FIFA World Cup Finals 1954 Switzerland.

FIFA World Cup Finals 1954 Switzerland Match Details

WORLD CUP FINALS 1954
Group A – Brazil, France, Yugoslavia, Mexico
16.06.54 (18.00) Lausanne, La Pontaise
JUG – FRA 1:0 (1:0)
(~16000) Griffiths WAL, Asensi ESP, Baumberger SUI
YUG: Beara – B.Stanković, Crnković, Žl.Čajkovski – I.Horvat, Boškov –
Milutinović, Mitić, Vukas, Bobek (c), Zebec
FRA: Remetter – Gianessi, Kaelbel, Penverne – Jonquet (c), Marcel – Kopa,
Glovacki, Strappe, Dereuddre, Vincent
1:0 Milutinović 14
NOTE: Match preceded by WC opening ceremony
16.06.54 (18.00) Geneva, Les Charmilles
BRA – MEX 5:0 (4:0)
(+12000) Wyssling SUI, Costa POR, Schönholser SUI
BRA: Castilho – D.Santos, N.Santos, Brandaozinho – Pinheiro, Bauer (c) –
Julinho, Didi, Baltazar, Pinga, Rodriguez
MEX: Mota – López, Gomez, Cárdenas – Romo, Avalos – Torres, Naranjo (c),
Lamadrid, Balcázar, Arellano
1:0 Baltazar 24, 2:0 Didi 29 f, 3:0 Pinga 34, 4:0 Pinga 42, 5:0 Julinho 90
19.06.54 (17.00) Lausanne, La Pontaise
BRA – JUG 1:1 (0:0, 1:1, 1:1)
(~21000) Faultless SCO, Steiner AUT, van Gunten SUI
BRA: Castilho – D.Santos, N.Santos, Brandaozinho – Pinheiro, Bauer (c) –
Julinho, Didi, Baltazar, Pinga, Rodriguez
YUG: Beara – Stanković, Crnković, Čajkovski – I.Horvat, Boskov – Milutinović,
Mitić (c), Vukas, Dvornić, Zebec
0:1 Zebec 49, 1:1 Didi 69
19.06.54 (17.10) Geneva, Les Charmilles
FRA – MEX 3:2 (1:0)
(-20000) Asensi ESP, Franken BEL, Baumberger SUI
FRA: Remetter – Gianessi, Kaelbel, Marche (c) – Ben Tifour, Marcel –
Kopa, Mahjoub, Strappe, Dereuddre, Vincent
MEX: Carbajal – López, Martinez, Cárdenas – Romo, Avalos – Torres,
Naranjo (c), Lamadrid, Balcázar, Arellano
1:0 Vincent 19, 2:0 Cárdenas 46 o, 2:1 Lamadrid 54, 2:2 Balcázar 85, 3:2
Kopa 88 p
1. BRA^ 2 1 1 0 3 6-1
2. JUG^ 2 1 1 0 3 2-1
3. FRA 2 1 0 1 2 3-3
4. MEX 2 0 0 2 0 2-6
Group B – West Germany, Hungary, South Korea, Turkey
17.06.54 (18.00) Zürich, June 17th – Sportzplatz Hardturm
HUN – KOR 9:0 (4:0)
(~13000) Vincentini FRA, Steiner AUT, van Gunten SUI
HUN: Grosics – Buzánszky, Lantos, Bozsik – Lóránt, Szojka – Budai,
Kocsis, Palotás, Puskás, Czibor
KOR: Hong Duck-young – Park Kyu-chong, Min Byung-dae (c), Park Yae-
seung – Kang Chang-gi, Choo Young-kwang – Chung Nam-sik, Park Il-kap, Sung
Nak-woon, Woo Sang-kwoo, Choi Chung-min
1:0 Puskás 11, 2:0 Lantos 16 f, 3:0 Kocsis 24, 4:0 Kocsis 31, 5:0 Kocsis 49,
6:0 Czibor 59, 7:0 Palotás 76, 8:0 Palotás 83, 9:0 Puskás 89
17.06.54 (18.00) Berne, Wankdorf Stadion
(~28000) Costa POR, Zsolt HUN, Merlotti SUI
GER: Turek – Laband, Kohlmeyer, Eckel – Posipal, Mai – Klodt, Morlock,
O.Walter, F.Walter (c), Schäfer
TUR: Turgay – Ridvan, Basri, Mustafa – Çetin, Rober – Erol, Suat, Feridun,
Burhan, Lefter
0:1 Suat 3, 1:1 Schäfer 12, 2:1 Klodt 51, 3:1 O.Walter 80, 4:1 Morlock 84
20.06.54 (16.50) Basle, St. Jakob Stadion
HUN – GER 8:3 (3:1)
(+56000) Ling ENG, Griffiths WAL, Schicken SUI
HUN: Grosics – Buzánszky, Lantos, Bozsik – Lóránt, Zakárias, J.Tóth,
Kocsis, Hidegkuti, Puskás (c), Czibor
GER: Kwiatkowski – Bauer, Kohlmeyer, Posipal – Liebrich, Mebus – Rahn,
Eckel, F.Walter (c), Pfaff, Herrmann
1:0 Kocsis 4, 2:0 Puskás 17, 3:0 Kocsis 21, 3:1 Pfaff 28, 4:1 Hidegkuti 52,
5:1 Hidegkuti 56, 6:1 Kocsis 69, 7:1 J.Tóth 75, 7:2 Rahn 76, 8:2 Kocsis 79,
8:3 Hermann 84
20.06.54 (17.00) Geneva, Les Charmilles
TUR – KOR 7:0 (4:0)
(~4000) Marino URU, Orlandini ITA, Schönholser SUI
TUR: Turgay (c) – Ridvan, Basri, Mustafa – Çetin, Rober – Erol, Suat, Necmi,
Burhan, Lefter
KOR: Hong Duck-young – Park Kyu-chong (c), Han Chang-wha, Lee Chung-kap –
Kang Chang-gi, Kim Ji-sung – Choi Young-kwun, Lee Seo-nam, Lee Ki-joo, Woo
Sang-kwon, Chung Kook-chin
1:0 Suat 18, 2:0 Lefter 18, 3:0 Suat 30, 4:0 Burhan 38, 5:0 Burhan 64, 6:0
Burhan 70 h, 7:0 Erol 76
1. HUN^ 2 2 0 0 4 17-3
2. TUR 2 1 0 1 2 8-4
3. GER^ 2 1 0 1 2 7-9
4. KOR 2 0 0 2 0 0-16
NOTE: Playoff needed between TUR and GER
23.06.54 (18.00) Zürich, Sportzplatz Hardturm (playoff)
GER – TUR 7:2 (3:1)
(~17000) Vincentini ITA, Faultless SCO, Dörflinger SUI
GER: Turek – Laband, Bauer, Eckel – Posipal, Mai – Klodt, Morlock, O.Walter,
F.Walter (c), Schäfer
TUR: Sükrü – Ridvan, Basri, Naci – Mustafa, Cetin – Rober, Erol, Necmi,
Coskun, Lefter
1:0 O.Walter 7, 2:0 Schäfer 11, 2:1 Mustafa 22 h, 3:1 Morlock 31, 4:1 Morlock
62, 5:1 F.Walter 63, 6:1 Morlock 71, 7:1 Schäfer 79, 7:2 Lefter 84
Group C – Austria, Czechoslovakia, Scotland, Uruguay
16.06.54 (18.00) Zürich, Sportzplatz Hardturm
AUT – SCO 1:0 (1:0)
(~25000) Franken BEL, Vianna BRA, Gulde SUI
AUT: Schmied – Hanappi, Barschandt, Ocwirk (c) – Happel, Koller – R.Körner,
Schleger, Dienst, Probst, A.Körner
SCO: Martin – Cunningham (c), Aird, Docherty – Davidson, Cowie – McKenzie,
Fernie, Mochan, Brown, Ormond
1:0 Probst 32
16.06.54 (18.00) Berne, Wankdorf Stadion
URU – CZE 2:0 (0:0)
(+20500) Ellis ENG, Schicker SUI, Ling ENG
URU: Maspoli – Santamaria, Martinez, Andrade – Varela (c), Cruz – Abbadie,
Ambrois, Miguez, Schiaffino, Borges
CZE: Reimann – Šafránek, Novák (c), Trnka – Hledik, Hertl – Hlaváček, Hemele,
Kačáni, Pažický, Pešek
1:0 Miguez 70 h, 2:0 Schiaffino 84 f
19.06.54 (17.00) Zürich, Sportzplatz Hardturm
AUT – CZE 5:0 (4:0)
(~21000) Stefanović JUG, Dörflinger SUI, Gulde SUI
AUT: Schmied – Hanappi, Barschandt, Ocwirk (c) – Happel, Koller –
R.Körner, Wagner, Stojaspal, Probst, A.Körner
CZE: Stacho – Šafránek, Novák (c), Trnka – Pluskal, Hertl – Hlaváček, Hemele,
Kačáni, Pažický, Kraus
1:0 Stojaspal 3, 2:0 Probst 4, 3:0 Probst 21, 4:0 Probst 24, 5:0 Stojaspal 65
19.06.54 (16.50) Basel, St.Jakob Stadion
URU – SCO 7:0 (2:0)
(~34000) Orlandini ITA, Wyssling SUI, Guidi SUI
URU: Maspoli – Santamaria, Martinez, Andrade – Varela (c), Cruz –
Abbadie, Ambrois, Miguez, Schiaffino, Borges
SCO: Martin – Cunningham (c), Aird, Docherty – Davidson, Cowie – McKenzie,
Fernie, Mochan, Brown, Ormond
1:0 Borges 17, 2:0 Miguez 31, 3:0 Borges 48, 4:0 Abbadie 55, 5:0 Borges 58,
6:0 Miguez 82, 7:0 Abbadie 84
1. URU^ 2 2 0 0 4 9-0
2. AUT^ 2 2 0 0 4 6-0
3. CZE 2 0 0 2 0 0-7
4. SCO 2 0 0 2 0 0-8
Group D – Belgium, England, Italy, Switzerland
17.06.54 (18.10) Basel, St.Jakob Stadion
ENG – BEL 4:4 (2:1, 3:3, 4:3)
(~14000) Schmetzer GER, Büchmuller SUI, Rufli SUI
ENG: Merrick – Staniforth, Byrne, Wright (c) – Owen, Dickinson – Matthews,
Broadis, Lofthouse, Taylor, Finney
BEL: Gernaey – Dries, van Brandt, Huysmans – Carre, Mees – Mermans (c), Houf,
Coppens, Anoul, P.van Den Bosch
0:1 Anoul 6, 1:1 Broadis 25, 2:1 Lofthouse 37 h, 3:1 Broadis 62, 3:2 Anoul
72 h, 3:3 Coppens 76, 4:3 Lofthouse 92, 4:4 Dickinson 93 o
17.06.54 (17.50) Lausanne, La Pontaise
SUI – ITA 2:1 (1:1)
(+40000) Vianna BRA, Asensi ESP, Morino URU
SUI: Parlier – Neury, Kernen, Flückiger – Bocquet (c), Casali – Ballaman,
Vonlanthen, Hügi, Meier, Fatton
ITA: Ghezzi – Vincenzi, Giacomazzi, Neri – Tognon, Nesti – Muccinelli,
Boniperti (c), Galli, Pandolfini, Lorenzi
1:0 Ballaman 18 h, 1:1 Boniperti 44, 2:1 Hügi 79
20.06.54 (17.10) Berne, Wankdorf Stadion
ENG – SUI 2:0 (0:0)
(+43000) Zsolt HUN, Stefanović JUG, Costa POR
ENG: Merrick – Staniforth, Byrne, Wright (c) – McGarry, Dickinson –
Wilshaw, Broadis, Mullen, Taylor, Finney
SUI: Parlier – Neury, Kernen, Eggimann – Bocquet (c), Bigler – Ballaman,
Vonlanthen, Antenen, Meier, Fatton
1:0 Mullen 43, 2:0 Wilshaw 69
20.06.54 (17.00) Lugano, Stadio Comunale di Cornaredo
ITA – BEL 4:1 (1:0)
(~25000) STeiner AUT, Schmetzer GER, Merlotti SUI
ITA: Ghezzi – Magnini, Giacomazzi, Neri – Tognon, Nesti – Frignani, Cappello,
Galli, Pandolfini (c), Lorenzi
BEL: Gernaey – Dries, van Brandt, Huysmans – Carre, Mees – Mermans (c),
H.van Den Bosch, Coppens, Anoul, P.van Den Bosch
1:0 Pandolfini 41 p, 2:0 Galli 49 h, 3:0 Frignani 58, 4:0 Lorenzi 73, 4:1
Anoul 81
1. ENG^ 2 1 1 0 3 6-4
2. ITA 2 1 0 1 2 5-3
3. SUI^ 2 1 0 1 2 2-3
4. BEL 2 0 1 1 1 5-8
NOTE: Playoff needed between ITA and SUI
23.06.54 (18.00) Basel, St.Jakob Stadion (playoff)
SUI – ITA 4:1 (1:0)
(~30000) Griffiths WAL, Ling ENG, Costa POR
SUI: Parlier – Neury, Kernen, Eggimann – Bocquet (c), Casali – Ballaman,
Vonlanthen, Hügi, Antenen, Fatton
ITA: Viola – Magnini, Giacomazzi, Mari – Tognon, Nesti – Muccinelli,
Segato, Frignani, Pandolfini (c), Lorenzi
1:0 Hügl 12, 2:0 Ballmann 48 h, 2:1 Nesti 67, 3:1 Hügl 85, 4:1 Fatton 90
Quarter Finals
26.06.54 (17.00) Lausanne, La Pontaise
Austria 7:5 (5:4) Switzerland
(-32000) Faultless SCO, Schmetzer GER, Asensi ESP
AUT: Schmied – Hanappi, Barschandt, Ocwirk (c) – Happel, Koller – R.Körner,
Wagner, Stojaspal, Probst, A.Körner
SUI: Parlier – Neury, Kernen, Eggimann – Bocquet (c), Casali – Antenen,
Vonlanthen, Hügi, Ballaman, Fatton
0:1 Ballaman 16, 0:2 Hügi 17, 0:3 Hügi 23, 1:3 Wagner 25, 2:2 A.Körner 26,
3:3 Wagner 28, 4:3 Ocwirk 32, 5:3 A.Körner 34, 5:4 Ballaman 41, 6:4 Wagner
52, 6:5 Hügi 60, 7:5 Probst 77 (42 A.Körner missed penalty)
26.06.54 (17.00) Basle, St.Jakob Stadion
Uruguay 4:2 (2:1) England
(~50000) Steiner AUT, Orlandini ITA, Stefanović JUG
URU: Maspoli – Martinez, Santamaria, Andrade – Varela (c), Cruz – Abbadie,
Ambrois, Miguez, Schiaffino, Borges
ENG: Merrick – Staniforth, Byrne, McGarry – (c) Wright, Dickinson – Matthews,
Broadis, Lofthouse, Wilshaw, Finney
1:0 Borges 5, 1:1 Lofthouse 16, 2:1 Varela 44, 3:1 Schiaffino 47, 3:2
Finney 67, 4:2 Ambrois 78
27.06.54 (17.00) Berne, Wankdorfstadion
Hungary 4:2 (2:1) Brazil
(~40000) Ellis ENG, Ling ENG, Wyssling SUI
HUN: Grosics – Buzánszky, Lantos, Bozsik (c) – Lóránt, Zakárias – M.Tóth,
Kocsis, Hidegkuti, Czibor, J.Tóth
BRA: Castilho – D.Santos, N.Santos, Brandaozinho – Pinheiro, Bauer (c) –
Julinho, Didi, Indio, Humberto, Maurinho
1:0 Hidegkuti 4, 2:0 Kocsis 7 h, 2:1 D.Santos 18 p, 3:1 Lántós 53 p, 3:2
Julinho 65, 4:2 Kocsis 88 h
sent off: Bozsik (71) / N.Santos (71), Humberto (79)
27.06.54 (17.00) Geneva, Les Charmilles
West Germany 2:0 (1:0) Yugoslavia
(~17000) Zsolt HUN, Franken BEL, Büchmuller SUI
GER: Turek – Laband, Kohlmeyer, Eckel – Liebrich, Mai – Rahn, Morlock,
O.Walter, F.Walter (c), Schäfer
JUG: Beara – B.Stanković, Crnković, Zl.Čajkovski – I.Horvat, Boskov –
Milutinović, Mitić, Vukas, Bobek (c), Zebec
1:0 Horvat 10 o, 2:0 Rahn 86
Semi Finals
30.06.54 (18.00) Lausanne, La Pontaise
Hungary 4:2 (1:0, 2:2, 2:2) Uruguay
(~37000) Griffiths WAL, Faultless SCO, Vincentini FRA
HUN: Grosics – Buzanszky, Lantos, Bozsik (c) – Lóránt, Zakariás – Budai,
Kocsis, Hidegkuti, Czibor, Palotás
URU: Maspoli – Martinez (c), Santamaria, Andrade – Carballo, Cruz – Souto,
Ambrois, Hohberg, Schiaffino, Borges
1:0 Czibor 12, 2:0 Hidegkuti 47 h, 2:1 Hohberg 76, 2:2 Hohberg 87, 3:2 Kocsis
109 h, 4:2 Kocsis 117 h
30.06.54 (18.00) Basel, St.Jakob Stadion
West Germany 6:1 (1:0) Austria
(+58000) Orlandini ITA, Ellis ENG, Buchmüller SUI
GER: Turek – Posipal, Kohlmeyer, Eckel – Liebrich, Mai – Rahn, Morlock,
O.Walter, F.Walter (c), Schäfer
AUT: Zeman – Hanappi, Schleger, Ocwirk (c) – Happel, Koller, R.Körner,
Wagner, Stojaspal, Probst, A.Körner
1:0 Schäfer 31, 2:0 Morlock 47 h, 2:1 Probst 52, 3:1 F.Walter 56 p, 4:1 O.Walter
61 h, 5:1 F.Walter 65 p, 6:1 O.Walter 89 h
Third Place Match
03.07.54 (17.00) Zürich, Sportzplatz Hardturm
Austria 3:1 (1:1) Uruguay
(+32000) Wyssling SUI, Zsolt HUN, Ellis ENG
AUT: Schmied – Hanappi, Barschandt, Ocwirk (c) – Kollmann, Koller –
R.Körner, Wagner, Stojaspal, Probst, Dienst
URU: Maspoli – Martinez (c), Santamaria, Andrade – Carballo, Cruz – Abbadie,
Mendez, Hohberg, Schiaffino, Borges
1:0 Stojaspal 16 p, 1:1 Hohberg 21, 2:1 Cruz 59 o, 3:1 Ocwirk 79
NOTE: 100th game of the World Cup
Final
04.07.54 (17.00) Bern, Wankdorf-Stadion
West Germany 3:2 (2:2) Hungary
(~65000) Ling ENG, Orlandini ITA, Griffiths WAL
GER: Turek – Posipal, Kohlmeyer, Eckel – Liebrich, Mai – Rahn, Morlock,
O. Walter, F. Walter (c), Schäfer.
HUN: Grosics – Buzánszky, Lantos, Bozsik (c) – Lóránt, Zakariás – Czibor,
Kocsis, Hidegkuti, Puskás, M.Tóth.
0:1 Puskás 6, 0:2 Czibor 9, 1:2 Morlock 11, 2:2 Rahn 18, 3:2 Rahn 84
Scorers' List
11 – Kocsis HUN
6 – Probst AUT, Morlock GER, Hügl SUI
4 – Rahn, Schäfer, O.Walter GER, Hidegkuti, Puskás HUN, Ballaman SUI, Borges
URU
3 – Stojaspal, Wagner AUT, Anoul BEL, Lofthouse ENG, F.Walter GER, Czibor
HUN, Burhan, Suat TUR, Hohberg, Miguez URU
2 – A.Körner, Ocwirk AUT, Didi, Julinho, Pinga BRA, Broadis ENG, Lantos,
Palotás HUN, Lefter TUR, Abbadie, Schiaffino URU
1 – Coppens BEL, Baltazár, D.Santos BRA, Finney, Mullen, Wilshaw ENG, Kopa,
Vincent FRA, Hermann, Klodt, Pfaff GER, J.Tóth HUN, Boniperti, Frignani,
Galli, Lorenzi, Nesti, Pandolfini ITA, Milutinović, Zebec JUG, Balcazár,
Lamadrid MEX, Fatton SUI, Erol, Mustafa TUR, Ambrois, Varela URU
own goals – 4 (Cruz URU for AUT, Dickinson ENG for BEL, Cárdenas MEX for FRA,
Horvat JUG for GER)
In total 140 goals (7 p, 16 h, 3 f, 4 o), 5.38 per match (WC record). Most
goals HUN (27). CZE, SCO, KOR without goals. 59 players scored (including
6 earlier scorers from 1950)
Coaches, Assistants, Reserve Players
AUT: W. Nausch, E. Früthwirth, J. Molser, H. Pesser | Giesser, Halla,
Haumer, Pelikan, Riegler, Stotz, Tetnitzer
BEL: D. Livingstone | Ausloos, Backaert, Dirickx, Geerts, Meertens,
van der Linden, van Royweghen, van Steen, Vliers
BRA: Zezé Moreira, L. Vinhais, A. Carvello | Alfredo de Oliveira,
Cabação, Dequinha, Ely do Amparo, Paulinho, Rubens, W.dos Santos,
Velludo
CZE: K. Borby, J. Cajp, O. Nejedlý | Benediković, Gajdaš, Košnar,
Krásnoborsky, Majer, Malatinský, Procháska, Schrojf
ENG: W. Winterbotton, J. Trotter | Armstrong, Burgin, Chillion, Green,
Haynes, Hooper Jr., Jazzard, Quizzali
FRA: P. Piharot, P. Nicolas * | Abbés, Bieganski, Cuissard, Grimonpond,
Leblond, Louis, Ruminski, Schultz
GER: J. Herberger | Bissinger, Erhardt, Kuhchs, Metzner
HUN: G. Sebes (G. Mandi, M. Bukovi, J. Kalmar, G. Kalocsay, P. Titkos) |
Csordás, Galler, Karpati, Kovács, Machos, Várhidi **
ITA: L. Sceisler, A. Schlavio, S. Piola | Cervato, Costagliola, Ferrario,
Gratton, Pivatelli
JUG: A. Tirnanić (F. Wölf, B. Pešić, L. Lemešić, M. Ćrić) | Belin,
Kralj, Mantula, Milovanov, Ognjanov, Pepec, Petaković, Spajić, Veselinović,
Zeković
KOR: Kim Young-sik | Han Neung-chul, Lee Sang-yi
MEX: G. Vial ***, A. Lópes-Herranz | Blaco, Bravo-Martinez, Carús,
Cortés, Jinish, Nájera, Ochoa Gil, Roca Garcia, Septien
SCO: A. Beattle | Anderson, Combe, copland, Evans, A.Hamilton, G.Hamilton,
AHenderson, SUI: K. Rappan (W. Baumgartner, A. Guinchard, L. Kielholz, G. Tschirren |
Eich, Eschmann, Fesseler, Frosio, Mathis, Mauron, Riva, Stuber
TUR: A. Puppo | Aytaç, Beratligi, Berman, Eken, Gökcen, Günar, Kaçmaz
URU: J. López, R. Vásquez, S. Gambetta, C. Abate | Castro, Davoine,
Leopardi, Macetras, Pérez, Rivera, Tejera
* president of the selection commitee
** also called Vinkovics (?)
*** manager, did not go to Switzerland
Oldest and Youngest
Youngest Oldest
player Coskun TUR 19y 41d Matthews ENG 39y141d
goalkeeper Sükrü TUR 20y160d Máspoli URU 36y246d
scorer Milutinović JUG21y131d Varela URU 36y279d
champion Eckel GER 22y146d Turek GER 35y167d
finalist Eckel GER 22y146d Turek GER 35y167d
medalist Kollman AUT 22y 16d Turek GER 35y167d
captain Turgay TUR 22y 33d Varela URU 36y279d
coach Cejp CZE 30y129d Sceisler ITA 60y261d
referee Zsolt HUN 32y364d Vianna BRA 51y264d

 FIFA World Cup Finals 1954 Switzerland Playing Squads

No. Pos Full Name Birth Date (Age) Caps Club Country
BRAZIL (Group 1)
Head coach: Zezé Moreira
1 GK Castilho 27 November 1927 (aged 26) 13 Fluminense Brazil
2 DF Djalma Santos 27 February 1929 (aged 25) 14 Portuguesa Brazil
3 DF Nílton Santos 16 May 1927 (aged 27) 18 Botafogo Brazil
4 DF Brandãozinho 9 June 1925 (aged 29) 12 Portuguesa Brazil
5 MF Pinheiro 13 January 1932 (aged 22) 13 Fluminense Brazil
6 MF Bauer 21 November 1925 (aged 28) 21 São Paulo FC Brazil
7 FW Julinho 29 July 1929 (aged 24) 13 Portuguesa Brazil
8 MF Didi 8 October 1929 (aged 24) 13 Fluminense Brazil
9 FW Baltazar 14 January 1926 (aged 28) 19 Corinthians Brazil
10 FW Pinga 11 February 1924 (aged 30) 14 Vasco da Gama Brazil
11 FW Rodrigues 27 June 1925 (aged 28) 14 Palmeiras Brazil
12 DF Paulinho 15 April 1932 (aged 22)   Vasco da Gama Brazil
13 DF Alfredo 27 October 1924 (aged 29)   São Paulo FC Brazil
14 MF Ely 14 May 1921 (aged 33) 15 Vasco da Gama Brazil
15 DF Mauro 30 August 1930 (aged 23) 4 São Paulo FC Brazil
16 MF Dequinha 19 March 1928 (aged 26) 7 Flamengo Brazil
17 FW Maurinho 6 June 1933 (aged 21) 0 São Paulo FC Brazil
18 FW Humberto 4 February 1934 (aged 20) 3 Palmeiras Brazil
19 FW Índio 1 March 1931 (aged 23) 0 Flamengo Brazil
20 FW Rubens 4 November 1928 (aged 25) 1 Flamengo Brazil
21 GK Veludo 7 August 1930 (aged 23) 3 Fluminense Brazil
22 GK Cabeção 23 August 1930 (aged 23)   Corinthians Brazil
YUGOSLAVIA (Group 1)
Head coach: Aleksandar Tirnanić
1 GK Vladimir Beara 2 November 1928 (aged 25) 25 Hajduk Split Yugoslavia
2 DF Branko Stanković 31 October 1921 (aged 32) 50 Crvena Zvezda Belgrade Yugoslavia
3 DF Tomislav Crnković 17 June 1929 (aged 24) 17 Dinamo Zagreb Yugoslavia
4 MF Zlatko Čajkovski 24 January 1923 (aged 31) 51 Partizan Belgrade Yugoslavia
5 DF Ivan Horvat 16 July 1926 (aged 27) 43 Dinamo Zagreb Yugoslavia
6 DF Vujadin Boškov 16 May 1931 (aged 23) 22 Vojvodina Novi Sad Yugoslavia
7 FW Tihomir Ognjanov 2 March 1927 (aged 27) 22 Crvena Zvezda Belgrade Yugoslavia
8 DF Rajko Mitić 6 September 1922 (aged 31) 47 Crvena Zvezda Belgrade Yugoslavia
9 FW Bernard Vukas 1 May 1927 (aged 27) 35 Hajduk Split Yugoslavia
10 MF Stjepan Bobek 3 December 1923 (aged 30) 53 Partizan Belgrade Yugoslavia
11 FW Branko Zebec 17 May 1929 (aged 25) 22 Partizan Belgrade Yugoslavia
12 GK Branko Kralj 10 March 1924 (aged 30) 0 Dinamo Zagreb Yugoslavia
13 DF Miljan Zeković 15 November 1925 (aged 28) 3 Crvena Zvezda Belgrade Yugoslavia
14 MF Lev Mantula 8 December 1928 (aged 25) 0 Dinamo Zagreb Yugoslavia
15 MF Ljubiša Spajić 7 March 1926 (aged 28) 6 Crvena Zvezda Belgrade Yugoslavia
16 DF Sima Milovanov 10 April 1923 (aged 31) 4 Vojvodina Novi Sad Yugoslavia
17 DF Bruno Belin 16 January 1929 (aged 25) 3 Partizan Belgrade Yugoslavia
18 FW Miloš Milutinović 5 February 1933 (aged 21) 8 Partizan Belgrade Yugoslavia
19 MF Zlatko Papec 17 January 1934 (aged 20) 1 Hajduk Split Yugoslavia
20 FW Dionizije Dvornić 27 April 1926 (aged 28) 3 Dinamo Zagreb Yugoslavia
21 FW Todor Veselinović 22 October 1930 (aged 23) 2 Vojvodina Novi Sad Yugoslavia
22 FW Aleksandar Petaković 6 August 1932 (aged 21) 0 Radnicki Belgrade Yugoslavia
FRANCE (Group 1)
Head coach: Pierre Pibarot
1 GK François Remetter 8 August 1928 (aged 25) 4 FC Metz France
2 GK César Ruminski 14 June 1924 (aged 30) 7 Lille OSC France
3 GK Claude Abbes 24 May 1927 (aged 27) 0 AS Saint-Étienne France
4 DF Lazare Gianessi 9 November 1925 (aged 28) 12 AS Monaco FC France
5 DF Jacques Grimonpon 30 July 1925 (aged 28) 0 FC Girondins de Bordeaux France
6 DF Raymond Kaelbel 31 January 1932 (aged 22) 0 RC Strasbourg France
7 DF Roger Marche 5 March 1924 (aged 30) 37 Stade de Reims France
8 MF Guillaume Bieganski 3 November 1932 (aged 21) 1 Lille OSC France
9 MF Antoine Cuissard 19 July 1924 (aged 29) 27 OGC Nice France
10 MF Robert Jonquet 3 May 1925 (aged 29) 26 Stade de Reims France
11 MF Xercès Louis 31 October 1926 (aged 27) 0 RC Lens France
12 MF Jean-Jacques Marcel 13 June 1931 (aged 23) 8 FC Sochaux France
13 FW Abderrahmane Mahjoub 25 April 1929 (aged 25) 2 OGC Nice France
14 DF Armand Penverne 26 November 1926 (aged 27) 11 Stade de Reims France
15 MF Abdelaziz Ben Tifour 25 July 1927 (aged 26) 1 AS Troyes France
16 FW René Dereuddre 26 June 1930 (aged 23) 1 Toulouse FC France
17 FW Léon Glovacki 19 February 1928 (aged 26) 3 Stade de Reims France
18 FW Raymond Kopa 13 October 1931 (aged 22) 13 Stade de Reims France
19 MF Michel Leblond 10 May 1932 (aged 22) 1 Stade de Reims France
20 FW Ernest Schultz 29 January 1931 (aged 23) 0 Olympique de Lyon France
21 FW André Strappe 23 February 1928 (aged 26) 23 Lille OSC France
22 FW Jean Vincent 29 November 1930 (aged 23) 2 Lille OSC France
MEXICO (Group 1)
Head coach: Antonio López Herranz (Spain)
1 GK Antonio Carbajal 7 June 1929 (aged 25) 11 FC León Mexico
2 DF Narciso López 18 August 1928 (aged 25) 3 Oro Mexico
3 MF Jorge Romo 20 April 1934 (aged 20) 5 Marte Mexico
4 DF Saturnino Martínez 1918 6 Necaxa Mexico
5 DF Raúl Cárdenas 30 October 1928 (aged 25) 4 Puebla F.C. Mexico
6 MF Rafael Avalos 1922 3 Atlante F.C. Mexico
7 FW Alfredo Torres 31 May 1931 (aged 23) 3 Atlas Mexico
8 FW José Naranjo 19 March 1926 (aged 28) 12 Oro Mexico
9 FW José Luis Lamadrid 3 July 1930 (aged 23) 5 Necaxa Mexico
10 FW Tomás Balcázar 21 December 1931 (aged 22) 9 Chivas de Guadalajara Mexico
11 FW Raúl Arellano 28 February 1935 (aged 19) 0 Chivas de Guadalajara Mexico
12 GK Salvador Mota 1923 0 Atlante F.C. Mexico
13 DF Sergio Bravo   6 FC León Mexico
14 MF Juan Gómez 26 June 1924 (aged 29) 0 Atlas Mexico
15 FW Carlos Blanco 5 March 1927 (aged 27) 4 Necaxa Mexico
16 MF Pedro Nájera 3 February 1929 (aged 25) 0 Club América Mexico
17 FW Carlos Septién 18 January 1923 (aged 31) 11 Tampico Mexico
18 FW Carlos Carus 10 July 1930 (aged 23) 0 Club Toluca Mexico
19 FW Moises Jinich   1 Atlante F.C. Mexico
20 FW José Antonio Roca 24 May 1928 (aged 26) 7 CD Zacatapec Mexico
21 MF Mario Ochoa 1927 5 Marte Mexico
22 FW Ranulfo Cortés   0 Oro Mexico
HUNGARY (Group 2)
Head coach: Gusztáv Sebes
1 GK Gyula Grosics 4 February 1926 (aged 28) 31 Budapesti Honvéd SE Hungary
2 DF Jenő Buzánszky 4 May 1925 (aged 29) 23 Dorogi Bányász Hungary
3 DF Gyula Lóránt 6 February 1923 (aged 31) 24 Budapesti Honvéd SE Hungary
4 DF Mihály Lantos 29 September 1928 (aged 25) 30 Budapesti Vörös Lobogó Hungary
5 MF József Bozsik 25 November 1925 (aged 28) 48 Budapesti Honvéd SE Hungary
6 FW József Zakariás 25 March 1924 (aged 30) 31 Budapesti Vörös Lobogó Hungary
7 FW József Tóth 16 May 1929 (aged 25) 2 Csepel SC Hungary
8 FW Sándor Kocsis 21 September 1929 (aged 24) 36 Budapesti Honvéd SE Hungary
9 FW Nándor Hidegkuti 3 March 1922 (aged 32) 36 Budapesti Vörös Lobogó Hungary
10 FW Ferenc Puskás 2 April 1927 (aged 27) 55 Budapesti Honvéd SE Hungary
11 FW Zoltán Czibor 8 August 1929 (aged 24) 26 Budapesti Honvéd SE Hungary
12 DF Béla Kárpáti 30 September 1929 (aged 24) 1 Győri Vasas ETO Hungary
13 DF Pál Várhidi 6 November 1931 (aged 22) 0 Budapesti Dózsa Hungary
14 MF Imre Kovács 26 November 1921 (aged 32) 8 Budapesti Vörös Lobogó Hungary
15 MF Ferenc Szojka 7 April 1931 (aged 23) 0 Salgótarjáni BTC Hungary
16 MF László Budai 19 July 1928 (aged 25) 21 Budapesti Honvéd SE Hungary
17 FW Ferenc Machos 30 June 1932 (aged 21) 0 Budapesti Honvéd SE Hungary
18 FW Lajos Csordás 6 October 1932 (aged 21) 7 Vasas SC Hungary
19 FW Péter Palotás 27 June 1929 (aged 24) 16 Budapesti Vörös Lobogó Hungary
20 FW Mihály Tóth 24 September 1926 (aged 27) 3 Budapesti Dózsa Hungary
21 GK Sándor Gellér 12 July 1925 (aged 28) 5 Budapesti Vörös Lobogó Hungary
22 GK Géza Gulyás 5 June 1931 (aged 23) 0 Budapesti Kinizsi Hungary
WEST GERMANY (Group 2)
Head coach: Sepp Herberger
1 GK Toni Turek 18 January 1919 (aged 35) 13 Fortuna Düsseldorf West Germany
2 DF Fritz Laband 1 November 1925 (aged 28) 1 Hamburger SV West Germany
3 DF Werner Kohlmeyer 19 April 1924 (aged 30) 12 1. FC Kaiserslautern West Germany
4 DF Hans Bauer 28 July 1927 (aged 26) 2 Bayern Munich West Germany
5 DF Herbert Erhardt 6 July 1930 (aged 23) 1 SpVgg Fürth West Germany
6 MF Horst Eckel 8 February 1932 (aged 22) 8 1. FC Kaiserslautern West Germany
7 DF Josef Posipal 20 June 1927 (aged 26) 15 Hamburger SV West Germany
8 MF Karl Mai 27 July 1928 (aged 25) 3 SpVgg Fürth West Germany
9 MF Paul Mebus 9 June 1920 (aged 34) 5 1. FC Köln West Germany
10 DF Werner Liebrich 18 January 1927 (aged 27) 2 1. FC Kaiserslautern West Germany
11 MF Karl-Heinz Metzner 9 January 1923 (aged 31) 2 KSV Hessen Kassel West Germany
12 FW Helmut Rahn 16 August 1929 (aged 24) 9 Rot-Weiss Essen West Germany
13 MF Max Morlock 11 May 1925 (aged 29) 12 1. FC Nuremberg West Germany
14 FW Bernhard Klodt 26 October 1926 (aged 27) 6 FC Schalke 04 West Germany
15 FW Ottmar Walter 3 March 1924 (aged 30) 11 1. FC Kaiserslautern West Germany
16 MF Fritz Walter 31 October 1920 (aged 33) 38 1. FC Kaiserslautern West Germany
17 FW Richard Herrmann 28 January 1923 (aged 31) 7 FSV Frankfurt West Germany
18 FW Ulrich Biesinger 6 August 1933 (aged 20) 0 BC Augsburg West Germany
19 FW Alfred Pfaff 16 July 1926 (aged 27) 1 Eintracht Frankfurt West Germany
20 FW Hans Schäfer 19 October 1927 (aged 26) 5 1. FC Köln West Germany
21 GK Heinz Kubsch 20 July 1930 (aged 23) 1 FK Pirmasens West Germany
22 GK Heinz Kwiatkowski 16 July 1926 (aged 27) 0 Borussia Dortmund West Germany
TURKEY (Group 2)
Head coach: Sandro Puppo (Italy)
1 GK Turgay Şeren 15 May 1932 (aged 22) 11 Galatasaray S.K. Turkey
2 DF Rıdvan Bolatlı 2 December 1928 (aged 25) 2 Ankaragücü GK Turkey
3 DF Basri Dirimlili 7 June 1929 (aged 25) 3 Fenerbahçe SK Turkey
4 DF Mustafa Ertan 21 April 1926 (aged 28) 4 Ankaragücü GK Turkey
5 MF Çetin Zeybek 12 September 1932 (aged 21) 2 Kasımpaşa SK Turkey
6 MF Rober Eryol 21 December 1930 (aged 23) 5 Galatasaray S.K. Turkey
7 FW Erol Keskin 2 March 1927 (aged 27) 1 Adalet Istanbul Turkey
8 FW Suat Mamat 8 November 1930 (aged 23) 2 Galatasaray S.K. Turkey
9 FW Feridun Buğeker 5 April 1933 (aged 21) 3 Fenerbahçe SK Turkey
10 FW Burhan Sargun 11 February 1929 (aged 25) 5 Fenerbahçe SK Turkey
11 FW Lefter Küçükandonyadis 22 December 1925 (aged 28) 3 Fenerbahçe SK Turkey
12 GK Şükrü Ersoy 14 January 1934 (aged 20) 3 Fenerbahçe SK Turkey
13 DF Bülent Eken 26 January 1923 (aged 31) 11 Galatasaray S.K. Turkey
14 DF Ali Beratlıgil   2 Galatasaray S.K. Turkey
15 MF Mehmet Dinçer   0 Fenerbahçe SK Turkey
16 DF Nedim Günar   0 Fenerbahçe SK Turkey
17 DF Naci Erdem 28 January 1931 (aged 23) 0 Fenerbahçe SK Turkey
18 DF Kaçmaz Akgün   1 Ankaragücü GK Turkey
19 DF Ahmet Berman   0 Beşiktaş Turkey
20 FW Necmi Onarıcı 2 November 1925 (aged 28) 0 Adalet Istanbul Turkey
21 FW Kadri Aytaç 1931 0 Galatasaray S.K. Turkey
22 FW Coşkun Taş 23 April 1935 (aged 19) 2 Ankaragücü GK Turkey
SOUTH KOREA (Group 2)
Head coach: Kim Young-Sik
1 GK Hong Duk-Yung 5 May 1921 (aged 33)   Seoul Army Club South Korea
2 DF Park Kyu-Chong 12 June 1924 (aged 30)   Seoul Army Club South Korea
3 DF Park Yae-Seung 1 April 1923 (aged 31)   Seoul Army Club South Korea
4 MF Kang Chang-Gi 28 August 1928 (aged 25)   Seoul Army Club South Korea
5 MF Lee Sang-Yi 1922   Seoul Army Club South Korea
6 DF Min Byung-Dae 20 February 1918 (aged 36)   Unattached Unattached
7 FW Lee Seo-Nam 1927   Seoul Army Club South Korea
8 FW Choi Chung-Min 30 August 1930 (aged 23)   Seoul Army Club South Korea
9 FW Woo Sang-Kwon 2 February 1926 (aged 28)   Seoul Army Club South Korea
10 FW Sung Nak-Woon 2 February 1926 (aged 28)   Seoul Army Club South Korea
11 MF Chung Nam-Sik 16 February 1917 (aged 37)   Seoul Army Club South Korea
12 GK Ham Heung-Chul 17 November 1930 (aged 23)   Seoul Army Club South Korea
13 DF Lee Chong-Kap 18 March 1920 (aged 34)   Wonjoo South Korea
14 DF Han Chang-Wha 3 November 1922 (aged 31)   Seoul Army Club South Korea
15 MF Kim Ji-Sung 7 November 1924 (aged 29)   Seoul Army Club South Korea
16 MF Choo Young-Kwan 15 July 1931 (aged 22)   Seoul Army Club South Korea
17 FW Park Il-Kap 21 March 1926 (aged 28)   Seoul Army Club South Korea
18 FW Choi Young-Keun 8 February 1923 (aged 31)   Seoul Army Club South Korea
19 FW Lee Ki-Joo 12 November 1926 (aged 27)   Pusan University South Korea
20 FW Chung Kook-Chin 2 January 1917 (aged 37)   Wonsan University South Korea

No. Pos Full Name Birth Date (Age) Caps Club Country
URUGUAY (Group 3)
Head coach: Juan López
1 GK Roque Máspoli 12 October 1917 (aged 36) 35 C.A. Peñarol Uruguay
2 DF José Santamaría 31 July 1929 (aged 24) 3 Club Nacional de Football Uruguay
3 DF William Martínez 13 January 1928 (aged 26) 11 Rampla Juniors Uruguay
4 DF Víctor Rodríguez Andrade 2 May 1927 (aged 27) 20 C.A. Peñarol Uruguay
5 MF Obdulio Varela 20 September 1917 (aged 36) 43 C.A. Peñarol Uruguay
6 MF Roberto Leopardi 19 July 1933 (aged 20) 3 Club Nacional de Football Uruguay
7 FW Julio Abbadie 7 September 1930 (aged 23) 9 C.A. Peñarol Uruguay
8 FW Juan Hohberg 8 October 1929 (aged 24) 3 C.A. Peñarol Uruguay
9 FW Oscar Míguez 5 December 1927 (aged 26) 14 C.A. Peñarol Uruguay
10 FW Juan Alberto Schiaffino 28 July 1925 (aged 28) 14 C.A. Peñarol Uruguay
11 FW Carlos Borges 14 January 1932 (aged 22) 2 C.A. Peñarol Uruguay
12 GK Julio Maceiras 22 April 1926 (aged 28) 1 Danubio F.C. Uruguay
13 DF Mirto Davoine 13 February 1933 (aged 21) 1 C.A. Peñarol Uruguay
14 DF Eusebio Tejera 6 January 1922 (aged 32) 31 Defensor Sporting Club Uruguay
15 MF Urbano Rivera 1 April 1926 (aged 28) 8 Danubio F.C. Uruguay
16 MF Néstor Carballo 3 February 1929 (aged 25) 10 Club Nacional de Football Uruguay
17 MF Luis Cruz 28 April 1925 (aged 29) 7 Club Nacional de Football Uruguay
18 FW Rafael Souto 24 October 1930 (aged 23) 4 Club Nacional de Football Uruguay
19 FW Javier Ambrois 9 May 1932 (aged 22) 7 Club Nacional de Football Uruguay
20 FW Omar Méndez 7 August 1934 (aged 19) 3 Club Nacional de Football Uruguay
21 FW Julio Pérez 19 June 1926 (aged 27) 14 Club Nacional de Football Uruguay
22 FW Luis Castro 31 July 1921 (aged 32) 1 Defensor Sporting Club Uruguay
AUSTRIA (Group 3)
Head coach: Walter Nausch
1 GK Kurt Schmied 14 June 1926 (aged 28) 1 First Vienna FC Austria
2 DF Gerhard Hanappi 16 February 1929 (aged 25) 37 Rapid Wien Austria
3 MF Ernst Happel 29 November 1925 (aged 28) 39 Rapid Wien Austria
4 DF Leopold Barschandt 12 August 1925 (aged 28) 2 Wiener Sportclub Austria
5 DF Ernst Ocwirk 7 March 1926 (aged 28) 44 Austria Wien Austria
6 MF Karl Koller 8 February 1929 (aged 25) 7 First Vienna FC Austria
7 FW Robert Körner 21 August 1924 (aged 29)   Rapid Wien Austria
8 DF Walter Schleger 19 September 1929 (aged 24) 8 Austria Wien Austria
9 FW Theodor Wagner 6 August 1927 (aged 26) 28 Wacker Wien Austria
10 MF Erich Probst 5 December 1927 (aged 26) 8 Rapid Wien Austria
11 FW Alfred Körner 14 February 1926 (aged 28)   Rapid Wien Austria
12 MF Karl Stotz 27 March 1927 (aged 27) 10 Austria Wien Austria
13 MF Walter Kollmann 17 June 1932 (aged 21) 3 Wacker Wien Austria
14 MF Karl Giesser 29 October 1928 (aged 25) 1 Rapid Wien Austria
15 GK Franz Pelikan 6 November 1925 (aged 28) 3 Wacker Wien Austria
16 GK Walter Zeman 1 May 1927 (aged 27) 38 Rapid Wien Austria
17 MF Alfred Teinitzer 29 July 1929 (aged 24) 0 Linzer ASK Austria
18 MF Johann Riegler 17 July 1929 (aged 24) 3 Rapid Wien Austria
19 FW Robert Dienst 1 March 1928 (aged 26) 16 Rapid Wien Austria
20 DF Paul Halla 10 April 1931 (aged 23) 3 Rapid Wien Austria
21 FW Ernst Stojaspal 14 January 1925 (aged 29) 27 Austria Wien Austria
22 FW Walter Haummer 22 November 1928 (aged 25) 4 Wacker Wien Austria
CZECHOSLOVAKIA (Group 3)
Head coach: Jaroslav Cejp
1 GK Theodor Reimann 10 February 1921 (aged 33) 4 Slovan Bratislava Czechoslovakia
2 DF František Šafránek 2 January 1931 (aged 23) 10 ÚDA Praha Czechoslovakia
3 MF Svatopluk Pluskal 28 October 1930 (aged 23) 3 ÚDA Praha Czechoslovakia
4 DF Ladislav Novák 5 December 1931 (aged 22) 11 ÚDA Praha Czechoslovakia
5 DF Jiří Trnka 2 December 1926 (aged 27) 20 ÚDA Praha Czechoslovakia
6 MF Michal Benedikovič 31 May 1923 (aged 31) 7 Slovan Bratislava Czechoslovakia
7 FW Ladislav Hlaváček 26 June 1925 (aged 28) 13 ÚDA Praha Czechoslovakia
8 FW Otto Hemele 22 January 1926 (aged 28) 8 ÚDA Praha Czechoslovakia
9 FW Anton Malatinský 15 January 1920 (aged 34) 10 Baník Handlová Czechoslovakia
10 FW Emil Pažický 14 October 1927 (aged 26) 14 Slovan Bratislava Czechoslovakia
11 FW Jiří Pešek 4 June 1927 (aged 27) 4 Spartak Praha Sokolovo Czechoslovakia
12 DF Anton Krásnohorský 22 October 1925 (aged 28) 9 Iskra Žilina Czechoslovakia
13 MF Jiří Hledík 19 April 1929 (aged 25) 3 Křídla vlasti Olomouc Czechoslovakia
14 MF Jan Hertl 23 January 1929 (aged 25) 6 ÚDA Praha Czechoslovakia
15 FW Ladislav Kačáni 1 April 1931 (aged 23) 7 CH Bratislava Czechoslovakia
16 MF Zdeněk Procházka 12 January 1928 (aged 26) 1 Spartak Praha Sokolovo Czechoslovakia
17 FW Tadeáš Kraus 22 October 1932 (aged 21) 5 Křídla vlasti Olomouc Czechoslovakia
18 FW Josef Majer 8 June 1925 (aged 29) 0 Baník Kladno Czechoslovakia
19 FW Jaroslav Košnar 17 August 1930 (aged 23) 1 CH Bratislava Czechoslovakia
20 FW Kazimír Gajdoš 28 March 1934 (aged 20) 0 Tatran Prešov Czechoslovakia
21 GK Imrich Stacho 4 November 1931 (aged 22) 6 Tankista Praha Czechoslovakia
22 GK Viliam Schrojf 2 August 1931 (aged 22) 1 Křídla vlasti Olomouc Czechoslovakia
SCOTLAND (Group 3)
Head coach: Andy Beattie (quit after first match; remaining matches were managed by a selection committee)
1 GK Fred Martin 13 May 1929 (aged 25) 2 Aberdeen Scotland
2 DF Willie Cunningham 22 February 1925 (aged 29) 3 Preston North End England
3 DF Jock Aird 18 February 1926 (aged 28) 2 Burnley England
4 DF Bobby Evans 16 July 1927 (aged 26) 17 Celtic Scotland
5 DF Tommy Docherty 24 August 1928 (aged 25) 5 Preston North End England
6 MF Jimmy Davidson 8 November 1925 (aged 28) 2 Partick Thistle Scotland
7 MF Doug Cowie 1 May 1926 (aged 28) 6 Dundee Scotland
8 FW John Mackenzie 4 September 1925 (aged 28) 4 Partick Thistle Scotland
9 FW George Hamilton 7 December 1917 (aged 36) 5 Aberdeen Scotland
10 FW Allan Brown 12 October 1926 (aged 27) 11 Blackpool England
11 FW Neil Mochan 6 April 1927 (aged 27) 1 Celtic Scotland
12 FW Willie Fernie 22 November 1928 (aged 25) 1 Celtic Scotland
13 FW Willie Ormond 23 February 1927 (aged 27) 3 Hibernian Scotland
14 GK John Anderson* 8 December 1929 (aged 24) 1 Leicester City England
15 FW Bobby Johnstone* 7 September 1929 (aged 24) 11 Hibernian Scotland
16 FW Jackie Henderson* 17 January 1932 (aged 22) 4 Portsmouth England
17 MF David Mathers* 25 October 1931 (aged 22) 1 Partick Thistle Scotland
18 DF Alex Wilson* 29 October 1933 (aged 20) 1 Portsmouth England
19 FW Jimmy Binning* 25 July 1927 (aged 26) 0 Queen of the South Scotland
20 FW Bobby Combe* 29 February 1924 (aged 30) 3 Hibernian Scotland
21 FW Ernie Copland*   0 Raith Rovers Scotland
22 FW Ian McMillan* 18 March 1931 (aged 23) 3 Airdrieonians Scotland
*Only 13 players traveled to Switzerland – Squad numbers 14 to 22 were on stand-by in Scotland.
ENGLAND (Group 4)
Head coach: Walter Winterbottom
1 GK Gil Merrick 26 January 1922 (aged 32) 20 Birmingham City England
2 DF Ron Staniforth 13 April 1924 (aged 30) 3 Huddersfield Town England
3 DF Roger Byrne 8 February 1929 (aged 25) 3 Manchester United England
4 DF Billy Wright 6 February 1924 (aged 30) 58 Wolverhampton Wanderers England
5 MF Syd Owen 28 February 1922 (aged 32) 2 Luton Town England
6 MF Jimmy Dickinson 24 April 1925 (aged 29) 35 Portsmouth England
7 FW Stanley Matthews 1 February 1915 (aged 39) 36 Blackpool England
8 FW Ivor Broadis 18 December 1922 (aged 31) 11 Newcastle United England
9 FW Nat Lofthouse 27 August 1925 (aged 28) 19 Bolton Wanderers England
10 FW Tommy Taylor 29 January 1932 (aged 22) 3 Manchester United England
11 FW Tom Finney 5 April 1922 (aged 32) 51 Preston North End England
12 GK Ted Burgin 29 April 1927 (aged 27) 0 Sheffield United England
13 DF Ken Green 27 April 1924 (aged 30) 0 Birmingham City England
14 MF Bill McGarry 10 June 1927 (aged 27) 0 Huddersfield Town England
15 FW Dennis Wilshaw 11 March 1926 (aged 28) 1 Wolverhampton Wanderers England
16 MF Albert Quixall 9 August 1933 (aged 20) 3 Sheffield Wednesday England
17 FW Jimmy Mullen 6 January 1923 (aged 31) 11 Wolverhampton Wanderers England
18 DF Allenby Chilton* 16 September 1918 (aged 35) 2 Manchester United England
19 MF Ken Armstrong* 3 June 1924 (aged 30) 0 Chelsea England
20 MF Bedford Jezzard* 19 October 1927 (aged 26) 1 Fulham England
21 MF Johnny Haynes* 17 October 1934 (aged 19) 0 Fulham England
22 FW Harry Hooper* 14 June 1933 (aged 21) 0 West Ham United England
*Only 17 players traveled to Switzerland – Squad numbers 18 to 22 were on stand-by in England.
SWITZERLAND (Group 4)
Head coach: Karl Rappan (Austria)
1 GK Walter Eich 27 May 1925 (aged 29)   Young Boys Bern Switzerland
2 GK Eugene Parlier 5 December 1930 (aged 23)   Servette FC Switzerland
3 GK Georges Stuber 11 May 1925 (aged 29)   Lausanne Sports Switzerland
4 MF Roger Bocquet 9 April 1921 (aged 33)   Lausanne Sports Switzerland
5 DF Marcel Flückiger 20 June 1929 (aged 24)   Young Boys Bern Switzerland
6 DF Roger Mathis 4 April 1921 (aged 33)   Lausanne Sports Switzerland
7 DF André Neury 3 September 1921 (aged 32)   Servette FC Switzerland
8 MF Heinz Bigler 21 December 1925 (aged 28)   Young Boys Bern Switzerland
9 MF Charles Casali 27 April 1923 (aged 31)   Young Boys Bern Switzerland
10 DF Oliver Eggimann 6 August 1921 (aged 32)   FC La Chaux-de-Fonds Switzerland
11 FW Norbert Eschmann 19 March 1933 (aged 21)   Lausanne Sports Switzerland
12 MF Gilbert Fesselet 16 April 1928 (aged 26)   FC La Chaux-de-Fonds Switzerland
13 MF Ivo Frosio 27 April 1930 (aged 24)   Grasshopper-Club Zürich Switzerland
14 DF Willy Kernen 6 August 1929 (aged 24)   FC La Chaux-de-Fonds Switzerland
15 FW Charles Antenen 3 November 1929 (aged 24)   FC La Chaux-de-Fonds Switzerland
16 FW Robert Ballaman 21 June 1926 (aged 27)   Grasshopper-Club Zürich Switzerland
17 FW Jacques Fatton 19 December 1925 (aged 28)   Servette FC Switzerland
18 FW Josef Hügi 23 January 1930 (aged 24)   FC Basel Switzerland
19 FW Marcel Mauron 25 March 1929 (aged 25)   FC La Chaux-de-Fonds Switzerland
20 FW Eugen Meier 30 April 1930 (aged 24)   Young Boys Bern Switzerland
21 FW Ferdinando Riva 3 July 1930 (aged 23)   FC Chiasso Switzerland
22 FW Roger Vonlanthen 13 February 1929 (aged 25)   Grasshopper-Club Zürich Switzerland
ITALY (Group 4)
Head coach: Lajos Czeizler (Hungary)
1 GK Giorgio Ghezzi 10 July 1930 (aged 23) 1 Internazionale Milano F.C. Italy
2 DF Guido Vincenzi 14 July 1932 (aged 21) 1 Internazionale Milano F.C. Italy
3 DF Giovanni Giacomazzi 18 January 1928 (aged 26) 1 Internazionale Milano F.C. Italy
4 DF Maino Neri 30 June 1924 (aged 29) 6 Internazionale Milano F.C. Italy
5 MF Omero Tognon 3 March 1924 (aged 30) 11 A.C. Milan Italy
6 MF Fulvio Nesti 8 June 1925 (aged 29) 2 Internazionale Milano F.C. Italy
7 FW Ermes Muccinelli 28 July 1927 (aged 26) 9 Juventus F.C. Italy
8 FW Egisto Pandolfini 19 February 1926 (aged 28) 14 A.S. Roma Italy
9 FW Carlo Galli 6 March 1931 (aged 23) 2 A.S. Roma Italy
10 FW Gino Cappello 2 June 1920 (aged 34) 10 Bologna F.C. 1909 Italy
11 FW Benito Lorenzi 20 December 1925 (aged 28) 11 Internazionale Milano F.C. Italy
12 GK Giovanni Viola 26 June 1926 (aged 27) 0 Juventus F.C. Italy
13 DF Ardico Magnini 21 October 1928 (aged 25) 4 ACF Fiorentina Italy
14 DF Sergio Cervato 22 March 1929 (aged 25) 11 ACF Fiorentina Italy
15 DF Giacomo Mari 17 October 1924 (aged 29) 7 Juventus F.C. Italy
16 MF Rino Ferrario 7 December 1926 (aged 27) 1 Juventus F.C. Italy
17 FW Armando Segato 3 May 1930 (aged 24) 3 ACF Fiorentina Italy
18 MF Gino Pivatelli 27 March 1933 (aged 21) 0 Bologna F.C. 1909 Italy
19 FW Giampiero Boniperti 4 July 1928 (aged 25) 22 Juventus F.C. Italy
20 MF Guido Gratton 23 September 1932 (aged 21) 1 ACF Fiorentina Italy
21 FW Amleto Frignani 5 March 1932 (aged 22) 6 A.C. Milan Italy
22 GK Leonardo Costagliola 27 October 1921 (aged 32) 3 ACF Fiorentina Italy
BELGIUM (Group 4)
Head coach: Doug Livingstone (Scotland)
1 GK Léopold Gernaey 25 February 1927 (aged 27) 7 K.V. Oostende Belgium
2 DF Marcel Dries 19 September 1929 (aged 24) 7 Berchem Sport Belgium
3 DF Alfons Van Brandt 24 June 1927 (aged 26) 18 Lierse Belgium
4 DF Constant Huysmans 11 October 1928 (aged 25) 5 KV Beerschot Antwerpen Belgium
5 MF Louis Carré 7 January 1925 (aged 29) 39 Royal FC Liegeois Belgium
6 MF Victor Mees 26 January 1927 (aged 27) 31 Royal Antwerp FC Belgium
7 MF Jozef Vliers 18 December 1932 (aged 21) 0 Royal Beerschot AC Belgium
8 FW Denis Houf 16 February 1932 (aged 22) 0 Standard Liège Belgium
9 FW Henri Coppens 29 April 1930 (aged 24) 32 Royal Beerschot AC Belgium
10 FW Léopold Anoul 19 August 1922 (aged 31) 45 Royal FC Liegeois Belgium
11 FW Joseph Mermans 16 February 1922 (aged 32) 45 Anderlecht Belgium
12 GK Charles Geerts 29 October 1930 (aged 23) 0 KV Beerschot Antwerpen Belgium
13 DF Henri Dirickx 7 July 1927 (aged 26) 13 Union St. Gilloise Belgium
14 MF Robert Van Kerkhoven 1 October 1924 (aged 29) 5 Daring Club Belgium
15 FW Hippolyte Van Den Bosch 30 April 1926 (aged 28) 2 Anderlecht Belgium
16 FW Pieter Van Den Bosch 31 October 1927 (aged 26) 0 Anderlecht Belgium
17 GK Raymond Ausloos 3 February 1930 (aged 24) 0 White Star Belgium
18 DF Jef Van Der Linden 2 November 1927 (aged 26) 0 Royal Antwerp FC Belgium
19 MF Jo Backaert 5 August 1921 (aged 32) 0 Charleroi SC Belgium
20 MF Robert Maertens 24 January 1930 (aged 24) 11 Royal Antwerp FC Belgium
21 MF Jean Van Steen 2 June 1929 (aged 25) 5 Anderlecht Belgium
22 FW Luc Van Hoywegen 1929 0 Daring Club Belgium

Online Betting Site Betway
Archives
Back To Top