FA Cup 2010-11

Home England Football FA Cup

FA Cup Results, Fixtures & Stats 2010-11

The FA Cup 2010-11 is the 130th season of the world’s oldest football knockout competition; The Football Association Challenge Cup, or FA Cup for short. 759 clubs were accepted for the competition, three less than in season 2009-10. This page lists full details of the competition from the Extra Preliminary Round onwards. The competition commenced on 14th August 2010 with the Extra Preliminary Round and concluded on 14th May 2011 with the Final, held at Wembley Stadium. As is the custom, the Top and Second Flight teams (Premier League & Championship) enter the competition at the Third Round stage, which is played in the first week of January 2011. The FA Cup Winners will qualify for the play-off round of the 2011–12 UEFA Europa League. Teams shown in bold = Premier League.

FA Cup Statistics 2010-11

Matches Goals Fans Attendance
Round Ties Replays Total Home Away Total GPG Total Average
Extra Preliminary 201 36 237 444 389 833 3.51 22,451 95
Preliminary Round 166 39 205 368 322 690 3.37 22,995 112
1st Qualifying 116 23 139 282 189 471 3.39 22,628 163
2nd Qualifying 80 25 105 180 152 332 3.16 33,607 320
3rd Qualifying 40 14 54 93 76 169 3.13 29,682 550
4th Qualifying 32 8 40 61 47 108 2.70 48,057 1,201
1st Proper 40 14 54 85 67 152 2.81 169,259 3,134
2nd Proper 19 6 25 55 38 93 3.72 101,191 4,048
3rd Proper 32 4 36 75 47 122 3.39 637,202 17,700
4th Proper 16 3 19 33 21 54 2.84 390,515 20,553
5th Proper 8 1 9 21 4 25 2.78 278,799 30,978
6th Proper (QF) 4 0 4 7 4 11 2.75 164,092 41,023
Semi Finals 2 none 2 1 5 6 3.00 161,613 80,807
Final 1 none 1 1 0 1 1.00 88,643 88,643
Totals 757 173 930 1,706 1,361 3,067 3.30 2,170,734 2,334

FA Cup 2010-11 Extra Preliminary Round

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Ryton 0–1 Scarborough Athletic 173
2 Liversedge 0–3 Whitley Bay 219
3 Brandon United 1–2 Chester-le-Street Town 74
4 Shildon 4–3 Sunderland Ryhope CA 104
5 Pickering Town 1–4 South Shields 210
6 Ashington 4–1 Billingham Town 198
7 Tow Law Town 0–2 Jarrow Roofing Boldon CA 61
8 West Auckland Town 2–1 Whickham 58
9 West Allotment Celtic 1–2 Tadcaster Albion 75
10 Norton & Stockton Ancients 2–1 Penrith 105
11 Guisborough Town 0–3 Armthorpe Welfare 90
12 Bishop Auckland 3–3 Consett 200
replay Consett 2–3 Bishop Auckland 202
13 Brighouse Town 1–2 Dunston UTS 200
14 Hebburn Town 1–1 Marske United 87
replay Marske United 2–0 Hebburn Town 121
15 Whitehaven 4–1 Team Northumbria 66
16 Esh Winning 0–4 Northallerton Town 71
17 Pontefract Collieries 0–2 Selby Town 160
18 Silsden 2–2 Crook Town 228
replay Crook Town 1–0 Silsden 190
19 Hall Road Rangers 2–2 Newcastle Benfield 72
replay Newcastle Benfield 3–1 Hall Road Rangers 84
20 Bridlington Town 5–1 Horden Colliery Welfare 167
21 Stokesley 1–1 Thackley 70
replay Thackley 2–1 Stokesley 92
22 Leeds Carnegie 0–0 Billingham Synthonia 23
replay Billingham Synthonia 3–1 Leeds Carnegie 134
23 Spennymoor Town 1–0 Bedlington Terriers 262
24 Morpeth Town 1–2 AFC Emley 85
25 Seaham Red Star 0–1 North Shields 51
26 Irlam 1– 2 Chadderton 56
27 Rossendale United 3–1 Formby 71
28 Ashton Athletic 0–2 Parkgate 35
29 Hallam 2–3 Atherton Collieries 195
30 Ramsbottom United 4–1 Winsford United 147
31 Leek County School Old Boys 1–1 Bootle 42
replay Bootle 6–0 Leek County School Old Boys 124
32 New Mills 10–2 Alsager Town 125
33 Holker Old Boys 1–1 Abbey Hey 46
replay Abbey Hey 0–1 Holker Old Boys 40
34 Daisy Hill 0–8 Congleton Town 54
35 Glossop North End 2–2 Wigan Robin Park 223
replay Wigan Robin Park 0–1 Glossop North End 115
36 Runcorn Linnets 1–1 Maine Road 453
replay Maine Road 3–4 Runcorn Linnets 140
37 Nelson (removed) w/o Atherton Laburnum Rovers N/A
38 Staveley Miners Welfare 5–0 Padiham 90
39 Flixton 0–3 Bacup Borough 45
40 Nostell Miners Welfare 1–1 St. Helens Town 67
replay St. Helens Town (p5-4) 2–2 Nostell Miners Welfare 74
41 Colne 2–0 Ashton Town 83
42 Cheadle Town 3–0 Squires Gate 45
43 Hemsworth Miners Welfare 4–1 AFC Liverpool 252
44 Willenhall Town 0–6 Bartley Green 75
45 Coalville Town 1–1 Stone Dominoes 94
replay Stone Dominoes 0–3 Coalville Town 77
46 Loughborough University 1–4 Stratford Town 84
47 Boldmere St. Michaels 0–1 Westfields 42
48 Coventry Sphinx 3–0 Castle Vale 69
49 Pegasus Juniors 1–1 Heather St. John's 68
replay Heather St. John's 5–1 Pegasus Juniors 86
50 Causeway United 2–1 Ellesmere Rangers 92
51 Rocester 1–2 Pilkington XXX 79
52 Eccleshall 3–0 Southam United 56
53 Cradley Town 3–4 Malvern Town 52
54 Shifnal Town 1–1 Dudley Town 63
replay Dudley Town 2–0 Shifnal Town 87
55 Kirby Muxloe 4–2 Walsall Wood 92
56 Alvechurch 0–5 Tipton Town 59
57 Bardon Hill 2–5 Bewdley Town 51
58 Tividale 1–2 Oadby Town 40
59 Pelsall Villa 0–2 Dosthill Colts 50
60 Bridgnorth Town 4–0 Highgate United 90
61 Ledbury Town w/o Castle Vale JKS N/A
62 AFC Wulfrunians 1–3 Heath Hayes 83
63 Brocton 4–4 Coleshill Town 57
replay Coleshill Town 2–1 Brocton 59
64 Nuneaton Griff 2–1 Studley 61
65 Norton United 3–0 Hinckley 22
66 Biddulph Victoria 1–1 Wellington (Herefords) 79
replay Wellington (Herefords) 1–1 Biddulph Victoria (p4-3) 76
67 Wednesfield 2–0 Bolehall Swifts 52
68 Gedling Town 2–4 Boston Town 74
69 Blackstones 1–1 Maltby Main 70
replay Maltby Main (p4-3) 0–0 Blackstones 110
70 Heanor Town 0–0 Borrowash Victoria 133
replay Borrowash Victoria 2–1 Heanor Town 117
71 Long Eaton United 1–1 Barton Town Old Boys 68
replay Barton Town Old Boys 1–0 Long Eaton United 115
72 Holbeach United 0–1 Radcliffe Olympic 124
73 Wisbech Town 5–0 St. Andrews 63
74 Rossington Main 0–3 Shirebrook Town 75
75 Greenwood Meadows 2–4 Winterton Rangers 36
76 Teversal 0–0 Bottesford Town 68
replay Bottesford Town 3–1 Teversal 85
77 Barrow Town 2–1 Arnold Town 90
78 Dunkirk 4–3 Dinnington Town 72
79 Gedling Miners Welfare 2–2 Holwell Sports 68
replay Holwell Sports 3–4 Gedling Miners Welfare 149
80 Holbrook Sports 4–0 Sleaford Town 61
81 Lincoln Moorlands Railway 3–1 Friar Lane & Epworth 61
82 Deeping Rangers 0–2 Gresley 139
83 Haverhill Rovers 2–1 Hadleigh United 178
84 Diss Town 1–2 Daventry United 111
85 Brantham Athletic 4–2 Woodbridge Town 81
86 St. Neots Town 2–0 Dereham Town 299
87 Potton United 1–2 Stewarts & Lloyds Corby 81
88 Newmarket Town 3–0 Yaxley 73
89 Whitton United 1–1 Thetford Town 64
replay Thetford Town 0–2 Whitton United 68
90 Northampton Spencer 0–2 Leiston 93
91 Wellingborough Town 3–0 Kirkley & Pakefield 85
92 Walsham-le-Willows 1–4 Long Buckby 65
93 Team Bury 2–1 Ampthill Town 110
94 Ely City 4–0 Raunds Town 82
95 Wroxham 5–1 Rothwell Corinthians 95
96 Felixstowe & Walton United 4–1 Mildenhall Town 91
97 Great Yarmouth Town 0–4 Norwich United 120
98 March Town United 1–0 Gorleston 85
99 St. Ives Town 2–3 Cogenhoe United 97
100 Rothwell Town 3–4 Desborough Town 243
101 Godmanchester Rovers 1–1 AFC Kempston Rovers 84
replay AFC Kempston Rovers 4–0 Godmanchester Rovers 68
102 St. Margaretsbury 2–1 Welwyn Garden City 48
103 Biggleswade United 1–4 Newport Pagnell Town 52
104 Saffron Walden Town 3–2 Mauritius Sports Association 126
105 Hadley 0–0 Barking 146
replay Barking 1–0 Hadley 105
106 Kentish Town 1–0 Stansted 35
107 Chalfont St. Peter 1–0 Stotfold 66
108 Clapton 0–4 Stanway Rovers 70
109 Burnham Ramblers 2–1 Hoddesdon Town 83
110 Oxhey Jets 3–2 Hatfield Town 62
111 Bethnal Green United 4–0 Basildon United 76
112 Bowers & Pitsea 4–1 Dunstable Town 63
113 Takeley 0–4 Hertford Town 185
114 Cockfosters 2–1 Hullbridge Sports 65
115 Kingsbury London Tigers 1–2 FC Clacton 31
116 Witham Town 3–0 Wembley 70
117 Colney Heath 3–0 Broxbourne Borough V&E 76
118 Langford 1–3 Aylesbury United 68
119 Tring Athletic 2–0 Enfield 126
120 Leverstock Green 1–2 Harefield United 56
121 Haringey Borough 3–0 Hillingdon Borough 62
122 London All Peoples' Sports Ass 3–3 Halstead Town 48
replay Halstead Town 2–0 London All Peoples' Sports Ass 84
123 Hanwell Town 1–3 London Colney 61
124 Royston Town 1–2 Crawley Green Sports 130
125 Eton Manor 3–0 Bedford 12
126 Barkingside 0–2 Southend Manor 106
127 Cobham 2–0 Wick 55
128 Hassocks 7–1 Eastbourne United Association 72
129 Farnham Town 2–1 Badshot Lea 75
130 Molesey 0–2 Hartley Wintney 62
131 Croydon 5–2 Crowborough Athletic 87
132 Chessington & Hook United 1–2 Raynes Park Vale 54
133 Alresford Town 5–2 Herne Bay 72
134 St. Francis Rangers 1–3 Banstead Athletic 132
135 Sidley United 0–3 Lancing 73
136 Binfield 3–2 Crawley Down 90
137 Horley Town 4–1 Ash United 67
138 East Grinstead Town 2–0 Holyport 103
139 Camberley Town 2–1 Petersfield Town 60
140 Cove 1–1 Three Bridges 50
replay Three Bridges 4–1 Cove 48
141 Alton Town 4–1 Chichester City 75
142 Erith Town 2–1 Colliers Wood United 42
143 Arundel 4–1 Hailsham Town 96
144 Greenwich Borough 1–2 South Park 134
145 Epsom & Ewell 3–0 Shoreham 67
146 Holmesdale 0–2 Erith & Belvedere 97
147 Mile Oak 0–1 Tunbridge Wells 77
148 Egham Town 1–3 Guildford City 70
149 Littlehampton Town 1–1 Beckenham Town 71
replay Beckenham Town 3–0 Littlehampton Town 71
150 Hythe Town 4–0 Bookham 169
151 Selsey 1–4 Worthing United 128
152 Lordswood 1–5 Pagham 67
153 Norton Sports 2–0 Redhill 63
154 Flackwell Heath 2–1 Oakwood 58
155 Deal Town 3–0 Sandhurst Town 94
156 Frimley Green 0–4 Peacehaven & Telscombe 63
157 Lingfield 1–0 Sevenoaks Town 101
158 Dorking 0–5 Bracknell Town 73
159 Mole Valley SCR 0–5 Chertsey Town 179
160 VCD Athletic 3–1 AFC Uckfield 71
161 East Preston 1–4 Ringmer 82
162 Brading Town 1–1 Romsey Town 72
replay Romsey Town 0–4 Brading Town 58
163 Bradford Town 1–1 Wootton Bassett Town 70
replay Wootton Bassett Town (p4-3) 3–3 Bradford Town 82
164 Fairford Town 0–0 Lydney Town 49
replay Lydney Town 3–1 Fairford Town 101
165 Christchurch 0–1 Hamble Aerostructures SSC 55
166 Ringwood Town 5–0 Cowes Sports 118
167 Thame United 3–0 Shrivenham 24
168 Hayling United 1–2 Blackfield & Langley 74
169 Lymington Town 1–3 Moneyfields 101
170 Highworth Town 2–1 Melksham Town 145
171 Bournemouth 1–0 Abingdon Town 67
172 Totton & Eling 2–0 Bemerton Heath Harlequins 126
173 Wantage Town 2–3 Shortwood United 67
174 Downton 0–2 Bitton 64
175 Hallen 4–1 Winchester City 154
176 Milton United 0–2 Witney United 115
177 Bristol Manor Farm 5–3 Ardley United 41
178 Calne Town (removed) 2–1 Corsham Town 122
179 Amesbury Town 0–5 Almondsbury UWE 77
180 Newport Isle of Wight 1–0 Kidlington 172
181 New Milton Town 1–1 Longwell Green Sports 37
replay Longwell Green Sports 3–2 New Milton Town 58
182 Bicester Town 0–2 Westbury United 46
183 Warminster Town 1–2 Reading Town 159
184 Fareham Town 3–1 Clanfield 89
185 Hook Norton 1–6 Laverstock & Ford 35
186 Brockenhurst 0–1 Old Woodstock Town 90
187 Larkhall Athletic 5–1 Gillingham Town 78
188 Bridport 3–0 Welton Rovers 128
189 Launceston 0–3 Bodmin Town 104
190 Willand Rovers 2–0 Merthyr Town 144
191 Sherborne Town 2–1 Portishead Town 85
192 Elmore 1–5 Hamworthy United 247
193 St. Blazey 1–1 Torpoint Athletic 143
replay Torpoint Athletic 5–1 St. Blazey 222
194 Odd Down 1–1 Verwood Town 46
replay Verwood Town 1–4 Odd Down 106
195 Street 4–1 Barnstaple Town 92
196 Buckland Athletic 4–4 Radstock Town 145
replay Radstock Town 3–2 Buckland Athletic 130
197 Brislington 0–1 Wellington (Somerset) 45
198 Keynsham Town 0–2 Tavistock 61
199 Saltash United 1–1 Bishop Sutton 78
replay Bishop Sutton (p4-3) 4–4 Saltash United 84
200 Poole Town 3–0 Dawlish Town 202
201 Ilfracombe Town 4–4 Falmouth Town 108
replay Falmouth Town 1–2 Ilfracombe Town 175
833 goals (444 home, 389 away) in 237 matches = 3.51 goals/game 22,451

FA Cup 2010-11 Extra Preliminary Round

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Spennymoor Town 2–0 Crook Town
2 Selby Town 0–4 Ossett Albion 113
3 Chester-le-Street Town 2–1 Scarborough Athletic 203
4 South Shields 1–1 Dunston UTS
replay Dunston UTS 3–0 South Shields
5 Newcastle Benfield 3–3 North Shields 150
replay North Shields 0–1 Newcastle Benfield 211
6 Armthorpe Welfare 2–4 Marske United 74
7 Wakefield 2–3 Ashington 141
8 AFC Emley 0–1 Northallerton Town 141
9 Garforth Town 0–1 Tadcaster Albion 94
10 Jarrow Roofing Boldon CA 1–2 Durham City 102
11 Thackley 5–0 Harrogate Railway Athletic 146
12 Billingham Synthonia 0–3 West Auckland Town 91
13 Shildon 1–0 Bridlington Town 153
14 Whitehaven 1–5 Norton & Stockton Ancients
15 Bishop Auckland 2–2 Whitley Bay 292
replay Whitley Bay 3–1 Bishop Auckland 385
16 Radcliffe Borough 2–1 Lancaster City 128
17 Hemsworth Miners Welfare 0–0 Bamber Bridge 135
replay Bamber Bridge 4–1 Hemsworth Miners Welfare 166
18 Holker Old Boys 0–2 Trafford 67
19 Curzon Ashton 0–0 Congleton Town 107
replay Congleton Town 1–2 Curzon Ashton (aet) 186
20 Cheadle Town 1–3 Ramsbottom United 66
21 Skelmersdale United 3–1 AFC Fylde 167
22 New Mills 3–1 Chadderton 127
23 Bacup Borough 5–3 Clitheroe 101
24 Staveley Miners Welfare 1–3 Parkgate 110
25 Bootle 1–2 Warrington Town 223
26 Atherton Collieries 2–2 Prescot Cables 70
replay Prescot Cables 2–0 Atherton Collieries 104
27 St. Helens Town 1–1 Glossop North End 113
replay Glossop North End 2–1 St. Helens Town
28 Sheffield 3–1 Colne 199
29 Leigh Genesis 1–0 Runcorn Linnets 173
30 Salford City 2–1 Chorley 236
31 Atherton Laburnum Rovers 0–0 Woodley Sports 134
replay Woodley Sports 3–0 Atherton Laburnum Rovers 77
32 Rossendale United 5–2 Cammell Laird 91
33 Mossley 2–0 Witton Albion 221
34 Rugby Town 1–1 Atherstone Town 332
replay Atherstone Town 0–3 Rugby Town 222
35 Castle Vale JKS 3–3 Wednesfield
replay Wednesfield 6–0 Castle Vale JKS
36 Pilkington XXX w/o Bromsgrove Rovers (removed) N/A
37 Leek Town 0–1 Eccleshall 210
38 Bridgnorth Town 1–1 Coventry Sphinx 85
replay Coventry Sphinx 1–0 Bridgnorth Town 113
39 Kidsgrove Athletic 0–0 Biddulph Victoria 168
replay Biddulph Victoria 0–4 Kidsgrove Athletic 162
40 Causeway United 2–2 Bartley Green
replay Bartley Green (aet) 4–2 Causeway United 107
41 Bewdley Town 2–3 Sutton Coldfield Town 107
42 Tipton Town 3–1 Stratford Town 84
43 Heather St. John's 2–3 Coleshill Town
44 Westfields 0–2 Market Drayton Town 92
45 Oadby Town 2–0 Malvern Town
46 Stourport Swifts 3–3 Dosthill Colts 79
replay Dosthill Colts 1–0 Stourport Swifts 85
47 Bedworth United 6–1 Dudley Town 146
48 Rushall Olympic 0–0 Romulus 83
replay Romulus 4–2 Rushall Olympic 103
49 Kirby Muxloe 1–3 Norton United 53
50 Coalville Town 5–1 Heath Hayes 86
51 Newcastle Town 5–0 Nuneaton Griff 73
52 Lincoln United 2–2 Boston Town 83
replay Boston Town 2–4 Lincoln United 132
53 Bottesford Town 2–1 Barrow Town 76
54 Loughborough Dynamo 1–1 Shepshed Dynamo 191
replay Shepshed Dynamo 2–3 Loughborough Dynamo 299
55 Gresley 4–0 Quorn 203
56 Barton Town Old Boys 1–4 Shirebrook Town 83
57 Dunkirk 2–2 Grantham Town 123
replay Grantham Town 2–3 Dunkirk (aet) 190
58 Spalding United 1–0 Goole 101
59 Brigg Town 6–2 Rainworth Miners Welfare 108
60 Maltby Main 0–1 Winterton Rangers 45
61 Glapwell 0–6 Lincoln Moorlands Railway 107
62 Carlton Town 2–1 Borrowash Victoria 75
63 Gedling Miners Welfare 0–1 Barwell 75
64 Radcliffe Olympic 1–0 Wisbech Town 166
65 Belper Town 1–3 Holbrook Sports 173
66 Long Buckby 4–1 Daventry United
67 Norwich United 2–2 AFC Kempston Rovers 86
replay AFC Kempston Rovers 3–2 Norwich United 88
68 Wellingborough Town 1–1 Haverhill Rovers
replay Haverhill Rovers 1–3 Wellingborough Town
69 Daventry Town 2–3 Needham Market 102
70 Whitton United 0–3 Woodford United 34
71 Stewarts & Lloyds Corby 2–1 Soham Town Rangers 70
72 AFC Sudbury 2–2 Stamford 260
replay Stamford 2–1 AFC Sudbury 227
73 March Town United 1–2 Desborough Town 106
74 Felixstowe & Walton United 2–1 Team Bury 158
75 Wroxham 2–2 Ely City 88
replay Ely City (p4-3) 1–1 Wroxham 133
76 Cogenhoe United 0–3 Leiston 89
77 Newmarket Town 1–5 Biggleswade Town 83
78 Brantham Athletic 1–2 St. Neots Town 143
79 North Greenford United 4–3 Bowers & Pitsea 56
80 Arlesey Town 1–1 Aylesbury 135
replay Aylesbury 1–2 Arlesey Town (aet) 138
replay AFC Sudbury 3–2 † St. Ives Town 199
77 Maldon & Tiptree 9–0 Ipswich Wanderers 67
78 Wroxham 1–0 Long Melford 116
79 Gorleston 2–0 Harlow Town 144
80 Burnham Ramblers 3–3 Hertford Town 100

Tie no Home team Score Away team Attendance
81 Witham Town 0–0 Ilford 80
replay Ilford (p 3-2) 0–0 Witham Town 92
82 Kentish Town 1–3 Bethnal Green United 70
83 Crawley Green 2–0 Harefield United 47
84 Barking 0–1 Redbridge 106
85 Waltham Forest 0–3 Enfield Town 119
86 Hitchin Town 2–1 Ware 234
87 Halstead Town 1–2 Stanway Rovers 153
88 Burnham Ramblers 5–1 Haringey Borough 34
89 Oxhey Jets 4–1 St. Margaretsbury 51
90 Burnham 2–1 Chalfont St. Peter 86
91 Marlow 1–2 London Colney 98
92 Uxbridge 0–1 Tilbury 60
93 Tring Athletic 3–2 AFC Hayes 126
94 Southend Manor 0–4 Brentwood Town 82
95 Newport Pagnell Town 3–2 Potters Bar Town 101
96 Colney Heath 0–0 FC Clacton 87
replay FC Clacton 1–5 Colney Heath 108
97 Harlow Town 1–0 Barton Rovers 183
98 Aylesbury United 3–2 Eton Manor 117
99 Maldon & Tiptree 4–2 Hertford Town 63
100 Romford 3–1 Beaconsfield SYCOB 120
101 Leighton Town 2–2 Heybridge Swifts 110
replay Heybridge Swifts 0–1 Leighton Town 115
102 East Thurrock United 3–0 Waltham Abbey 100
103 Cheshunt 2–2 Cockfosters 156
replay Cockfosters 1–2 Cheshunt 74
104 Saffron Walden Town 1–1 Great Wakering Rovers 155
replay Great Wakering Rovers 3–1 Saffron Walden Town 101
105 Wingate & Finchley 0–0 Northwood 116
replay Northwood 3–1 Wingate & Finchley 137
106 Thamesmead Town 2–3 Beckenham Town 59
107 Binfield 5–1 Camberley Town 164
108 AFC Totton 1–2 Sholing 254
109 Norton Sports 2–0 Banstead Athletic 57
110 Hartley Wintney 2–2 Whitehawk 110
replay Whitehawk 4–0 Hartley Wintney 120
111 Fleet Town 4–0 Bedfont Town 67
112 Lingfield 0–2 Corinthian-Casuals 60
113 Epsom & Ewell 3–2 Flackwell Heath 59
114 Deal Town 2–4 Hythe Town 189
115 Whitstable Town 3–0 Croydon 101
116 Cobham 2–2 Alresford Town
replay Alresford Town 0–4 Cobham
117 Leatherhead 0–2 Burgess Hill Town 131
118 Peacehaven & Telscombe 1–2 Ashford Town (Middlesex) 75
119 Chipstead 4–3 Whyteleafe 184
120 Guildford City 2–1 Three Bridges
121 Ramsgate 1–1 Godalming Town 171
replay Godalming Town 3–0 Ramsgate 137
122 Walton & Hersham 3–0 Bracknell Town 95
123 Ashford Town (Kent) (removed) w/o Erith Town N/A
124 Faversham Town 2–0 Pagham 122
125 Chertsey Town 2–1 Chatham Town 152
126 Alton Town 2–1 Merstham 95
127 Raynes Park Vale 1–4 East Grinstead Town 62
128 VCD Athletic 1–1 Eastbourne Town 90
replay Eastbourne Town (aet) 2–1 VCD Athletic 141
129 Walton Casuals 3–0 Worthing United 75
130 Horley Town 0–6 Metropolitan Police 115
131 Sittingbourne 0–1 Andover 108
132 Tunbridge Wells 3–3 Dulwich Hamlet 172
replay Dulwich Hamlet 0–1 Tunbridge Wells 189
133 Lancing 1–4 Slough Town 214
134 Hassocks 3–2 Farnham Town 90
135 Bognor Regis Town 1–0 Ringmer 244
136 Worthing 6–0 Arundel 313
137 South Park 4–0 Horsham YMCA 160
138 Gosport Borough 0–0 Erith & Belvedere 131
replay Erith & Belvedere 2–1 Gosport Borough 125
139 Old Woodstock Town 6–3 Laverstock & Ford 32
140 Bitton 2–0 Fareham Town 113
141 Reading Town 1–4 Newport Isle of Wight 50
142 Almondsbury UWE 0–1 Wootton Bassett Town 62
143 Blackfield & Langley 0–2 Almondsbury Town 48
144 Bournemouth 0–2 Highworth Town 100
145 Cinderford Town 2–1 North Leigh 89
146 Hallen 3–4 Bristol Manor Farm 89
147 Hungerford Town 2–1 Moneyfields 85
148 Corsham Town 0–1 Brading Town 85
149 Bishop's Cleeve 4–0 Westbury United 74
150 Thatcham Town 2–2 Witney United 105
replay Witney United 2–4 Thatcham Town 139
151 Thame United 2–1 Lydney Town 27
152 Ringwood Town 4–1 Yate Town 92
153 Mangotsfield United 5–0 Abingdon United 158
154 Totton & Eling 0–0 Shortwood United 78
replay Shortwood United 1–3 Totton & Eling (aet) 135
155 Longwell Green Sports 0–3 Hamble Aerostructures SSC 61
156 Bridgwater Town 1–0 Street 204
157 Frome Town 1–0 Ilfracombe Town 179
158 Bideford 1–2 Wimborne Town 205
159 Willand Rovers 1–0 Radstock Town 107
160 Paulton Rovers 4–1 Larkhall Athletic 169
161 Bridport 0–6 Clevedon Town 187
162 Wellington (Somerset) 0–3 Bodmin Town 116
163 Torpoint Athletic 1–1 Odd Down 1
replay Odd Down 0–1 Torpoint Athletic 84
164 Poole Town 3–0 Bishop Sutton 198
165 Hamworthy United 2–2 Sherborne Town
replay Sherborne Town 3–0 Hamworthy United
166 Tavistock 1–2 Taunton Town 98
690 goals (368 home, 322 away) in 205 matches = 3.37 goals/game

FA Cup 2010-11 First Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Tadcaster Albion 1–1 Shildon 191
replay Shildon (aet) 4–2 Tadcaster Albion
2 Ossett Albion 1–2 Whitley Bay 194
3 Durham City 1– 3 Dunston UTS 145
4 North Ferriby United 2–1 Ossett Town 112
5 Ashington 3–1 Northallerton Town
6 Norton & Stockton Ancients 2–1 Chester-le-Street Town
7 West Auckland Town 3–1 Bradford Park Avenue 180
8 Newcastle Benfield 1–0 Spennymoor Town
9 Thackley 3–1 Marske United 201
10 FC Halifax Town 2–0 Whitby Town 976
11 FC United of Manchester 3–0 Radcliffe Borough 1,144
12 Parkgate 1–3 Warrington Town 122
13 Nantwich Town 4–0 Burscough 247
14 Salford City 0–1 Northwich Victoria 220
15 Curzon Ashton 1–1 New Mills 184
replay New Mills 3–2 Curzon Ashton 320
16 Prescot Cables 2–2 Ashton United 142
replay Ashton United 4–0 Prescot Cables 109
17 Frickley Athletic 3–2 Kendal Town 185
18 Marine 1–1 Colwyn Bay 312
replay Colwyn Bay 2–0 Marine
19 Bamber Bridge 2–0 Bacup Borough 152
20 Rossendale United 3–4 Leigh Genesis 84
21 Stocksbridge Park Steels 4–2 Trafford 120
22 Glossop North End 0–4 Mossley 354
23 Ramsbottom United 0–2 Skelmersdale United 164
24 Woodley Sports 2–2 Sheffield 100
replay Sheffield 3–1 Woodley Sports
25 Wednesfield 5–1 Rugby Town 149
26 Stourbridge 2–0 Romulus 244
27 Evesham United 1–3 Coleshill Town 89
28 Leamington 2–2 Brackley Town 532
replay Brackley Town 2–0 Leamington
29 Pilkington XXX 0–2 Market Drayton Town 91
30 Oadby Town 2–1 Dosthill Colts 65
31 Coventry Sphinx 1–0 Sutton Coldfield Town 110
32 Tipton Town 1–0 Norton United 56
33 Kidsgrove Athletic 3–0 Chasetown 230
34 Coalville Town 5–0 Eccleshall 138
35 Bartley Green 1–1 Bedworth United 111
replay Bedworth United 4–0 Bartley Green
36 Hednesford Town 1–2 Newcastle Town 305
37 Winterton Rangers 2–2 Radcliffe Olympic 85
replay Radcliffe Olympic 2–0 Winterton Rangers
38 Bottesford Town 0–3 Buxton 135
39 Lincoln Moorlands Railway 2–2 Gresley 147
replay Gresley 1–2 Lincoln Moorlands Railway
40 Matlock Town 3–1 Worksop Town 428
41 Spalding United 2–2 Brigg Town 103
replay Brigg Town 4–0 Spalding United
42 Holbrook Sports 1–3 Loughborough Dynamo 121
43 Barwell 2–0 Hucknall Town 163
44 Shirebrook Town 1–3 Lincoln United 119
45 Carlton Town 1–1 Dunkirk 127
replay Dunkirk 1–2 Carlton Town (aet)
46 Retford United 0–5 Mickleover Sports 144
47 Cambridge City 3–0 Long Buckby 270
48 Lowestoft Town 7–1 Desborough Town 566
49 Ely City 0–1 Stewarts & Lloyds Corby 102
50 Woodford United 1–3 Bury Town 84
51 Felixstowe & Walton United 2–1 Wellingborough Town 191
52 Needham Market 6–1 AFC Kempston Rovers 204
53 Leiston 3–2 St. Neots Town 209
54 Biggleswade Town 3–3 Stamford 160
replay Stamford 3–0 Biggleswade Town
55 Great Wakering Rovers 2–4 Harrow Borough 95
56 Brentwood Town 4–0 Aylesbury United 142
57 Wealdstone 7–0 Tring Athletic 196
58 Hemel Hempstead Town 1–2 Concord Rangers 184
59 Burnham 2–1 Colney Heath 109
60 Romford 1–1 Crawley Green 93
replay Crawley Green 1–2 Romford
61 North Greenford United 2–1 Northwood 134
62 Ilford 0–1 Maldon & Tiptree 66
63 AFC Hornchurch 8–2 Oxhey Jets 171
64 Canvey Island 4–1 Newport Pagnell Town 266
65 Redbridge 2–0 London Colney 72
66 Grays Athletic 1–0 Windsor & Eton 315
67 Stanway Rovers 1–1 Bedford Town 128
replay Bedford Town 2–0 Stanway Rovers
68 Arlesey Town 0–2 Enfield Town 186
69 Billericay Town 1–0 Tilbury 329
70 East Thurrock United 2–1 Leighton Town 110
71 Hendon 4–1 Cheshunt 182
72 Hitchin Town 2–1 Aveley 224
73 Harlow Town 1–1 Bethnal Green United 214
replay Bethnal Green United 0–4 Harlow Town 173
74 Burnham Ramblers 0–3 Chesham United 115
75 Hythe Town 2–0 Epsom & Ewell 182
76 Sholing 5–0 Hassocks 85
77 Corinthian-Casuals 1–2 Erith & Belvedere 75
78 Cobham 0–1 Chipstead 50
79 Sutton United 1–2 Alton Town 298
80 Carshalton Athletic 2–1 Tunbridge Wells 250
81 Tonbridge Angels 0–1 Guildford City 385
82 Tooting & Mitcham United 4–1 Walton Casuals 221
83 Godalming Town 1–2 Metropolitan Police 142
84 Erith Town 1–0 Slough Town 140
85 Beckenham Town 3–2 Norton Sports 71
86 Burgess Hill Town 3–2 Eastbourne Town 165
87 Fleet Town 3–1 Faversham Town 124
88 Folkestone Invicta 4–2 Horsham 327
89 Kingstonian w/o Croydon Athletic (removed) N/A
90 Whitstable Town 1–0 East Grinstead Town 199
91 Ashford Town (Middlesex) 1–1 Worthing 133
replay Worthing 5–1 Ashford Town (Middlesex)
92 Whitehawk 3–1 Maidstone United
93 Cray Wanderers 1–0 South Park 217
94 Binfield 0–3 Margate 394
95 Bognor Regis Town 3–2 Hastings United 374
96 Walton & Hersham 1–4 Bashley 110
97 Andover 0–4 Chertsey Town 81
98 Bitton 2–3 Old Woodstock Town 94
99 Oxford City 0–1 Mangotsfield United 155
100 Swindon Supermarine 4–0 Brading Town 82
101 Banbury United 1–2 Chippenham Town 277
102 Newport Isle of Wight 0–3 Bishop's Cleeve 178
103 Thatcham Town 0–1 Thame United 110
104 Almondsbury Town 1–1 Bristol Manor Farm 100
replay Bristol Manor Farm (aet p3-1) 2–2 Almondsbury Town
105 Hungerford Town 6–2 Totton & Eling 81
106 Highworth Town 1–1 Salisbury City 422
replay Salisbury City 5–0 Highworth Town
107 Hamble Aerostructures SSC 1–1 Wootton Bassett Town 94
replay Wootton Bassett Town 0–2 Hamble Aerostructures SSC
108 Cinderford Town 5–0 Ringwood Town 79
109 Cirencester Town 0–0 Didcot Town 125
replay Didcot Town 3–2 Cirencester Town
110 Tiverton Town 1–1 Paulton Rovers 296
replay Paulton Rovers 2–0 Tiverton Town 299
111 Truro City 8–2 Bridgwater Town 325
112 Torpoint Athletic 2–4 Clevedon Town 258
113 Wimborne Town 1–3 Sherborne Town 226
114 Bodmin Town 1–4 Poole Town
115 Taunton Town 1–2 Weymouth 288
116 Frome Town 1–0 Willand Rovers 176
471 goals (282 home, 189 away) in 139 matches = 3.39 goals/game 22,628

FA Cup 2010-11 Second Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Frickley Athletic 2–1 Newcastle Benfield 217
2 Bamber Bridge 1–1 Warrington Town 223
replay Warrington Town 4–2 Bamber Bridge 236
3 Norton & Stockton Ancients 2–1 Leigh Genesis 127
4 New Mills 0–2 Harrogate Town 309
5 Vauxhall Motors 5–1 Blyth Spartans 216
6 North Ferriby United 5–2 Stocksbridge Park Steels 196
7 Dunston UTS 1–2 Mossley 248
8 Ashington 1–0 Thackley 336
9 Colwyn Bay 1–1 Guiseley 457
replay Guiseley 3–0 Colwyn Bay 256
10 Nantwich Town 2–3 Whitley Bay 344
11 FC United of Manchester 2–1 Gainsborough Trinity 1,037
12 Hyde 0–0 Droylsden 375
replay Droylsden 3–1 Hyde 354
13 Ashton United 1–2 FC Halifax Town 525
14 Stalybridge Celtic 1–1 Alfreton Town 373
replay Alfreton Town 1–2 Stalybridge Celtic (aet) 387
15 Shildon 2–0 Skelmersdale United 234
16 Sheffield 2–2 Northwich Victoria 422
replay Northwich Victoria 1–2 Sheffield 429
17 Workington 2–1 West Auckland Town 413
18 Boston United 2–3 Worcester City 1,352
19 Ilkeston Town w/o Lincoln Moorlands Rwy (removed) N/A
20 Tipton Town 2–0 Market Drayton Town 72
21 Eastwood Town 1–1 Stafford Rangers 347
replay Stafford Rangers 1–3 Eastwood Town 429
22 Brigg Town 3–3 Nuneaton Town 276
replay Nuneaton Town 2–0 Brigg Town 545
23 Coleshill Town 5–1 Lincoln United 68
24 Hinckley United 2–0 Coventry Sphinx 301
25 Oadby Town 1–3 Radcliffe Olympic 135
26 Barwell 3–2 Coalville Town 307
27 Loughborough Dynamo 0–2 Redditch United 185
28 Stewarts & Lloyds Corby 2–2 Mickleover Sports 102
replay Mickleover Sports (aet) 3–2 Stewarts & Lloyds Corby 120
29 Brackley Town 1–3 Buxton 306
30 Carlton Town 0–1 Matlock Town 199
31 Bedworth United 0–1 Corby Town 241
32 Newcastle Town 5–3 Wednesfield 146
33 Solihull Moors 2–0 Kidsgrove Athletic 233
34 AFC Telford United 5–2 Stourbridge 1,447
35 Hythe Town 4–1 Erith & Belvedere 230
36 Erith Town 1–5 Dover Athletic 282
37 Bury Town 2–2 Grays Athletic 582
replay Grays Athletic 1–4 Bury Town 268
38 Chesham United 2–2 Wealdstone 504
replay Wealdstone 4–1 Chesham United 366
39 Braintree Town 2–0 Welling United 433
40 Tooting & Mitcham United 1–4 Staines Town 378
41 Bishop's Stortford 2–2 Bromley 357
replay Bromley 2–1 Bishop's Stortford 347
42 Cambridge City 2–2 Hitchin Town 388
replay Hitchin Town 0–2 Cambridge City 324
43 Billericay Town 1–1 Concord Rangers 301
replay Concord Rangers (aet) 1–0 Billericay Town 283
44 Folkestone Invicta 1–1 Leiston 280
replay Leiston 2–1 Folkestone Invicta 307
45 Lewes 2–0 Harlow Town 785
46 AFC Hornchurch 0–0 Brentwood Town 279
replay Brentwood Town 1–0 AFC Hornchurch 213
47 East Thurrock United 1–1 Carshalton Athletic 163
replay Carshalton Athletic 3–2 East Thurrock United 188
48 Hendon 2–1 Maldon & Tiptree 166
49 Enfield Town 1–0 Worthing 304
50 North Greenford United 1–1 Felixstowe & Walton United 118
replay Felixstowe & Walton United 0–3 North Greenford United 305
51 Needham Market 0–0 Chipstead 231
replay Chipstead 0–2 Needham Market 139
52 Romford 0–4 Hampton & Richmond Borough 193
53 Canvey Island 1–0 Whitstable Town 271
54 Redbridge 1–2 Harrow Borough 82
55 Burnham 2–6 Whitehawk 103
56 Bedford Town 0–2 Boreham Wood 361
57 Thurrock 3–1 Stamford 122
58 Cray Wanderers 2–2 Ebbsfleet United 408
replay Ebbsfleet United 4–2 Cray Wanderers 535
59 St. Albans City 3–1 Beckenham Town 323
60 Metropolitan Police 2–1 Burgess Hill Town 102
61 Margate 1–1 Kingstonian 438
replay Kingstonian (p3-2) 1–1 Margate 350
62 Dartford 2–1 Lowestoft Town 1,024
63 Chelmsford City 7–0 Chertsey Town 623
64 Hamble Aerostructures SSC 2–1 Old Woodstock Town
65 Eastleigh 2–0 Bognor Regis Town 477
66 Sholing 2–2 Salisbury City 360
replay Salisbury City 5–1 Sholing 604
67 Chippenham Town 0–1 Farnborough 486
68 Havant & Waterlooville 1–0 Frome Town 448
69 Mangotsfield United 1–4 Dorchester Town 100
70 Paulton Rovers 0–1 Didcot Town 279
71 Bristol Manor Farm 2–2 Basingstoke Town 183
replay Basingstoke Town 1–0 Bristol Manor Farm 223
72 Sherborne Town 1–2 Hungerford Town 138
73 Bashley 2–2 Fleet Town 195
replay Fleet Town 0–2 Bashley 146
74 Poole Town 1–1 Thame United 315
replay Thame United 0–1 Poole Town (aet) 126
75 Guildford City 1–2 Clevedon Town 150
76 Bishop's Cleeve 1–2 Woking 252
77 Gloucester City 0–2 Weston-super-Mare 380
78 Swindon Supermarine 3–0 Weymouth 185
79 Maidenhead United 1–0 Truro City 237
80 Alton Town 2–2 Cinderford Town 213
replay Cinderford Town (aet) 2–1 Alton Town 129
332 goals (180 home, 152 away) in 105 matches = 3.16 goals/game 33,607

FA Cup 2010-11 Third Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 FC Halifax Town 4–0 Harrogate Town 1,835
2 Sheffield 1–1 Frickley Athletic 632
replay Frickley Athletic 1–2 Sheffield 322
3 Guiseley 3–0 Whitley Bay 704
4 Norton & Stockton Ancients 2–5 FC United of Manchester 1,526
5 Workington 2–1 Shildon 513
6 North Ferriby United 2–2 Vauxhall Motors 369
replay Vauxhall Motors (p4-3) 1–1 North Ferriby United 202
7 Warrington Town 1–3 Stalybridge Celtic 429
8 Lincoln Moorlands Railway 1–1 Mossley 216
replay Mossley 4–1 Lincoln Moorlands Railway 180
9 Ashington 1–4 Droylsden 543
10 Solihull Moors 1–1 Barwell 387
replay Barwell 3–1 Solihull Moors 343
11 Mickleover Sports 1–2 Newcastle Town 562
12 Buxton 1–1 AFC Telford United 836
replay AFC Telford United 2–2 Buxton (p5-4) 1,122
13 Redditch United 1–0 Hinckley United 563
14 Corby Town 2–1 Worcester City 520
15 Matlock Town 0–3 Eastwood Town 655
16 Nuneaton Town 6–0 Coleshill Town 965
17 Radcliffe Olympic 3–3 Tipton Town 516
replay Tipton Town 2–0 Radcliffe Olympic 495
18 Chelmsford City 2–2 Bromley 1,011
replay Bromley 0–3 Chelmsford City 619
19 Leiston 5–0 North Greenford United 315
20 Brentwood Town 1–1 Woking 748
replay Woking 1–0 Brentwood Town 460
21 Harrow Borough 2–1 Hampton & Richmond Borough 342
22 St Albans City 0–0 Kingstonian 484
replay Kingstonian 1–2 St Albans City 367
23 Metropolitan Police 1–1 Wealdstone 390
replay Wealdstone 1–2 Metropolitan Police (aet) 303
24 Lewes 2–1 Thurrock 854
25 Needham Market 0–1 Ebbsfleet United 573
26 Whitehawk 1–2 Hendon 178
27 Boreham Wood 3–1 Enfield Town 361
28 Carshalton Athletic 4–1 Braintree Town 490
29 Concord Rangers 0–1 Hythe Town 143
30 Dover Athletic 3–1 Cambridge City 820
31 Bury Town 2–2 Staines Town 918
replay Staines Town 2–0 Bury Town 274
32 Canvey Island 2–2 Dartford 715
replay Dartford (p9-8) 3–3 Canvey Island 665
33 Swindon Supermarine 4–0 Hungerford Town 365
34 Salisbury City 1–0 Weston-super-Mare 871
35 Didcot Town 0–4 Basingstoke Town 401
36 Havant & Waterlooville 4–1 Dorchester Town 708
37 Farnborough 2–0 Hamble Aerostructures SSC 503
38 Poole Town 1–0 Bashley 838
39 Clevedon Town 0–5 Eastleigh 313
40 Cinderford Town 0–4 Maidenhead United 218
169 goals (93 home, 76 away) in 54 matches = 3.13 goals/game 29,682

FA Cup 2010-11 Fourth Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Mossley 2–6 Darlington 619
2 Sheffield 2–2 Tipton Town 1,026
replay Tipton Town 2–0 Sheffield 1,429
3 Guiseley 2–1 Redditch United 808
4 Fleetwood Town 2–1 Buxton 1,181
5 Altrincham 0–2 Gateshead 797
6 Vauxhall Motors 1–0 Newcastle Town 323
7 FC United of Manchester 1–0 Barrow 3,229
8 Workington 1–1 Nuneaton Town 520
replay Nuneaton Town 1–0 Workington 943
9 Tamworth 1–1 Grimsby Town 928
replay Grimsby Town 0–1 Tamworth 1,612
10 Kidderminster Harriers 0–2 York City 1,123
11 FC Halifax Town 0–1 Mansfield Town 2,986
12 Wrexham 1–2 Southport 2,052
13 Stalybridge Celtic 1–2 Eastwood Town 659
14 Droylsden 3–0 Barwell 411
15 Woking 3–2 Eastleigh 1,048
16 Hythe Town 2–0 Staines Town 808
17 Eastbourne Borough 2–4 Harrow Borough 681
18 Cambridge United 3–0 Lewes 1,626
19 Corby Town 3–0 Salisbury City 957
20 Newport County 0–1 Crawley Town 2,247
21 Luton Town 4–0 St Albans City 4,144
22 Farnborough 1–1 Dover Athletic 845
replay Dover Athletic 5–0 Farnborough 1,044
23 Kettering Town 1–2 Rushden & Diamonds 2,792
24 Carshalton Athletic 1–1 Chelmsford City 1,024
replay Chelmsford City 3–2 Carshalton Athletic 1,069
25 Hendon 0–0 Metropolitan Police 269
replay Metropolitan Police 0–2 Hendon 302
26 Leiston 0–0 Dartford 832
replay Dartford 3–2 Leiston 1,074
27 Basingstoke Town 0–1 AFC Wimbledon 1,726
28 Swindon Supermarine 0–0 Bath City 551
replay Bath City 3–4 Swindon Supermarine 665
29 Havant & Waterlooville 2–0 Histon 905
30 Forest Green Rovers 1–0 Maidenhead United 580
31 Poole Town 1–3 Hayes & Yeading United 1,217
32 Ebbsfleet United 3–0 Boreham Wood 1,005
108 goals (61 home, 47 away) in 40 matches = 2.7 goals/game 48,057

FA Cup 2010-11 First Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Colchester United 4 – 3 Bradford City 2,736
2 Corby Town 1 – 1 Luton Town 2,000
replay Luton Town 4 – 2 Corby Town 3,050
3 Harrow Borough 0 – 2 Chesterfield 2,500
4 Notts County 2 – 0 Gateshead 3,235
5 Stevenage 0 – 0 Milton Keynes Dons 2,956
replay Milton Keynes Dons 1 – 1 Stevenage (aet p6-7) 3,977
6 Southport 2 – 5 Sheffield Wednesday 4,490
7 Rotherham United 0 – 0 York City 3,227
replay York City 3 – 0 Rotherham United 2,644
8 Havant & Waterlooville 0 – 2 Droylsden 1,102
9 Bury 2 – 0 Exeter City 2,359
10 Cheltenham Town 1 – 0 Morecambe 2,066
11 Hayes & Yeading United 1 – 2 Wycombe Wanderers 1,426
12 Dagenham & Redbridge 1 – 1 Leyton Orient 3,378
replay Leyton Orient 3 – 2 Dagenham & Redbridge 2,901
13 AFC Wimbledon 0 – 0 Ebbsfleet United 3,219
replay Ebbsfleet United 2 – 3 AFC Wimbledon (aet) 2,306
14 Lincoln City 1 – 0 Nuneaton Town 3,084
15 Mansfield Town 0 – 1 Torquay United 2,179
16 Hereford United 5 – 1 Hythe Town 2,217
17 AFC Bournemouth 5 – 3 Tranmere Rovers 3,951
18 Chelmsford City 3 – 2 Hendon 1,685
19 Swindon Supermarine 2 – 1 Eastwood Town 2,603
20 Rushden & Diamonds 0 – 1 Yeovil Town 1,666
21 Southampton 2 – 0 Shrewsbury Town 10,410
22 Cambridge United 0 – 0 Huddersfield Town 3,127
replay Huddersfield Town 2 – 1 Cambridge United 3,766
23 Burton Albion 1 – 0 Oxford United 2,483
24 Gillingham 0 – 2 Dover Athletic 7,475
25 Tamworth 2 – 1 Crewe Alexandra 1,776
26 Darlington 2 – 1 Bristol Rovers 1,602
27 Guiseley 0 – 5 Crawley Town 1,609
28 Brighton & Hove Albion 0 – 0 Woking 5,868
replay Woking 2 – 2 Brighton & Hove Alb (aet p0-3) 4,193
29 Macclesfield Town 2 – 2 Southend United 1,582
replay Southend United 2 – 2 Macclesfield Town (aet p3-5) 2,194
30 Rochdale 2 – 3 FC United of Manchester 7,048
31 Carlisle United 6 – 0 Tipton Town 4,241
32 Dartford 1 – 1 Port Vale 3,679
replay Port Vale 4 – 0 Dartford 3,590
33 Forest Green Rovers 0 – 3 Northampton Town 1,479
34 Fleetwood Town 1 – 1 Walsall 2,319
replay Walsall 2 – 0 Fleetwood Town 2,056
35 Barnet 0 – 0 Charlton Athletic 2,684
replay Charlton Athletic 1 – 0 Barnet 4,803
36 Plymouth Argyle 0 – 4 Swindon Town 5,226
37 Accrington Stanley 3 – 2 Oldham Athletic 2,275
38 Hartlepool United 0 – 0 Vauxhall Motors 2,381
replay Vauxhall Motors 0 – 1 Hartlepool United 2,406
39 Stockport County 1 – 1 Peterborough United 2,001
replay Peterborough United 4 – 1 Stockport County 2,312
40 Brentford 1 – 1 Aldershot Town 4,090
replay Aldershot Town 1 – 0 Brentford 3,627
152 goals (85 home, 67 away) in 54 matches = 2.81 goals/game 169,259

FA Cup 2010-11 Second Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Sheffield Wednesday 3 – 2 Northampton Town 8,932
2 Burton Albion 3 – 1 Chesterfield 3,881
3 Huddersfield Town 6 – 0 Macclesfield Town 4,924
4 AFC Wimbledon 0 – 2 Stevenage 3,633
5 Hartlepool United 4 – 2 Yeovil Town 1,914
6 Bury 1 – 2 Peterborough United 2,514
7 Notts County 3 – 1 AFC Bournemouth 2,881
8 Droylsden 1 – 1 Leyton Orient 1,762
replay Leyton Orient (aet) 8 – 2 Droylsden 1,345
9 Crawley Town 1 – 1 Swindon Town 3,895
replay Swindon Town 2 – 3 Crawley Town 2,955
10 Brighton & Hove Albion 1 – 1 FC United of Manchester 5,362
replay FC United of Manchester 0 – 4 Brighton & Hove Albion 6,900
11 Southampton 3 – 0 Cheltenham Town 9,276
12 Torquay United 1 – 0 Walsall 2,334
13 Charlton Athletic 2 – 2 Luton Town 8,682
replay Luton Town 1 – 3 Charlton Athletic 5,914
14 Colchester United 1 – 0 Swindon Supermarine 3,047
15 Hereford United 2 – 2 Lincoln City 1,803
replay Lincoln City (08.01.2011) 3 – 4 Herefeord United 1,794
16 Port Vale 1 – 0 Accrington Stanley 4,016
17 Wycombe Wanderers 3 – 1 Chelmsford City 3,205
18 Carlisle United 3 – 2 Tamworth 3,599
19 Dover Athletic 2 – 0 Aldershot Town 4,123
20 Darlington 0 – 2 York City 2,500
93 goals (55 home, 38 away) in 25 matches = 3.72 goals/game 101,191

FA Cup 2010-11 Third Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Burnley 4 – 2 Port Vale 9,442
2 Coventry City 2 – 1 Crystal Palace 8,162
3 Bristol City 0 – 3 Sheffield Wednesday 11,378
4 Fulham 6 – 2 Peterborough United 15,936
5 Doncaster Rovers 2 – 2 Wolverhampton Wanderers 8,616
replay Wolverhampton Wanderers 5 – 0 Doncaster Rovers 10,031
6 Brighton & Hove Albion 3 – 1 Portsmouth 7,792
7 Huddersfield Town 2 – 0 Dover Athletic 7,894
8 Crawley Town 2 – 1 Derby County 4,145
9 West Ham United 2 – 0 Barnsley 32,159
10 Reading 1 – 0 West Bromwich Albion 13,005
11 Arsenal 1 – 1 Leeds United 59,520
replay Leeds United 1 – 3 Arsenal 38,232
12 Sheffield United 1 – 3 Aston Villa 16,888
13 Leicester City 2 – 2 Manchester City 31,200
replay Manchester City 4 – 2 Leicester City 27,755
14 Bolton Wanderers 2 – 0 York City 13,120
15 Blackburn Rovers 1 – 0 Queens Park Rangers 10,284
16 Swansea City 4 – 0 Colchester United 7,005
17 Wycombe Wanderers 0 – 1 Hereford United 2,353
18 Stevenage 3 – 1 Newcastle United 6,644
19 Burton Albion 2 – 1 Middlesbrough 5,236
20 Millwall 1 – 4 Birmingham City 9,841
21 Southampton 2 – 0 Blackpool 21,464
22 Watford 4 – 1 Hartlepool United 8,950
23 Chelsea 7 – 0 Ipswich Town 41,654
24 Sunderland 1 – 2 Notts County 17,582
25 Scunthorpe United 1 – 5 Everton 7,028
26 Manchester United 1 – 0 Liverpool 74,727
27 Hull City 2 – 3 Wigan Athletic 10,433
28 Stoke City 1 – 1 Cardiff City 18,629
replay Cardiff City 0 – 2 Stoke City 13,671
29 Tottenham Hotspur 3 – 0 Charlton Athletic 35,698
30 Preston North End 1 – 2 Nottingham Forest 9,636
31 Norwich City 0 – 1 Leyton Orient 18,087
32 Torquay United 1 – 0 Carlisle United 3,005
122 goals (75 home, 47 away) in 36 matches = 3.39 goals/game 637,202

FA Cup 2010-11 Fourth Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Torquay United 0 – 1 Crawley Town 5,065
2 Watford 0 – 1 Brighton & Hove Albion 14,519
3 Bolton Wanderers 0 – 0 Wigan Athletic 14,950
replay Wigan Athletic 0 – 1 Bolton Wanderers 7,515
4 Arsenal 2 – 1 Huddersfield Town 59,375
5 Fulham 4 – 0 Tottenham Hotspur 21,829
6 Everton 1 – 1 Chelsea 28,376
replay Chelsea 1 – 1 (aet, pens 4-3) Everton 41,113
7 Southampton 1 – 2 Manchester United 28,792
8 Swansea City 1 – 2 Leyton Orient 6,281
9 Burnley 3 – 1 Burton Albion 11,664
10 Birmingham City 3 – 2 Coventry City 16,669
11 Wolverhampton Wanderers 0 – 1 Stoke City 11,967
12 Notts County 1 – 1 Manchester City 16,587
replay Manchester City 5 – 0 Notts County 27,267
13 Stevenage 1 – 2 Reading 6,614
14 Aston Villa 3 – 1 Blackburn Rovers 26,067
15 West Ham United 3 – 2 Nottingham Forest 29,287
16 Sheffield Wednesday 4 – 1 Hereford United 16,578
54 goals (33 home, 21 away) in 19 matches = 2.84 goals/game 390,515

FA Cup 2010-11 Fifth Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 West Ham United 5 – 1 Burnley 24,488
2 Manchester City 3 – 0 Aston Villa 25,570
3 Stoke City 3 – 0 Brighton & Hove Albion 21,312
4 Birmingham City 3 – 0 Sheffield Wednesday 14,607
5 Leyton Orient 1 – 1 Arsenal 9,136
replay Arsenal 5 – 0 Leyton Orient 59,361
6 Everton 0 – 1 Reading 29,976
7 Manchester United 1 – 0 Crawley Town 74,778
8 Fulham 0 – 1 Bolton Wanderers 19,571
25 goals (21 home, 4 away) in 9 matches = 2.78 goals/game 278,799

FA Cup 2010-11 Sixth Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Stoke City 2 – 1 West Ham United 24,550
2 Manchester City 1 – 0 Reading 41,150
3 Birmingham City 2 – 3 Bolton Wanderers 23,699
4 Manchester United 2 – 0 Arsenal 74,693
11 goals (7 home, 4 away) in 4 matches = 2.75 goals/game 164,092

FA Cup 2010-11 Semi Finals 9th & 10th April 2011 Wembley Stadium

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Manchester City 1 – 0 Manchester United 86,549
2 Bolton Wanderers 0 – 5 Stoke City 75,064
6 goals (1 home, 5 away) in 2 matches = 3 goal / game 161,613

FA Cup 2010-11 Final 14th May 2011 Wembley Stadium

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Manchester City 1 – 0 Stoke City 88,643
1 goal (1 home, 0 away) in 1 match = 1 goal / game 88,643

 

ADVERTISEMENT
Online Betting Site Betway
Archives
Back To Top