FIFA World Cup Finals 1958 Sweden.

FIFA World Cup Finals 1958 Sweden Match Details

WORLD CUP FINALS 1958
Group A
Argentina, Czechoslovakia, West Germany, Northern Ireland
08.06.58 (19.00) Halmstad, Örjans Vall
NIR – CZE 1:0 (1:0)
(-11000) Seipelt AUT, Ellis ENG, Campos POR
NIR: Gregg – Keith, McMichael, Blanchflower (c) – Cunningham, Peacock –
Bingham, Cush, Dougan, McIlroy, McParland
CZE: Dolejši – Mráz, Novák (c), Pluskal – Čadek, Masopust – Hovorka, Dvořak,
Borovička, Hertl, Kraus
1:0 Cush 20
08.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion
(+31000) Leafe ENG, Helge DAN, Ahlner SWE
GER – ARG 3:1 (2:1)
GER: Herkenrath – Stollenwerk, Juskowiak, Eckel – Erhardt, Szymaniak –
Rahn, F.Walter, Seeler, Schmidt, Schäfer (c)
ARG: Carrizo – Lombardo, Vairo, Rossi – Dellacha (c), Varacka – Corbatta, Prado,
Menendez, Rojas, Cruz
0:1 Carbatta 3, 1:1 Rahn 33, 2:1 Seeler 42, 3:1 Rahn 79
11.06.58 (19.00) Halmstad, Örjans Vall
ARG – NIR 3:1 (1:1)
(+14000) Ahlner SWE, Campos POR, Helge DAN
ARG: Carrizo – Lombardo, Vairo, Rossi – Dellacha (c), Varacka – Corbatta,
Avio, Menendez, Labruna, Boggio
NIR: Gregg – Keith, McMichael, Blanchflower (c) – Cunningham, Peacock –
Bingham, Cush, Coyle, McIlroy, McParland
0:1 McParland 4, 1:1 Corbatta 36 p, 2:1 Menéndez 66, 3:1 Avio 80
11.06.58 (19.00) Hälsingborg, Olympiavalle
GER – CZE 2:2 (0:2)
(~25000) Ellis ENG, Seipelt AUT, Leafe ENG
GER: Herkenrath – Stollenwerk, Juskowiak, Schnellinger – Erhardt, Szymaniak –
Rahn, F.Walter, Seeler, Klodt, Schäfer (c)
CZE: Dolejši – Mráz, Novák (c), Pluskál – Popluhar, Masopust – Hovorka, Dvořák,
Molnár, Feureisl, Zikán
0:1 Dvořák 24 p, 0:2 Zikan 42, 1:2 Schäfer 60, 2:2 Rahn 70
15.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion
GER – NIR 2:2 (1:1)
(-22000) Campos POR, Ahlner SWE, Helge DAN
GER: Herkenrath – Stollenwerk, Juskowiak, Eckel – Erhardt, Szymaniak –
Rahn, F.Walter, Seeler, Klodt, Schäfer (c)
NIR: Gregg – Keith, McMichael, Blanchflower (c) – Cunningham, Peacock –
Bingham, Cush, Casey, McIlroy, McParland
0:1 McParland 19, 1:1 Rahn 21, 1:2 McParland 60, 2:2 Rahn 79
15.06.58 (19.00) Hälsingborg, Olympiavalle
CZE – ARG 6:1 (3:0)
(~16000) Ellis ENG, Leafe ENG, Seipelt AUT
CZE: Dolejši – Mráz, Novák (c), Popluhár – Masopust, Hovorka – Dvořák,
Borovička, Molnár, Feureisl, Zikán
ARG: Carrizo – Lombardo, Vairo, Rossi – Dellacha (c), Varacka – Corbatta,
Avio, Menéndez, Labruna, Cruz
1:0 Dvořák 8, 2:0 Zikan 17, 3:0 Hovorka 39, 3:1 Corbatta 65 p, 4:1 Feureisl
69, 5:1 Zikan 82, 6:1 Hovorka 89
1. GER^ 3 1 2 0 4 7-5
2. CZE 3 1 1 1 3 8-4
3. NIR^ 3 1 1 1 3 4-5
4. ARG 3 1 0 2 2 5-10
17.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion (playoff)
NIR – CZE 2:1 (1:1)
(+6000) Guigue FRA, Ahlner SWE, Campos POR
NIR: Uprichard – Keith, McMichael, Blanchflower (c) – Cunningham, Peacock –
Bingham, Cush, Scott, McIlroy, McParland
CZE: Dolejši – Mráz, Novák (c), Bubernik – Popluhár, Masopust – Zikán, Dvořák,
Borovička, Feureisl, Molnár
0:1 Zikán 19 h, 1:1 McParland 44, McParland 99
sent off: Bubernik (102)
Group B – France, Yugoslavia, Paraguay, Scotland
08.06.58 (19.00) Västeraas, Arosvallen
SCO – JUG 1:1 (0:1)
(+9500) Wyssling SUI, Macko GER, Orlandini ITA
SCO: Younger (c) – Caldow, Hewie, Turnbull – Evans, Cowie – Leggat, Murray
Mudie, Collins, Imlach
YUG: Beara – Šijaković, Crnković, Krstić – Zebec (c), Boskov – Petaković,
Veselinović, Milutinović, Šekularac, Rajkov
0:1 Petaković 13, 1:1 Murray 48
08.06.58 (19.00) Norrköping, Idrottsparken
FRA – PAR 7:3 (2:2)
(+16000) Gardeázabal ESP, Griffiths WAL, Brossi ARG
FRA: Remetter – Kaelbel, Lerond, Penverne – Jonquet (c), Marcel –
Wisnieski, Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
PAR: Mayeregger – Arevalo, Miranda, Achucaro – Lezcano, Villalba –
Aguero (c), Parodi, Romero, Re, Amarilla
0:1 Amarilla 21, 1:1 Fontaine 25, 2:1 Fontaine 30, 2:2 Amarilla 42 p, 2:3
Romero 50, 3:3 Piantoni 31, 4:3 Wisnieski 62, 5:2 Fontaine 66, 6:2 Kopa 70,
7:3 Vincent 84
11.06.58 (19.00) Norrköping, Idrottsparken
PAR – SCO 3:2 (2:1)
(+11000) Orlandini ITA, Gardeazábal ESP, Angrén SWE
PAR: Aguilar – Arevalo, Echague, Achucaro – Lezcano, Villalba – Aguero (c),
Parodi, Romero, Re, Amarilla
SCO: Younger (c) – Caldow, Parker – Turnbull, Evans, Cowie, Leggat –
Robertson, Mudie, Collins, Fernie
1:0 Aguero 4, 1:1 Mudie 23, 2:1 Re 44, 3:1 Parodi 74, 3:2 Collins 76
11.06.58 Västeraas, Arosvallen
JUG – FRA 3:2 (1:1)
(+12000) Griffiths WAL, Dragvoli NOR, Wyssling SUI
YUG: Beara – Tomić, Crnković, Krstić – Zebec (c), Boskov – Petaković,
Veselinović, Milutinović, Šekularac, Rajkov
FRA: Remetter – Kaelbel, Lerond, Penverne – Jonquet (c), Marche – Wisnieski,
Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
0:1 Fontaine 5, 1:1 Petaković 16, 2:1 Vaselinović 65, 2:2 Fontaine 85, 3:2
Vaselinović 87
15.06.58 (19.00) Örebro, Eyravallen
FRA – SCO 2:1 (2:0)
(-14000) Brossi ARG, Orlandini iTA, Wyssling SUI
FRA: Abbes – Kaelbel, Lerond, Penverne – Jocquet (c), Marcel – Wisnieski,
Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
SCO: Brown – Caldow, Hewie, Turnbull – Evans (c), Mackay – Imlach, Murray,
Mudie, Collins, Baird
1:0 Kopa 22, 2:0 Fontaine 45, 2:1 Baird 66 (23 Howie missed penalty)
15.06.58 (19.00) Eskilstuna, Tunavallen
PAR – JUG 3:3 (1:2)
(+13000) Macko CZE, Gardeazábal ESP, Griffiths WAL
PAR: Aguilar – Arevalo, Echague, Achucaro – Lezcano, Villalba – Aguero (c),
Parodi, Romero, Re, Amarilla
YUG: Beara – Tomić, Crnković, Krstić – Zebec (c), Boskov – Petaković,
Veselinović, Ognjanović, Šekularac, Rajkov
0:1 Ognjanović 12, 1:1 Parodi 21, 1:2 Veselinović 29, 2:2 Aguero 49, 2:3 Rajkov
74, 3:3 Romero 90
1. FRA^ 3 2 0 1 4 11-7
2. JUG^ 3 1 2 0 4 7-6
3. PAR 3 1 1 1 3 9-12
4. SCO 3 0 1 2 1 4-6
Group C – Hungary, Mexico, Sweden, Wales
08.06.58 (14.00) Solna, Raasunda Stadion
SWE – MEX 3:0 (1:0)
(+34000) Latichev ZSR, Mowatt SCO, Eriksson FIN
SWE: Svensson – Bergmark, Axbom, Liedholm (c), Gustavsson – Parling, Hamrin –
Mellberg, Simonsson, Gren, Skoglund
MEX: Carbajal (c) – del Muro, Villegas, Portugal, Romo – Flóres, Hernández –
Reyes, Calderón, Gutiérrez, Sesma
1:0 Simonsson 17 h, 2:0 Liedholm 58 p (penalty was repeated), 3:0 Simonsson 64
NOTE: Match preceded by WC opening ceremony
08.06.58 (19.00) Sandviken, Jernvallen
HUN – WAL 1:1 (1:1)
(+15000) Codesal URU, Lemešić JUG, van Nuffel BEL
HUN: Grosics – Matrái, Sárosi, Bozsik – Sipos, Berendi – Sándor,
Hidegkuti (c), Tichy, Bundzsák, Fenyvesi
WAL: Kelsey – Williams, Hopkins, Sullivan – M.Charles, Bowen (c) – Webster,
Medwin, J.Charles, Allchurch, Jones
1:0 Bozsik 4, 1:1 J.Charles 26
11.06.58 (19.00) Solna, Raasunda Stadion
MEX – WAL 1:1 (0:1)
(+15000) Lemešić JUG, Codesal URU, Latichev ZSR
MEX: Carbajal – del Muro, Cárdenas (c), Belmonte – Romo, Flóres – González,
Reyes, Blanco, Gutiérrez, Sesma
WAL: Kelsey – Williams, Hopkins, Baker – M.Charles, Bowen (c) – Webster,
Medwin, J.Charles, Allchurch, Jones
0:1 Allchurch 32, 1:1 Belmonte 69
12.06.58 (19.00) Solna, Raasunda Stadion
SWE – HUN 2:1 (1:0)
(-39000) Mowatt SCO, Dragvoll NOR, van Nuffel BEL
SWE: Svensson – Bergmark, Axbom, Liedholm (c) – Gustavsson, Parling –
Hamrin, Mellberg, Simonsson, Gren, Skoglund
HUN: Grosics – Matrái, Sárosi, Bozsik (c) – Sipos, Berendi – Sándor, Szojka,
Tichy, Bundzsák, Fenyvesi
1:0 Hamrin 34, 2:0 Hamrin 55, 2:1 Tichy 78 (69 Liedholm missed penalty)
15.06.58 (14.00) Solna, Raasunda Stadion
SWE – WAL 0:0
(+29000) van Nuffel BEL, Latichev ZSR, Lemešić JUG
SWE: Svensson – Bergmark, Axbom, Börjesson – Gustavsson (c), Parling –
Berndtsson, Selmonsson, Källgren, Löfgren, Skoglund
WAL: Kelsey – Williams, Hopkins, Sullivan – M.Charles, Bowen (c) – Vernon,
Hewitt, J.Charles, Allchurch, Jones
15.06.58 (19.00) Sandviken, Jernvallen
HUN – MEX 4:0 (1:0)
(+13000) Eriksson FIN, Codesal URU, Mowatt SCO
HUN: Ilku – Matrái, Sárosi, Kotasz – Sipos, Budai – Hidegkuti (c), Szojka,
Tichy, Bencsics, Sándor
MEX: Carbajal – del Muro, Cárdenas (c), Belmonte – Sepulveda, Flóres –
González, Reyes, Blanco, Gutiérrez, Sesma
1:0 Tichy 19, 2:0 Tichy 46, 3:0 Sándor 54, 4:0 Benecsis 69
1. SWE^ 3 2 1 0 5 5-1
2. HUN 3 1 1 1 3 6-3
3. WAL^ 3 0 3 0 3 3-3
4. MEX 3 0 1 2 1 1-8
17.06,58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion (playoff)
WAL – HUN 2:1 (0:1)
(-3000) Latichev ZSR, Codesal URU, Eriksson FIN
WAL: Kelsey – Williams, Hopkins, Sullivan – M.Charles, Bowen (c) – Medwin,
Hewitt, J.Charles, Allchurch, Jones
HUN: Grosics (c) – Matrái, Sárosi, Bozsik – Sipos, Bencsics – Kotasz, Budai,
Tichy, Bundzsák, Fenyvesi
0:1 Tichy 33, 1:1 Allchurch 55, 2:1 Medwin 76
sent off: Sipos (79)
Group D – Austria, Brazil, England, Soviet Union
08.06.58 (19.00) Uddevalla, Rimnersvallen
BRA – AUT 3:0 (1:0)
(~21000) Guigue FRA, Dusch GER, Bronkhorm HOL
BRA: Gilmar – De Sordi, N.Santos, Dino – Bellini (c), Orlando – Joel,
Didi, Atlafini, Dida, Zagalo
AUT: Szanwald – Halla, Swoboda, Hanappi (c) – Happel, Koller – Horak,
Senekowitsch, Buzek, A.Körner, Schleger
1:0 Atlafini 37, 2:0 N.Santos 48 f, 3:0 Atlafini 80
08.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion
ENG – ZSR 2:2 (0:1)
(+49000) Zsolt HUN, Jörgensen DAN, Nilsen NOR
ENG: McDonald – Howe, Banks, Clamp – Wright (c), Slater – Douglas, Robson,
Kevan, Haynes, Finney
ZSR: Yashin – Kesarev, Kuznetsov, Voinov – Krijevski, Tsarev – A.Ivanov,
V.Ivanov, Simonian (c), Salnikov, Ilyin
0:1 Simonian 13, 0:2 A.Ivanov 56, 1:2 Kevan 65 h, 2:2 Finney 84 p
11.06.58 (19.00) Boraas, Ryavallen
ZSR – AUT 2:0 (1:0)
(+21000) Jörgensen DAN, Nilsen NOR, Ackeborn SWE
ZSR: Yashin – Kesarev, Kuznetsov, Voinov – Krijevski, Tsarev –
A.Ivanov, V.Ivanov, Simonian (c), Salnikov, Ilyin
AUT: Schmied – E.Kozlicek, Swoboda, Hanappi (c) – Stotz, Koller – Horak,
P.Kozlicek, Buzek, A.Körner, Senekowitsch
1:0 A.Ivanov 15, 2:0 Ilyin 65 (55 Yashin saved a penalty by Buzek)
NOTE: Some sources award Ilyin's goal to V.Ivanov
11.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion
BRA – ENG 0:0
(-41000) Dusch GER, Zsolt HUN, Lööw SWE
BRA: Gilmar – de Sordi, N.Santos, Dino – Bellini (c), Orlando – Joel, Didi,
Mazola, Váva, Zagalo
ENG: McDonald – Howe, Banks, Clamp – Wright (c), Slater – Douglas, Robson,
Kevan, Haynes, A'Court
15.06.58 (19.00) Boraas, June 15th – Ryavallen
AUT – ENG 2:2 (1:0)
(-17000) Bronkhorst HOL, Dusch GER, Zsolt HUN
AUT: Szanwald – Kollmann, Swoboda, Hanappi (c) – Happel, Koller – E.Kozlicek,
Senekowitsch, Buzek, Körner, P.Kozlicek
ENG: McDonald – Howe, Banks, Clamp – Wright (c), Slater – Douglas, Robson,
Kevan, Haynes, A'Court
1:0 Koller 15, 1:1 Haynes 56, 2:1 A.Körner 71, 2:2 Kevan 74
15.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion
BRA – ZSR 2:0 (1:0)
(-51000) Guigue FRA, Jörgensen DAN, Nilsen NOR
BRA: Gilmar – de Sordi, N.Santos, Zito – Bellini (c), Orlando – Garrincha,
Didi, Pelé, Vává, Zagalo
ZSR: Yashin – Kesarev, Kuznetsov, Voinov – Krijevski, Tsarev – A.Ivanov,
V.Ivanov, Simonian, Netto (c), Ilyin
1:0 Vává 3, 2:0 Vává 77
1. BRA^ 3 2 1 0 5 5-0
2. ENG 3 0 3 0 3 4-4
3. ZSR^ 3 1 1 1 3 4-4
4. AUT 3 0 1 2 1 2-7
17.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion (playoff)
ZSR – ENG 1:0 (0:0)
(+23000) Dusch GER, Seipelt AUT, Bronkhorst HOL
ZSR: Yashin – Kesarev, Kuznetsov, Voinov – Krijevski, Tsarev – Apoukhtin,
V.Ivanov, Simonian (c), Falin, Ilyin
ENG: McDonald – Howe, Banks, Clayton – Wright (c), Slater – Brabrook, Broadbent,
Kevan, Haynes, A'Court
1:0 Ilyin 68
Quarter Finals
19.06.58 (14.00) Solna, Raasunda Stadion
Sweden 2:0 (0:0) Soviet Union
(-32000) Leafe ENG, Brozzi ARG, Dragvolt NOR
SWE: Svensson – Bergmark, Axbom, Börjesson – Gustavsson, Parling – Hamrin,
Gren, Simonsson, Liedholm (c), Skoglund
ZSR: Yashin – Kesarev, Kuznetsov, Voinov – Krijevski, Tsarev – A.Ivanov,
V.Ivanov, Simonian (c), Salnikov, Ilyin
1:0 Hamrin 48 h, 2:0 Simonsson 87
19.06.58 (19.00) Malmö, Malmö Stadion
West Germany 1:0 (1:0) Yugoslavia
(~20000) Wyssling SUI, Campos POR, Helge DAN
GER: Herkenrath – Stollenwerk, Juskowiak, Eckel – Erhardt, Szymaniak –
Rahn, F.Walter, Seeler, Schmidt, Schäfer (c)
JUG: Krivokuca – Sijaković, Crnković, Krstić – Zebec (c), Boskov – Petaković,
Ognjanović, Milutinović, Veselinović, Rajkov
1:0 Rahn 12 f
19.06.58 (19.00) Norrköping, Idrottsparken
France 4:0 (1:0) Northern Ireland
(-12000) Gardeázabal ESP, Andrén SWE, Latichev ZSR
FRA: Abbes – Kaelbel, Lerond, Penverne – Jonquet (c), Marcel – Wisnieski,
Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
NIR: Gregg – Keith, McMichael, Blanchflower (c) – Cunningham, Cush – Bingham,
Casey, Scott, McIlroy, McParland
1:0 Wisnieski 43, 2:0 Fontaine 55 h, 3:0 Fontaine 63, 4:0 Plantoni 70
19.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi Stadion
Brazil 1:0 (0:0) Wales
(-26000) Seipelt AUT, Dusch GER, Guigue FRA
BRA: Gilmar – de Sordi, N.Santos, Zito – Bellini (c), Orlando – Garrincha,
Didi, Mazola, Pelé, Zagalo
WAL: Kelsey – Williams, Hopkins, Sullivan – M.Charles, Bowen (c) – Medwin,
Hewitt, Webster, Allchurch, Jones
1:0 Pelé 73
Semi Finals
24.06.58 (19.00) Solna, Raasunda Stadium
Brazil 5:2 (2:1) France
(-28000) Griffiths WAL, Leafe ENG, Wyssling SUI
BRA: Gilmar – de Sordi, N.Santos, Zito – Bellini (c), Orlando – Garrincha,
Didi, Vává, Pelé, Zagalo
FRA: Abbes – Kaelbel, Lerond, Penverne – Jonquet (c), Marcel – Wisnieski,
Fontaine, Kopa, Piantoni, Vincent
1:0 Vává 2, 1:1 Fontaine 9, 2:1 Didi 39, 3:1 Pelé 53, 4:1 Pelé 64, 5:1 Pelé
76, 5:2 Plantoni 83
24.06.58 (19.00) Gothenburg, Nya Ullevi
Sweden 3:1 (1:1) West Germany
(+50000) Zsolt HUN, Seipelt AUT, Ellis ENG
SWE: Svensson – Axbom, Bergmark, Gustavsson – Börjesson, Parling – Hamrin,
Gren, Simonsson, Liedholm (c), Skoglund
GER: Herkenrath – Stollenwerk, Juskowiak, Eckel – Erhardt, Szymaniak –
Rahn, F.Walter, Seeler, Cieslarczyk, Schäfer (c)
0:1 Schäfer 24, 1:1 Skoglund 33, 2:1 Gren 50, 3:1 Hamrin 88
sent off: Juskowiak (89)
Third Place Match
26.06.58 (17.00) Gothenburg, Nya Ullevi
France 6:3 (3:1) West Germany
(~33000) Brozzi ARG, Ellis ENG, Lundell SWE
FRA: Abbes – Kaelbel, Lerond, Penverne (c) – Lafont, Marcel – Wisnieski,
Fontaine, Kopa, Douis, Vincent
GER: Kwiatkowski – Stollenwerk, Wewers, Erhardt – Schnellinger, Szymaniak –
Rahn, Strum, Schäfer (c), Kelbassa, Cieslarczyk
1:0 Fontaine 16, 1:1 Cieslarczyk 18, 2:1 Kopa 27 p, 3:1 Fontaine 36, 4:1 Douis
50, 4:2 Rahn 52, 5:2 Fontaine 78, 5:3 Schäfer 84, 6:3 Fontaine 89
Final
29.06.58 (15.00) Solna, Raasunda Stadium
Brazil 5:2 (2:1) Sweden
(~50000) Guigue FRA, Dusch GER, Gardeazábal ESP
BRA: Gilmar – D.Santos, N.Santos, Zito – Bellini (c), Orlando – Garrincha,
Didi, Vavá, Pelé, Zagalo
SWE: Svensson – Bergmark, Axbom, Börjesson – Gustavsson, Parling – Hamrin,
Gren, Simonsson, Liedholm (c), Skoglund
0:1 Liedholm 4, 1:1 Vavá 9, 2:1 Vavá 32, 3:1 Pelé 55, 4:1 Zagalo 68, 4:2
Simonsson 80, 5:2 Pelé 90 h
Scorers' List
13 – Fontaine FRA
6 – Pelé BRA, Rahn GER
5 – Vavá BRA, McParland NIR
4 – Zikán CZE, Tichy HUN, Hamrin, Simonsson SWE
3 – Corbatta ARG, Kopa, Plantoni FRA, Schäfer GER, Vaselinović JUG
2 – Atlafini BRA, Dvořák, Hovorka CZE, Kevan ENG, Wisnieski FRA, Seeler
GER, Petaković JUG, Aguero, Amarillo, Parodi, Romero PAR, Liedholm
SWE, Allchurch WAL, Ilyin, A.Ivanov ZSR
1 – Avio, Menéndez ARG, Koller, A.Körner AUT, Didi, N.Santos, Zagalo BRA,
Feureisl CZE, Finney, Haynes ENG, Douis, Vincent FRA, Cieslarczyk GER,
Bencsik, Bozsik, Sándor HUN, Ognjenović, Rajkov JUG, Belmonte MEX,
Cush NIR, Ré PAR, Baird, Collins, Mudie, Murray SCO, Gren, Skoglund SWE,
J.Charles, Medwin WAL, Simonian ZSR
In total 126 goals (7 p, 2 f, 6 h, 0 o), 3,60 per match. Most goals FRA (23),
no team without goals. 59 players scored (including 7 earlier scorers from
1954).
Coaches, Assistants, Reserve Players
ARG: G. Stábile, J. Borau | Acevedo, Edwards, Infante, Mauriño,
Musinessi, Pérez, Ramos-Delgado, Sanfilippo
AUT: J. Argauer, J. Molzer | Berschandt, Dienst, Engelmeier, Hammerl,
Ninaus, Puschnik
BRA: V. I. Feola, P. L. Amaral | de Castilho, Calazana, Mauro, de
Oliveira, Oreco, Pepé, Claudio Pinto
CZE: K. Kolský | Gajdas, Moravčik, Šafránek, Scherer, Schrojf, Staco
ENG: W. Winterbtton, H. Shepherdson, J. Mears | R. Charlton, Hodgkinson,
Hopkinson, Norman, Setters, Siller, Smith
FRA: F. Nicolas, A. Batteux, J. Snella, A. Thépot | Bellot, Bruey,
Chiarelli, Colonna, Hnatov, Muynet, Oliver
GER: J. Herberger, H. Schön, G. Gawliczek | Hoffmann, Nuber, Peters,
Sawitski
HUN: L. Baróti, K. Soos | Friedmanszky, Kárpáti, Lachos, Monostori,
Szigeti, Vasas
JUG: A. Tirnanić, S. Milošević | Irović, Jerković, Lipošinović,
Milutinović, Pašić, Popović, Radović, Šantek
MEX: A. López Herrans, J. Trelles Campos (A. Obregon, G.J. Cañedo,
E. Evheverria) | Camacho-Melendez, Gómez-Munquia, López-Altamirano, Roca,
Salazar-Gutierrez
NIR: P. Doherty, J. Morgan | Chapman, Graham, Hamill, McCrory, Rea,
Simpson, Trainor
PAR: A> González, J.C. Fereirra | O.Aguilera, Aveiro-Lamaz, Gini,
Eligion Insfrán, Eliseo Insfrán, Lascano, Penayo Ortiz, Segovia, Santos
silva
SCO: D. Walker, T. Doherty*, W. Waters | Coyle, Docherty, Haddock,
McColl, Scott
SWE: G. Raynor, K.E.H. Persson, E.E.W. Jonasson, C.E. Halldén) |
Haakanson, Haraldson, A.Jonasson, G.Olsson, Öberg, T. Svensson
WAL: J. Murphy, J. Jones | L.Allchurch, Baker, Crowe, Edwards,
Eldsworthy, Jones, Leek, Vernacombe
ZSR: G. Kachalin, M.J. Yakushin | Belaiev, Bubukin, Fedorov, Gusarov,
Yerochin, Maslachenko, Maslenkin, Ostrovski
* playing coach
Oldest and Youngest
Youngest Oldest
player Pelé BRA 17y235d Labruna ARG 39y260d
goalkeeper Mayeregger PAR 24y109d Svensson SWE 32y230d
scorer Pelé BRA 17y239d Gren SWE 37y236d
champion Pelé BRA 17y249d N.Santos BRA 33y 44d
finalist Pelé BRA 17y249d Gren SWE 37y241d
medalist Pelé BRA 17y244d Gren SWE 37y236d
captain Aguero PAR 22y349d Hidegkuti HUN 36y104d
coach Trellez MEX 38y312d Herberger GER 61y 92d
referee Codesal URU 30y231d Mowatt SCO 50y 72d

FIFA World Cup Finals 1958 Sweden Playing Squads

No. Pos Full Name Birth Date (Age) Caps Club Country
WEST GERMANY (Group 1)
Head coach: Sepp Herberger
1 GK Fritz Herkenrath 9 September 1928 (aged 29) 15 Rot-Weiss Essen West Germany
2 DF Herbert Erhardt 6 July 1930 (aged 27) 17 SpVgg Furth West Germany
3 DF Erich Juskowiak 7 September 1926 (aged 31) 20 Fortuna Düsseldorf West Germany
4 DF Horst Eckel 8 February 1932 (aged 26) 27 1. FC Kaiserslautern West Germany
5 DF Heinz Wewers 27 July 1927 (aged 30) 11 Rot-Weiss Essen West Germany
6 MF Horst Szymaniak 29 August 1934 (aged 23) 9 SV Wuppertal West Germany
7 DF Georg Stollenwerk 19 December 1930 (aged 27) 8 1. FC Köln West Germany
8 MF Helmut Rahn 16 August 1929 (aged 28) 22 Rot-Weiss Essen West Germany
9 MF Fritz Walter 31 October 1920 (aged 37) 56 1. FC Kaiserslautern West Germany
10 FW Aki Schmidt 5 September 1935 (aged 22) 7 BV Borussia Dortmund West Germany
11 FW Hans Schäfer 19 October 1927 (aged 30) 27 1. FC Köln West Germany
12 FW Uwe Seeler 5 November 1936 (aged 21) 4 Hamburger SV West Germany
13 FW Bernhard Klodt 26 October 1926 (aged 31) 16 FC Schalke 04 West Germany
14 FW Hans Cieslarczyk 3 May 1937 (aged 21) 3 SV Sodingen West Germany
15 FW Alfred Kelbassa 21 April 1925 (aged 33) 5 BV Borussia Dortmund West Germany
16 FW Hans Sturm 3 September 1935 (aged 22) 1 1. FC Köln West Germany
17 DF Karl-Heinz Schnellinger 31 March 1939 (aged 19) 1 SG Düren 99 West Germany
18 MF Rudi Hoffmann* 11 February 1935 (aged 23) 1 VfB Stuttgart West Germany
19 MF Wolfgang Peters* 8 January 1929 (aged 29) 1 BV Borussia Dortmund West Germany
20 DF Hermann Nuber* 10 October 1935 (aged 22) 0 Kickers Offenbach West Germany
21 GK Günter Sawitzki* 22 November 1932 (aged 25) 4 VfB Stuttgart West Germany
22 GK Heinz Kwiatkowski 16 July 1926 (aged 31) 3 BV Borussia Dortmund West Germany
*Players 18 to 21 did not travel to Sweden.
NORTHERN IRELAND (Group 1)
Head coach: Peter Doherty
1 GK Harry Gregg 25 October 1932 (aged 25)   Manchester United England
2 DF Willie Cunningham 20 February 1930 (aged 28)   Leicester City England
3 DF Alf McMichael 1 October 1927 (aged 30)   Newcastle United England
4 MF Danny Blanchflower 10 February 1926 (aged 32)   Tottenham Hotspur England
5 DF Dick Keith 15 May 1933 (aged 25)   Newcastle United England
6 MF Bertie Peacock 29 September 1928 (aged 29)   Celtic Scotland
7 FW Billy Bingham 5 August 1931 (aged 26)   Sunderland England
8 FW Wilbur Cush 10 June 1928 (aged 29)   Leeds United England
9 FW Billy Simpson 12 December 1929 (aged 28)   Scotland Rangers England
10 FW Jimmy McIlroy 25 October 1931 (aged 26)   Burnley England
11 FW Peter McParland 25 April 1934 (aged 24)   Aston Villa England
12 GK Norman Uprichard 20 April 1928 (aged 30)   Portsmouth England
13 FW Tommy Casey 11 March 1930 (aged 28)   Newcastle United England
14 FW Jackie Scott 22 December 1933 (aged 24)   Grimsby Town England
15 FW Sammy McCrory 11 October 1924 (aged 33)   Southend United England
16 FW Derek Dougan 20 January 1938 (aged 20)   Portsmouth England
17 FW Fay Coyle 1 April 1933 (aged 25)   Nottingham Forest England
18 GK Roy Rea* 4 January 1934 (aged 24)   Glentoran Northern Ireland
19 DF Len Graham* 17 October 1925 (aged 32)   Doncaster Rovers England
20 MF Sammy Chapman* 16 February 1938 (aged 20)   Mansfield Town England
21 DF Tommy Hamill*     Linfield Northern Ireland
22 FW Bobby Trainor*     Coleraine Northern Ireland
*Players 18 to 22 did not travel to Sweden.
CZECHOSLOVAKIA (Group 1)
Head coach: Karel Kolský
1 GK Imrich Stacho 4 November 1931 (aged 26) 13 FC Spartak Trnava Czechoslovakia
2 DF Gustav Mráz 11 September 1934 (aged 23) 2 CH Bratislava Czechoslovakia
3 MF Jiří Čadek 7 December 1935 (aged 22) 2 Dukla Prague Czechoslovakia
4 DF Ladislav Novák 5 December 1930 (aged 27) 33 Dukla Prague Czechoslovakia
5 MF Josef Masopust 9 February 1931 (aged 27) 18 Dukla Prague Czechoslovakia
6 DF Svatopluk Pluskal 28 October 1930 (aged 27) 19 Dukla Prague Czechoslovakia
7 FW Kazimír Gajdoš 28 March 1934 (aged 24) 4 CH Bratislava Czechoslovakia
8 FW Milan Dvořák 19 November 1934 (aged 23) 6 Dukla Prague Czechoslovakia
9 FW Pavol Molnár 13 February 1936 (aged 22) 7 CH Bratislava Czechoslovakia
10 FW Jaroslav Borovička 26 January 1931 (aged 27) 15 Dukla Prague Czechoslovakia
11 FW Tadeáš Kraus 22 October 1932 (aged 25) 21 Spartak Praha Sokolovo Czechoslovakia
12 FW Zdeněk Zikán 10 November 1937 (aged 20) 1 Dukla Pardubice Czechoslovakia
13 FW Václav Hovorka 19 September 1931 (aged 26) 1 Dynamo Praha Czechoslovakia
14 FW Jiří Feureisl 3 October 1931 (aged 26) 8 Slavia Karlovy Vary Czechoslovakia
15 FW Jan Hertl 23 January 1929 (aged 29) 22 Spartak Praha Sokolovo Czechoslovakia
16 DF Ján Popluhár 12 September 1935 (aged 22) 0 ŠK Slovan Bratislava Czechoslovakia
17 DF Titus Buberník 12 October 1933 (aged 24) 0 CH Bratislava Czechoslovakia
18 MF Adolf Scherer 5 May 1938 (aged 20) 0 CH Bratislava Czechoslovakia
19 GK Břetislav Dolejší 26 September 1928 (aged 29) 13 Dynamo Praha Czechoslovakia
20 MF Anton Moravčík 3 June 1931 (aged 27) 19 ŠK Slovan Bratislava Czechoslovakia
21 DF František Šafránek 2 January 1931 (aged 27) 13 Dukla Prague Czechoslovakia
22 GK Viliam Schrojf 2 August 1931 (aged 26) 7 ŠK Slovan Bratislava Czechoslovakia
ARGENTINA (Group 1)
Head coach: Guillermo Stábile
1 GK Amadeo Carrizo 12 May 1926 (aged 32)   River Plate Argentina
2 MF Pedro Dellacha 9 July 1926 (aged 31)   Racing Club Argentina
3 DF Federico Vairo 27 January 1931 (aged 27)   River Plate Argentina
4 DF Juan Francisco Lombardo 11 June 1925 (aged 32)   Boca Juniors Argentina
5 DF Néstor Rossi 10 May 1925 (aged 33)   River Plate Argentina
6 MF José Varacka 27 May 1932 (aged 26)   CA Independiente Argentina
7 FW Omar Oreste Corbatta 11 March 1936 (aged 22)   Racing Club Argentina
8 FW Eliseo Prado 17 September 1929 (aged 28)   River Plate Argentina
9 FW Norberto Menéndez 14 December 1936 (aged 21)   River Plate Argentina
10 FW Alfredo Rojas 20 February 1937 (aged 21)   CA Lanús Argentina
11 FW Ángel Labruna 28 September 1918 (aged 39)   River Plate Argentina
12 GK Julio Musimessi 9 July 1924 (aged 33)   Boca Juniors Argentina
13 DF Alfredo Pérez 10 April 1929 (aged 29)   River Plate Argentina
14 DF Federico Edwards 25 January 1931 (aged 27)   Boca Juniors Argentina
15 DF David Acevedo 20 February 1937 (aged 21)   CA Independiente Argentina
16 MF Eliseo Mouriño 3 June 1927 (aged 31)   Boca Juniors Argentina
17 DF José Ramos Delgado 25 August 1935 (aged 22)   CA Lanús Argentina
18 FW Norberto Boggio 11 August 1931 (aged 26)   San Lorenzo de Almagro Argentina
19 FW Ludovico Avio 6 October 1932 (aged 25)   Vélez Sarsfield Argentina
20 FW Ricardo Infante 21 June 1924 (aged 33)   Estudiantes de La Plata Argentina
21 FW José Sanfilippo 4 May 1935 (aged 23)   San Lorenzo de Almagro Argentina
22 FW Osvaldo Cruz 29 May 1931 (aged 27)   CA Independiente Argentina
FRANCE (Group 2)
Head coach: Albert Batteux
1 GK Claude Abbes 24 May 1927 (aged 31) 3 Saint-Ètienne France
2 GK Dominique Colonna 4 September 1928 (aged 29) 3 Stade de Reims France
3 GK François Remetter 8 August 1928 (aged 29) 23 Girondins de Bordeaux France
4 DF Raymond Kaelbel 31 January 1932 (aged 26) 17 AS Monaco France
5 DF André Lerond 6 December 1930 (aged 27) 4 Olympique de Lyon France
6 DF Roger Marche 5 March 1924 (aged 34) 55 RC Paris France
7 DF Robert Mouynet 25 March 1930 (aged 28) 0 Olympique de Lyon France
8 MF Bernard Chiarelli 24 February 1934 (aged 24) 1 Valenciennes France
9 MF Kazimir Hnatow 9 January 1929 (aged 29) 0 Angers France
10 MF Robert Jonquet 3 May 1925 (aged 33) 46 Stade de Reims France
11 MF Maurice Lafont 13 September 1927 (aged 30) 0 Nimes France
12 MF Jean-Jacques Marcel 13 June 1931 (aged 26) 25 Marseille France
13 DF Armand Penverne 26 November 1926 (aged 31) 26 Stade de Reims France
14 MF Raymond Bellot 9 June 1929 (aged 28) 0 AS Monaco France
15 FW Stéphane Bruey 11 December 1932 (aged 25) 2 Angers France
16 FW Yvon Douis 16 May 1935 (aged 23) 3 Lille France
17 FW Just Fontaine 18 July 1933 (aged 24) 5 Stade de Reims France
18 FW Raymond Kopa 13 October 1931 (aged 26) 24 Real Madrid Spain
19 MF Célestin Oliver 12 July 1930 (aged 27) 5 Sedan France
20 FW Roger Piantoni 26 December 1931 (aged 26) 25 Stade de Reims France
21 FW Jean Vincent 29 November 1930 (aged 27) 22 Stade de Reims France
22 FW Maryan Wisnieski 1 February 1937 (aged 21) 9 Lens France
YUGOSLAVIA (Group 2)
Head coach: Aleksandar Tirnanić
1 GK Vladimir Beara 2 November 1928 (aged 29) 53 Crvena zvezda Yugoslavia
2 GK Srboljub Krivokuća 14 March 1928 (aged 30) 4 Crvena zvezda Yugoslavia
3 DF Vasilije Šijaković 2 August 1929 (aged 28) 3 OFK Beograd Yugoslavia
4 DF Tomislav Crnković 17 June 1929 (aged 28) 38 Dinamo Zagreb Yugoslavia
5 DF Novak Tomić 7 January 1936 (aged 22) 0 Crvena zvezda Yugoslavia
6 DF Branko Zebec 17 May 1929 (aged 29) 48 FK Partizan Belgrade Yugoslavia
7 FW Miloš Milutinović 5 February 1933 (aged 25) 30 FK Partizan Yugoslavia
8 DF Dobrosav Krstić 5 February 1932 (aged 26) 22 Vojvodina Novi Sad Yugoslavia
9 DF Vujadin Boškov 16 May 1931 (aged 27) 53 Vojvodina Novi Sad Yugoslavia
10 MF Ivan Šantek 23 April 1932 (aged 26) 5 Dinamo Zagreb Yugoslavia
11 DF Vladimir Popović 17 March 1935 (aged 23) 1 Crvena zvezda Yugoslavia
12 FW Aleksandar Petaković 6 August 1932 (aged 25) 11 Radnicki Belgrade Yugoslavia
13 FW Todor Veselinović 22 October 1930 (aged 27) 26 Vojvodina Novi Sad Yugoslavia
14 DF Milorad Milutinović 5 February 1933 (aged 25)   FK Partizan Yugoslavia
15 MF Dragoslav Šekularac 8 November 1937 (aged 20) 5 Crvena zvezda Yugoslavia
16 FW Ilijas Pašić 10 May 1934 (aged 24) 7 Zeljeznicar Sarajevo Yugoslavia
17 MF Zdravko Rajkov 5 December 1927 (aged 30) 24 Vojvodina Novi Sad Yugoslavia
18 FW Luka Lipošinović 12 May 1932 (aged 26) 6 Dinamo Zagreb Yugoslavia
19 FW Radivoje Ognjanović 1 July 1933 (aged 24) 1 Radnicki Belgrade Yugoslavia
20 GK Gordan Irović   0 Dinamo Zagreb Yugoslavia
21 DF Nikola Radović 20 October 1932 (aged 25) 3 Crvena zvezda Yugoslavia
22 FW Dražan Jerković 6 August 1936 (aged 21) 0 Dinamo Zagreb Yugoslavia
PARAGUAY (Group 2)
Head coach: Aurelio González
1 GK Ramón Mayeregger 26 February 1934 (aged 24)   Club Nacional Paraguay
2 DF Edelmiro Arévalo 7 January 1929 (aged 29)   Olimpia Asunción Paraguay
3 MF Juan Vicente Lezcano 5 April 1937 (aged 21)   Olimpia Asunción Paraguay
4 DF Ignacio Achúcarro 31 July 1936 (aged 21)   Olimpia Asunción Paraguay
5 MF Salvador Villalba 29 August 1924 (aged 33)   Club Libertad Paraguay
6 DF Eligio Echagüe 31 December 1938 (aged 19)   Olimpia Asunción Paraguay
7 FW Juan Bautista Agüero 24 June 1935 (aged 22)   Olimpia Asunción Paraguay
8 FW José Parodi 30 August 1932 (aged 25)   Olimpia Asunción Paraguay
9 FW Jorge Lino Romero 23 September 1937 (aged 20)   Club Sol de América Paraguay
10 FW Oscar Aguilera 11 March 1935 (aged 23)   Olimpia Asunción Paraguay
11 FW Florencio Amarilla 3 January 1935 (aged 23)   Club Nacional Paraguay
12 GK Samuel Aguilar 1934   Club Libertad Paraguay
13 DF Luis Gini     Club Sol de América Paraguay
14 DF Darío Segovia     Club Sol de América Paraguay
15 MF Luis Santos Silva     Cerro Porteño Paraguay
16 FW Claudio Lezcano     Olimpia Asunción Paraguay
17 DF Agustín Miranda 1930   Cerro Porteño Paraguay
18 FW Gilberto Penayo 3 April 1933 (aged 25)   Club Sol de América Paraguay
19 FW Eliseo Insfrán     Club Guaraní Paraguay
20 FW José Raúl Aveiro 18 July 1936 (aged 21)   Sportivo Luqueño Paraguay
21 FW Cayetano Ré 7 February 1938 (aged 20)   Cerro Porteño Paraguay
22 FW Eligio Antonio Insfrán     Club Guaraní Paraguay
SCOTLAND (Group 2)
Head coach: Dawson Walker
1 GK Tommy Younger 10 April 1930 (aged 28) 22 Liverpool England
2 GK Bill Brown 8 October 1931 (aged 26) 0 Dundee Scotland
3 DF Alex Parker 2 August 1935 (aged 22) 14 Everton England
4 DF Eric Caldow 14 May 1934 (aged 24) 10 Rangers Scotland
5 DF John Hewie 13 December 1927 (aged 30) 12 Charlton Athletic England
6 DF Harry Haddock 26 July 1925 (aged 32) 6 Clyde Scotland
7 DF Ian McColl 7 June 1927 (aged 31) 14 Rangers Scotland
8 DF Eddie Turnbull 12 April 1923 (aged 35) 5 Hibernian Scotland
9 DF Bobby Evans 16 July 1927 (aged 30) 34 Celtic Scotland
10 DF Tommy Docherty 24 August 1928 (aged 29) 22 Preston North End England
11 MF Dave Mackay 14 November 1934 (aged 23) 1 Heart of Midlothian Scotland
12 MF Doug Cowie 1 May 1926 (aged 32) 18 Dundee Scotland
13 FW Sammy Baird 13 May 1930 (aged 28) 6 Rangers Scotland
14 FW Graham Leggat 20 June 1934 (aged 23) 5 Aberdeen Scotland
15 FW Alex Scott 22 November 1937 (aged 20) 5 Rangers Scotland
16 FW Jimmy Murray 4 February 1933 (aged 25) 3 Heart of Midlothian Scotland
17 FW Jackie Mudie 10 April 1930 (aged 28) 14 Blackpool England
18 FW John Coyle 28 September 1932 (aged 25) 0 Clyde Scotland
19 FW Bobby Collins 16 February 1931 (aged 27) 19 Celtic Scotland
20 FW Archie Robertson 15 September 1929 (aged 28) 4 Clyde Scotland
21 FW Stewart Imlach 6 January 1932 (aged 26) 2 Nottingham Forest England
22 FW Willie Fernie 22 November 1928 (aged 29) 11 Celtic Scotland

No. Pos Full Name Birth Date (Age) Caps Club Country
SWEDEN (Group 3)
Head coach: George Raynor (England)
1 GK Kalle Svensson 11 November 1925 (aged 32) 67 Helsingborg Sweden
2 DF Orvar Bergmark 16 November 1930 (aged 27) 37 Örebro Sweden
3 DF Sven Axbom 15 October 1926 (aged 31) 16 Norrköping Sweden
4 MF Nils Liedholm 8 October 1922 (aged 35) 18 AC Milan Italy
5 DF Åke Johansson 19 March 1928 (aged 30) 16 Norrköping Sweden
6 MF Sigge Parling 26 March 1930 (aged 28) 11 Djurgården Sweden
7 FW Kurt Hamrin 19 November 1934 (aged 23) 20 Padova Italy
8 FW Gunnar Gren 31 October 1920 (aged 37) 49 Örgryte Sweden
9 FW Agne Simonsson 19 October 1935 (aged 22) 3 Örgryte Sweden
10 FW Arne Selmosson 29 March 1931 (aged 27) 1 Lazio Italy
11 FW Lennart Skoglund 24 December 1929 (aged 28) 4 Inter Milan Italy
12 GK Tore Svensson 6 December 1927 (aged 30) 1 Malmö Sweden
13 DF Prawitz Öberg 16 November 1930 (aged 27) 2 Malmö Sweden
14 MF Bengt Gustavsson 15 January 1928 (aged 30) 42 Atalanta Italy
15 MF Reino Börjesson 4 February 1929 (aged 29) 3 Norrby Sweden
16 GK Ingemar Haraldsson 3 February 1928 (aged 30) 0 Elfsborg Sweden
17 MF Olle Håkansson 22 February 1927 (aged 31) 7 Norrköping Sweden
18 FW Gösta Löfgren 29 August 1923 (aged 34) 38 Motala Sweden
19 FW Henry Källgren 13 March 1931 (aged 27) 5 Norrköping Sweden
20 FW Bror Mellberg 9 December 1923 (aged 34) 3 AIK Sweden
21 FW Bengt Berndtsson 26 January 1933 (aged 25) 4 Göteborg Sweden
22 FW Ove Olsson 19 August 1938 (aged 19) 1 Göteborg Sweden
WALES (Group 3)
Head coach: Jimmy Murphy
1 GK Jack Kelsey 19 November 1929 (aged 28)   Arsenal England
2 DF Stuart Williams 9 July 1930 (aged 27)   West Bromwich Albion England
3 DF Mel Hopkins 7 November 1934 (aged 23)   Tottenham Hotspur England
4 DF Derek Sullivan 10 August 1930 (aged 27)   Cardiff City* Wales
5 MF Mel Charles 14 May 1935 (aged 23)   Swansea Town* Wales
6 MF Dave Bowen 7 June 1928 (aged 30)   Arsenal England
7 FW Terry Medwin 25 September 1932 (aged 25)   Tottenham Hotspur England
8 FW Ron Hewitt 21 June 1928 (aged 29)   Cardiff City* Wales
9 FW John Charles 27 December 1931 (aged 26)   Juventus Italy
10 FW Ivor Allchurch 16 October 1929 (aged 28)   Swansea Town* Wales
11 FW Cliff Jones 7 February 1935 (aged 23)   Swansea Town* Wales
12 GK Ken Jones 2 January 1936 (aged 22)   Cardiff City* Wales
13 GK Graham Vearncombe 28 March 1934 (aged 24)   Cardiff City* Wales
14 DF Trevor Edwards 24 January 1937 (aged 21)   Charlton Athletic England
15 DF Colin Baker 18 December 1934 (aged 23)   Cardiff City* Wales
16 MF Vic Crowe 31 January 1932 (aged 26)   Aston Villa England
17 FW Ken Leek 26 July 1935 (aged 22)   Leicester City England
18 FW Roy Vernon 14 April 1937 (aged 21)   Blackburn Rovers England
19 FW Colin Webster 17 July 1932 (aged 25)   Manchester United England
20 MF John Elsworthy 26 July 1931 (aged 26)   Ipswich Town England
21 MF Len Allchurch 12 September 1933 (aged 24)   Swansea Town* Wales
22 MF Tom Baker 6 April 1934 (aged 24)   Plymouth Argyle England
*Cardiiff City and Swansea Town are Welsh teams who play in the English League system.
HUNGARY (Group 3)
Head coach: Lajos Baróti
1 GK Gyula Grosics 4 February 1926 (aged 32) 52 Tatabányai Bányász SE Hungary
2 DF Sándor Mátrai 20 November 1932 (aged 25) 10 Ferencvárosi TC Hungary
3 DF Ferenc Sipos 13 December 1932 (aged 25) 7 MTK FC Hungary
4 DF László Sárosi 27 February 1932 (aged 26) 5 Vasas SC Hungary
5 DF József Bozsik 28 November 1925 (aged 32) 88 Budapest Honvéd FC Hungary
6 MF Pál Berendi 30 November 1932 (aged 25) 15 Vasas SC Hungary
7 MF László Budai 19 July 1928 (aged 29) 31 Budapest Honvéd FC Hungary
8 MF Lajos Tichy 21 March 1935 (aged 23) 19 Budapest Honvéd FC Hungary
9 FW Nándor Hidegkuti 3 March 1922 (aged 36) 67 MTK FC Hungary
10 FW Dezső Bundzsák 3 May 1928 (aged 30) 6 Vasas SC Hungary
11 FW Károly Sándor 29 November 1928 (aged 29) 29 MTK FC Hungary
12 DF Béla Kárpáti 30 September 1929 (aged 28) 17 Vasas SC Hungary
13 DF Oszkár Szigeti 1933 1 Diósgyőri VTK Hungary
14 FW Ferenc Szojka 7 April 1931 (aged 27) 23 Salgótarjáni BTC Hungary
15 MF Antal Kotász 1 September 1929 (aged 28) 15 Budapest Honvéd FC Hungary
16 FW László Lachos   0 Tatabányai Bányász SE Hungary
17 FW Mihály Vasas 1933 1 Salgótarjáni BTC Hungary
18 FW Tivadar Monostori 24 August 1936 (aged 21) 1 Dorogi Bányász Hungary
19 FW Zoltán Friedmanszky 22 October 1934 (aged 23) 0 Ferencvárosi TC Hungary
20 FW József Bencsics 6 August 1933 (aged 24) 1 Újpesti Dózsa Hungary
21 FW Máté Fenyvesi 20 September 1933 (aged 24) 18 Ferencvárosi TC Hungary
22 GK István Ilku 6 March 1933 (aged 25) 4 Dorogi Bányász Hungary
MEXICO (Group 3)
Head coach: Antonio López Herranz (Spain)
1 GK Antonio Carbajal 7 June 1929 (aged 29)   Club León Mexico
2 DF Jesús del Muro 30 November 1937 (aged 20)   CF Atlas Mexico
3 MF Jorge Romo 20 April 1934 (aged 24)   Club Toluca Mexico
4 DF José Villegas 20 June 1934 (aged 23)   Chivas de Guadalajara Mexico
5 DF Alfonso Portugal 21 January 1934 (aged 24)   Necaxa Mexico
6 MF Francisco Flores 12 February 1926 (aged 32)   Chivas de Guadalajara Mexico
7 MF Alfredo Hernández 18 June 1935 (aged 22)   Club León Mexico
8 FW Salvador Reyes 20 September 1936 (aged 21)   Chivas de Guadalajara Mexico
9 FW Carlos Calderón de la Barca 2 October 1934 (aged 23)   Atlante F.C. Mexico
10 FW Crescencio Gutiérrez 26 October 1933 (aged 24)   Chivas de Guadalajara Mexico
11 FW Enrique Sesma 22 April 1927 (aged 31)   Club Toluca Mexico
12 GK Manuel Camacho 29 April 1929 (aged 29)   Club Toluca Mexico
13 GK Jaime Gómez 29 December 1929 (aged 28)   Chivas de Guadalajara Mexico
14 FW Miguel Gutiérrez 7 May 1931 (aged 27)   CF Atlas Mexico
15 MF Guillermo Sepúlveda 28 February 1934 (aged 24)   Chivas de Guadalajara Mexico
16 DF José Antonio Roca 24 May 1928 (aged 30)   CD Zacatepec Mexico
17 DF Raúl Cárdenas 30 October 1928 (aged 29)   CD Zacatepec Mexico
18 MF Jaime Salazar 6 February 1931 (aged 27)   Necaxa Mexico
19 DF Jaime Belmonte 8 October 1934 (aged 23)   CD Cuautla Mexico
20 FW Carlos Blanco 5 March 1927 (aged 31)   Club Toluca Mexico
21 FW Ligorio López 18 August 1928 (aged 29)   Club Irapuato Mexico
22 FW Carlos González 12 April 1935 (aged 23)   CF Atlas Mexico
BRAZIL (Group 4)
Head coach: Vicente Feola
1 GK Castilho 27 November 1927 (aged 30)   Fluminense Brazil
2 DF Bellini 7 June 1930 (aged 28)   Vasco da Gama Brazil
3 GK Gilmar 22 August 1930 (aged 27)   Corinthians Brazil
4 DF Djalma Santos 27 February 1929 (aged 29)   Portuguesa Brazil
5 DF Dino Sani 23 May 1932 (aged 26)   São Paulo FC Brazil
6 MF Didi 8 October 1929 (aged 28)   Botafogo Brazil
7 FW Zagallo 9 August 1931 (aged 26)   Flamengo Brazil
8 DF Oreco 13 June 1932 (aged 25)   Corinthians Brazil
9 DF Zózimo 19 June 1932 (aged 25)   Bangu AC Brazil
10 FW Pelé 23 October 1940 (aged 17)   Santos FC Brazil
11 FW Garrincha 28 October 1933 (aged 24)   Botafogo Brazil
12 DF Nílton Santos 16 May 1927 (aged 31)   Botafogo Brazil
13 MF Moacir 18 May 1936 (aged 22)   Flamengo Brazil
14 DF De Sordi 14 February 1931 (aged 27)   São Paulo FC Brazil
15 DF Orlando 20 September 1935 (aged 22)   Vasco da Gama Brazil
16 DF Mauro 30 August 1930 (aged 27)   São Paulo FC Brazil
17 FW Joel 11 November 1931 (aged 26)   Flamengo Brazil
18 FW Mazola 24 July 1938 (aged 19)   Palmeiras Brazil
19 MF Zito 18 August 1932 (aged 25)   Santos FC Brazil
20 FW Vavá 12 November 1934 (aged 23)   Vasco da Gama Brazil
21 FW Dida 26 March 1934 (aged 24)   Flamengo Brazil
22 FW Pepe 25 February 1935 (aged 23)   Santos FC Brazil
SOVIET UNION – USSR (Group 4)
Head coach: Gavril Kachalin
1 GK Lev Yashin 22 October 1929 (aged 28) 22 Dynamo Moscow Soviet Union
2 DF Vladimir Kesarev 26 February 1930 (aged 28) 2 Dynamo Moscow Soviet Union
3 MF Konstantin Krizhevsky 20 February 1926 (aged 32) 9 Dynamo Moscow Soviet Union
4 DF Boris Kuznetsov 14 July 1928 (aged 29) 15 Dynamo Moscow Soviet Union
5 DF Yuri Voinov 29 November 1931 (aged 26) 9 Dynamo Kyiv Soviet Union
6 FW Igor Netto 9 January 1930 (aged 28) 30 Spartak Moscow Soviet Union
7 FW German Apukhtin 12 June 1936 (aged 21) 2 CSKA Moscow Soviet Union
8 FW Valentin Ivanov 19 November 1934 (aged 23) 15 Torpedo Moscow Soviet Union
9 FW Nikita Simonyan 12 October 1926 (aged 31) 13 Spartak Moscow Soviet Union
10 FW Sergei Salnikov 13 September 1925 (aged 32) 17 Spartak Moscow Soviet Union
11 FW Anatoli Ilyin 27 June 1931 (aged 26) 22 Spartak Moscow Soviet Union
12 GK Vladimir Maslachenko 5 March 1936 (aged 22) 0 Lokomotiv Moscow Soviet Union
13 GK Vladimir Belyayev 15 September 1933 (aged 24) 2 Dynamo Moscow Soviet Union
14 DF Leonid Ostrovskiy 17 January 1936 (aged 22) 0 Torpedo Moscow Soviet Union
15 DF Anatoli Maslyonkin 26 June 1930 (aged 27) 8 Spartak Moscow Soviet Union
16 MF Viktor Tsarev 2 June 1931 (aged 27) 1 Dynamo Moscow Soviet Union
17 FW Aleksandr Ivanov 14 April 1928 (aged 30) 0 Zenit Leningrad Soviet Union
18 FW Valentin Bubukin 23 April 1933 (aged 25) 0 Lokomotiv Moscow Soviet Union
19 FW Gennadi Gusarov 11 March 1937 (aged 21) 0 Torpedo Moscow Soviet Union
20 FW Yuri Falin 2 April 1937 (aged 21) 1 Torpedo Moscow Soviet Union
21 FW Genrich Fedosov 6 December 1932 (aged 25) 1 Dynamo Moscow Soviet Union
22 DF Vladimir Yerokhin 10 April 1930 (aged 28) 0 Dynamo Kyiv Soviet Union
ENGLAND (Group 4)
Head coach: Walter Winterbottom
1 GK Colin McDonald 15 October 1930 (aged 27) 1 Burnley England
2 DF Don Howe 12 October 1935 (aged 22) 7 West Bromwich Albion England
3 DF Tommy Banks 10 November 1929 (aged 28) 1 Bolton Wanderers England
4 DF Eddie Clamp 14 September 1934 (aged 23) 1 Wolverhampton Wanderers England
5 MF Billy Wright 6 February 1924 (aged 34) 92 Wolverhampton Wanderers England
6 MF Bill Slater 29 April 1927 (aged 31) 6 Wolverhampton Wanderers England
7 FW Bryan Douglas 27 May 1934 (aged 24) 7 Blackburn Rovers England
8 FW Bobby Robson 18 February 1933 (aged 25) 2 West Bromwich Albion England
9 FW Derek Kevan 6 March 1935 (aged 23) 7 West Bromwich Albion England
10 FW Johnny Haynes 17 October 1934 (aged 23) 20 Fulham England
11 FW Tom Finney 5 April 1922 (aged 36) 73 Preston North End England
12 GK Eddie Hopkinson 29 October 1935 (aged 22) 6 Bolton Wanderers England
13 GK Alan Hodgkinson 16 August 1936 (aged 21) 4 Sheffield United England
14 DF Peter Sillett 1 February 1933 (aged 25) 3 Chelsea England
15 DF Ronnie Clayton 5 August 1934 (aged 23) 20 Blackburn Rovers England
16 DF Maurice Norman 8 May 1934 (aged 24) 0 Tottenham Hotspur England
17 FW Peter Brabrook 8 November 1937 (aged 20) 0 Chelsea England
18 FW Peter Broadbent 15 May 1933 (aged 25) 0 Wolverhampton Wanderers England
19 FW Bobby Smith 22 February 1933 (aged 25) 0 Tottenham Hotspur England
20 FW Bobby Charlton 11 October 1937 (aged 20) 3 Manchester United England
21 FW Alan A'Court 30 September 1934 (aged 23) 1 Liverpool England
22 FW Maurice Setters 16 December 1936 (aged 21) 0 West Bromwich Albion England
AUSTRIA (Group 4)
Head coach: Karl Argauer
1 GK Rudolf Szanwald 6 July 1931 (aged 26) 2 Wiener SC Austria
2 DF Paul Halla 10 April 1931 (aged 27) 20 SK Rapid Wien Austria
3 DF Ernst Happel 29 November 1925 (aged 32) 47 SK Rapid Wien Austria
4 DF Franz Swoboda 15 February 1933 (aged 25) 13 Austria Wien Austria
5 DF Gerhard Hanappi 9 July 1929 (aged 28) 67 SK Rapid Wien Austria
6 MF Karl Koller 8 February 1929 (aged 29) 38 First Vienna FC Austria
7 FW Walter Horak 1 June 1931 (aged 27) 2 Wiener SC Austria
8 FW Paul Kozlicek 22 July 1937 (aged 20) 5 Wacker Wien Austria
9 FW Hans Buzek 22 May 1938 (aged 20) 10 First Vienna FC Austria
10 FW Alfred Körner 14 February 1926 (aged 32)   SK Rapid Wien Austria
11 FW Helmut Senekowitsch 22 October 1933 (aged 24) 4 SK Sturm Graz Austria
12 GK Kurt Schmied 14 June 1926 (aged 31) 23 First Vienna FC Austria
13 FW Walter Schleger 19 September 1929 (aged 28) 17 Austria Wien Austria
14 FW Josef Hamerl 22 January 1931 (aged 27) 2 Wiener SC Austria
15 DF Walter Kollmann 17 June 1932 (aged 25) 14 Wacker Wien Austria
16 MF Karl Stotz 27 March 1927 (aged 31) 19 Austria Wien Austria
17 MF Ernst Kozlicek 27 January 1931 (aged 27) 7 Wacker Wien Austria
18 DF Leopold Barschandt 12 August 1925 (aged 32) 20 Wiener SC Austria
19 FW Robert Dienst 1 March 1928 (aged 30) 26 SK Rapid Wien Austria
20 FW Herbert Ninaus 31 March 1937 (aged 21) 0 Grazer AK Austria
21 MF Ignaz Puschnik 5 February 1934 (aged 24) 1 Kapfenberger SV Austria
22 GK Bruno Engelmeier 5 September 1927 (aged 30) 7 1. Simmeringer SC Austria

 

Online Betting Site Betway
Archives
Back To Top