Angol labdarúgó-bajnokság története

Angol labdarúgó-bajnokság története és tények

Futballtényeim ⇒ Anglia futball ⇒ Angol Labdarúgó Liga

A Labdarúgó-bajnokság egy bajnoki verseny, amelyen Anglia és Wales professzionális futballklubjai vesznek részt. 1888-ban alapították, ez a világ legrégebbi ilyen versenye. Ez volt Anglia legfelsőbb szintű labdarúgó-bajnoksága a 19. századi megalakulása óta egészen 1992-ig, amikor a legjobb 22 klub szétvált, és megalakították a labdarúgó-bajnokságot. FA Premier League. 1992 óta 72 klubja van egyenlő arányban három osztályra, amelyek jelenleg The Championship, League One és League Two néven ismertek.

Négy évnyi vita után a labdarúgó-szövetség 20. július 1885-án végül legalizálta a professzionalizmust. Ezt megelőzően sok klub illegális kifizetéseket fizetett „profi” játékosoknak csapataik versenyképességének növelése érdekében, ezzel is felkeltve a törvényeket betartó klubok megvetését. Amatőr Labdarúgó Szövetség kódja.

Ahogy egyre több klub vált professzionálissá, az ad-hoc versenynaptárak listája FA-kupaA , a megyék közötti és a „barátságos” mérkőzéseket sokan megbízhatatlan bevételi forrásnak tekintették, és mérlegelték a folyamatos bevétel biztosításának módjait. William McGregor, egy skót drapéria és az Aston Villa igazgatója volt az első, aki megpróbált némi rendet teremteni egy kaotikus világban, ahol a klubok maguk rendezték be a mérkőzéseiket. 2. március 1888-án levelet írt a Blackburn Roversnek, a Bolton Wanderersnek, a Preston North Endnek, a West Bromwich Albionnak és az Aston Villa titkárának a Football League megalakításáról.

Az első találkozót a londoni Anderson's Hotelben tartották 23. március 1888-án, az FA-kupa döntőjének előestéjén, és a labdarúgó-liga nevét egy további találkozón, április 17-én, a manchesteri Royal Hotelben rendezték meg. A Football League első szezonja néhány hónappal később, szeptember 8-án kezdődött 12 tagklubbal.

Mindegyik klub kétszer játszott a másikkal, egyszer hazai pályán és egyszer idegenben, és a győzelemért két pont, a döntetlenért pedig egy pont járt. Ebben a pontrendszerben csak a szezon kezdete után állapodtak meg; az alternatív javaslat csak egy pont volt a győzelemért.

A Preston North End játékvesztés nélkül nyerte meg az első bajnoki címet, és az FA-kupa megnyerésével teljesítette az első liga- és kupaduplát. Az eredeti 12 Football League-klub mindegyikének van legalább egy kiesése története során, ellentétben néhány európai ligával, mint pl. SpanyolországPortugáliaSkócia vagy a Ír Köztársaság.