 23) 0 Providence Gold Bugs United States
FW Bert Patenaude 4 November 1909 (aged 20) 0 Fall River Marksmen United States
MF Philip Slone 20 January 1907 (aged 23) 0 New York Giants United States
DF Raphael Tracey 6 February 1904 (aged 26) 0 Ben Millers United States
DF Frank Vaughn 18 February 1902 (aged 28) 0 Ben Millers United States
DF Alexander Wood 12 June 1907 (aged 23) 0 Detroit Holley Carburetor United States
PARAGUAY (Group 4)
Head coach: José Durand Laguna
MF Francisco Aguirre 1908   Olimpia Paraguay
GK Pedro Benítez     Libertad Paraguay
MF Santiago Benítez 1903   Olimpia Paraguay
FW Delfín Benítez Cáceres 24 September 1910 (aged 19)   Libertad Paraguay
FW Saguier Carreras     Sportivo Luqueño Paraguay
DF Eustacio Chamorro     Presidente Hayes Paraguay
GK Modesto Denis 1901   Nacional Paraguay
MF Eusebio Díaz 1901   Guaraní Paraguay
FW Diógenes Domínguez 1902   Sportivo Luqueño Paraguay
MF Romildo Etcheverry 1907   Olimpia Paraguay
MF Diego Florentín     River Plate Paraguay
DF Salvador Flores 1906   Cerro Porteño Paraguay
MF Tranquilino Garcete 1907   Libertad Paraguay
FW Aurelio González 25 September 1905 (aged 24)   Olimpia Paraguay
DF José Miracca 23 September 1903 (aged 26)   Nacional Paraguay
FW Lino Nessi 1904   Libertad Paraguay
DF Quiterio Olmedo 21 December 1907 (aged 22)   Nacional Paraguay
FW Amadeo Ortega     River Plate Paraguay
FW Bernabé Rivera     Sportivo Luqueño Paraguay
FW Gerardo Romero 1906   Libertad Paraguay
FW Luis Vargas Peña 1905   Olimpia Paraguay
FW Jacinto Villalba     Cerro Porteño Paraguay
BELGIUM (Group 4)
Head coach: Hector Goetinck
FW Ferdinand Adams 3 May 1903 (aged 27) 21 SC Anderlechtois Belgium
GK Arnold Badjou 26 June 1909 (aged 21) 3 Daring Club de Bruxelles Societe Royale Belgium
MF Pierre Braine 26 October 1900 (aged 29) 42 Royal Beerschot AC Belgium
MF Alexis Chantraine 16 March 1901 (aged 29) 0 Royal FC Liegeois Belgium
GK Jean De Bie 9 May 1892 (aged 38) 37 Royal Racing Club de Bruxelles Belgium
MF Jean De Clercq 17 May 1905 (aged 25) 5 Royal Antwerp FC Belgium
DF Henri De Deken 3 August 1907 (aged 22) 0 Royal Antwerp FC Belgium
FW Gérard Delbeke 1 September 1903 (aged 26) 0 Royal FC Brugeois Belgium
FW Jan Diddens 14 September 1908 (aged 21) 21 RC de Malines Societe Royale Belgium
MF August Hellemans 14 September 1907 (aged 22) 4 Royal FC Malinois Belgium
DF Nic Hoydonckx 29 December 1900 (aged 29) 19 FC Excelsior Hasselt Belgium
FW Jacques Moeschal 6 September 1900 (aged 29) 15 Royal Racing Club de Bruxelles Belgium
DF Theodore Nouwens 17 February 1908 (aged 22) 10 RC de Malines Societe Royale Belgium
FW André Saeys 20 February 1911 (aged 19) 0 Royal CS Brugeois Belgium
FW Louis Versyp 5 December 1908 (aged 21) 7 Royal FC Brugeois Belgium
FW Bernard Voorhoof 10 May 1910 (aged 20) 6 Liersche Sportkring Belgium

Archives
Back To Top