FA Cup 2015 Winners

Home England Football FA Cup

FA Cup Results, Fixtures & Stats 2014-15

The FA Cup 2014-15 is the 134th season of the world’s oldest football knockout competition; The Football Association Challenge Cup,
or FA Cup for short. The 2014–15 season’s cup marks the first time that 3G (third generation) artificial pitches are allowed in all rounds of the competition.
This page lists full details of the competition from the Extra Preliminary Round onwards.
The competition commenced on 16th August 2014 with the Extra Preliminary Round and concluded on 30th May 2015 with the Final,
to be held at Wembley Stadium. Last season, Arsenal beat Hull City 3-2.
As is the custom, the Top and Second Flight teams (Premier League & Championship) entered the competition at the Third Round stage, which were played in the first week of January 2015.
The FA Cup Winners qualified for the Group Stage of the 2015-16 UEFA Europa League.
Teams shown in bold = Premier League.

FA Cup Statistics 2014-15

Matches Played Goals Scored Attendances
Round Dates Ties Replays Total Home Away Total GPG Total Average
Extra Preliminary 14th August 2014 184 35 219 419 337 756 3.45 17,500 80
Preliminary Round 30th August 2014 160 37 197 329 339 668 3.39 31,190 158
1st Qualifying 13th September 2014 116 27 143 255 216 471 3.29 33,292 233
2nd Qualifying 27th September 2014 80 21 101 180 129 309 3.06 33,089 328
3rd Qualifying 11th October 2014 40 9 49 80 67 147 3.00 26,030 531
4th Qualifying 25th October 2014 32 12 44 80 61 141 3.20 53,016 1,205
1st Round Proper 9th November 2014 40 10 50 78 66 144 2.88 156,621 3,132
2nd Round Proper 7th December 2014 20 8 28 35 24 59 2.11 117,025 4,179
3rd Round Proper 3rd January 2015 32 7 39 63 53 116 2.97 609,368 15,625
4th Round Proper 24th January 2015 16 4 20 24 34 58 2.90 515,229 25,761
5th Round Proper 14th February 2015 8 0 8 17 9 26 3.25 208,908 26,114
6th Round (QFs) 7th March 2015 4 2 6 6 3 9 1.50 233,341 38,890
Semi Finals 18th & 19th April 2015 2 0 2 3 3 6 3.00 169,497 84,749
Final 30th May 2015 1 0 1 4 0 4 4.00 89,283 89,283
Totals 735 172 907 1,573 1,341 2,914 3.21 2,293,389 2,529

 

FA Cup 2014-15 Extra Preliminary Round

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Whickham 5 – 0 Bacup & Rossendale Borough 95
2 Guisborough Town 1 – 1 Armthorpe Welfare 128
replay Armthorpe Welfare 2 – 2 Guisborough Town 72
Pen Armthorpe Welfare advance 3 – 2 on penalties.
3 Seaham Red Star 2 – 1 Liversedge 71
4 Jarrow Roofing BCA 4 – 1 Eccleshill United 68
5 Bridlington Town 1 – 1 Whitley Bay 201
replay Whitley Bay 0 – 1 Bridlington Town 323
6 North Shields 1 – 0 Pontefract Collieries 230
7 Silsden 0 – 2 Consett 137
8 Shildon 7 – 0 Crook Town
9 Billingham Synthonia 1 – 2 Durham City 98
10 Thackley 1 – 2 Albion Sports 287
11 Holker Old Boys 2 – 2 Ashington 95
replay Ashington 3 – 0 Holker Old Boys 212
12 Northallerton Town 3 – 0 Colne 136
13 Hebburn Town 2 – 2 West Allotment Celtic 164
replay West Allotment Celtic 2 – 0 Hebburn Town 98
14 Glasshoughton Welfare 1 – 2 Knaresborough Town
15 Pickering Town 0 – 6 Washington 173
16 Newton Aycliffe 1 – 2 Garforth Town 136
17 Bishop Auckland 1 – 1 Sunderland RCA 293
replay Sunderland RCA 0 – 2 Bishop Auckland 143
18 Nelson 1 – 2 West Auckland Town 168
19 Newcastle Benfield 2 – 1 Penrith 55
20 Marske United 7 – 1 Billingham Town 192
21 Tadcaster Albion 5 – 0 Barnoldswick Town 107
22 Morpeth Town 0 – 2 Dunston UTS 110
23 Cammell Laird 1907 w/o West Didsbury & Chorlton N/A
Walk Walkover for West Didsbury & Chorlton. Cammell Laird 1907 expelled.
24 Nostell Miners Welfare 1 – 2 Stockport Sports 45
25 Parkgate 1 – 3 Congleton Town 57
26 1874 Northwich 2 – 1 Maine Road 363
27 Glossop North End 3 – 0 AFC Blackpool 212
28 St Helens Town 2 – 5 Atherton Collieries 113
29 Rochdale Town 0 – 6 Runcorn Linnets 253
30 Bootle 0 – 1 Runcorn Town 126
31 AFC Liverpool 0 – 3 Squires Gate 127
32 Barton Town Old Boys 7 – 0 Abbey Hey 90
33 AFC Emley 2 – 1 Ashton Athletic 165
34 Alsager Town 2 – 3 Winterton Rangers 68
35 Wigan Robin Park 1 – 2 Maltby Main 32
36 Winsford United 0 – 1 Athersley Recreation 107
37 Rocester 1 – 1 Stafford Town 64
replay Stafford Town 2 – 1 Rocester 87
38 Walsall Wood 1 – 0 Heath Hayes 102
39 Blaby & Whetstone Athletic 2 – 2 Harborough Town 57
replay Harborough Town 1 – 6 Blaby & Whetstone Athletic 84
40 Heather St John's 0 – 2 Coventry Sphinx 71
41 Kirby Muxloe 3 – 0 Wolverhampton Casuals 41
42 Stourport Swifts 2 – 0 Lye Town 117
43 Causeway United 4 – 1 Cradley Town 59
44 Bolehall Swifts 1 – 2 Dudley Town 62
45 St Andrews 2 – 2 Tipton Town 104
replay Tipton Town 2 – 1 St Andrews 75
46 Bromsgrove Sporting 2 – 0 Bewdley Town 328
47 Boldmere St. Michaels 4 – 3 Desborough Town 90
48 Shawbury United 2 – 0 Continental Star 46
49 Ellistown & Ibstock United 2 – 0 Studley 60
50 Black Country Rangers 1 – 3 Lichfield City
51 AFC Wulfrunians 3 – 2 Alvechurch
52 Coleshill Town 10–0 Nuneaton Griff 92
53 Sporting Khalsa 0 – 0 Pegasus Juniors 32
replay Pegasus Juniors 1 – 2 Sporting Khalsa 49
54 Wellington FC 2 – 1 Ellesmere Rangers 55
55 Atherstone Town 1 – 1 Brocton
replay Brocton 2 – 1 Atherstone Town 95
56 Gornal Athletic 1 – 2 Westfields 37
57 Heanor Town 1 – 0 Long Eaton United 368
58 Shirebrook Town 2 – 2 Loughborough University
replay Loughborough University 2 – 1 Shirebrook Town 46
59 Quorn 3 – 1 Bottesford Town
60 Cleethorpes Town 4 – 1 Borrowash Victoria 61
61 Shepshed Dynamo 1 – 1 Dunkirk F.C. 119
replay Dunkirk F.C. 2 – 2 Shepshed Dynamo 97
Pen Shepshed Dynamo advance 3 – 0 on penalties.
62 Clipstone 2 – 0 Harrowby United 82
63 Holwell Sports 3 – 0 Graham Street Prims
64 Thurnby Nirvana 5 – 1 Lincoln Moorlands Railway 45
65 Arnold Town 1 – 4 Basford United 110
66 Retford United 2 – 2 Stapenhill 98
replay Stapenhill 1 – 3 Retford United 111
67 Handsworth Parramore 5 – 1 Oadby Town 102
68 Staveley Miners Welfare 2 – 0 Worksop Town 371
69 Peterborough Northern Star 3 – 0 Team Bury
70 Mildenhall Town 3 – 0 Gorleston 91
71 Kirkley & Pakefield 3 – 0 Ely City 68
72 Boston Town 1 – 1 Walsham-le-Willows
replay Walsham-le-Willows 1 – 3 Boston Town 86
73 Norwich United 1 – 0 Deeping Rangers 76
74 Great Yarmouth Town 1 – 0 Huntingdon Town
75 Sleaford Town 1 – 3 Wisbech Town
76 Thetford Town 1 – 0 Swaffham Town 120
77 Newmarket Town 1 – 1 Fakenham Town 87
replay Fakenham Town 0 – 1 Newmarket Town 84
78 Yaxley 0 – 3 Godmanchester Rovers 115
79 Diss Town 1 – 5 Holbeach United 108
80 Clapton 1 – 1 Bowers & Pitsea
replay Bowers & Pitsea 3 – 3 Clapton 103
Pen Bowers & Pitsea advance 4 – 3 on penalties.
81 Colney Heath 3 – 2 Southend Manor 96
82 Halstead Town 0 – 0 St. Margaretsbury 141
replay St. Margaretsbury 2 6 – 2 Halstead Town 78
83 Brantham Athletic 1 – 1 Codicote
replay Codicote 5 – 0 Brantham Athletic 42
84 F.C. Romania 0 – 0 Haverhill Rovers
replay Haverhill Rovers 0 – 3 F.C. Romania 99
85 Stansted 0 – 2 Ipswich Wanderers 137
86 Takeley 2 – 2 London Tigers 133
replay London Tigers 4 – 0 Takeley
87 Whitton United 2 – 0 Eton Manor 56
88 London Colney 6 – 0 Woodbridge Town
89 Wivenhoe Town 3 – 0 Enfield 1893
90 Sporting Bengal United 1 – 2 Clacton 75
91 Waltham Forest 1 – 2 Hoddesdon Town
92 Ilford 1 – 2 Saffron Walden Town 92
93 Tower Hamlets 0 – 1 Felixstowe & Walton United 85
94 Haverhill Borough 1 – 0 Barking 105
95 Basildon United 3 – 2 Stanway Rovers 61
96 Hadleigh United 3 – 2 Sawbridgeworth Town 70
97 Cockfosters 5 – 4 Hullbridge Sports
98 Haringey Borough 0 – 3 Hertford Town
99 Welwyn Garden City 1 – 1 Hadley 103
replay Hadley 1 – 2 Welwyn Garden City 105
100 Hatfield Town 0 – 3 Baldock Town 70
101 Northampton Sileby Rangers 3 – 0 Hillingdon Borough 31
102 Tring Athletic 3 – 4 Holmer Green 93
103 Staines Lammas 3 – 2 Bedfont Sports 155
104 Harefield United 2 – 1 Crawley Green 70
105 Cogenhoe United 1 – 1 Wembley 65
replay Wembley 1 – 3 Cogenhoe United 54
106 Northampton Spencer 0 – 2 AFC Kempston Rovers 63
107 Ashford Town 3 – 1 Berkhamsted
108 Wellingborough Town 2 – 4 Bedfont & Feltham
109 Long Buckby 1 – 1 Hanworth Villa
replay Hanworth Villa 4 – 0 Long Buckby
110 AFC Dunstable 2 – 0 Ampthill Town 132
111 Bedford 2 – 3 Kings Langley 29
112 AFC Rushden & Diamonds 5 – 1 Oxhey Jets 495
113 Stotfold 1 – 3 Biggleswade United 83
114 Leverstock Green 2 – 1 Newport Pagnell Town 33
115 Hartley Wintney A – A Frimley Green
replay Hartley Wintney 2 – 1 Frimley Green
116 Kidlington 3 – 0 Newbury 61
117 Cove 0 – 1 Thame United
118 Fairford Town 1 – 3 Knaphill
119 Brimscombe & Thrupp 1 – 2 Windsor 97
120 Ardley United 5 – 1 Ash United
121 Holyport 2 – 2 Abingdon United 90
replay Abingdon United 4 – 0 Holyport
122 Slimbridge 1 – 1 Thatcham Town 74
replay Thatcham Town 1 – 2 Slimbridge 70
123 Reading Town 0 – 1 Shrivenham 46
124 Cheltenham Saracens 1 – 0 Camberley Town 70
125 Flackwell Heath 4 – 0 Bracknell Town 77
126 Chertsey Town 1 – 1 Milton United
replay Milton United 1 – 1 Chertsey Town 68
Pen Milton United advance 4 – 1 on penalties.
127 Ascot United 1 – 1 Tadley Calleva 90
replay Tadley Calleva 2 – 4 Ascot United 130
128 Badshot Lea 3 – 0 Binfield
129 Farnham Town 1 – 4 Highmoor Ibis
130 Pagham 2 – 0 Woodstock Sports
131 Erith Town 1 – 2 St Francis Rangers 58
132 Horsham YMCA 3 – 2 Alton Town 77
133 Sevenoaks Town 1 – 2 East Preston 84
134 Ringmer 2 – 1 Corinthian 50
135 Guildford City 0 – 2 Ashford United 112
136 Chichester City 2 – 3 Mole Valley SCR
137 Deal Town 2 – 2 Phoenix Sports 134
replay Phoenix Sports 3 – 3 Deal Town 171
Pen Deal Town advance 8 – 7 on penalties.
138 Molesey 11–0 Haywards Heath Town 57
139 Westfield 3 – 2 Horley Town 50
140 Dorking Wanderers 0 – 0 Crowborough Athletic
replay Crowborough Athletic 0 – 7 Dorking Wanderers 72
141 Colliers Wood United 0 – 1 Lordswood 32
142 Holmesdale 4 – 1 Tunbridge Wells 97
143 Chessington & Hook United 1 – 0 Worthing United
144 Canterbury City 2 – 1 Lingfield
145 Greenwich Borough 2 – 1 Lancing 85
146 Arundel 0 – 1 Croydon 70
147 Shoreham 1 – 1 Crawley Down Gatwick
replay Crawley Down Gatwick 1 – 3 Shoreham 132
148 Epsom Athletic 2 – 5 Littlehampton Town
149 Eastbourne United 5 – 2 Hailsham Town
150 Erith & Belvedere 2 – 0 AFC Croydon Athletic 158
151 Hassocks 1 – 3 Epsom & Ewell 84
152 Beckenham Town 1 – 3 Eastbourne Town 70
153 Selsey 0 – 3 Fisher
154 Cray Valley Paper Mills 1 – 3 Raynes Park Vale 106
155 Newport (Isle of Wight) 2 – 0 Hamworthy United
156 Whitchurch United 1 – 1 Hallen 48
replay Hallen 2 – 1 Whitchurch United 42
157 Winterbourne United 3 – 2 Hythe & Dibden
158 Bemerton Heath Harlequins 1 – 0 Totton & Eling 50
159 Bridport 2 – 3 Highworth Town
160 Longwell Green Sports 1 – 1 Melksham Town 92
replay Melksham Town 0 – 1 Longwell Green Sports 109
161 Bitton 1 – 2 Blackfield & Langley 94
162 Pewsey Vale 0 – 1 Sherborne Town 78
163 Folland Sports 4 – 1 Downton 48
164 Alresford Town 1 – 1 Christchurch 57
replay Christchurch 1 – 3 Alresford Town 72
165 Bournemouth 4 – 2 Verwood Town 55
166 AFC Portchester 2 – 1 Fawley 50
167 Cadbury Heath 3 – 4 Cribbs 74
168 Brockenhurst 0 – 3 Wootton Bassett Town
169 Bradford Town 4 – 3 Moneyfields 60
170 Gillingham Town 4 – 1 Almondsbury UWE 109
171 Corsham Town 2 – 3 Horndean 52
172 Petersfield Town 2 – 3 Bristol Manor Farm 62
173 Romsey Town 1 – 3 Fareham Town 201
174 Lymington Town 2 – 5 Winchester City 59
175 Cowes Sports 1 – 0 Team Solent
176 Hengrove Athletic 0 – 1 Bodmin Town 35
177 Barnstaple Town 0 – 1 Witheridge 192
178 Saltash United 2 – 1 Welton Rovers 99
179 St Austell 5 – 0 Bishop Sutton 151
180 Willand Rovers 3 – 1 Radstock Town 87
181 Brislington 2 – 2 Street 48
replay Street 1 – 2† Brislington 63
182 Shepton Mallet w/o Ilfracombe Town N/A
Walk Walkover for Shepton Mallet. Ilfracombe Town withdrew.
183 Torpoint Athletic 2 – 4 Odd Down 85
184 Plymouth Parkway 4 – 1 Buckland Athletic
† After Extra Time

FA Cup 2014-15 Extra Preliminary Round

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Newcastle Benfield 0 – 0 Kendal Town 97
replay Kendal Town 0 – 4 Newcastle Benfield 125
2 Dunston UTS 3 – 0 Durham City 192
3 West Auckland Town 1 – 1 Darlington 1883 1,238
replay Darlington 1883 3 – 1 West Auckland Town 932
4 Garforth Town 1 – 2 Harrogate Railway Athletic 120
5 Knaresborough Town 0 – 1 West Allotment Celtic 268
6 Tadcaster Albion 0 – 2 Spennymoor Town 237
7 Consett 2 – 0 Whickham 211
8 Bishop Auckland 4 – 4 Jarrow Roofing BCA 223
replay Jarrow Roofing BCA 3 – 4† Bishop Auckland 155
9 Albion Sports 1 – 2 Ashington 127
10 Washington 0 – 7 Lancaster City 103
11 Bridlington Town 3 – 0 Northallerton Town 203
12 Padiham 0 – 1 Shildon 160
13 Armthorpe Welfare 1 – 4 Marske United 146
14 Clitheroe 3 – 2 Seaham Red Star 176
15 Scarborough Athletic 1 – 1 North Shields 381
replay North Shields 4 – 4 Scarborough Athletic 402
Scarborough Athletic advance 4 – 2 on penalties.
16 New Mills 2 – 3 Squires Gate 101
17 Stockport Sports 1 – 5 Ossett Town 32
18 Northwich Victoria 4 – 0 AFC Emley 105
19 Winterton Rangers 0 – 3 Ossett Albion 73
20 Farsley 4 – 1 Athersley Recreation 182
21 Stocksbridge Park Steels 0 – 2 Bamber Bridge 120
22 Warrington Town 4 – 1 Barton Town Old Boys 114
23 Runcorn Town 1 – 1 Goole 85
replay Goole 0 – 1 Runcorn Town 143
24 West Didsbury & Chorlton 0 – 3 Brighouse Town 87
25 Burscough 1 – 1 Mossley 124
replay Mossley 1 – 2† Burscough 110
26 1874 Northwich 3 – 3 Prescot Cables 356
replay Prescot Cables 2 – 1 1874 Northwich 291
27 Congleton Town 0 – 0 Salford City 286
replay Salford City 6 – 3† Congleton Town 237
28 Radcliffe Borough 2 – 2 Atherton Collieries 204
replay Atherton Collieries 2 – 2 Radcliffe Borough 299
Radcliffe Borough advance 3 – 2 on penalties.
29 Droylsden 4 – 0 Runcorn Linnets 283
30 Maltby Main 0 – 7 Glossop North End 89
31 Sporting Khalsa 0 – 1 Tipton Town 107
32 Newcastle Town 1 – 1 Chasetown 132
replay Chasetown 2 – 1 Newcastle Town 165
33 Walsall Wood 0 – 3 Stafford Rangers 277
34 AFC Wulfrunians 1 – 2 Boldmere St. Michaels 114
35 Shawbury United 3 – 3 Tividale 54
replay Tividale 5 – 2 Shawbury United 66
36 Leek Town 5 – 1 Lichfield City 307
37 Sutton Coldfield Town 3 – 3 Brocton 101
replay Brocton 0 – 1† Sutton Coldfield Town 152
38 Coleshill Town 2 – 2 Bromsgrove Sporting 175
replay Bromsgrove Sporting 2 – 3† Coleshill Town 369
39 Dudley Town 0 – 6 Market Drayton Town 77
40 Stafford Town 1 – 4 Norton United 71
41 Westfields 0 – 2 Rugby Town 201
42 Coventry Sphinx 0 – 0 Bedworth United 334
replay Bedworth United 3 – 1† Coventry Sphinx 280
43 Blaby & Whetstone Athletic 1 – 0 Stratford Town 93
44 Evesham United 3 – 1 Kidsgrove Athletic 188
45 Wellington FC 2 – 3 Stourport Swifts 86
46 Romulus 3 – 1 Causeway United 75
47 Ellistown & Ibstock United 1 – 0 Kirby Muxloe 88
48 Lincoln United 4 – 0 Brigg Town 101
49 Rainworth MW 0 – 3 Staveley Miners Welfare 103
50 Spalding United 1 – 0 Heanor Town 188
51 Basford United 3 – 3 Sheffield 143
replay Sheffield 2 – 1† Basford United 204
52 Mickleover Sports 3 – 1 Thurnby Nirvana 115
53 Gresley 0 – 0 Cleethorpes Town 253
replay Cleethorpes Town 5 – 4† Gresley 193
54 Clipstone 2 – 1 Loughborough University 72
55 Loughborough Dynamo 0 – 2 Coalville Town 188
56 Carlton Town 2 – 1 Handsworth Parramore 72
57 Shepshed Dynamo 2 – 0 Quorn 197
58 Retford United 1 – 3 Holwell Sports 117
59 Dereham Town 2 – 2 St Ives Town 203
replay St Ives Town 3 – 3 Dereham Town 137
Dereham Town advance 3 – 0 on penalties.
60 Needham Market 1 – 0 Soham Town Rangers 229
61 Peterborough Northern Star 0 – 2 Mildenhall Town 145
62 Godmanchester Rovers 2 – 3 Newmarket Town 154
63 Thetford Town 0 – 3 Norwich United 131
64 Holbeach United 2 – 4 Boston Town 160
65 Wisbech Town 2 – 1 Kirkley & Pakefield 228
66 Wroxham 4 – 1 Great Yarmouth Town 149
67 Royston Town 2 – 3 Brightlingsea Regent 112
68 Cheshunt 0 – 1 Thurrock 135
69 Baldock Town 0 – 3 Harlow Town 213
70 Barkingside 5 – 0 Wivenhoe Town 45
71 Brentwood Town 1 – 0 Potters Bar Town 112
72 Ware 0 – 3 Felixstowe & Walton United 81
73 London Tigers 2 – 0 Clacton 27
74 Ipswich Wanderers 2 – 1 Hoddesdon Town 126
75 Burnham Ramblers 1 – 3 Hadleigh United 74
76 Redbridge 1 – 1 AFC Sudbury 61
replay AFC Sudbury 3 – 2 Redbridge 122
77 F.C. Romania 2 – 1 Heybridge Swifts 131
78 Maldon & Tiptree 1 – 2 London Colney 75
79 Aveley 2 – 0 Basildon United 67

Tie no Home team Score Away team Attendance
80 Codicote 1 – 1 Tilbury 42
replay Tilbury 2 – 0 Codicote 74
81 Bowers & Pitsea 1 – 0 Colney Heath 83
82 Whitton United 0 – 2 Haverhill Borough 103
83 Waltham Abbey 6 – 3 Cockfosters 87
84 Hertford Town 3 – 2 Great Wakering Rovers 188
85 St. Margaretsbury 0 – 4 Romford 76
86 Saffron Walden Town 1 – 1 Welwyn Garden City 607
replay Welwyn Garden City 1 – 0† Saffron Walden Town 289
87 Harefield United 1 – 2 Leverstock Green 80
88 AFC Rushden & Diamonds 1 – 1 Bedford Town 754
replay Bedford Town 0 – 3 AFC Rushden & Diamonds 552
89 Hanworth Villa 1 – 1 North Greenford United 79
replay North Greenford United 2 – 1 Hanworth Villa 62
90 Staines Lammas 1 – 8 Barton Rovers 94
91 Northwood 1 – 1 Kings Langley 94
replay Kings Langley 1 – 3† Northwood 120
92 Aylesbury United 2 – 3 Aylesbury 268
93 AFC Kempston Rovers 4 – 0 Northampton Sileby Rangers 82
Tie awarded to Northampton Sileby Rangers. Kempston removed for fielding an ineligible player.
94 Cogenhoe United 1 – 4 Kettering Town 397
95 Bedfont & Feltham 3 – 2 Leighton Town 76
96 AFC Hayes 1 – 1 Holmer Green 82
replay Holmer Green 0 – 4 AFC Hayes 144
97 AFC Dunstable 2 – 3 Uxbridge 99
98 Hanwell Town 1 – 2 Biggleswade United 135
99 Ashford Town 1 – 1 Daventry Town 100
replay Daventry Town 2 – 1 Ashford Town 128
100 Knaphill 2 – 1 Badshot Lea 70
101 Milton United 2 – 1 Marlow 82
102 Shrivenham 1 – 6 Shortwood United 143
103 Thame United 3 – 2 Highmoor Ibis 78
104 North Leigh 1 – 2 Flackwell Heath 83
105 Beaconsfield SYCOB 5 – 1 Didcot Town 148
106 Ardley United 1 – 1 Hartley Wintney
replay Hartley Wintney 0 – 0 Ardley United
Ardley United advance 5 – 4 on penalties.
107 Windsor 0 – 2 Godalming Town 239
108 Slimbridge 0 – 1 Chalfont St Peter 61
109 Wantage Town 3 – 2 Kidlington 170
110 Cheltenham Saracens 1 – 3 Fleet Town 61
111 Bishop's Cleeve 1 – 0 Ascot United 92
112 Abingdon United 1 – 0 Egham Town 112
113 Chatham Town 1 – 2 Whyteleafe 137
114 Greenwich Borough 5 – 2 St Francis Rangers 147
115 Lordswood 2 – 2 Hythe Town 107
replay Hythe Town 2 – 0 Lordswood 194
116 Faversham Town 2 – 1 Westfield 139
117 Worthing 2 – 0 Guernsey 248
118 Cray Wanderers 3 – 1 Molesey 87
119 East Preston 2 – 1 Holmesdale 75
120 Burgess Hill Town 1 – 0 Eastbourne Town 204
121 Ashford United 0 – 1 Chipstead 219
122 Redhill 0 – 0 Horsham YMCA 97
replay Horsham YMCA 0 – 2 Redhill 99
123 Epsom & Ewell 1 – 1 Croydon 82
replay Croydon 4 – 1 Epsom & Ewell 101
124 Mole Valley SCR 1 – 5 Carshalton Athletic 83
125 Sittingbourne 0 – 3 Dorking Wanderers 112
126 Walton & Hersham 1 – 2 Herne Bay 80
127 Littlehampton Town 4 – 2 Shoreham 193
128 Eastbourne United 2 – 3 Hastings United 258
129 Deal Town 1 – 1 Chessington & Hook United 105
replay Chessington & Hook United 2 – 1 Deal Town 183
130 Walton Casuals 1 – 1 Whitstable Town 103
replay Whitstable Town 3 – 1 Walton Casuals 157
131 Tooting & Mitcham United 0 – 0 Three Bridges 209
replay Three Bridges 1 – 4 Tooting & Mitcham United 114
132 Erith & Belvedere 2 – 2 Folkestone Invicta 183
replay Folkestone Invicta 3 – 1† Erith & Belvedere 194
133 Fisher 2 – 4 Ramsgate 136
134 East Grinstead Town 2 – 2 Raynes Park Vale 111
replay Raynes Park Vale 2 – 1† East Grinstead Town 85
135 South Park 2 – 1 Thamesmead Town 104
136 Ringmer 0 – 4 Merstham 65
137 Canterbury City 0 – 2 Pagham
138 Horsham 1 – 0 Corinthian-Casuals 224
139 Bashley 0 – 2 Winchester City 160
140 Alresford Town 2 – 2 Sherborne Town 80
replay Sherborne Town 4 – 0 Alresford Town 110
141 Cowes Sports 0 – 1 Yate Town 116
142 Fareham Town 0 – 3 Longwell Green Sports
143 Cinderford Town 1 – 2 Horndean
144 Swindon Supermarine 1 – 0 Hallen 92
145 Bradford Town 2 – 1 Wootton Bassett Town 107
146 AFC Totton 2 – 0 Gillingham Town 280
147 Sholing 3 – 1 Bristol Manor Farm 128
148 Newport (Isle of Wight) 5 – 2 Winterbourne United 187
149 Bemerton Heath Harlequins 0 – 0 Bournemouth 61
replay Bournemouth 2 – 3 Bemerton Heath Harlequins 64
150 Mangotsfield United 4 – 1 Cribbs 160
151 Blackfield & Langley 4 – 0 Highworth Town 62
152 AFC Portchester 1 – 4 Folland Sports
153 Taunton Town 4 – 1 Clevedon Town 231
154 Merthyr Town 0 – 1 Larkhall Athletic 351
155 Bodmin Town 4 – 1 Witheridge 101
156 Tiverton Town 1 – 0 Plymouth Parkway 222
157 Odd Down 0 – 2 Willand Rovers 55
158 Wimborne Town 3 – 2 St Austell 194
159 Shepton Mallet 0 – 0 Saltash United 99
replay Saltash United 1 – 0 Shepton Mallet 116
160 Bridgwater Town 1 – 0 Brislington 153
† After Extra Time

FA Cup 2014-15 First Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Marske United 2 – 2 Dunston UTS 281
replay Dunston UTS 2 – 0 Marske United 368
2 West Allotment Celtic 0 – 5 Lancaster City 141
3 Darlington 1883 0 – 0 Blyth Spartans 1,051
replay Blyth Spartans 3 – 0 Darlington 1883 652
4 Newcastle Benfield 3 – 1 Bridlington Town 125
5 Ashington 2 – 2 Scarborough Athletic 498
replay Scarborough Athletic 1 – 0 Ashington 256
6 Shildon 1 – 1 Whitby Town 290
replay Whitby Town 1 – 2 Shildon 266
7 Workington 2 – 0 Consett 385
8 Harrogate Railway Athletic 3 – 1 Clitheroe 116
9 Bishop Auckland 2 – 3 Spennymoor Town 643
10 Ossett Albion 0 – 4 Droylsden 116
11 Salford City 2 – 0 Nantwich Town 369
12 Brighouse Town 1 – 2 Ashton United 186
13 Northwich Victoria 0 – 0 Glossop North End 142
replay Glossop North End 2 – 2 Northwich Victoria 250
Glossop North End advance 4 – 2 on penalties.
14 FC United Of Manchester 4 – 1 Prescot Cables 1,001
15 Buxton 3 – 2 Ramsbottom United 261
16 Bamber Bridge 2 – 2 Squires Gate 264
replay Squires Gate 2 – 3† Bamber Bridge 155
17 Farsley 2 – 1 Frickley Athletic 178
18 Runcorn Town 5 – 3 Witton Albion 230
19 Marine 2 – 1 Ossett Town 206
20 Burscough 0 – 1 Curzon Ashton 122
21 Skelmersdale United 4 – 3 Radcliffe Borough 194
22 Warrington Town 1 – 0 Trafford 127
23 Rugby Town 1 – 1 Chasetown 256
replay Chasetown 1 – 3 Rugby Town 213
24 Evesham United 0 – 0 Redditch United 309
replay Redditch United 0 – 1 Evesham United 279
25 Market Drayton Town 1 – 3 Stourbridge 211
26 Boldmere St. Michaels 0 – 3 Bedworth United 221
27 Halesowen Town 3 – 0 Sutton Coldfield Town 321
28 Coleshill Town 1 – 2 Barwell 211
29 Blaby & Whetstone Athletic 4 – 1 Tipton Town 87
30 Rushall Olympic 3 – 2 Romulus 137
31 Ellistown & Ibstock United 3 – 2 Hereford United 200
32 Stafford Rangers 0 – 0 Tividale 437
replay Tividale 4 – 0 Stafford Rangers 227
33 Corby Town 3 – 3 Norton United 332
replay Norton United 2 – 1 Corby Town 123
34 Leek Town 2 – 1 Stourport Swifts 205
35 Lincoln United 2 – 3 Stamford 151
36 Mickleover Sports 3 – 0 Staveley Miners Welfare 138
37 Matlock Town 1 – 2 Ilkeston 417
38 Sheffield 3 – 2 Shepshed Dynamo 238
39 Spalding United 4 – 0 Holwell Sports 176
40 Belper Town 3 – 3 Coalville Town 223
replay Coalville Town 2 – 0 Belper Town 182
41 Cleethorpes Town 3 – 2 Carlton Town 122
42 Grantham Town 4 – 1 Clipstone 226
43 Mildenhall Town 1 – 3 Wroxham 138
44 St Neots Town 1 – 1 Dereham Town 312
replay Dereham Town 1 – 1 St Neots Town 267
Dereham Town advance 4 – 2 on penalties.
45 Newmarket Town 0 – 3 Histon 263
46 King’s Lynn Town 7 – 0 Boston Town 548
47 Cambridge City 2 – 4 Needham Market 245
48 Norwich United 1 – 0 Wisbech Town 172
49 Romford 1 – 0 Bury Town 153
50 Billericay Town 4 – 0 Hadleigh United 243
51 Hertford Town 1 – 4 Canvey Island 235
52 Haverhill Borough 0 – 2 Leiston 158
53 Tilbury 0 – 4 Aveley 107
54 AFC Hornchurch 1 – 1 East Thurrock United 221
replay East Thurrock United 2 – 2 AFC Hornchurch 204
East Thurrock United advance 4 – 3 on penalties.
55 London Tigers 1 – 0 Brightlingsea Regent 58
56 Waltham Abbey 3 – 1 Barkingside 68
57 AFC Sudbury 1 – 3 F.C. Romania 290
58 Bowers & Pitsea 0 – 4 Witham Town 113
59 Brentwood Town 1 – 0 London Colney 123
60 Wingate & Finchley 2 – 2 Ipswich Wanderers 124
replay Ipswich Wanderers 3 – 4 Wingate & Finchley 189
61 Thurrock 2 – 0 Welwyn Garden City 148
62 Grays Athletic 2 – 2 Harlow Town 184
replay Harlow Town 2 – 4 Grays Athletic 248
63 Enfield Town 5 – 0 Felixstowe & Walton United 286
64 Barton Rovers 1 – 1 Northwood 111
replay Northwood 2 – 3 Barton Rovers 113
65 Aylesbury 1 – 2 Kettering Town 342
66 Bedfont & Feltham 0 – 6 Uxbridge 96
67 Biggleswade United 1 – 2 Leverstock Green 68
68 AFC Hayes 2 – 3 Harrow Borough 87
69 Hitchin Town 2 – 1 Daventry Town 222
70 Northampton Sileby Rangers 1 – 3 North Greenford United 51
71 Biggleswade Town 2 – 1 Arlesey Town 158
72 Dunstable Town 2 – 2 Chesham United 159
replay Chesham United 1 – 2 Dunstable Town 208
73 Hendon 1 – 0 AFC Rushden & Diamonds 424
74 Abingdon United 3 – 0 Milton United 193
75 Flackwell Heath 3 – 3 Wantage Town 129
replay Wantage Town 1 – 2† Flackwell Heath 67
76 Shortwood United 1 – 1 Cirencester Town 150
replay Cirencester Town 0 – 1† Shortwood United 148
77 Knaphill 1 – 2 Fleet Town 129
78 Chalfont St Peter 2 – 1 Hungerford Town 95
79 Bishop's Cleeve 0 – 1 Banbury United 181
80 Slough Town 1 – 2 Ardley United 230
81 Thame United 1 – 2 Burnham 143
82 Godalming Town 0 – 0 Beaconsfield SYCOB 148
replay Beaconsfield SYCOB 2 – 1 Godalming Town 107
83 Leatherhead 1 – 2 Faversham Town 207
84 Hythe Town 4 – 0 Whitstable Town 248
85 Ramsgate 1 – 2 Raynes Park Vale 158
86 Horsham 0 – 4 Kingstonian 304
87 Peacehaven & Telscombe 0 – 0 East Preston 141
replay East Preston 2 – 0 Peacehaven & Telscombe 102
88 Redhill 1 – 0 Carshalton Athletic 100
89 Dorking Wanderers 4 – 2 Pagham 68
90 South Park 2 – 2 Metropolitan Police 102
replay Metropolitan Police 3 – 0 South Park 70
91 Dulwich Hamlet 0 – 3 Worthing 489
92 Whyteleafe 1 – 2 Hastings United 164
93 Folkestone Invicta 0 – 0 Margate 565
replay Margate 3 – 1 Folkestone Invicta 572
94 Tonbridge Angels 6 – 0 Herne Bay 376
95 Croydon 2 – 3 Burgess Hill Town 105
96 Greenwich Borough 1 – 0 Chessington & Hook United 119
97 Cray Wanderers 1 – 2 Tooting & Mitcham United 155
98 Merstham 2 – 2 Chipstead 146
replay Chipstead 3 – 4† Merstham 131
99 Maidstone United 10 – 0 Littlehampton Town 1,373
100 VCD Athletic 3 – 2 Hampton & Richmond Borough 97
101 Bognor Regis Town 0 – 0 Lewes 371
replay Lewes 1 – 0 Bognor Regis Town 405
102 Blackfield & Langley 3 – 2 Sherborne Town 53
103 Horndean 0 – 1 Newport (Isle of Wight)
104 Yate Town 1 – 2 Dorchester Town 189
105 Winchester City 3 – 0 Bemerton Heath Harlequins 150
106 Sholing 0 – 1 Chippenham Town 132
107 Mangotsfield United 0 – 3 Weymouth 297
108 Poole Town 4 – 0 Bradford Town 359
109 Longwell Green Sports 0 – 1 Folland Sports 109
110 AFC Totton 0 – 2 Swindon Supermarine 254
111 Bodmin Town 3 – 3 Bridgwater Town 116
replay Bridgwater Town 2 – 1 Bodmin Town 189
112 Paulton Rovers 3 – 1 Taunton Town 168
113 Tiverton Town 0 – 0 Bideford 356
replay Bideford 1 – 0 Tiverton Town 330
114 Frome Town 2 – 0 Wimborne Town 153
115 Truro City 0 – 2 Larkhall Athletic 414
116 Willand Rovers 2 – 1 Saltash United 84
† After Extra Time

FA Cup 2014-15 Second Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Bradford Park Avenue 2 – 2 AFC Fylde 254
replay AFC Fylde 2 – 1† Bradford Park Avenue 287
2 Curzon Ashton 1 – 0 Scarborough Athletic 236
3 Droylsden 0 – 1 Guiseley 238
4 Barrow 0 – 1 Runcorn Town 1,370
5 Workington 0 – 1 Bamber Bridge 430
6 Harrogate Town 1 – 2 Stockport County 604
7 Warrington Town 0 – 0 Sheffield 190
replay Sheffield 1 – 3 Warrington Town 176
8 Shildon 1 – 0 Stalybridge Celtic 340
9 Colwyn Bay 3 – 2 Harrogate Railway Athletic 223
10 Buxton 2 – 0 Newcastle Benfield 301
11 Hyde 4 – 5 Marine 313
12 Skelmersdale United 1 – 4 Blyth Spartans 250
13 Gainsborough Trinity 4 – 1 Farsley 343
14 Ashton United 1 – 1 Salford City 234
replay Salford City 0 – 1 Ashton United 433
15 Chorley 1 – 0 Glossop North End 675
16 FC United Of Manchester 0 – 1 Lancaster City 1,033
17 Cleethorpes Town 1 – 2 North Ferriby United 321
18 Dunston UTS 1 – 4 Spennymoor Town 538
19 Norton United 2 – 1 Spalding United 125
20 Bedworth United 1 – 1 Mickleover Sports 185
replay Mickleover Sports 3 – 0 Bedworth United 134
21 Worcester City 3 – 1 Rugby Town 570
22 Ellistown & Ibstock United 1 – 7 Halesowen Town 180
23 Histon 0 – 0 Evesham United 227
replay Evesham United 3 – 1 Histon 267
24 Boston United 3 – 1 Dereham Town 836
25 Barwell 0 – 0 Norwich United 118
replay Norwich United 0 – 2 Barwell 105
26 Ilkeston 1 – 0 Solihull Moors 310
27 Blaby & Whetstone Athletic 1 – 1 Stourbridge 173
replay Stourbridge 4 – 1 Blaby & Whetstone Athletic 293
28 Leamington 4 – 1 Wroxham 371
29 Coalville Town 0 – 0 Lowestoft Town 165
replay Lowestoft Town 5 – 0 Coalville Town 397
30 Tamworth 2 – 1 Rushall Olympic 587
31 Stamford 1 – 2 Grantham Town 381
32 King’s Lynn Town 1 – 0 Hednesford Town 556
33 Tividale 2 – 2 Leek Town 278
replay Leek Town 1 – 0 Tividale 307
34 Redhill 2 – 1 Tonbridge Angels 321
35 VCD Athletic 0 – 4 Harrow Borough 105
36 Ebbsfleet United 7 – 1 Hythe Town 738
37 Needham Market 5 – 2 London Tigers 248
38 Hendon 4 – 1 Leiston 195
39 Hemel Hempstead Town 2 – 0 Dunstable Town 544
40 Hitchin Town 0 – 3 Wingate & Finchley 261
41 Chelmsford City 6 – 0 Worthing 547
42 Dorking Wanderers 2 – 2 Biggleswade Town 151
replay Biggleswade Town 1 – 0 Dorking Wanderers 160
43 Staines Town 5 – 0 Leverstock Green 241
44 Bromley 5 – 1 Uxbridge 530
45 Maidstone United 2 – 1 Brentwood Town 1,464
46 Bishop's Stortford 0 – 0 Tooting & Mitcham United 322
replay Tooting & Mitcham United 3 – 1 Bishop's Stortford 253
47 Eastbourne Borough 1 – 1 Enfield Town 522
replay Enfield Town 4 – 4 Eastbourne Borough 357
Eastbourne Borough advance 4 – 3 on penalties.
48 Hayes & Yeading United 0 – 1 St Albans City 272
49 Boreham Wood 3 – 2 East Preston 151
50 Brackley Town 2 – 2 Farnborough 208
replay Farnborough 0 – 1 Brackley Town 179
51 Witham Town 4 – 2 Lewes 121
52 Margate 1 – 2 Barton Rovers 638
53 Whitehawk 2 – 1 Merstham 123
54 F.C. Romania 2 – 3 Sutton United 242
55 Burnham 0 – 1 Canvey Island 135
56 Billericay Town 2 – 1 Raynes Park Vale 237
57 Grays Athletic 1 – 0 Hastings United 231
58 Maidenhead United 4 – 0 Faversham Town 331
59 Thurrock 0 – 2 Aveley 164
60 Fleet Town 0 – 4 Burgess Hill Town 154
61 Wealdstone 1 – 1 Concord Rangers 312
replay Concord Rangers 2 – 0 Wealdstone 220
62 Waltham Abbey 1 – 0 North Greenford United 91
63 Kettering Town 0 – 1 Chalfont St Peter 696
64 Beaconsfield SYCOB 1 – 3 Greenwich Borough 140
65 Romford 0 – 0 Kingstonian 125
replay Kingstonian 5 – 3† Romford 258
66 Metropolitan Police 3 – 4 East Thurrock United 111
67 Winchester City 3 – 3 Newport (Isle of Wight) 220
replay Newport (Isle of Wight) 0 – 1 Winchester City 306
68 Paulton Rovers 1 – 1 Gloucester City 327
replay Gloucester City 2 – 1 Paulton Rovers 377
69 Folland Sports 1 – 1 Frome Town 93
replay Frome Town 1 – 0 Folland Sports 179
70 Bridgwater Town 0 – 2 Basingstoke Town 282
71 Larkhall Athletic 3 – 3 Gosport Borough 205
replay Gosport Borough 7 – 0 Larkhall Athletic 206
72 Havant & Waterlooville 3 – 0 Swindon Supermarine 386
73 Weston Super Mare 3 – 0 Banbury United 279
74 Blackfield & Langley 0 – 0 Willand Rovers 95
replay Willand Rovers 1 – 0 Blackfield & Langley 221
75 Abingdon United 0 – 2 Dorchester Town 311
76 Shortwood United 2 – 1 Oxford City 211
77 Bath City 1 – 1 Poole Town 547
replay Poole Town 0 – 2 Bath City 516
78 Weymouth 4 – 1 Bideford 620
79 Chippenham Town 1 – 0 Ardley United 256
80 Flackwell Heath w/o Salisbury City N/A
Walkover for Flackwell Heath. Salisbury City removed.
† After Extra Time

FA Cup 2014-15 Third Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 North Ferriby United 2 – 1 Grantham Town 417
2 Tamworth 1 – 0 Lowestoft Town 564
3 Leamington 1 – 1 Worcester City 755
replay Worcester City 2 – 0 Leamington 598
4 Guiseley 3 – 0 Halesowen Town 671
5 Runcorn Town 2 – 5 Norton United 215
6 Shildon 0 – 0 Stourbridge 490
replay Stourbridge 0 – 2 Shildon 488
7 AFC Fylde 1 – 0 Buxton 639
8 Mickleover Sports 1 – 2 Blyth Spartans 611
9 Stockport County 1 – 0 Ilkeston 2,562
10 Barwell 2 – 1 Curzon Ashton 231
11 Colwyn Bay 1 – 1 Warrington Town 453
replay Warrington Town 1 – 0 Colwyn Bay 284
12 Leek Town 2 – 0 Boston United 769
13 Bamber Bridge 1 – 4 Chorley 2,214
14 King's Lynn Town 3 – 2 Lancaster City 983
15 Gainsborough Trinity 4 – 0 Marine 473
16 Spennymoor Town 1 – 0 Ashton United 651
17 Grays Athletic 0 – 0 Bromley 350
replay Bromley 5 – 0 Grays Athletic 455
18 Dorchester Town 1 – 0 Hendon 510
19 Barton Rovers 0 – 1 Canvey Island 220
20 Frome Town 2 – 2 Boreham Wood 282
replay Boreham Wood 1 – 0 Frome Town 201
21 Biggleswade Town 0 – 2 Maidstone United 450
22 Evesham United 4 – 1 Chalfont St Peter 434
23 Staines Town 1 – 1 Gloucester City 386
replay Gloucester City 3 – 2 Staines Town 405
24 Chippenham Town 0 – 5 Hemel Hempstead Town 398
25 Concord Rangers 3 – 2 Winchester City 202
26 Willand Rovers 3 – 2 Aveley 298
27 East Thurrock United 2 – 1 Tooting & Mitcham United 224
28 Billericay Town 0 – 1 Weymouth 456
29 Wingate & Finchley 0 – 2 Havant & Waterlooville 292
30 Maidenhead United 1 – 1 Gosport Borough 519
replay Gosport Borough 3 – 0 Maidenhead United 329
31 Needham Market 1 – 2 Witham Town 339
32 Kingstonian 2 – 3 Eastbourne Borough 555
33 Flackwell Heath 1 – 4 Weston Super Mare 212
34 Greenwich Borough 1 – 0 Redhill 227
35 Bath City 2 – 2 Shortwood United 641
replay Shortwood United 1 – 3 Bath City 374
36 Ebbsfleet United 1 – 2 Basingstoke Town 953
37 Harrow Borough 2 – 1 Waltham Abbey 182
38 St Albans City 2 – 0 Brackley Town 607
39 Sutton United 1 – 3 Burgess Hill Town 566
40 Whitehawk 4 – 4 Chelmsford City 319
replay Chelmsford City 4 – 1 Whitehawk 576
† After Extra Time
† After Extra Time

FA Cup 2014-15 Fourth Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Spennymoor Town 2 – 2 AFC Telford United 853
replay AFC Telford United 3 – 0 Spennymoor Town 934
2 King's Lynn Town 3 – 4 AFC Fylde 1,403
3 Grimsby Town 3 – 0 Guiseley 1,761
4 Norton United 1 – 1 Shildon 422
replay Shildon 1 – 2 Norton United 936
5 Warrington Town 1 – 0 North Ferriby United 691
6 Alfreton Town 1 – 1 Lincoln City 886
replay Lincoln City 5 – 1 Alfreton Town 1,529
7 Macclesfield Town 1 – 1 Wrexham 1,876
replay Wrexham 5 – 2 Macclesfield Town 2,260
8 Chorley 0 – 0 FC Halifax Town 2,333
replay FC Halifax Town 5 – 0 Chorley 1,681
9 Barwell 0 – 3 Altrincham 523
10 Leek Town 3 – 4 Blyth Spartans 1,047
11 Stockport County 2 – 4 Chester 4,612
12 Gateshead 4 – 0 Gainsborough Trinity 824
13 Tamworth 1 – 1 Southport 814
replay Southport 1 – 1 Tamworth 590
Southport advance 4 – 2 on penalties.
14 Dorchester Town 1 – 7 Bristol Rovers 1,909
15 East Thurrock United 7 – 1 Bath City 301
16 Gloucester City 1 – 4 Forest Green Rovers 2,067
18 Maidstone United 2 – 1 Welling United 2,226
19 Willand Rovers 1 – 3 Gosport Borough 892
20 Witham Town 1 – 2 Weston-super-Mare 620
21 Eastbourne Borough 0 – 0 Dover Athletic 911
replay Dover Athletic 1 – 0 Eastbourne Borough 1,042
22 Weymouth 0 – 0 Braintree Town 989
replay Braintree Town 5 – 3 Weymouth 480
23 Worcester City 2 – 1 Greenwich Borough 896
24 Canvey Island 0 – 0 Havant & Waterlooville 642
replay Havant & Waterlooville 3 – 0 Canvey Island 574
25 St Albans City 0 – 1 Concord Rangers 953
26 Basingstoke Town 1 – 1 Harrow Borough 728
replay Harrow Borough 1 – 4 Basingstoke Town 380
27 Aldershot Town 2 – 0 Torquay United 1,690
28 Kidderminster Harriers 0 – 1 Eastleigh 1,489
29 Evesham United 1 – 2 Bromley 811
30 Chelmsford City 0 – 0 Barnet 1,844
replay Barnet 4 – 1 Chelmsford City 1,294
31 Nuneaton Town 0 – 0 Hemel Hempstead Town 930
replay Hemel Hempstead Town 2 – 0 Nuneaton Town 1,222
32 Woking 2 – 1 Boreham Wood 1,222

FA Cup 2014-15 First Round Proper 9th of November 2013

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Warrington Town 1 – 0 Exeter City 2,400
2 Barnet 1 – 3 Wycombe Wanderers 2,410
3 Barnsley 5 – 0 Burton Albion 5,158
4 Basingstoke Town 1 – 1 AFC Telford United 1,251
replay Telford 2 – 1 Basingstoke Town 1,006
5 Bromley 3 – 4 Dartford 4,105
6 Bury 3 – 1 Hemel Hempstead Town 2,944
7 Cambridge United 1 – 0 Fleetwood Town 2,870
8 Cheltenham Town 5 – 0 Swindon Town 3,470
9 Crewe Alexandra 0 – 0 Sheffield United 3,222
replay Sheffield United 2 – 0 Crewe Alexandra 5,987
10 Dagenham and Redbridge 0 – 0 Southport 1,172
replay Southport 2 – 0 Dagenham and Redbridge 1,472
11 Dover Athletic 1 – 0 Morecambe 1,609
12 Eastleigh 2 – 1 Lincoln City 873
13 Gillingham 1 – 2 Bristol City 2,654
14 Grimsby Town 1 – 3 Oxford United 3,241
15 Hartlepool United 2 – 0 East Thurrock United 2,800
16 Luton Town 4 – 2 Newport County 3,656
17 Northampton Town 0 – 0 Rochdale 2,790
replay Rochdale 2 – 1 Northampton Town 1,717
18 Oldham Athletic 1 – 0 Leyton Orient 3,034
19 Peterborough United 2 – 1 Carlisle United 3,168
20 Plymouth Argyle 2 – 0 AFC Fylde 5,153
21 Port Vale 3 – 4 Milton Keynes Dons 4,120
22 Southend United 1 – 2 Chester 4,047
23 Tranmere Rovers 1 – 0 Bristol Rovers 3,559
24 Walsall 2 – 2 Shrewsbury Town 3,546
replay Shrewsbury Town 1 – 0 Walsall 4,222
25 Yeovil Town 1 – 0 Crawley Town 2,355
26 York City 1 – 1 AFC Wimbledon 2,085
replay AFC Wimbledon 3 – 1 York City 2,048
27 Blyth Spartans 4 – 1 Altrincham 1,763
28 Braintree 0 – 6 Chesterfield 1,206
29 Coventry City 1 – 2 Worcester City 8,439
30 Forest Green Rovers 0 – 2 Scunthorpe United 1,791
31 Gosport Borough 3 – 6 Colchester United 2,013
32 FC Halifax Town 1 – 2 Bradford City 8,042
33 Norton United 0 – 4 Gateshead 1,762
34 Notts County 0 – 0 Accrington Stanley 3,661
replay Accrington Stanley 2 – 1 Notts County 1,026
35 Portsmouth 2 – 2 Aldershot 11,095
replay Aldershot 1 – 0 Portsmouth 5,374
36 Stevenage 0 – 0 Maidstone United 2,935
replay Maidstone United 2 – 1 Stevenage 2,226
37 Wrexham 3 – 0 Woking 2,253
38 Havant & Waterlooville 0 – 3 Preston North End 2,382
39 Mansfield Town 1 – 1 Concord Rangers 2,023
replay Concord Rangers 0 – 1 Mansfield Town 1,537
40 Weston-super-Mare 1 – 4 Doncaster Rovers 2,949

FA Cup 2014-15 Second Round Proper 7th December 2013

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Accrington Stanley 1 – 1 Yeovil Town 1,440
replay Yeovil Town 2 – 0 Accrington Stanley 6,373
2 Aldershot 0 – 0 Rochdale 3,143
replay Rochdale 4 – 1 Aldershot 2,077
3 Barnsley 0 – 0 Chester 7,227
replay Chester 0 – 3 Barnsley 3,534
4 Bradford City 4 – 1 Dartford 5,373
5 Bristol City 1 – 0 AFC Telford United 6,678
6 Bury 1 – 1 Luton Town 2,790
replay Luton Town 1 – 0 Bury 2,923
7 Cambridge United 2 – 2 Mansfield Town 3,869
replay Mansfield Town 0 – 1 Cambridge United 1,920
8 Cheltenham Town 0 – 1 Dover 3,552
9 Colchester United 1 – 0 Peterborough United 2,905
10 Gateshead 2 – 0 Warrington Town 2,874
11 Hartlepool United 1 – 2 Blyth Spartans 3,735
12 Milton Keynes Dons 0 – 1 Chesterfield 5,591
FA ordered a replay as Chesterfield fielded an ineligible player
replay Milton Keynes Dons 0 – 1 Chesterfield 8,040
13 Oldham Athletic 0 – 1 Doncaster Rovers 3,242
14 Oxford United 2 – 2 Tranmere Rovers 4,681
replay Tranmere Rovers 2 – 1 Oxford United 3,296
15 Preston North End 1 – 0 Shrewsbury Town 6,011
16 Scunthorpe United 1 – 1 Worcester City 5,606
replay Worcester City 1 – 1† Scunthorpe United 4,339
Scunthorpe United advance 14 – 13 on penalties.
17 Sheffield United 3 – 0 Plymouth Argyle 7,348
18 Southport 2 – 1 Eastleigh 2,169
19 Wrexham 3 – 1 Maidstone United 3,093
20 Wycombe Wanderers 0 – 1 AFC Wimbledon 3,196

FA Cup 2014-15 Third Round Proper 4th January 2013

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Arsenal 2 – 0 Hull City 59,439
2 Southampton 1 – 1 Ipswich Town 31,201
replay Ipswich Town 0 – 1 Southampton 27,933
3 Stoke City 3 – 1 Wrexham 19,423
4 Charlton Athletic 1 – 2 Blackburn Rovers 8,727
5 Dover Athletic 0 – 4 Crystal Palace 5,645
6 AFC Wimbledon 1 – 2 Liverpool 4,784
7 Manchester City 2 – 1 Sheffield Wednesday 44,309
8 Rochdale 1 – 0 Nottingham Forest 6,791
9 West Bromwich Albion 7 – 0 Gateshead 16,593
10 Blyth Spartans 2 – 3 Birmingham City 3,644
11 Aston Villa 1 – 0 Blackpool 21,837
12 Rotherham United 1 – 5 A.F.C. Bournemouth 5,875
13 Huddersfield Town 0 – 1 Reading 7,980
14 Tranmere Rovers 2 – 6 Swansea City 10,007
15 Cardiff City 3 – 1 Colchester United 4,194
16 Bolton Wanderers 1 – 0 Wigan Athletic 16,788
17 Sunderland 1 – 0 Leeds United 30,302
18 Burnley 1 – 1 Tottenham Hotspur 9,348
replay Tottenham Hotspur 4 – 2 Burnley 24,367
19 Millwall 3 – 3 Bradford City 5,470
replay Bradford City 4 – 0 Millwall 11,859
20 Derby County 1 – 0 Southport 20,201
21 Brentford 0 – 2 Brighton & Hove Albion 8,542
22 Fulham 0 – 0 Wolverhampton Wanderers 11,879
replay Wolverhampton Wanderers 3 – 3 Fulham 8,148
Fulham advance 5 – 3 on penalties.
23 Leicester City 1 – 0 Newcastle United 23,212
24 Scunthorpe United 2 – 2 Chesterfield 4,307
replay Chesterfield 2 – 0 Scunthorpe United 6,815
25 Everton 1 – 1 West Ham United 22,236
replay West Ham United 2 – 2 Everton 25,301
West Ham United advance 9 – 8 on penalties.
26 Cambridge United 2 – 2 Luton Town 7,063
27 Chelsea 3 – 0 Watford 41,010
28 Barnsley 0 – 2 Middlesbrough 9,473
29 Queens Park Rangers 0 – 3 Sheffield United 12,972
30 Yeovil Town 0 – 2 Manchester United 9,264
31 Preston North End 2 – 0 Norwich City 9,807
32 Doncaster Rovers 1 – 1 Bristol City 5,671
replay Bristol City 2 – 0 Doncaster Rovers 6,951

FA Cup 2014-15 Fourth Round Proper 25th January 2013

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Southampton 2 – 3 Crystal Palace 31,320
2 Cambridge United 0 – 0 Manchester United 7,987
replay Manchester United 3 – 0 Cambridge United 74,511
3 Blackburn Rovers 3 – 1 Swansea City 5,928
4 Chelsea 2 – 4 Bradford City 41,014
5 Derby County 2 – 0 Chesterfield 28,392
6 Preston North End 1 – 1 Sheffield United 10,770
replay Sheffield United 1 – 3 Preston North End 13,161
7 Birmingham City 1 – 2 West Bromwich Albion 28,438
8 Aston Villa 2 – 1 A.F.C. Bournemouth 27,415
9 Cardiff City 1 – 2 Reading 11,750
10 Liverpool 0 – 0 Bolton Wanderers 43,847
replay Bolton Wanderers 1 – 2 Liverpool 22,171
11 Tottenham Hotspur 1 – 2 Leicester City 35,548
12 Brighton & Hove Albion 2 – 3 Arsenal 30,278
13 Rochdale 1 – 4 Stoke City 7,443
14 Sunderland 0 – 0 Fulham 22,961
replay Fulham 1 – 3 Sunderland 14,777
15 Bristol City 0 – 1 West Ham United 12,682
16 Manchester City 0 – 2 Middlesbrough 44,836

FA Cup 2014-15 Fifth Round Proper 15th February 2013

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Crystal Palace 1 – 2 Liverpool 20,391
2 Arsenal 2 – 0 Middlesbrough 59,823
3 Aston Villa 2 – 1 Leicester City 28,098
4 West Bromwich Albion 4 – 0 West Ham United 19,956
5 Bradford City 2 – 0 Sunderland 24,021
6 Blackburn Rovers 4 – 1 Stoke City 13,934
7 Derby County 1 – 2 Reading 21,337
8 Preston North End 1 – 3 Manchester United 21,348

FA Cup 2014-15 Sixth Round Proper 8th of March 2013

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Liverpool 0 – 0 Blackburn Rovers 43,820
replay Blackburn Rovers 0 – 1 Liverpool 28,415
3 Manchester United 1 – 2 Arsenal 74,285
2 Bradford City 0 – 0 Reading 24,321
replay Reading 3 – 0 Bradford City 22,908
4 Aston Villa 2 – 0 West Bromwich Albion 39,592

FA Cup 2014-15 Semi Finals 12th & 13th April 2015 Wembley Stadium

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Reading 1 – 2 Arsenal 84,081
2 Aston Villa 2 – 1 Liverpool 85,416

FA Cup 2014-15 Final 17th May 2015 Wembley Stadium

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Arsenal 4 – 0 Aston Villa 89,283

 

ADVERTISEMENT
Online Betting Site Betway
Archives
Back To Top