FA Cup 2017-18

FA Cup Results and Statistics 2017-18

FA Cup Results, Fixtures & Statistics Season 2017-18
The 2017–18 FA Cup (also known as the FA Challenge Cup) is the 137th edition of the oldest recognised football tournament in the world.
It is sponsored by Emirates, and known as the Emirates FA Cup for sponsorship purposes.
737 clubs were accepted and it began with the Extra Preliminary Round on 5th August 2017 and concludes with the Final on 19th May 2018.
The winners will qualify for the 2018–19 UEFA Europa League group stage.
Premier League side Arsenal FC are the defending champions.

FA Cup Statistics 2017-18 

Matches Played Goals Scored Attendances
Round Dates Ties Replays Total Home Away Total GPG Total Average
Extra Preliminary 05 August 2017 185 36 221 435 398 833 3.77 30,980 140
Preliminary Round 19 August 2017 160 35 195 376 259 635 3.26 35,481 182
1st Qualifying 02 September 2017 116 16 132 250 223 473 3.58 36,573 277
2nd Qualifying 16 September 2017 80 17 97 167 147 314 3.24 40,213 415
3rd Qualifying 30 September 2017 40 8 48 91 70 161 3.35 32,292 673
4th Qualifying 14 October 2017 32 10 42 54 57 111 2.64 46,441 1,106
1st Round Proper 04 November 2017 40 5 45 75 62 137 3.04 125,978 2,800
2nd Round Proper 01 December 2017 20 7 27 61 39 100 3.70 87,035 3,224
3rd Round Proper 05 January 2018 32 8 40 56 35 91 2.28 712,107 17,803
4th Round Proper 27 January 2018 16 4 20 32 28 60 3.00 371,286 18,564
5th Round Proper 17 February 2018 8 2 10 20 8 28 2.80 210,328 21,033
6th Round (QFs) 17 March 2018 4 0 4 3 7 10 2.50 140,641 35,160
Semi Finals 21 April 2018 2 0 2 4 1 5 2.50 158,083 79,042
Final 19 May 2018 1 0 1 1 0 1 1.00 87,647 87,647
Totals 736 148 884 1,625 1,334 2,959 3.35 2,115,085 2,393

FA Cup 2017-18 Extra Preliminary Round 5th August 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Penrith 2–1 West Auckland Town 213
2 Billingham Town 0–3 Pickering Town 134
3 Barnoldswick Town 3–1 Jarrow Roofing BCA 221
4 Sunderland RCA 3–1 Garforth Town 102
5 Shildon 2–0 Morpeth Town 270
6 Consett 3–3 Bishop Auckland 394
replay Bishop Auckland 2–5 Consett 432
7 Washington 0–3 Dunston UTS 148
8 Bridlington Town 2–0 Billingham Synthonia 190
9 Newton Aycliffe 1–0 Chester-le-Street Town 131
10 Seaham Red Star 1–1 Whitley Bay 222
replay Whitley Bay 4–1 Seaham Red Star 259
11 Thackley 3–4 Harrogate Railway Athletic 112
12 Guisborough Town 4–2 Stockton Town 256
13 Ashington 1–0 Ryhope Colliery Welfare 211
14 Newcastle Benfield 1–0 West Allotment Celtic 102
15 Albion Sports 2–0 Nelson 78
16 Team Northumbria 0–1 Heaton Stannington 95
17 Marske United 4–4 North Shields 217
replay North Shields 0–1 Marske United 279
18 Litherland REMYCA 2–0 A.F.C. Liverpool 312
19 AFC Emley 0–3 Burscough 306
20 Squires Gate 0–4 Ashton Athletic 82
21 Cammell Laird 1907 4–1 Maltby Main 82
22 Padiham 1–2 City of Liverpool 357
23 Pontefract Collieries 1–0 Alsager Town 91
24 Hallam 3–0 Bootle 310
25 Runcorn Town 3–2 A.F.C. Darwen 120
26 Northwich Victoria 2–2 1874 Northwich 510
replay 1874 Northwich 2–0 Northwich Victoria 429
27 Widnes 0–5 Handsworth Parramore 165
28 Congleton Town 4–2 New Mills 193
29 Irlam 1–2 Abbey Hey 203
30 Armthorpe Welfare 1–1 Liversedge 45
replay Liversedge 5–3 Armthorpe Welfare 91
31 Parkgate 4–2 Barnton 83
32 Athersley Recreation 0–5 West Didsbury & Chorlton 113
33 Charnock Richard 3–4 Penistone Church 254
34 Maine Road 3–2 Winsford United 165
35 Runcorn Linnets 2–0 Hemsworth Miners Welfare 324
36 Hanley Town 4–1 Atherstone Town 181
37 Coventry United 1–2 Rugby Town 315
38 Sporting Khalsa 2–2 Stourport Swifts 57
replay Stourport Swifts 2–3 Sporting Khalsa 114
39 AFC Wulfrunians 3–0 Shawbury United 72
40 Wolverhampton Sporting 2–3 Haughmond 55
41 Tividale 1–1 Highgate United 105
replay Highgate United 2–3 Tividale 110
42 Walsall Wood 3–1 Whitchurch Alport 203
43 Coventry Sphinx 0–2 Boldmere St. Michaels 117
44 Daventry Town 0–1 Worcester City 244
45 Wolverhampton Casuals 7–0 Malvern Town 52
46 Westfields 3–1 Bewdley Town 219
47 Coleshill Town 6–2 Wellington 82
48 Bromsgrove Sporting 2–2 Rocester 602
replay Rocester 0–3 Bromsgrove Sporting 196
49 Brocton 3–0 Cadbury Athletic 67
50 Kimberley Miners Welfare 2–4 Blaby & Whetstone Athletic 101
51 Oadby Town 1–1 St Andrews 189
replay St Andrews 2–2 Oadby Town (pens 1-3) 136
52 Birstall United 3–0 South Normanton Athletic 190
53 Bottesford Town 6–0 Long Eaton United 85
54 Leicester Road 2–1 Sleaford Town 54
55 Dunkirk 2–1 Leicester Nirvana 63
56 Kirby Muxloe 4–2 Barton Town 61
57 AFC Mansfield 2–1 Hall Road Rangers 70
58 Staveley Miners Welfare 2–1 Loughborough University 160
59 Retford United 1–1 Quorn 161
replay Quorn 3–0 Retford United 153
60 Clipstone 3–1 West Bridgford 100
61 Heanor Town 0–1 Aylestone Park 213
62 Worksop Town 1–2 Hinckley AFC 435
63 Boston Town 2–2 Radford 90
replay Radford 2–2 Boston Town (pens 3-4) 107
64 Rainworth Miners Welfare 0–1 Shepshed Dynamo 95
65 Harrowby United 0–3 Grimsby Borough 70
66 Biggleswade 1–4 Wisbech Town 129
67 Swaffham Town 3–1 Rothwell Corinthians 80
68 Raunds Town 1–1 Yaxley 85
replay Yaxley 4–2 Raunds Town 72
69 Peterborough Northern Star 2–3 Deeping Rangers 92
70 Cogenhoe United 3–0 Godmanchester Rovers 64
71 Ely City 0–2 Holbeach United 114
72 Huntingdon Town 1–4 Newport Pagnell Town 54
73 Eynesbury Rovers 3–2 Thetford Town 93
74 Northampton Sileby Rangers 0–5 Harborough Town 72
75 Wellingborough Whitworth 0–4 Desborough Town 52
76 Fakenham Town 0–2 Wellingborough Town 85
77 Histon 0–1 Northampton ON Chenecks 110
78 Potton United 0–0 Biggleswade United 252
replay Biggleswade United 1–2 Potton United 142
79 Hoddesdon Town 1–2 Haverhill Rovers 76
80 Sawbridgeworth Town 0–3 West Essex 115
81 Enfield 1893 1–2 Haverhill Borough 44
82 Redbridge 3–1 Stansted 82
83 Takeley 3–1 Wivenhoe Town 86
84 Kirkley & Pakefield 1–2 Saffron Walden Town 98
85 Southend Manor 1–0 Wroxham 58
86 Framlingham Town 0–0 Wadham Lodge 236
replay Wadham Lodge 1–3 Framlingham Town 40
87 Broxbourne Borough 1–1 Tower Hamlets 58
replay Tower Hamlets 1–0 Broxbourne Borough 68
88 Barkingside 0–4 Stowmarket Town 215
89 Ilford 1–0 Woodbridge Town 72
90 Clacton 0–1 Clapton 203
91 Hadleigh United 3–2 Sporting Bengal United 87
92 FC Romania 2–2 Waltham Forest 52
replay Waltham Forest 1–2 FC Romania 46
93 Hackney Wick 0–1 Long Melford 267
94 Felixstowe & Walton United 2–7 Brantham Athletic 255
95 Stanway Rovers 2–4 Gorleston 92
96 Hullbridge Sports 5–1 Ipswich Wanderers 70
97 St Margaretsbury 3–2 Burnham Ramblers 135
98 Great Yarmouth Town 5–0 Diss Town 176
99 Newmarket Town 5–1 Great Wakering Rovers 88
100 Walsham-le-Willows 2–2 Basildon United 120
replay Basildon United 3–0 Walsham-le-Willows 184
101 Welwyn Garden City 2–4 North Greenford United 160
102 Cockfosters 1–1 Risborough Rangers 120
replay Risborough Rangers 2–2 Cockfosters (pens 2-4) 131
103 Holmer Green 4–0 A.F.C. Hayes 71
104 Lydney Town 1–3 Wantage Town 107
105 Langford 1–9 Hadley 63
106 Highworth Town 1–1 London Colney 174
replay London Colney 2–4 Highworth Town 82
107 Stotfold 1–12 Berkhamsted 86
108 Woodley United 1–2 Tuffley Rovers 108
109 Southall 5–1 Harpenden Town 50
110 Flackwell Heath 5–0 Burnham 202
111 Highmoor Ibis 3–1 Buckingham Town 52
112 Fairford Town 1–1 Longlevens 202
replay Longlevens 5–1 Fairford Town 132
113 Edgware Town 1–1 Leverstock Green 68
replay Leverstock Green 5–3 Edgware Town 58
114 Chipping Sodbury Town 3–1 Brackley Town Saints 161
115 Leighton Town 4–0 Oxhey Jets 72
116 Windsor 1–4 Wembley 136
117 Brimscombe & Thrupp 4–0 Sun Sports 65
118 Royal Wootton Bassett Town 1–2 Crawley Green 89
119 Colney Heath 1–0 Tring Athletic 92
120 Ardley United 1–3 Baldock Town 52
121 Corinthian 2–2 Deal Town 71
replay Deal Town 4–1 Corinthian 120
122 Hassocks 2–3 Hollands & Blair 112
123 Sheppey United 3–2 AFC Croydon Athletic 263
124 Crowborough Athletic 2–0 Lingfield 152
125 Sutton Common Rovers 2–0 Canterbury City 73
126 Newhaven 0–0 Peacehaven & Telscombe 504
replay Peacehaven & Telscombe 0–2 Newhaven 439
127 Colliers Wood United 2–2 AFC Uckfield Town 60
replay AFC Uckfield Town 0–2 Colliers Wood United 66
128 Chessington & Hook United 2–2 Lancing 141
replay Lancing 1–3 Chessington & Hook United 104
129 East Preston 2–1 Saltdean United 104
130 Epsom & Ewell 1–2 Banstead Athletic 123
131 Hailsham Town 1–8 Redhill 86
132 Loxwood 3–1 Holmesdale 102
133 Tunbridge Wells 1–0 Beckenham Town 271
134 Walton & Hersham 7–0 Mile Oak 91
135 Sevenoaks Town 3–1 Broadbridge Heath 113
136 Hanworth Villa 5–0 Bedfont & Feltham 94
137 Glebe 1–0 Lordswood 102
138 Whitstable Town 2–3 Croydon 197
139 Worthing United 2–4 Steyning Town 128
140 Arundel 0–4 Pagham 150
141 Horley Town 5–1 Raynes Park Vale 83
142 Abbey Rangers 1–3 Cray Valley PM 60
143 Eastbourne Town 2–1 Bearsted 211
144 Spelthorne Sports 1–3 Chertsey Town 97
145 Rochester United 1–1 Erith Town 74
replay Erith Town 5–0 Rochester United 75
146 Erith & Belvedere 4–0 Wick 45
147 AC London 3–2 Crawley Down Gatwick 61
148 Chatham Town 1–1 Littlehampton Town 201
replay Littlehampton Town 2–1 Chatham Town 158
149 Little Common 1–2 Eastbourne United 116
150 Rusthall 0–0 CB Hounslow United 262
replay CB Hounslow United 2–1 Rusthall 143
151 Haywards Heath Town 5–2 Bedfont Sports 84
152 Horsham YMCA 0–2 Three Bridges 175
153 Bracknell Town 3–0 Cowes Sports 276
154 Thatcham Town 5–0 Petersfield Town 122
155 Christchurch 1–5 AFC Portchester 82
156 Farnham Town 3–2 Fawley 71
157 Bashley 2–4 Fareham Town 160
158 Hamworthy United 4–1 Bemerton Heath Harlequins 100
159 Team Solent 2–5 Brockenhurst 71
160 Badshot Lea 1–1 Verwood Town 101
replay Verwood Town 3–3 Badshot Lea (pens 1-3) 40
161 Amesbury Town 4–0 Eversley & California 56
162 Camberley Town 0–0 Blackfield & Langley 99
replay Blackfield & Langley 1–2 Camberley Town 86
163 Whitchurch United 0–3 Laverstock & Ford 53
164 Ringwood Town 0–6 Ascot United 84
165 Binfield 4–3 Chichester City 101
166 Horndean 2–1 Melksham Town 68
167 Knaphill 0–0 Bournemouth 52
replay Bournemouth 0–2 Knaphill 52
168 Newport (IoW) 2–2 Guildford City 174
replay Guildford City 3–0 Newport (IoW) 153
169 Godalming Town 2–1 Westfield 90
170 Sholing 1–2 Alresford Town 302
171 Lymington Town 0–2 Andover Town 85
172 Clevedon Town 2–2 Bitton 99
replay Bitton 0–1 Clevedon Town 60
173 Cadbury Heath 4–1 Longwell Green Sports 112
174 Plymouth Parkway 0–1 Portland United 115
175 St Austell 1–1 Bridport 292
replay Bridport 1–0 St Austell 212
176 Wells City 2–1 Cribbs 62
177 Shaftesbury 0–0 Exmouth Town 155
replay Exmouth Town 1–2 Shaftesbury 175
178 Shepton Mallet 1–4 Tavistock 88
179 Buckland Athletic 2–3 Bodmin Town 169
180 Cheddar 0–2 Willand Rovers 173
181 Wellington AFC 1–3 Hengrove Athletic 40
182 Street 1–1 Hallen 94
replay Hallen 1–4 Street 65
183 Brislington 6–1 Sherborne Town 41
184 Bridgwater Town 5–2 Keynsham Town 211
185 Bradford Town 3–4 Odd Down 151

FA Cup 2017-18 Preliminary Round 19th August 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Penrith 2–1 West Auckland Town 213
2 Billingham Town 0–3 Pickering Town 134
3 Barnoldswick Town 3–1 Jarrow Roofing BCA 221
4 Sunderland RCA 3–1 Garforth Town 102
5 Shildon 2–0 Morpeth Town 270
6 Consett 3–3 Bishop Auckland 394
replay Bishop Auckland 2–5 Consett 432
7 Washington 0–3 Dunston UTS 148
8 Bridlington Town 2–0 Billingham Synthonia 190
9 Newton Aycliffe 1–0 Chester-le-Street Town 131
10 Seaham Red Star 1–1 Whitley Bay 222
replay Whitley Bay 4–1 Seaham Red Star 259
11 Thackley 3–4 Harrogate Railway Athletic 112
12 Guisborough Town 4–2 Stockton Town 256
13 Ashington 1–0 Ryhope Colliery Welfare 211
14 Newcastle Benfield 1–0 West Allotment Celtic 102
15 Albion Sports 2–0 Nelson 78
16 Team Northumbria 0–1 Heaton Stannington 95
17 Marske United 4–4 North Shields 217
replay North Shields 0–1 Marske United 279
18 Litherland REMYCA 2–0 A.F.C. Liverpool 312
19 AFC Emley 0–3 Burscough 306
20 Squires Gate 0–4 Ashton Athletic 82
21 Cammell Laird 1907 4–1 Maltby Main 82
22 Padiham 1–2 City of Liverpool 357
23 Pontefract Collieries 1–0 Alsager Town 91
24 Hallam 3–0 Bootle 310
25 Runcorn Town 3–2 A.F.C. Darwen 120
26 Northwich Victoria 2–2 1874 Northwich 510
replay 1874 Northwich 2–0 Northwich Victoria 429
27 Widnes 0–5 Handsworth Parramore 165
28 Congleton Town 4–2 New Mills 193
29 Irlam 1–2 Abbey Hey 203
30 Armthorpe Welfare 1–1 Liversedge 45
replay Liversedge 5–3 Armthorpe Welfare 91
31 Parkgate 4–2 Barnton 83
32 Athersley Recreation 0–5 West Didsbury & Chorlton 113
33 Charnock Richard 3–4 Penistone Church 254
34 Maine Road 3–2 Winsford United 165
35 Runcorn Linnets 2–0 Hemsworth Miners Welfare 324
36 Hanley Town 4–1 Atherstone Town 181
37 Coventry United 1–2 Rugby Town 315
38 Sporting Khalsa 2–2 Stourport Swifts 57
replay Stourport Swifts 2–3 Sporting Khalsa 114
39 AFC Wulfrunians 3–0 Shawbury United 72
40 Wolverhampton Sporting 2–3 Haughmond 55
41 Tividale 1–1 Highgate United 105
replay Highgate United 2–3 Tividale 110
42 Walsall Wood 3–1 Whitchurch Alport 203
43 Coventry Sphinx 0–2 Boldmere St. Michaels 117
44 Daventry Town 0–1 Worcester City 244
45 Wolverhampton Casuals 7–0 Malvern Town 52
46 Westfields 3–1 Bewdley Town 219
47 Coleshill Town 6–2 Wellington 82
48 Bromsgrove Sporting 2–2 Rocester 602
replay Rocester 0–3 Bromsgrove Sporting 196
49 Brocton 3–0 Cadbury Athletic 67
50 Kimberley Miners Welfare 2–4 Blaby & Whetstone Athletic 101
51 Oadby Town 1–1 St Andrews 189
replay St Andrews 2–2 Oadby Town (pens 1-3) 136
52 Birstall United 3–0 South Normanton Athletic 190
53 Bottesford Town 6–0 Long Eaton United 85
54 Leicester Road 2–1 Sleaford Town 54
55 Dunkirk 2–1 Leicester Nirvana 63
56 Kirby Muxloe 4–2 Barton Town 61
57 AFC Mansfield 2–1 Hall Road Rangers 70
58 Staveley Miners Welfare 2–1 Loughborough University 160
59 Retford United 1–1 Quorn 161
replay Quorn 3–0 Retford United 153
60 Clipstone 3–1 West Bridgford 100
61 Heanor Town 0–1 Aylestone Park 213
62 Worksop Town 1–2 Hinckley AFC 435
63 Boston Town 2–2 Radford 90
replay Radford 2–2 Boston Town (pens 3-4) 107
64 Rainworth Miners Welfare 0–1 Shepshed Dynamo 95
65 Harrowby United 0–3 Grimsby Borough 70
66 Biggleswade 1–4 Wisbech Town 129
67 Swaffham Town 3–1 Rothwell Corinthians 80
68 Raunds Town 1–1 Yaxley 85
replay Yaxley 4–2 Raunds Town 72
69 Peterborough Northern Star 2–3 Deeping Rangers 92
70 Cogenhoe United 3–0 Godmanchester Rovers 64
71 Ely City 0–2 Holbeach United 114
72 Huntingdon Town 1–4 Newport Pagnell Town 54
73 Eynesbury Rovers 3–2 Thetford Town 93
74 Northampton Sileby Rangers 0–5 Harborough Town 72
75 Wellingborough Whitworth 0–4 Desborough Town 52
76 Fakenham Town 0–2 Wellingborough Town 85
77 Histon 0–1 Northampton ON Chenecks 110
78 Potton United 0–0 Biggleswade United 252
replay Biggleswade United 1–2 Potton United 142
79 Hoddesdon Town 1–2 Haverhill Rovers 76
80 Sawbridgeworth Town 0–3 West Essex 115
81 Enfield 1893 1–2 Haverhill Borough 44
82 Redbridge 3–1 Stansted 82
83 Takeley 3–1 Wivenhoe Town 86
84 Kirkley & Pakefield 1–2 Saffron Walden Town 98
85 Southend Manor 1–0 Wroxham 58
86 Framlingham Town 0–0 Wadham Lodge 236
replay Wadham Lodge 1–3 Framlingham Town 40
87 Broxbourne Borough 1–1 Tower Hamlets 58
replay Tower Hamlets 1–0 Broxbourne Borough 68
88 Barkingside 0–4 Stowmarket Town 215
89 Ilford 1–0 Woodbridge Town 72
90 Clacton 0–1 Clapton 203
91 Hadleigh United 3–2 Sporting Bengal United 87
92 FC Romania 2–2 Waltham Forest 52
replay Waltham Forest 1–2 FC Romania 46
93 Hackney Wick 0–1 Long Melford 267
94 Felixstowe & Walton United 2–7 Brantham Athletic 255
95 Stanway Rovers 2–4 Gorleston 92
96 Hullbridge Sports 5–1 Ipswich Wanderers 70
97 St Margaretsbury 3–2 Burnham Ramblers 135
98 Great Yarmouth Town 5–0 Diss Town 176
99 Newmarket Town 5–1 Great Wakering Rovers 88
100 Walsham-le-Willows 2–2 Basildon United 120
replay Basildon United 3–0 Walsham-le-Willows 184
101 Welwyn Garden City 2–4 North Greenford United 160
102 Cockfosters 1–1 Risborough Rangers 120
replay Risborough Rangers 2–2 Cockfosters (pens 2-4) 131
103 Holmer Green 4–0 A.F.C. Hayes 71
104 Lydney Town 1–3 Wantage Town 107
105 Langford 1–9 Hadley 63
106 Highworth Town 1–1 London Colney 174
replay London Colney 2–4 Highworth Town 82
107 Stotfold 1–12 Berkhamsted 86
108 Woodley United 1–2 Tuffley Rovers 108
109 Southall 5–1 Harpenden Town 50
110 Flackwell Heath 5–0 Burnham 202
111 Highmoor Ibis 3–1 Buckingham Town 52
112 Fairford Town 1–1 Longlevens 202
replay Longlevens 5–1 Fairford Town 132
113 Edgware Town 1–1 Leverstock Green 68
replay Leverstock Green 5–3 Edgware Town 58
114 Chipping Sodbury Town 3–1 Brackley Town Saints 161
115 Leighton Town 4–0 Oxhey Jets 72
116 Windsor 1–4 Wembley 136
117 Brimscombe & Thrupp 4–0 Sun Sports 65
118 Royal Wootton Bassett Town 1–2 Crawley Green 89
119 Colney Heath 1–0 Tring Athletic 92
120 Ardley United 1–3 Baldock Town 52
121 Corinthian 2–2 Deal Town 71
replay Deal Town 4–1 Corinthian 120
122 Hassocks 2–3 Hollands & Blair 112
123 Sheppey United 3–2 AFC Croydon Athletic 263
124 Crowborough Athletic 2–0 Lingfield 152
125 Sutton Common Rovers 2–0 Canterbury City 73
126 Newhaven 0–0 Peacehaven & Telscombe 504
replay Peacehaven & Telscombe 0–2 Newhaven 439
127 Colliers Wood United 2–2 AFC Uckfield Town 60
replay AFC Uckfield Town 0–2 Colliers Wood United 66
128 Chessington & Hook United 2–2 Lancing 141
replay Lancing 1–3 Chessington & Hook United 104
129 East Preston 2–1 Saltdean United 104
130 Epsom & Ewell 1–2 Banstead Athletic 123
131 Hailsham Town 1–8 Redhill 86
132 Loxwood 3–1 Holmesdale 102
133 Tunbridge Wells 1–0 Beckenham Town 271
134 Walton & Hersham 7–0 Mile Oak 91
135 Sevenoaks Town 3–1 Broadbridge Heath 113
136 Hanworth Villa 5–0 Bedfont & Feltham 94
137 Glebe 1–0 Lordswood 102
138 Whitstable Town 2–3 Croydon 197
139 Worthing United 2–4 Steyning Town 128
140 Arundel 0–4 Pagham 150
141 Horley Town 5–1 Raynes Park Vale 83
142 Abbey Rangers 1–3 Cray Valley PM 60
143 Eastbourne Town 2–1 Bearsted 211
144 Spelthorne Sports 1–3 Chertsey Town 97
145 Rochester United 1–1 Erith Town 74
replay Erith Town 5–0 Rochester United 75
146 Erith & Belvedere 4–0 Wick 45
147 AC London 3–2 Crawley Down Gatwick 61
148 Chatham Town 1–1 Littlehampton Town 201
replay Littlehampton Town 2–1 Chatham Town 158
149 Little Common 1–2 Eastbourne United 116
150 Rusthall 0–0 CB Hounslow United 262
replay CB Hounslow United 2–1 Rusthall 143
151 Haywards Heath Town 5–2 Bedfont Sports 84
152 Horsham YMCA 0–2 Three Bridges 175
153 Bracknell Town 3–0 Cowes Sports 276
154 Thatcham Town 5–0 Petersfield Town 122
155 Christchurch 1–5 AFC Portchester 82
156 Farnham Town 3–2 Fawley 71
157 Bashley 2–4 Fareham Town 160
158 Hamworthy United 4–1 Bemerton Heath Harlequins 100
159 Team Solent 2–5 Brockenhurst 71
160 Badshot Lea 1–1 Verwood Town 101
replay Verwood Town 3–3 Badshot Lea (pens 1-3) 40
161 Amesbury Town 4–0 Eversley & California 56
162 Camberley Town 0–0 Blackfield & Langley 99
replay Blackfield & Langley 1–2 Camberley Town 86
163 Whitchurch United 0–3 Laverstock & Ford 53
164 Ringwood Town 0–6 Ascot United 84
165 Binfield 4–3 Chichester City 101
166 Horndean 2–1 Melksham Town 68
167 Knaphill 0–0 Bournemouth 52
replay Bournemouth 0–2 Knaphill 52
168 Newport (IoW) 2–2 Guildford City 174
replay Guildford City 3–0 Newport (IoW) 153
169 Godalming Town 2–1 Westfield 90
170 Sholing 1–2 Alresford Town 302
171 Lymington Town 0–2 Andover Town 85
172 Clevedon Town 2–2 Bitton 99
replay Bitton 0–1 Clevedon Town 60
173 Cadbury Heath 4–1 Longwell Green Sports 112
174 Plymouth Parkway 0–1 Portland United 115
175 St Austell 1–1 Bridport 292
replay Bridport 1–0 St Austell 212
176 Wells City 2–1 Cribbs 62
177 Shaftesbury 0–0 Exmouth Town 155
replay Exmouth Town 1–2 Shaftesbury 175
178 Shepton Mallet 1–4 Tavistock 88
179 Buckland Athletic 2–3 Bodmin Town 169
180 Cheddar 0–2 Willand Rovers 173
181 Wellington AFC 1–3 Hengrove Athletic 40
182 Street 1–1 Hallen 94
replay Hallen 1–4 Street 65
183 Brislington 6–1 Sherborne Town 41
184 Bridgwater Town 5–2 Keynsham Town 211
185 Bradford Town 3–4 Odd Down 151

Tie no Home team Score Away team Attendance
79 Brantham Athletic 3–6 Cheshunt 70
80 Stowmarket Town 1–1 Romford 106
replay Romford 3–1 Stowmarket Town 110
81 AFC Sudbury 4–0 Aveley 174
82 Ilford 1–1 Haverhill Borough 82
replay Haverhill Borough 5–2 Ilford 115
83 Hertford Town 4–1 Hadleigh United 260
84 Great Yarmouth Town 1–0 Basildon United 163
85 Grays Athletic 2–0 Redbridge 174
86 Long Melford 1–2 FC Romania 84
87 Barking 0–0 Saffron Walden Town 76
replay Saffron Walden Town 3–4 Barking 343
88 Potters Bar Town 4–1 West Essex 121
89 Slimbridge 1–2 Cinderford Town 164
90 Flackwell Heath 1–2 Didcot Town 118
91 Baldock Town 3–1 North Greenford United 120
92 Chalfont St Peter 2–2 Beaconsfield Town 87
replay Beaconsfield Town 3–1 Chalfont St Peter 127
93 Ashford Town 3–0 Wembley 104
94 Colney Heath 2–0 Shortwood United 112
95 Kidlington 1–0 Wantage Town 109
96 Swindon Supermarine 1–0 Northwood 132
97 Hayes & Yeading United 1–0 Brimscombe & Thrupp 201
98 Leighton Town 2–3 Tuffley Rovers 118
99 Crawley Green 2–3 Berkhamsted 76
100 Chipping Sodbury Town 1–3 Bishop's Cleeve 104
101 Leverstock Green 1–1 Aylesbury United 98
replay Aylesbury United 4–1 Leverstock Green 149
102 Southall 2–4 Hadley 35
103 Aylesbury 2–1 Cirencester Town 72
104 Uxbridge 0–4 Thame United 85
105 Highworth Town 2–3 Marlow 173
106 Hanwell Town 1–0 Longlevens 64
107 Highmoor Ibis 1–3 North Leigh 50
108 Cockfosters 3–0 Holmer Green 112
109 Pagham 1–1 Sittingbourne 124
replay Sittingbourne 0–1 Pagham 152
110 Hollands & Blair 1–4 Crowborough Athletic 155
111 Erith & Belvedere 1–4 Cray Valley PM 98
112 Whyteleafe 1–1 Erith Town 107
replay Erith Town Whyteleafe 94
113 Carshalton Athletic 1–1 Walton & Hersham 263
replay Walton & Hersham 1–1 Carshalton Athletic (pens 4-5) 148
114 Haywards Heath Town 2–0 South Park 114
115 Colliers Wood United 1–1 Shoreham 65
replay Shoreham 3–1 Colliers Wood United 78
116 Sutton Common Rovers 1–2 Eastbourne Town 101
117 Corinthian-Casuals 1–1 Hythe Town 115
replay Hythe Town 1–3 Corinthian-Casuals 278
118 Greenwich Borough 4–1 Three Bridges 74
119 Deal Town 2–2 Glebe 121
replay Glebe 3–0 Deal Town 136
120 Walton Casuals 3–1 Molesey 81
121 Redhill 1–3 Ashford United 178
122 Ramsgate 3–1 Hanworth Villa 183
123 East Grinstead Town 3–2 VCD Athletic 75
124 Cray Wanderers 2–3 Sevenoaks Town 162
125 Banstead Athletic 6–3 Loxwood 89
126 East Preston 0–8 Thamesmead Town 89
127 Littlehampton Town 3–2 Eastbourne United 177
128 Chipstead 2–0 Horley Town 85
129 Tunbridge Wells 3–1 CB Hounslow United 241
130 Steyning Town 0–5 Phoenix Sports 79
131 Chertsey Town 1–3 Horsham 120
132 Herne Bay 2–1 Chessington & Hook United 204
133 Lewes 3–3 Newhaven 446
replay Newhaven 1–4 Lewes 364
134 Sheppey United 0–2 Hastings United 397
135 Croydon 0–0 Faversham Town 110
replay Faversham Town 2–1 Croydon 187
136 AC London 1–5 Egham Town 52
137 Bracknell Town 0–4 Winchester City 238
138 Fleet Town 1–1 AFC Totton 130
replay AFC Totton 5–0 Fleet Town 195
139 Andover Town 3–3 Wimborne Town 164
replay Wimborne Town 1–2 Andover Town 248
140 Godalming Town 3–0 Farnham Town 155
141 AFC Portchester 3–1 Amesbury Town 107
142 Hamworthy United 4–1 Ascot United 65
143 Binfield 1–1 Horndean 120
replay Horndean 3–0 Binfield 91
144 Brockenhurst 1–5 Hartley Wintney 133
145 Guildford City 4–0 Camberley Town 163
146 Salisbury 3–2 Fareham Town 505
147 Badshot Lea 0–3 Moneyfields 56
148 Laverstock & Ford 2–4 Knaphill 80
149 Alresford Town 0–2 Thatcham Town 80
150 Portland United 0–3 Paulton Rovers 221
151 Barnstaple Town 1–0 Clevedon Town 119
152 Tavistock 2–1 Shaftesbury 105
153 Bideford 6–0 Wells City 281
154 Cadbury Heath 1–0 Yate Town 162
155 Bridgwater Town 1–0 Brislington 192
156 Hengrove Athletic 1–4 Bodmin Town 50
157 Willand Rovers 2–1 Bristol Manor Farm 125
158 Odd Down 1–0 Mangotsfield United 99
159 Taunton Town 3–0 Larkhall Athletic 368
160 Bridport 3–1 Street 210
86 Framlingham Town 0–0 Wadham Lodge 236
replay Wadham Lodge 1–3 Framlingham Town 40
87 Broxbourne Borough 1–1 Tower Hamlets 58
replay Tower Hamlets 1–0 Broxbourne Borough 68
88 Barkingside 0–4 Stowmarket Town 215
89 Ilford 1–0 Woodbridge Town 72
90 Clacton 0–1 Clapton 203
91 Hadleigh United 3–2 Sporting Bengal United 87
92 FC Romania 2–2 Waltham Forest 52
replay Waltham Forest 1–2 FC Romania 46
93 Hackney Wick 0–1 Long Melford 267
94 Felixstowe & Walton United 2–7 Brantham Athletic 255

FA Cup 2017-18 First Round Qualifying 2nd September 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Penistone Church 3–2 Whitby Town 496
2 Albion Sports 3–2 Barnoldswick Town 124
3 City of Liverpool 1–2 Nantwich Town 1024
4 Warrington Town 1–0 Grimsby Borough 297
5 Ashton Athletic 2–1 Bamber Bridge 202
6 Kidsgrove Athletic 3–2 Clitheroe 156
7 Stalybridge Celtic 2–1 Farsley Celtic 289
8 Marine 1–3 Ashton United 324
9 Shaw Lane 3–1 Radcliffe Borough 187
10 Scarborough Athletic 1–0 Workington 794
11 Bottesford Town 0–1 Shildon 141
12 Cleethorpes Town 1–2 Atherton Collieries 196
13 Colne 0–1 Lancaster City 301
14 Ossett Town 2–1 Consett 279
15 Hyde United 1–0 Kendal Town 305
16 Droylsden 4–3 Colwyn Bay 174
17 Abbey Hey 3–3 Altrincham 381
replay Altrincham 2–1 Abbey Hey 520
18 Skelmersdale United 1–2 Handsworth Parramore 165
19 Buxton 3–2 Frickley Athletic 242
20 Whitley Bay 0–2 Newcastle Benfield 608
21 Sunderland RCA 0–0 Liversedge 176
replay Liversedge 0–4 Sunderland RCA 235
22 Mossley 2–2 1874 Northwich 355
replay 1874 Northwich 2–0 Mossley 348
23 Witton Albion 0–2 South Shields 534
24 Halesowen Town 0–3 Basford United 359
25 Boston Town 2–0 Hednesford Town 157
26 Kempston Rovers 2–1 Wisbech Town 161
27 Loughborough Dynamo 1–3 Stourbridge 262
28 Market Drayton Town 1–5 Alvechurch 82
29 AFC Mansfield 4–0 Dunkirk 130
30 Soham Town Rangers 0–0 Westfields 163
replay Westfields 1–0 Soham Town Rangers 202
31 Peterborough Sports 3–4 Stafford Rangers 284
32 Rushall Olympic 1–0 Potton United 139
33 Sutton Coldfield Town 0–2 Barwell 186
34 St Ives Town 1–0 Coalville Town 203
35 Grantham Town 2–1 Holbeach United 302
36 Haughmond 3–2 Matlock Town 236
37 Tividale 2–3 AFC Rushden & Diamonds 325
38 Lincoln United 0–1 Redditch United 114
39 Shepshed Dynamo 6–1 Leek Town 262
40 Romulus 0–3 Kettering Town 249
41 Stratford Town 4–0 Newcastle Town 187
42 King's Lynn Town 4–1 Coleshill Town 817
43 Mickleover Sports 2–1 Hinckley AFC 305
44 Boldmere St. Michaels 0–3 Chasetown 359
45 Yaxley 0–1 Dereham Town 125
46 Brocton 2–4 Deeping Rangers 127
47 Cambridge City 3–1 St Neots Town 312
48 Maldon & Tiptree 3–3 Hayes & Yeading United 91
replay Hayes & Yeading United 4–3 Maldon & Tiptree 201
49 Tilbury 0–1 Aylesbury United 115
50 North Leigh 2–2 Biggleswade Town 92
replay Biggleswade Town 3–2 North Leigh 113
51 Romford 0–1 AFC Hornchurch 333
52 Baldock Town 4–3 Thame United 161
53 Hendon 1–1 Wingate & Finchley 298
replay Wingate & Finchley 4–2 Hendon 266
54 Beaconsfield Town 0–2 Marlow 218
55 Colney Heath 3–0 Cockfosters 140
56 Berkhamsted 1–3 Slough Town 366
57 Clapton 0–3 Needham Market 143
58 Royston Town 2–0 Dunstable Town 234
59 Billericay Town 5–0 Didcot Town 1159
60 Bedford Town 0–2 Lowestoft Town 264
61 Ware 2–1 Witham Town 101
62 Thurrock 1–1 Harlow Town 159
replay Harlow Town 2–1 Thurrock 230
63 Hadley 2–3 FC Romania 125
64 Great Yarmouth Town 0–2 Chesham United 277
65 Hertford Town 1–1 Grays Athletic 315
replay Grays Athletic 2–3 Hertford Town 232
66 Haringey Borough 1–1 Hitchin Town 171
replay Hitchin Town 1–1 Haringey Borough (pens 2-3) 201
67 Potters Bar Town 1–0 Bishop's Stortford 181
68 Gorleston 0–4 Barking 192
69 Arlesey Town 0–7 Heybridge Swifts 163
70 AFC Sudbury 1–1 Mildenhall Town 239
replay Mildenhall Town 2–4 AFC Sudbury 280
71 Aylesbury 1–3 Leiston 109
72 Hanwell Town 4–1 Brightlingsea Regent 142
73 St Margaretsbury 1–6 Kidlington 105
74 Cheshunt 2–0 Takeley 185
75 Haverhill Borough 0–8 Kings Langley 126
76 Enfield Town 2–1 Harrow Borough 421
77 Littlehampton Town 2–2 Chipstead 229
replay Chipstead 4–0 Littlehampton Town 128
78 Ashford Town 2–0 Corinthian-Casuals 125
79 Phoenix Sports 2–0 Eastbourne Town 177
80 Ramsgate 3–3 Egham Town 204
replay Egham Town 2–4 Ramsgate 98
81 Margate 3–1 East Grinstead Town 458
82 Faversham Town 3–1 Tonbridge Angels 346
83 Crowborough Athletic 2–0 Sevenoaks Town 107
84 Dulwich Hamlet 3–1 Hastings United 1288
85 Tooting & Mitcham United 2–0 Merstham 256
86 Thamesmead Town 3–0 Lewes 104
87 Herne Bay 3–1 Walton Casuals 192
88 Metropolitan Police 3–2 Staines Town 153
89 Folkestone Invicta 3–2 Greenwich Borough 351
90 Dorking Wanderers 3–2 Worthing 281
91 Horsham 6–0 Ashford United 243
92 Haywards Heath Town 2–2 Tunbridge Wells 202
replay Tunbridge Wells 3–0 Haywards Heath Town 254
93 Banstead Athletic 0–4 Glebe 73
94 Carshalton Athletic 5–3 Pagham 225
95 Kingstonian 3–2 Shoreham 218
96 Leatherhead 6–0 Cray Valley PM 283
97 Erith Town 0–3 Burgess Hill Town 105
98 Hereford 8–0 Godalming Town 1737
99 Banbury United 4–2 Tiverton Town 436
100 Bridport 1–0 Barnstaple Town 246
101 Gosport Borough 1–0 Bridgwater Town 250
102 Frome Town 2–1 AFC Totton 191
103 AFC Portchester 1–0 Dorchester Town 291
104 Farnborough 2–3 Salisbury 396
105 Odd Down 0–5 Weymouth 190
106 Tavistock 2–2 Taunton Town 380
replay Taunton Town 1–2 Tavistock 373
107 Merthyr Town 6–1 Willand Rovers 303
108 Tuffley Rovers 0–5 Swindon Supermarine 221
109 Horndean 0–2 Bodmin Town 68
110 Paulton Rovers 1–0 Winchester City 129
111 Guildford City 1–3 Knaphill 198
112 Basingstoke Town 2–2 Hartley Wintney 554
replay Hartley Wintney 1–0 Basingstoke Town 620
113 Bideford 5–1 Bishop's Cleeve 231
114 Hamworthy United 1–5 Thatcham Town 185
115 Cinderford Town 2–1 Moneyfields 116
116 Andover Town 1–2 Cadbury Heath 309

FA Cup 2017-18 Second Round Qualifying 16th September 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Salford City 1–2 York City 1350
2 Darlington 0–3 South Shields 1814
3 Southport 0–3 Bradford Park Avenue 496
4 Ossett Town 1–0 Atherton Collieries 244
5 Newcastle Benfield 2–1 Ashton United 149
6 Warrington Town 1–1 Hyde United 429
replay Hyde United 2–0 Warrington Town 433
7 Harrogate Town 3–0 Penistone Church 653
8 Spennymoor Town 1–2 Gainsborough Trinity 403
9 Handsworth Parramore 1–1 F.C. United of Manchester 434
replay F.C. United of Manchester 6–2 Handsworth Parramore 623
10 Albion Sports 0–4 Ashton Athletic 203
11 Shildon 1–0 Altrincham 345
12 Scarborough Athletic 2–0 Sunderland RCA 932
13 Blyth Spartans 1–2 Shaw Lane 543
14 1874 Northwich 1–0 North Ferriby United 439
15 Stockport County 1–0 Curzon Ashton 1922
16 Stalybridge Celtic 1–3 Chorley 551
17 Lancaster City 4–0 Droylsden 303
18 Stafford Rangers 1–0 Tamworth 782
19 Boston United 1–1 Haughmond 726
replay Haughmond 0–5 Boston United 768
20 Shepshed Dynamo 0–1 Nantwich Town 318
21 Deeping Rangers 2–4 Kidderminster Harriers 696
22 AFC Mansfield 0–0 Rushall Olympic 110
replay Rushall Olympic 1–2 AFC Mansfield 114
23 Kempston Rovers 0–4 Hereford 429
24 Stratford Town 4–1 Redditch United 326
25 AFC Telford United 2–0 Barwell 541
26 Nuneaton Town 3–1 King's Lynn Town 627
27 Kettering Town 2–0 Kidsgrove Athletic 543
28 Basford United 1–0 Mickleover Sports 217
29 Alfreton Town 2–2 AFC Rushden & Diamonds 403
replay AFC Rushden & Diamonds 1–3 Alfreton Town 609
30 Westfields 0–2 Leamington 365
31 Grantham Town 3–4 Alvechurch 332
32 Buxton 4–1 Chasetown 314
33 Stourbridge 2–0 St Ives Town 765
34 Dereham Town 1–2 Boston Town 246
35 Leiston 4–2 Crowborough Athletic 234
36 Concord Rangers 4–0 Tunbridge Wells 191
37 Braintree Town 2–2 Royston Town 256
replay Royston Town 1–2 Braintree Town 251
38 AFC Sudbury 3–0 Chipstead 169
39 Biggleswade Town 0–1 East Thurrock United 191
40 St Albans City 3–3 Cambridge City 561
replay Cambridge City 0–2 St Albans City 276
41 Horsham 2–5 Herne Bay 200
42 Hemel Hempstead Town 0–0 Wingate & Finchley 377
replay Wingate & Finchley 1–2 Hemel Hempstead Town 251
43 Lowestoft Town 0–1 Harlow Town 395
44 Metropolitan Police 2–2 Heybridge Swifts 84
replay Heybridge Swifts (pens 4-3) 1–1 Metropolitan Police 227
45 Chelmsford City 7–0 Ramsgate 578
46 Ware 2–5 Leatherhead 149
47 Kings Langley 0–1 Margate 258
48 Thamesmead Town 1–1 Billericay Town 433
replay Billericay Town 5–0 Thamesmead Town 771
49 Baldock Town 1–2 Aylesbury United 335
50 Hertford Town 1–2 AFC Hornchurch 308
51 Glebe 2–2 Phoenix Sports 200
replay Phoenix Sports (pens 5-4) 1–1 Glebe 183
52 FC Romania 2–2 Hayes & Yeading United 162
replay Hayes & Yeading United 2–0 FC Romania 207
53 Kingstonian 0–3 Brackley Town 289
54 Eastbourne Borough 4–3 Carshalton Athletic 438
55 Folkestone Invicta 1–3 Tooting & Mitcham United 335
56 Cheshunt 1–3 Dorking Wanderers 170
57 Wealdstone 4–0 Faversham Town 414
58 Colney Heath 3–3 Burgess Hill Town 153
replay Burgess Hill Town 3–0 Colney Heath 255
59 Welling United 1–2 Haringey Borough 329
60 Dartford 3–1 Barking 652
61 Hampton & Richmond 1–1 Potters Bar Town 392
replay Potters Bar Town 0–3 Hampton & Richmond 179
62 Whitehawk 1–3 Oxford City 295
63 Marlow 0–2 Ashford Town 161
64 Needham Market 2–0 Chesham United 166
65 Slough Town 3–2 Dulwich Hamlet 712
66 Hanwell Town 0–0 Enfield Town 210
replay Enfield Town 5–0 Hanwell Town 278
67 Havant & Waterlooville 2–1 Merthyr Town 296
68 Bodmin Town 1–1 Bideford 250
replay Bideford 1–0 Bodmin Town 247
88 Metropolitan Police 3–2 Staines Town 153
replay Cadbury Heath 2–3 Bridport 203
70 Gosport Borough 1–2 Swindon Supermarine 231
71 Bognor Regis Town 2–1 Weston-super-Mare 397
72 Cinderford Town 1–0 Hartley Wintney 167
73 Tavistock 1–2 Frome Town 410
74 Weymouth 2–0 Chippenham Town 609
75 Banbury United 2–0 Thatcham Town 450
76 Bath City 6–0 Knaphill 497
77 Truro City 2–0 AFC Portchester 302
78 Salisbury 0–2 Poole Town 995
79 Paulton Rovers 3–2 Kidlington 155
80 Gloucester City 0–3 Hungerford Town 275

FA Cup 2017-18 Third Round Qualifying 30th September 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 1874 Northwich 2–2 Ossett Town 387
replay Ossett Town (pens 5-4) 0–0 1874 Northwich 342
2 AFC Mansfield 0–2 Boston United 613
3 Stafford Rangers 1–1 AFC Telford United 1137
replay AFC Telford United 4–1 Stafford Rangers 869
4 Newcastle Benfield 0–1 Kidderminster Harriers 403
5 Nantwich Town 3–1 Nuneaton Town 479
6 Boston Town 2–3 Hyde United 410
7 Banbury United 2–3 Shildon 700
8 Scarborough Athletic 2–2 Stratford Town 1180
replay Stratford Town 1–4 Scarborough Athletic 498
9 Basford United 2–3 Kettering Town 525
10 Shaw Lane 2–1 Lancaster City 314
11 Buxton 2–1 Alvechurch 209
12 Stockport County 3–3 F.C. United of Manchester 3034
replay F.C. United of Manchester 1–0 Stockport County 1,688
13 Ashton Athletic 0–1 Chorley 602
14 Leamington 0–0 Gainsborough Trinity 459
replay Gainsborough Trinity 2–0 Leamington
15 Stourbridge 3–1 Alfreton Town 646
16 South Shields 3–2 York City 2,806
17 Harrogate Town 0–0 Bradford Park Avenue 911
replay Bradford Park Avenue 0–2 Harrogate Town 393
18 Swindon Supermarine 2–3 Paulton Rovers 214
19 Enfield Town 3–0 Phoenix Sports 501
20 Hayes & Yeading United 0–4 Havant & Waterlooville 241
21 Hereford 2–0 AFC Hornchurch 2440
22 Slough Town 2–1 Poole Town 680
23 Brackley Town 4–1 Braintree Town 383
24 Concord Rangers 3–0 Dorking Wanderers 141
25 East Thurrock United 2–2 Harlow Town 222
replay Harlow Town 1–2 East Thurrock United 329
26 Chelmsford City 2–1 Weymouth 664
27 Cinderford Town 2–3 Hampton & Richmond 233
28 Oxford City 4–2 Leiston 185
29 Margate 2–0 Herne Bay 1009
30 St Albans City 2–1 Bridport 683
31 Heybridge Swifts 2–1 Frome Town 244
32 Truro City 4–1 AFC Sudbury 359
33 Eastbourne Borough 0–2 Bognor Regis Town 762
34 Bath City 3–0 Hemel Hempstead Town 510
35 Needham Market 1–6 Dartford 379
36 Haringey Borough 4–1 Bideford 267
37 Folkestone Invicta 2–1 Aylesbury United 473
38 Hungerford Town 1–1 Billericay Town 507
replay Billericay Town 6–1 Hungerford Town 1024
39 Burgess Hill Town 1–0 Wealdstone 590
40 Ashford Town 1–2 Leatherhead 277

FA Cup 2017-18 Fourth Round Qualifying 14th October 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 FC Halifax Town 1–3 Tranmere Rovers 1,630
2 Solihull Moors 1–1 Ossett Town 415
replay Ossett Town 1–2 Solihull Moors
3 South Shields 1–2 Hartlepool United 2887
4 Shaw Lane Association 2–1 Barrow 864
5 Chorley 0–0 Boston United 1,204
replay Boston United 3–4 Chorley 1,132
6 AFC Telford United 3–1 F.C. United of Manchester 1451
7 Harrogate Town 1–2 Gainsborough Trinity 927
8 Nantwich Town 1–1 Kettering Town 760
replay Kettering Town 0–1 Nantwich Town 903
9 Buxton 1–2 Gateshead 653
10 Guiseley 6–0 Shildon 772
11 AFC Fylde 1–0 Wrexham 1,390
12 Kidderminster Harriers 2–0 Chester 1,896
13 Scarborough Athletic 0–2 Hyde United 2,003
14 Stourbridge 0–5 Macclesfield Town 1152
15 Brackley Town 3–3 Billericay Town 741
replay Billericay Town 2–1 Brackley Town
16 Dagenham & Redbridge 0–0 Leyton Orient 2529
replay Leyton Orient 1–0 Dagenham & Redbridge 2,013
17 Eastleigh 1–2 Hereford 1,345
18 Aldershot Town 1–0 Torquay United 1583
19 Bath City 0–0 Chelmsford City 878
replay Chelmsford City 1–0 Bath City
20 Oxford City 1–0 Bognor Regis Town 406
21 Maidenhead United 2–1 Havant & Waterlooville 753
22 Haringey Borough 2–4 Heybridge Swifts 401
23 Woking 1–1 Concord Rangers 1004
replay Concord Rangers 1–2 Woking 382
24 Hampton & Richmond Borough 0–2 Truro City 784
25 Dover Athletic 0–0 Bromley 923
replay Bromley 3–0 Dover Athletic 828
26 Slough Town 1–0 Folkestone Invicta 926
27 Burgess Hill Town 0–1 Dartford 873
28 St Albans City 1–3 Boreham Wood 1418
29 Maidstone United 2–2 Enfield Town 1495
replay Enfield Town 1–3 Maidstone United 820
30 Margate 1–2 Leatherhead 879
31 Paulton Rovers 2–3 Sutton United 601
32 East Thurrock United 0–0 Ebbsfleet United 669
replay Ebbsfleet United 3–0 East Thurrock United 866

FA Cup 2017-18 First Round Proper 4th November 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Stevenage 5–0 Nantwich Town 1,436
2 Bradford City 2–0 Chesterfield 4,747
3 Port Vale 2–0 Oxford United 3,443
4 Newport County 2–1 Walsall 2,701
5 Morecambe 3–0 Hartlepool United 2,004
6 Yeovil Town 1–0 Southend United 2,079
7 Peterborough United 1–1 Tranmere Rovers 3,750
replay Tranmere Rovers 0–5 Peterborough United 4,199
8 Cambridge United 1–0 Sutton United 3,070
9 Forest Green Rovers 1–0 Macclesfield Town 1,387
10 AFC Fylde 4–2 Kidderminster Harriers 1,482
11 Luton Town 1–0 Portsmouth 5,333
12 Shrewsbury Town 5–0 Aldershot Town 3,859
13 Hereford 1–0 AFC Telford United 4,712
14 Guiseley 0–0 Accrington Stanley 1,611
replay Accrington Stanley 1–1 Guiseley (pens 3-4) 1,166
15 Blackburn Rovers 3–1 Barnet 3,710
16 Ebbsfleet United 2–6 Doncaster Rovers 2,069
17 Leatherhead 1–1 Billericay Town 1,797
replay Billericay Town 1–3 Leatherhead 3,400
18 Boreham Wood 2–1 Blackpool 1,041
19 Shaw Lane Association 1–3 Mansfield Town 1,700
20 Colchester United 0–1 Oxford City 1,775
21 Plymouth Argyle 1–0 Grimsby Town 5,137
22 AFC Wimbledon 1–0 Lincoln City 3,394
23 Rochdale 4–0 Bromley 2,241
24 Coventry City 2–0 Maidenhead United 3,370
25 Chorley 1–2 Fleetwood Town 3,526
26 Carlisle United 3–2 Oldham Athletic 3,965
27 Notts County 4–2 Bristol Rovers 4,228
28 Dartford 1–5 Swindon Town 2,705
29 Cheltenham Town 2–4 Maidstone United 2,799
30 Woking 1–1 Bury 1,858
replay Bury 0–3 Woking 1,513
31 Crewe Alexandra 2–1 Rotherham United 2,597
32 Gillingham 2–1 Leyton Orient 3,659
33 Hyde United 0–4 Milton Keynes Dons 3,123
34 Gainsborough Trinity 0–6 Slough Town 1,630
35 Solihull Moors 0–2 Wycombe Wanderers 1,544
36 Northampton Town 0–0 Scunthorpe United 2,820
replay Scunthorpe United 1–0 Northampton Town 1,880
37 Charlton Athletic 3–1 Truro City 4,494
38 Wigan Athletic 2–1 Crawley Town 3,288
39 Gateshead 2–0 Chelmsford City 732
40 Exeter City 3–1 Heybridge Swifts 3,004
replay Bristol Rovers 4–2 Crawley Town 3,676
33 Whitehawk 1–1 Stourbridge 767
replay Stourbridge 3–0 Whitehawk 1,993
34 Colchester United 1–2 Chesterfield 1,840
35 Lincoln City 2–1 Altrincham 3,529
36 Exeter City 1–3 Luton Town 2,972
37 Charlton Athletic 3–1 Scunthorpe United 4,123
38 Cheltenham Town 1–1 Crewe Alexandra 2,880
replay Crewe Alexandra 1–4 Cheltenham Town 1,711
39 Peterborough United 2–1 Chesham 4,328
40 Blackpool 2–0 Kidderminster Harriers 1,963

FA Cup 2017-18 Second Round Proper 1st December 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Woking 1–1 Peterborough United 3,032
replay Peterborough United 5–2 Woking 3,022
2 Milton Keynes Dons 4–1 Maidstone United 4,804
3 Newport County 2–0 Cambridge United 2,748
4 Wycombe Wanderers 3–1 Leatherhead 3,835
5 Port Vale 1–1 Yeovil Town 3,316
replay Yeovil Town 3–2 Port Vale 1,588
6 Shrewsbury Town 2–0 Morecambe 3,184
7 Doncaster Rovers 3–0 Scunthorpe United 5,251
8 Slough Town 0–4 Rochdale 1,950
9 AFC Wimbledon 3–1 Charlton Athletic 3,270
10 Stevenage 5–2 Swindon Town 1,883
11 Mansfield Town 3–0 Guiseley 4,081
12 Gateshead 0–5 Luton Town 1,339
13 Bradford City 3–1 Plymouth Argyle 4,957
14 Blackburn Rovers 3–3 Crewe Alexandra 4,472
replay Crewe Alexandra 0–1 Blackburn Rovers 2,241
15 A.F.C. Fylde 1–1 Wigan Athletic 3,351
replay Wigan Athletic 3–2 A.F.C. Fylde 3,124
16 Gillingham 1–1 Carlisle United 3,178
replay Carlisle United 3–1 Gillingham 2,357
17 Notts County 3–2 Oxford City 5,092
18 Forest Green Rovers 3–3 Exeter City 2,250
replay Exeter City 2–1 Forest Green Rovers 2,923
19 Fleetwood Town 1–1 Hereford 2,567
replay Hereford 0–2 Fleetwood Town 4,235
20 Coventry City 3–0 Boreham Wood 2,985

 FA Cup 2017-18 Third Round Proper 6th January 2018

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Tranmere Rovers 0-7 Tottenham Hotspur 12,553
2 AFC Bournemouth 1-3 Brighton & Hove Albion 10,522
3 Burnley 1-0 Barnsley 11,053
4 Manchester United 2-0 Reading 73,918
5 Sheffield Wednesday 0-0 Luton Town 16,974
replay Luton Town 0-1 Sheffield Wednesday 9,259
6 Shrewsbury Town 1-1 Stoke City 7,512
replay Stoke City 2-3 Shrewsbury Town 10,261
7 West Bromwich Albion 1-0 Wigan Athletic 15,465
8 West Ham United 2-0 Birmingham City 54,840
9 Accrington Stanley 1-0 Ipswich Town 2,869
10 Aston Villa 0-3 Swansea City 30,572
11 Bolton Wanderers 5-2 Walsall 5,506
12 Brentford 1-0 Oxford United 6,106
13 Chelsea 2-0 Nottingham Forest 40,544
14 Derby County 2-2 Southampton 17,095
replay Southampton 2-2 Derby County (pens 5-3) 14,651
15 Everton 2-1 Lincoln City 37,900
16 Fleetwood Town 2-3 AFC Wimbledon 2,131
17 Gillingham 1-0 Cardiff City 7,090
18 Middlesbrough 5-0 Peterborough United 11,647
19 Blackpool 0-3 Arsenal 8,955
20 Bristol City 1-0 Huddersfield Town 12,178
21 Crystal Palace 1-0 Grimsby Town 19,967
22 Newcastle United 1-1 Blackburn Rovers 36,440
replay Blackburn Rovers 2-4 Newcastle United 14,229
23 Norwich City 0-1 Portsmouth 23,201
24 Fulham 1-2 Oldham Athletic 16,134
25 Manchester City 7-0 Rotherham United 52,708
26 Millwall 2-1 Hull City 5,307
27 Preston North End 1-3 Doncaster Rovers 8,101
28 Queens Park Rangers 2-1 Leeds United 11,637
29 Sheffield United 0-1 Barnet 9,906
30 Woking 0-2 Watford 5,717
31 Newport County 2-1 Leicester City 6,705
32 Wolverhampton Wanderers 2-1 Liverpool 25,849

 FA Cup 2017-18 Fourth Round Proper 27th January 2018

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Bristol City 2-1 Bolton Wanderers 13,747
2 Arsenal 1-3 Manchester United 59,571
3 AFC Wimbledon 4-2 West Ham United 4,777
4 Swansea City 4-1 Gillingham 15,080
5 Shrewsbury Town 2-2 Wolverhampton Wanderers 9,503
replay Wolverhampton Wanderers 3-2 Shrewsbury Town 28,844
6 Millwall 3-2 Everton 16,354
7 Brighton & Hove Albion 0-0 West Bromwich Albion 27,001
replay West Bromwich Albion 1-3 Brighton & Hove Albion 8,645
8 Accrington Stanley 0-1 Derby County 5,397
9 Doncaster Rovers 2-1 Oldham Athletic 11,260
10 Portsmouth 1-1 Queens Park Rangers 19,378
replay Queens Park Rangers 2-0 Portsmouth 13,115
11 Newcastle United 0-2 Watford 34,604
12 Middlesbrough 1-1 Newport County 15,794
replay Newport County 2-0 Middlesbrough 6,552
13 Manchester City 5-0 Burnley 50,121
14 Chelsea 3-0 Sheffield Wednesday 37,433
15 Crystal Palace 2-0 Tottenham Hotspur 19,491
16 Barnet 3-3 Brentford 6,215
replay Brentford 3-1 Barnet 6,954

 

 

 

 

Mansion Bet
ADVERTISEMENT
Online Betting Site Betway
ADVERTISEMENT
Online Betting Site Betway
Archives
Back To Top