FA Cup 2017 winners

Home England Football FA Cup

FA Cup Results, Fixtures & Stats 2016-17

The 2016–17 FA Cup (also known as the FA Challenge Cup) is the 136th edition of the oldest recognised football tournament in the world.
It is sponsored by Emirates, and known as the Emirates FA Cup for sponsorship purposes.
736 clubs were accepted and it began with the Extra Preliminary Round on 6th August 2016 and concluded with the Final on 27th May 2017.
The winners Arsenal qualified for the 2017–18 UEFA Europa League group stage.
Premier League side Manchester United were are the defending champions.
This edition of the FA Cup will be the first in which quarter-final matches will be played to a result on the day, instead of being subject to replay in case of a draw.
Teams shown in bold = Premier League.

FA Cup Statistics 2016-17 Extra 

Matches Played Goals Scored Attendances
Round Dates Ties Replays Total Home Away Total GPG Total Average
Extra Preliminary 6th August 2016 184 39 223 398 385 783 3.51 26,455 119
Preliminary Round 20th August 2016 160 29 189 362 339 701 3.71 27,284 144
1st Qualifying 3rd September 2016 116 16 132 290 227 517 3.92 35,024 265
2nd Qualifying 17th September 2016 80 14 94 146 154 300 3.19 34,213 364
3rd Qualifying 1st October 2016 40 8 48 101 54 155 3.23 26,647 555
4th Qualifying 15th October 2016 32 7 39 63 60 123 3.15 39,324 1,008
1st Round Proper 4th November 2016 40 16 56 105 80 185 3.3 147,448 2,633
2nd Round Proper 6th December 2016 20 6 26 49 36 85 3.27 97,784 3,761
3rd Round Proper 6th January 2017 32 9 38 61 42 103 2.71 685,772 18,047
4th Round Proper 29th January 2017 16 1 17 35 22 57 3.35 409,084 24,064
5th Round Proper 18th February 2017 8 1 9 10 13 23 2.56 212,843 23,649
6th Round (QFs) 11th March 2017 4 0 4 12 2 14 3.5 163,620 40,905
Semi Finals 22nd & 23rd April 2017 2 0 2 6 3 9 4.5 172,080 86,040
Final 27th May 2017 1 0 1 1 2 3 3 89,472 89,472
Totals 735 146 878 1,639 1,419 3,058 3.48 2,167,050 2,468

FA Cup 2016-17 Extra Preliminary Round

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Ashington 1–2 Nelson 216
2 Heaton Stannington 2–3 West Auckland Town 350
3 Harrogate Railway Athletic 1–1 Albion Sports 107
replay Albion Sports 0–3 Harrogate Railway Athletic 108
4 Easington Colliery 0–1 Northallerton Town  
5 West Allotment Celtic 0–2 Consett 156
6 Shildon 6–1 Bedlington Terriers 161
7 Seaham Red Star 1–3 Morpeth Town 160
8 Thornaby 0–4 Bishop Auckland 136
9 Liversedge 2–5 Guisborough Town 138
10 North Shields 0–0 Jarrow Roofing BCA 276
replay Jarrow Roofing BCA 0–2 North Shields 178
11 Bridlington Town 1–1 Silsden 141
replay Silsden 1–3 Bridlington Town 137
12 Newcastle Benfield 2–0 Thackley 72
13 Whitley Bay 2–2 Norton & Stockton Ancients 222
replay Norton & Stockton Ancients 2–1 Whitley Bay 91
14 Chester-le-Street Town 3–0 Garforth Town 127
15 Ryhope Colliery Welfare 2–2 Pickering Town 114
replay Pickering Town 3–3 Ryhope Colliery Welfare (p 2-1) 142
16 Padiham 1–0 Team Northumbria 141
17 Marske United 3–1 South Shields 411
18 Penrith 1–0 Sunderland RCA 126
19 Washington 2–2 Newton Aycliffe 104
replay Newton Aycliffe 0–2 Washington 106
20 Durham City 0–4 Billingham Synthonia 101
21 Barnoldswick Town 2–2 Dunston UTS 201
replay Dunston UTS 4–0 Barnoldswick Town 242
22 Armthorpe Welfare 0–2 Handsworth Parramore 88
23 Maltby Main 0–1 Squires Gate 68
24 Penistone Church 1–3 Cheadle Town 175
25 Alsager Town 4–1 Barton Town Old Boys 82
26 Pontefract Collieries 3–2 Runcorn Town 72
27 Parkgate 2–1 Irlam 75
28 Maine Road 3–3 Nostell Miners Welfare 130
replay Nostell Miners Welfare 2–3 Maine Road 92
29 Congleton Town 3–0 New Mills 195
30 West Didsbury & Chorlton 0–0 A.F.C. Liverpool 178
replay A.F.C. Liverpool 0–1 West Didsbury & Chorlton 161
31 Hemsworth Miners Welfare 2–1 Runcorn Linnets 171
32 A.F.C. Blackpool 0–1 Ashton Athletic 303
33 Atherton Collieries 3–2 Bacup Borough 146
34 AFC Emley 2–1 Athersley Recreation 319
35 A.F.C. Darwen 3–3 Cammell Laird 120
replay Cammell Laird 3–2 A.F.C. Darwen 62
36 Abbey Hey 1–3 Bootle 103
37 1874 Northwich 2–1 Barnton 360
38 Worksop Town 4–2 Hallam 421
39 Staveley Miners Welfare 1–2 Winsford United 171
40 Lichfield City 0–0 Wolverhampton Casuals 231
replay Wolverhampton Casuals 1–2 Lichfield City 100
41 Haughmond 0–2 Alvechurch 127
42 A.F.C. Bridgnorth 0–3 Boldmere St. Michaels 121
43 Heath Hayes 0–3 Bromsgrove Sporting 174
44 Coleshill Town 2–2 Cradley Town 90
replay Cradley Town 1–4 Coleshill Town 80
45 Brocton 2–1 Walsall Wood 80
46 Lye Town 3–2 AFC Wulfrunians 120
47 Sporting Khalsa 1–1 Hanley Town 86
replay Hanley Town 1–3 Sporting Khalsa 86
48 Tividale 2–1 Wolverhampton SC 93
49 Coventry Sphinx 0–5 Highgate United 140
50 Stourport Swifts 3–4 Westfields 119
51 Coventry United 1–1 Shawbury United 205
replay Shawbury United   Coventry United (W.O.)  
52 Dudley Sports 1–1 Nuneaton Griff 84
replay Nuneaton Griff 3–3 Dudley Sports (pens 6-5) 110
53 Malvern Town 1–2 Rocester 201
54 Brigg Town 2–1 Clipstone 78
55 Oadby Town 1–2 Long Eaton United 117
56 Loughborough University 4–4 Shirebrook Town 113
replay Shirebrook Town 0–3 Loughborough University 65
57 Bottesford Town 1–0 Radford 74
58 South Normanton Athletic 2–0 Aylestone Park 50
59 Shepshed Dynamo 0–4 AFC Mansfield 168
60 Hinckley 1–1 Heanor Town 308
replay Heanor Town 5–1 Hinckley 170
61 Blaby & Whetstone Athletic 2–0 St Andrews 68
62 Leicester Nirvana 1–2 Dunkirk 34
63 Anstey Nomads 1–3 Harborough Town 74
64 Retford United 1–1 Leicester Road 125
replay Leicester Road 4–2 Retford United 94
65 Ashby Ivanhoe 4–3 Quorn 328
66 Bardon Hill   Kirby Muxloe (W.O.)  
67 Rainworth Miners Welfare 1–3 Cleethorpes Town 127
68 Holbeach United 4–1 Swaffham Town 125
69 Boston Town 1–4 Wisbech Town 73
70 Kirkley & Pakefield 0–0 Walsham-le-Willows 74
replay Walsham-le-Willows 1–2 Kirkley & Pakefield 86
71 Peterborough Sports 8–0 Gorleston 146
72 Harrowby United 2–1 Thetford Town 69
73 Yaxley 12–0 Huntingdon Town 74
74 Ely City 1–4 Deeping Rangers 90
75 Fakenham Town 0–1 Sleaford Town 76
76 Godmanchester Rovers 2–0 Great Yarmouth Town 124
77 Eynesbury Rovers 3–1 Peterborough Northern Star 84
78 Haverhill Rovers 1–2 Hertford Town 257
79 Redbridge 1–5 Waltham Forest 70
80 Brantham Athletic 0–1 Hadley 40
81 Enfield 1893 2–4 Tower Hamlets 44
82 Clacton 3–5 Eton Manor 93
83 Sporting Bengal United 0–0 Ipswich Wanderers 52
replay Ipswich Wanderers 0–2 Sporting Bengal United 96
84 Wivenhoe Town 0–2 Hullbridge Sports 99
85 Barkingside 2–1 Hadleigh United 105
86 Whitton United 0–0 Basildon United 49
replay Basildon United 5–0 Whitton United 72
87 London Bari 1–3 Clapton 296
88 Barking 2–0 Takeley 76
89 Sawbridgeworth Town 0–0 Southend Manor 122
replay Southend Manor 2–2 Sawbridgeworth Town (p 4-2) 76
90 Stanway Rovers 1–0 FC Romania 79
91 Ilford 9–0 Burnham Ramblers 47
92 Broxbourne Borough 1–5 Felixstowe & Walton United 72
93 Halstead Town 2–1 Newmarket Town 163
94 St Margaretsbury 2–5 Long Melford 128
95 Hoddesdon Town 1–0 Stansted 98
96 Saffron Walden Town 1–0 Mildenhall Town 289
97 Edgware Town 5–1 Holmer Green 102
98 Flackwell Heath 6–3 Baldock Town 75
99 Crawley Green 2–1 Rothwell Corinthians 81
100 London Tigers 1–1 Sun Sports 60
replay Sun Sports 2–1 London Tigers 36
101 Leighton Town 1–2 Northampton Sileby Rangers 116
102 Tring Athletic 0–1 Desborough Town 87
103 Wellingborough Town 1–3 Stotfold 114
104 Burnham 0–2 Oxhey Jets 45
105 Cogenhoe United 1–0 Berkhamsted 64
106 Bedford 1–2 Welwyn Garden City 60
107 Cockfosters 1–2 Harpenden Town 62
108 Newport Pagnell Town 0–1 Biggleswade United 146
109 Wembley 4–0 Daventry Town 56
110 Harefield United 1–1 Northampton ON Chenecks 75
replay Northampton ON Chenecks 1–1 Harefield United (pens 9-8) 64
111 Leverstock Green 1–2 London Colney 99
112 Ascot United 2–0 Milton United 156
113 Abingdon United 0–0 A.F.C. Hayes 45
replay A.F.C. Hayes 6–1 Abingdon United 59
114 Thame United 3–0 Abbey Rangers 141
115 Binfield 0–1 North Greenford United 96
116 Thatcham Town 2–3 Bracknell Town 109
117 Spelthorne Sports 4–3 Hartley Wintney 90
118 Carterton 1–2 Highmoor Ibis 45
119 Camberley Town 6–1 Cove 81
120 Chertsey Town 2–0 Hook Norton 84
121 Brimscombe & Thrupp 3–1 Henley Town 63
122 Longlevens 4–2 Bedfont & Feltham 178
123 Bedfont Sports 3–2 Windsor 86
124 Ardley United 3–2 Tuffley Rovers 71
125 Highworth Town 2–1 Tadley Calleva 161
126 Andover Town 5–2 Royal Wootton Bassett Town 96
127 Hanworth Villa 2–2 Knaphill 103
replay Knaphill 2–3 Hanworth Villa 141
128 Fairford Town 1–5 CB Hounslow United 70
129 Horsham YMCA 2–3 Hollands & Blair 98
130 Sevenoaks Town 2–1 Sporting Club Thamesmead 72
131 Holmesdale 0–2 Haywards Heath Town 45
132 Chessington & Hook United 3–1 Wick 133
133 Littlehampton Town 1–3 Pagham 207
134 Hailsham Town 5–7 Crawley Down Gatwick 63
135 Beckenham Town 1–1 Lancing 110
replay Lancing 3–4 Beckenham Town 128
136 Colliers Wood United 5–2 AFC Croydon Athletic 88
137 Croydon 2–1 AFC Uckfield Town 41
138 Epsom & Ewell 5–2 Gravesham Borough 125
139 Erith & Belvedere 0–1 Loxwood 64
140 Deal Town 0–1 Banstead Athletic 98
141 Peacehaven & Telscombe 3–3 Lordswood 177
replay Lordswood 1–3 Peacehaven & Telscombe 110
142 Tunbridge Wells 1–1 Eastbourne United 315
replay Eastbourne United 2–1 Tunbridge Wells 219
143 Newhaven 0–0 Rochester United 119
replay Rochester United 1–4 Newhaven (aet) 99
144 Mile Oak 0–3 Guildford City 91
145 Bridon Ropes 0–3 Canterbury City 210
146 Raynes Park Vale 0–2 Eastbourne Town 50
147 Worthing United 0–3 Shoreham 97
148 East Preston 4–1 Horley Town 110
149 Whitstable Town 4–0 Oakwood 154
150 Southwick 0–4 Cray Valley 84
151 Crowborough Athletic 1–3 Farnham Town 94
152 Redhill 4–1 St Francis Rangers 29
153 Sheppey United 0–1 Badshot Lea 392
154 Ashford United 2–0 Corinthian 235
155 Erith Town 2–2 Sutton Common Rovers 50
replay Sutton Common Rovers 0–2 Erith Town 92
156 Westfield 0–1 Walton & Hersham 92
157 Arundel 4–3 Chichester City 124
158 Moneyfields 4–3 Christchurch 43
159 Sholing 4–1 Bournemouth 131
160 Bemerton Heath Harlequins 1–0 Keynsham Town 46
161 Cadbury Heath 7–0 Folland Sports 56
162 Hengrove Athletic 2–2 Verwood Town 30
replay Verwood Town 3–1 Hengrove Athletic 67
163 Oldland Abbotonians 1–0 Newport (IoW) 58
164 Lydney Town 0–6 Team Solent 127
165 Lymington Town 0–0 Hamworthy United 78
replay Hamworthy United 1–0 Lymington Town 81
166 Bradford Town 1–3 Fareham Town 105
167 Whitchurch United 0–0 Cribbs 50
replay Cribbs 0–1 Whitchurch United 61
168 Brockenhurst 2–1 Laverstock & Ford 78
169 United Services Portsmouth 2–1 Melksham Town 84
170 Odd Down 2–0 Longwell Green Sports 51
171 Sherborne Town 0–2 Amesbury Town 74
172 Bashley 2–1 Horndean 138
173 Cowes Sports 0–3 Brislington 93
174 Fawley 0–3 AFC Portchester 72
175 Bridport 1–2 Alresford Town 146
176 Blackfield & Langley 2–0 Hallen 59
177 Bristol Manor Farm 1–1 Gillingham Town 111
replay Gillingham Town 4–3 Bristol Manor Farm 79
178 Welton Rovers 0–2 Bitton 86
179 St Austell 2–2 Street 208
replay Street 3–0 St Austell 111
180 Clevedon Town 2–1 Ashton & Backwell United 83
181 Wells City 2–2 Portishead Town 64
replay Portishead Town 2–1 Wells City 65
182 Shepton Mallet 1–1 Willand Rovers 96
replay Willand Rovers 0–2 Shepton Mallet 94
183 Buckland Athletic 2–3 Plymouth Parkway 184
184 Bodmin Town 2–2 Cheddar 112
replay Cheddar 2–3 Bodmin Town (aet) 362

FA Cup 2016-17 Preliminary Round 20th August 2016

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Harrogate Railway Athletic 3–1 Norton & Stockton Ancients 99
2 Billingham Synthonia 6–0 Northallerton Town 119
3 Dunston UTS 3–3 Penrith 188
replay Penrith 1–2 Dunston UTS 203
4 Shildon 2–0 Kendal Town 150
5 Padiham 1–2 Newcastle Benfield 106
6 Nelson 1–4 Bishop Auckland 80
7 Chester-le-Street Town 0–4 Marske United 152
8 West Auckland Town 1–5 Lancaster City 114
9 Clitheroe 0–1 Consett 187
10 Guisborough Town 2–3 Bridlington Town 160
11 Washington 2–2 Pickering Town 70
replay Pickering Town 1–2 Washington 151
12 Tadcaster Albion 3–2 Scarborough Athletic 612
13 North Shields 0–1 Morpeth Town 270
14 Droylsden 4–4 Radcliffe Borough 167
replay Radcliffe Borough 2–1 Droylsden 179
15 Prescot Cables 0–1 Trafford 228
16 Handsworth Parramore 4–1 Stocksbridge Park Steels 129
17 Congleton Town 0–6 Farsley Celtic 148
18 Alsager Town 1–6 Winsford United 125
19 Ramsbottom United 1–2 Sheffield 144
20 Worksop Town 2–2 Ashton Athletic 486
replay Ashton Athletic (pens 4-1) 2–2 Worksop Town 140
21 Parkgate 1–4 Burscough 53
22 Ossett Town 2–1 Goole 90
23 West Didsbury & Chorlton 2–3 Squires Gate 103
24 Atherton Collieries 1–3 Witton Albion 136
25 Mossley 4–0 Hemsworth Miners Welfare 131
26 Hyde United 4–0 Cammell Laird 204
27 Glossop North End 2–2 Brighouse Town 290
replay Brighouse Town 4–2 Glossop North End 312
28 Maine Road 3–2 AFC Emley 105
29 Shaw Lane 0–1 Colwyn Bay 139
30 Colne 2–2 1874 Northwich 190
replay 1874 Northwich 1–3 Colne 254
31 Northwich Victoria 2–4 Cheadle Town 101
32 Bamber Bridge 2–5 Ossett Albion 157
33 Pontefract Collieries 2–1 Bootle 84
34 Coleshill Town 4–0 Dudley Sports 59
35 Bedworth United 3–2 Rocester 119
36 Kidsgrove Athletic 2–0 Lye Town 101
37 Coventry United 5–1 Lichfield City 99
38 Hereford 4–2 Alvechurch 2624
39 Rugby Town 1–0 Bromsgrove Sporting 228
40 Leek Town 3–2 Newcastle Town 262
41 Highgate United 1–0 Boldmere St. Michaels  
42 Market Drayton Town 0–2 Evesham United 136
43 Sporting Khalsa 1–2 Romulus 84
44 Chasetown 9–0 Brocton 183
45 Westfields 5–1 Tividale 96
46 Dunkirk 2–0 Cleethorpes Town 60
47 Heanor Town 3–2 Long Eaton United 222
48 Lincoln United 2–1 Carlton Town 115
49 Loughborough Dynamo 1–3 Ashby Ivanhoe 115
50 Basford United 2–4 Belper Town 183
51 AFC Mansfield 2–0 South Normanton Athletic 76
52 Brigg Town 2–1 Blaby & Whetstone Athletic 64
53 Leicester Road 3–1 Harborough Town  
54 Bottesford Town 1–2 Kirby Muxloe 53
55 Loughborough University 1–4 Gresley 150
56 Sleaford Town 0–3 Stamford 183
57 Yaxley 4–4 Dereham Town 122
replay Dereham Town 1–0 Yaxley 153
58 Soham Town Rangers 4–1 Harrowby United 123
59 Kirkley & Pakefield 3–4 Holbeach United 64
60 Deeping Rangers 2–1 Wroxham 85
61 Wisbech Town 1–4 Peterborough Sports  
62 Norwich United 1–2 Histon 140
63 Eynesbury Rovers 1–1 Godmanchester Rovers 125
replay Godmanchester Rovers 1–3 Eynesbury Rovers  
64 Bury Town 0–3 Spalding United 274
65 Ware 0–2 Maldon & Tiptree 64
66 Thurrock 2–3 Halstead Town 74
67 Witham Town 3–0 Eton Manor 89
68 Waltham Forest 4–0 Hoddesdon Town 48
69 Haringey Borough 7–2 Barkingside 60
70 Waltham Abbey 2–2 Bowers & Pitsea 97
replay Bowers & Pitsea 2–4 Waltham Abbey 167
71 Brentwood Town 1–2 Tilbury 115
72 Sporting Bengal United 2–0 Clapton 242
73 Long Melford 0–2 Saffron Walden Town 177
74 Romford 4–3 Hullbridge Sports 123
75 Barking 0–0 Stanway Rovers 89
replay Stanway Rovers 3–2 Barking 75
76 Ilford 0–2 Felixstowe & Walton United 68
77 Brightlingsea Regent 2–1 Great Wakering Rovers 103
78 Sawbridgeworth Town 4–2 Tower Hamlets 37
79 Aveley 0–1 A.F.C. Hornchurch 171
80 Hertford Town 0–1 Hadley  
81 Royston Town 1–4 Heybridge Swifts 129
82 Cheshunt 8–0 Basildon United 87
83 AFC Kempston Rovers 1–0 Oxhey Jets 97
84 Stotfold 3–2 Welwyn Garden City  

Tie no Home team Score Away team Attendance
85 Crawley Green 0–3 Uxbridge 32
86 Bedford Town 1–2 AFC Dunstable 152
87 Sun Sports 2–0 Northwood 74
88 Arlesey Town 1–1 Potters Bar Town 117
replay Potters Bar Town 4–1 Arlesey Town 122
89 AFC Rushden & Diamonds 4–3 Northampton Sileby Rangers 347
90 Desborough Town 0–1 London Colney 76
91 Chalfont St Peter 2–0 Harpenden Town 74
92 Edgware Town 1–3 Barton Rovers 107
93 Aylesbury United 0–1 Biggleswade United 172
94 Cogenhoe United 1–5 Flackwell Heath 66
95 Beaconsfield SYCOB 2–2 Marlow 204
replay Marlow 3–3 Beaconsfield SYCOB (pen 4-3) 114
96 Aylesbury 1–3 Hanwell Town 72
97 Wembley 1–1 Harefield United 75
replay Harefield United 2–1 Wembley 75
98 Bishop's Cleeve 1–1 Camberley Town 63
replay Camberley Town 2–0 Bishop's Cleeve 129
99 Highmoor Ibis 1–2 Brimscombe & Thrupp 32
100 Thame United 1–7 North Leigh 81
101 Wantage Town 4–2 Hanworth Villa 78
102 North Greenford United 4–1 Kidlington 68
103 CB Hounslow United 2–1 Petersfield Town 191
104 Egham Town 2–1 Bracknell Town 72
105 Spelthorne Sports 2–3 Andover Town 74
106 Farnborough 5–1 Longlevens 213
107 Ascot United 4–3 Didcot Town 77
108 Slimbridge 3–0 Bedfont Sports 46
109 Chertsey Town 3–0 A.F.C. Hayes  
110 Yate Town 1–2 Fleet Town 125
111 Shortwood United 0–2 Ashford Town 65
112 Ardley United 0–3 Highworth Town 54
113 Canterbury City 1–1 Pagham 62
replay Pagham 2–1 Canterbury City  
114 Cray Valley 0–2 Hastings Town 192
115 Shoreham 3–4 Dorking Wanderers 93
116 Greenwich Borough 1–1 Walton & Hersham 125
replay Walton & Hersham 0–3 Greenwich Borough 115
117 Hollands & Blair 1–1 Whyteleafe 128
replay Whyteleafe 4–2 Hollands & Blair 130
118 Peacehaven & Telscombe 2–0 Haywards Heath Town  
119 Redhill 1–6 Lewes 273
120 Badshot Lea 0–4 Cray Wanderers 52
121 Crawley Down Gatwick 2–3 Corinthian Casuals 118
122 Loxwood 0–2 Arundel 62
123 Carshalton Athletic 3–0 Farnham Town 115
124 Whitstable Town 0–0 Eastbourne Town 169
replay Eastbourne Town (pens 3-1) 1–1 Whitstable Town 141
125 Chipstead 2–1 Beckenham Town 44
126 South Park 2–0 Phoenix Sports 78
127 Eastbourne United 2–2 Newhaven 152
replay Newhaven 1–2 Eastbourne United  
128 Ashford United 1–0 Three Bridges 225
129 Herne Bay 1–0 East Grinstead Town 172
130 Molesey 0–2 Godalming Town 79
131 Faversham Town 2–1 Epsom & Ewell 115
132 VCD Athletic 0–0 Croydon 57
replay Croydon 1–2 VCD Athletic 81
133 Sevenoaks Town 4–2 Horsham 101
134 Tooting & Mitcham United 0–1 East Preston 159
135 Guernsey 2–2 Thamesmead Town 1,142
replay Thamesmead Town (pens 4-2) 1–1 Guernsey 147
136 Walton Casuals 3–3 Chatham Town 43
replay Chatham Town 1–2 Walton Casuals 152
137 Ramsgate 1–0 Erith Town 144
138 Banstead Athletic 3–3 Colliers Wood United  
replay Colliers Wood United 3–0 Banstead Athletic  
139 Sittingbourne 1–1 Hythe Town 158
replay Hythe Town 5–0 Sittingbourne 209
140 Guildford City 1–1 Chessington & Hook United 91
replay Chessington & Hook United 1–2 Guildford City 138
141 Gillingham Town 2–0 A.F.C. Totton 144
142 Bashley 1–2 Sholing 179
143 Amesbury Town 1–3 Bemerton Heath Harlequins 64
144 Blackfield & Langley 1–2 Paulton Rovers 78
145 Cadbury Heath 4–1 Team Solent 48
146 AFC Portchester 2–0 Mangotsfield United 102
147 Whitchurch United 0–3 Moneyfields  
148 Wimborne Town 1–1 Alresford Town 238
replay Alresford Town (aet) 1–0 Wimborne Town  
149 United Services Portsmouth 0–3 Winchester City 88
150 Verwood Town 2–2 Fareham Town 40
replay Fareham Town 4–0 Verwood Town 95
151 Swindon Supermarine 5–1 Odd Down 132
152 Oldland Abbotonians 2–3 Brislington 77
153 Hamworthy United 2–1 Brockenhurst 118
154 Salisbury 5–0 Bitton 561
155 Street 4–2 Larkhall Athletic 96
156 Bideford 1–1 Bodmin Town 205
replay Bodmin Town 1–2 Bideford 200
157 Taunton Town 4–4 Tiverton Town 432
replay Tiverton Town 0–2 Taunton Town 406
158 Bridgwater Town 0–6 Plymouth Parkway 160
159 Portishead Town 2–0 Shepton Mallet 77
160 Clevedon Town 0–1 Barnstaple Town 69

FA Cup 2016-17 First Round Qualifying 3rd September 2016

FA CUP 2016-17 FIRST ROUND QUALIFYING (3rd September 2016)
Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Washington 2–5 Shildon 157
2 Ashton United 0–3 Nantwich Town 213
3 Brighouse Town 0–3 Lancaster City 380
4 Blyth Spartans 3–1 Frickley Athletic 667
5 Hyde United 1–0 Colne 271
6 Bishop Auckland 5–1 Ossett Albion 328
7 Whitby Town 3–3 Winsford United 239
replay Winsford United 1–2 Whitby Town 270
8 Sheffield 0–3 Farsley Celtic 323
9 Marske United 0–2 Marine 264
10 Newcastle Benfield 0–2 Bridlington Town 107
11 Morpeth Town 4–2 Colwyn Bay 220
12 Harrogate Railway Athletic 0–5 Consett 168
13 Dunston UTS 2–2 Skelmersdale United 249
replay Skelmersdale United 1–2 Dunston UTS 223
14 Ashton Athletic 7–2 Mossley 152
15 Squires Gate 2–5 Handsworth Parramore 98
16 Witton Albion 3–0 Buxton 324
17 Billingham Synthonia 2–2 Ossett Town 165
replay Ossett Town 3–2 Billingham Synthonia 132
18 Pontefract Collieries 2–3 Tadcaster Albion 362
19 Burscough 4–3 Maine Road 116
20 Trafford 5–2 Cheadle Town 318
21 Workington 3–0 Warrington Town 448
22 Radcliffe Borough 3–5 Spennymoor Town 175
23 Leek Town 2–3 Kettering Town 416
24 Hednesford Town 1–2 Belper Town 391
25 King's Lynn Town 6–1 Brigg Town 511
26 AFC Mansfield 2–1 Stratford Town 95
27 Rushall Olympic 2–2 Soham Town Rangers 161
replay Soham Town Rangers 0–1 Rushall Olympic 169
28 Matlock Town 4–2 Heanor Town 421
29 Chasetown 1–1 Grantham Town 233
replay Grantham Town 2–2 Chasetown (pens 6-5) 261
30 Evesham United 2–2 Barwell 237
replay Barwell 2–0 Evesham United 204
31 Peterborough Sports 1–3 Stourbridge 206
32 Ashby Ivanhoe 0–6 Ilkeston 693
33 St Neots Town 1–1 Stamford 351
replay Stamford 4–1 St Neots Town 273
34 Westfields 4–0 St Ives Town 190
35 Lincoln United 6–1 Dunkirk 161
36 Halesowen Town 3–0 Coleshill Town 376
37 Highgate United 3–1 Leamington 231
38 Leicester Road 0–0 Kirby Muxloe 159
replay Kirby Muxloe 3–2 Leicester Road 136
39 Coalville Town 2–1 Redditch United 161
40 Coventry United 0–2 Bedworth United 347
41 Mickleover Sports 3–2 Spalding United 172
42 Deeping Rangers 2–6 Gresley 152
43 Romulus 1–1 Hereford 713
replay Hereford 3–0 Romulus 2240
44 Rugby Town 1–0 Corby Town 312
45 Dereham Town 2–1 Holbeach United 191
46 Eynesbury Rovers 1–3 Sutton Coldfield Town 195
47 Stafford Rangers 1–2 Kidsgrove Athletic 659
48 Brightlingsea Regent 1–2 Billericay Town 146
49 Hadley 1–0 London Colney 103
50 Haringey Borough 0–3 Witham Town 136
51 AFC Kempston Rovers 3–2 Harefield United 138
52 Hanwell Town 1–0 Enfield Town 212
53 Sun Sports 0–2 Hayes & Yeading United 155
54 Hendon 5–2 Cheshunt 257
55 Maldon & Tiptree 0–1 Biggleswade Town 115
56 Heybridge Swifts 2–2 AFC Dunstable 103
replay AFC Dunstable 2–1 Heybridge Swifts 117
57 Chesham United 5–0 Saffron Walden Town 325
58 Harrow Borough 4–1 Sawbridgeworth Town 118
59 A.F.C. Sudbury 6–0 Halstead Town 420
60 Kings Langley 6–1 Sporting Bengal United 101
61 Felixstowe & Walton United 2–1 Tilbury 247
62 Chalfont St Peter 0–3 Potters Bar Town 130
63 Uxbridge 2–0 Needham Market 109
64 Cambridge City 3–1 Flackwell Heath 136
65 Harlow Town 3–1 Romford 313
66 Stanway Rovers 0–1 Barton Rovers 87
67 Canvey Island 2–1 Dunstable Town 238
68 Hitchin Town 4–2 Biggleswade United 708
69 Leiston 4–1 Grays Athletic 253
70 Waltham Forest 2–1 Stotfold 95
71 AFC Rushden & Diamonds 2–0 A.F.C. Hornchurch 436
72 Lowestoft Town 0–2 Histon 407
73 Waltham Abbey 0–5 Wingate & Finchley 130
74 Colliers Wood United 5–1 Eastbourne Town 102
75 Hythe Town 1–0 Leatherhead 255
76 East Preston 1–4 Merstham 158
77 Camberley Town 0–2 Hastings Town 179
78 South Park 2–1 Dorking Wanderers 274
79 Walton Casuals 3–2 Greenwich Borough 71
80 Burgess Hill Town 2–1 Ashford United 365
81 Fleet Town 1–1 Slimbridge 111
replay Slimbridge 1–0 Fleet Town 119
82 Andover Town 0–5 Farnborough 256
83 Brimscombe & Thrupp 3–0 Peacehaven & Telscombe 162
84 Staines Town 4–0 Godalming Town 241
85 CB Hounslow United 1–3 Metropolitan Police 91
86 Herne Bay 3–1 Ashford Town 217
87 Eastbourne United 0–3 Highworth Town 139
88 Faversham Town 1–0 Cray Wanderers 195
89 Pagham 0–3 Dulwich Hamlet 230
90 Ascot United 2–2 Tonbridge Angels 430
replay Tonbridge Angels 7–0 Ascot United 376
91 Arundel 1–5 Egham Town 122
92 Worthing 3–3 Carshalton Athletic 561
replay Carshalton Athletic 2–6 Worthing 286
93 Lewes 0–0 Sevenoaks Town 490
replay Sevenoaks Town 2–1 Lewes 280
94 Wantage Town 1–1 Beaconsfield SYCOB 80
replay Beaconsfield SYCOB 6–1 Wantage Town 118
95 VCD Athletic 4–1 Kingstonian 98
96 Slough Town 6–1 Chipstead 472
97 Thamesmead Town 1–0 Chertsey Town 78
98 Corinthian Casuals 2–3 North Leigh 168
99 Folkestone Invicta 3–1 North Greenford United 337
100 Bognor Regis Town 5–1 Guildford City 396
101 Ramsgate 1–2 Whyteleafe 196
102 Taunton Town 2–0 Cinderford Town 242
103 Alresford Town 1–1 Fareham Town 100
replay Fareham Town 2–4 Alresford Town 167
104 Barnstaple Town 0–4 Merthyr Town 210
105 Weymouth 1–0 Paulton Rovers 865
106 Winchester City 4–2 Street 154
107 Sholing 0–2 Havant & Waterlooville 301
108 Salisbury 2–0 Frome Town 832
109 Portishead Town 1–4 Swindon Supermarine 166
110 Gillingham Town 0–2 Cirencester Town 110
111 Cadbury Heath 3–0 Plymouth Parkway 86
112 Chippenham Town 9–0 Moneyfields 282
113 Basingstoke Town 4–0 Bemerton Heath Harlequins 237
114 Dorchester Town 0–3 Banbury United 249
115 Bideford 1–2 AFC Portchester 189
116 Brislington 5–2 Hamworthy United 60

FA Cup 2016-17 Second Round Qualifying 17th September 2016

FA CUP 2016-17 SECOND ROUND QUALIFYING (17th September 2016)
Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Bridlington Town 1–1 Harrogate Town 298
replay Harrogate Town 3–2 Bridlington Town 446
2 Handsworth Parramore 2–0 Burscough 98
3 Witton Albion 1–1 Stalybridge Celtic 316
replay Stalybridge Celtic 2–1 Witton Albion 241
4 Blyth Spartans 2–4 Morpeth Town 1,045
5 Bishop Auckland 1–0 Trafford 457
6 Nantwich Town 2–2 Marine 403
replay Marine 2–3 Nantwich Town 279
7 Ashton Athletic 0–5 F.C. Halifax Town 479
8 Curzon Ashton 1–1 Consett 208
replay Consett 0–1 Curzon Ashton 709
9 Altrincham 3–2 Gainsborough Trinity 516
10 Kidsgrove Athletic 1–2 Matlock Town 257
11 Lancaster City 2–1 Darlington 1883 580
12 Alfreton Town 1–0 A.F.C. Fylde 263
13 Tadcaster Albion 0–2 Farsley Celtic 464
14 Bradford Park Avenue 0–1 Salford City 427
15 Workington 3–1 Shildon 563
16 Dunston UTS 0–2 Chorley 333
17 Stockport County 2–0 Hyde United 1,425
18 Ossett Town 1–7 F.C. United of Manchester 694
19 Spennymoor Town 1–0 Whitby Town 607
20 Rushall Olympic 1–2 Kettering Town 241
21 Kirby Muxloe 1–2 Boston United 330
22 Sutton Coldfield Town 2–3 Hereford 823
23 Brackley Town 6–0 Rugby Town 305
24 Coalville Town 0–1 AFC Mansfield 139
25 Mickleover Sports 1–2 Stourbridge 256
26 Westfields 4–2 Highgate United 239
27 Kidderminster Harriers 4–0 Tamworth 1,050
28 Nuneaton Town 1–2 Lincoln United 438
29 Halesowen Town 1–0 Belper Town 318
30 Gresley 1–1 Stamford 294
replay Stamford 1–0 Gresley 314
31 Barwell 0–1 Ilkeston 214
32 Grantham Town 0–1 Bedworth United 334
33 Worcester City 0–0 A.F.C. Telford United 721
replay A.F.C. Telford United 1–3 Worcester City 661
34 Sevenoaks Town 2–2 Chesham United 426
replay Chesham United 2–1 Sevenoaks Town 273
35 Concord Rangers 1–3 AFC Rushden & Diamonds 192
36 Beaconsfield SYCOB 3–1 Witham Town 84
37 Egham Town 2–1 VCD Athletic 78
38 Dulwich Hamlet 0–2 Hendon 822
39 Hythe Town 2–4 Walton Casuals 221
40 Dereham Town 1–2 St Albans City 243
41 Wingate & Finchley 0–3 Tonbridge Angels 167
42 AFC Dunstable 1–7 Hampton & Richmond Borough 173
43 Wealdstone 4–0 Histon 327
44 Chelmsford City 2–3 Dartford 675
45 Staines Town 1–0 Maidenhead United 414
46 Hayes & Yeading United 0–2 Worthing 175
47 Hemel Hempstead Town 1–1 Herne Bay 320
replay Herne Bay 1–5 Hemel Hempstead Town 262
48 Eastbourne Borough 2–1 Metropolitan Police 441
49 AFC Kempston Rovers 1–1 Burgess Hill Town 167
replay Burgess Hill Town 3–1 AFC Kempston Rovers 258
50 South Park 1–4 Leiston 124
51 Hadley 2–1 Kings Langley 125
52 Ebbsfleet United 5–0 A.F.C. Sudbury 855
53 Felixstowe & Walton United 2–1 Bishop's Stortford 416
54 Cambridge City 1–3 Slough Town 205
55 Folkestone Invicta 3–1 Waltham Forest 290
56 Uxbridge 1–2 Harrow Borough 178
57 East Thurrock United 2–3 Whitehawk 223
58 Canvey Island 2–2 Potters Bar Town 251
replay Potters Bar Town 3–2 Canvey Island 218
59 Whyteleafe 0–2 Welling United 231
60 King's Lynn Town 1–0 Harlow Town 674
61 Billericay Town 2–1 Bognor Regis Town 336
62 Faversham Town 2–2 Hitchin Town 295
replay Hitchin Town 0–1 Faversham Town 251
63 Hanwell Town 1–1 Thamesmead Town 146
replay Thamesmead Town (aet) 4–2 Hanwell Town 84
64 Merstham 0–0 Colliers Wood United 148
replay Colliers Wood United 1–2 Merstham (aet) 146
65 Margate 2–0 Biggleswade Town 466
66 Barton Rovers 0–1 Hastings United 145
67 Swindon Supermarine 1–0 Farnborough 209
68 Winchester City 4–0 Truro City 210
69 Havant & Waterlooville 5–1 Highworth Town 329
70 Alresford Town 1–3 Cadbury Heath 138
71 Chippenham Town 4–1 Poole Town 436
72 Salisbury 1–2 Gloucester City 945
73 Cirencester Town 1–6 Banbury United 155
74 Basingstoke Town 0–1 Hungerford Town 347
75 Weymouth 3–2 Gosport Borough 527
76 AFC Portchester 0–2 Merthyr Town 237
77 Taunton Town 2–0 Slimbridge 375
78 Brislington 1–2 Brimscombe & Thrupp 110
79 Bath City 1–1 Oxford City 482
replay Oxford City 1–2 Bath City (aet) 228
80 North Leigh 2–1 Weston-super-Mare 175

FA Cup 2016-17 Third Round Qualifying 1st October 2016

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Halesowen Town 1–1 Nantwich Town 534
replay Nantwich Town 2–1 Halesowen Town 362
2 Kettering Town 2–0 Boston United 628
3 Lincoln United 3–1 Handsworth Parramore 318
4 Farsley Celtic 0–1 Bishop Auckland 357
5 F.C. Halifax Town 2–1 Stalybridge Celtic 964
6 Worcester City 0–3 Brackley Town 628
7 King's Lynn Town 0–2 Alfreton Town 847
8 Curzon Ashton 4–0 Bedworth United 207
9 Ilkeston 1–2 Stourbridge 413
10 Lancaster City 2–3 Kidderminster Harriers 570
11 Matlock Town 1–1 Workington 489
replay Workington 1–3 Matlock Town 562
12 Stockport County 2–0 Salford City 3,181
13 Spennymoor Town 1–0 Chorley 713
14 F.C. United of Manchester 3–3 Harrogate Town 1,541
replay Harrogate Town 2–0 F.C. United of Manchester 881
15 Altrincham 3–0 Morpeth Town 658
16 AFC Mansfield 1–2 Stamford 220
17 Faversham Town 1–1 Egham Town 442
replay Egham Town 1–0 Faversham Town 187
18 North Leigh 3–1 Folkestone Invicta 202
19 Ebbsfleet United 7–0 Havant & Waterlooville 742
20 Hungerford Town 1–4 Leiston 245
21 Potters Bar Town 0–0 Bath City 338
replay Bath City 1–1 Potters Bar Town (pens 3-4) 465
22 Hendon 3–0 AFC Rushden & Diamonds 417
23 Margate 2–2 Hastings United 385
replay Hastings United 1–2 Margate (aet) 530
24 Taunton Town 2–1 Hampton & Richmond Borough 630
25 Weymouth 6–0 Brimscombe & Thrupp 643
26 St Albans City 6–0 Worthing 678
27 Wealdstone 2–1 Banbury United 457
28 Tonbridge Angels 4–2 Hereford 1,112
29 Beaconsfield SYCOB 3–0 Felixstowe & Walton United 273
30 Whitehawk 2–0 Merthyr Town 292
31 Chesham United 2–0 Staines Town 354
32 Burgess Hill Town 6–1 Cadbury Heath 333
33 Slough Town 2–3 Dartford 733
34 Billericay Town 3–2 Chippenham Town 482
35 Welling United 7–1 Swindon Supermarine 325
36 Gloucester City 2–2 Hemel Hempstead Town 489
replay Hemel Hempstead Town 2–0 Gloucester City 388
37 Westfields 4–0 Walton Casuals 349
38 Eastbourne Borough 0–0 Hadley 416
replay Hadley 1–4 Eastbourne Borough 302
39 Merstham 5–1 Thamesmead Town 188
40 Harrow Borough 2–1 Winchester City 177

FA Cup 2016-17 Fourth Round Qualifying 15th October 2016

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Southport 1–0 Chester 1,674
2 Alfreton Town 2–2 Gateshead 457
replay Gateshead 2–3 Alfreton Town 465
3 North Ferriby United 1–4 Macclesfield Town 395
4 Harrogate Town 0–2 F.C. Halifax Town 1,791
5 Stockport County 2–0 Bishop Auckland 2,770
6 Barrow 2–1 Tranmere Rovers 2,133
7 Nantwich Town 1–3 Stourbridge 755
8 Altrincham 3–1 Matlock Town 1,071
9 Lincoln City 0–0 Guiseley 2,692
replay Guiseley 1–2 Lincoln City 765
10 Lincoln United 0–3 Spennymoor Town 578
11 Stamford 1–1 Wrexham 1,264
replay Wrexham 2–3 Stamford 1,598
12 York City 1–1 Curzon Ashton 1,307
replay Curzon Ashton 2–1 York City 467
13 Welling United 0–1 Whitehawk 515
14 Westfields 2–1 Leiston 741
15 Sutton United 2–1 Forest Green Rovers 751
16 Chesham United 1–0 Potters Bar Town 777
17 Dagenham & Redbridge 3–1 Wealdstone 1,224
18 Torquay United 1–1 Woking 1,348
replay Woking 2–1 Torquay United 791
19 Taunton Town 0–0 Hemel Hempstead Town 1,282
replay Hemel Hempstead Town 0–1 Taunton Town 631
20 Braintree Town 4–2 Bromley 343
21 Beaconsfield SYCOB 0–5 Brackley Town 495
22 Tonbridge Angels 0–3 Dartford 1,391
23 Egham Town 0–1 St Albans City 327
24 Boreham Wood 3–0 Hendon 457
25 Aldershot Town 1–2 Eastbourne Borough 1,443
26 Harrow Borough 2–2 Margate 309
replay Margate 1–3 Harrow Borough 574
27 Maidstone United 3–1 Billericay Town 1,428
28 Kidderminster Harriers 6–0 Weymouth 1,382
29 Solihull Moors 3–1 Kettering Town 769
30 Burgess Hill Town 0–5 Dover Athletic 629
31 Merstham 2–1 Ebbsfleet United 646
32 Eastleigh 6–0 North Leigh 889

FA Cup 2016-17 First Round Proper 4th of November 2016

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Sheffield United 6–0 Leyton Orient 6,099
2 Millwall 1–0 Southend United 4,502
3 Dagenham & Redbridge 0–0 FC Halifax Town 1,387
replay FC Halifax Town 2–1 Dagenham & Redbridge 1,465
4 Merstham 0–5 Oxford United 1,920
5 Taunton Town 2–2 Barrow 2,297
replay Barrow 2–1 Taunton Town 1,717
6 Southport 0–0 Fleetwood Town 2,265
replay Fleetwood Town 4–1 Southport 1,609
7 Yeovil 2–2 Solihull Moors 2,118
replay Solihull Moors (pens 4-2) 1–1 Yeovil 1,460
8 Stockport County 2–4 Woking 4,025
9 Dartford 3–6 Sutton United 1,689
10 Walsall 0–1 Macclesfield Town 2,334
11 Port Vale 1–0 Stevenage 3,093
12 Northampton Town 6–0 Harrow Borough 3,406
13 Cambridge United 1–1 Dover Athletic 2,620
replay Dover Athletic 2–4 Cambridge United 1,158
14 Westfields 1–1 Curzon Ashton 1,178
replay Curzon Ashton 3–1 Westfields 1,075
15 Milton Keynes Dons 3–2 Spennymoor Town 4,099
16 Gillingham 2–2 Brackley Town 2,410
replay Brackley Town 4–3 Gillingham 1,654
17 Alfreton Town 1–1 Newport County 1,109
replay Newport County 4–1 Alfreton Town 1,189
18 Portsmouth 1–2 Wycombe Wanderers 8,130
19 Maidstone United 1–1 Rochdale 2,227
replay Rochdale 2–0 Maidstone United 1,350
20 Bury 2–2 AFC Wimbledon 2,346
replay AFC Wimbledon 5–0 Bury 2,316
21 St Albans City 3–5 Carlisle United 3,473
22 Boreham Wood 2–2 Notts County 1,201
replay Notts County 2–0 Boreham Wood 1,762
23 Mansfield Town 1–2 Plymouth Argyle 2,318
24 Braintree Town 7–0 Eastbourne Borough 645
25 Hartlepool United 3–0 Stamford 2,461
26 Bolton Wanderers 1–0 Grimsby Town 6,649
27 Bradford City 1–2 Accrington Stanley 4,985
28 Oldham Athletic 2–1 Doncaster Rovers 2,984
29 Eastleigh 1–1 Swindon Town 3,312
replay Swindon Town 1–3 Eastleigh 4,321
30 Shrewsbury Town 3–0 Barnet 3,120
31 Morecambe 1–1 Coventry City 1,732
replay Coventry City 2–1 Morecambe 2,175
32 Crawley Town 1–1 Bristol Rovers 2,281
replay Bristol Rovers 4–2 Crawley Town 3,676
33 Whitehawk 1–1 Stourbridge 767
replay Stourbridge 3–0 Whitehawk 1,993
34 Colchester United 1–2 Chesterfield 1,840
35 Lincoln City 2–1 Altrincham 3,529
36 Exeter City 1–3 Luton Town 2,972
37 Charlton Athletic 3–1 Scunthorpe United 4,123
38 Cheltenham Town 1–1 Crewe Alexandra 2,880
replay Crewe Alexandra 1–4 Cheltenham Town 1,711
39 Peterborough United 2–1 Chesham 4,328
40 Blackpool 2–0 Kidderminster Harriers 1,963

FA Cup 2016-17 Second Round Proper 3rd of December 2016

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Macclesfield Town 0–0 Oxford United 2,566
replay Oxford United 3–0 Macclesfield Town 3,642
2 Chesterfield 0–5 Wycombe Wanderers 3,685
3 Blackpool 1–0 Brackley Town 1,764
4 Luton Town 6–2 Solihull Moors 3,512
5 Sutton United 2–1 Cheltenham Town 2,224
6 Shrewsbury Town 0–0 Fleetwood Town 2,886
replay Fleetwood Town 3–2 Shrewsbury Town 1,157
7 Charlton Athletic 0–0 Milton Keynes Dons 4,982
replay Milton Keynes Dons 3–1 Charlton Athletic 3,655
8 Plymouth Argyle 0–0 Newport County 5,071
replay Newport County 0–1 Plymouth Argyle 5,121
9 Carlisle United 0–2 Rochdale 4,426
10 Curzon Ashton 3–4 AFC Wimbledon 1,731
11 Millwall 5–2 Braintree Town 3,345
12 Bolton Wanderers 3–2 Sheffield United 7,027
13 Notts County 2–2 Peterborough United 3,940
replay Peterborough United 2–0 Notts County 7,796
14 Cambridge United 4–0 Coventry City 4,283
15 Bristol Rovers 1–2 Barrow 4,570
16 Woking 0–3 Accrington Stanley 3,718
17 Eastleigh 3–3 F.C. Halifax Town 2,098
replay F.C. Halifax Town 0–2 Eastleigh 1,539
18 Port Vale 4–0 Hartlepool United 3,514
19 Lincoln City 3–2 Oldham Athletic 7,012
20 Stourbridge 1–0 Northampton Town 2,520

FA Cup 2016-17 Third Round Proper 7th January 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 West Ham United 0–5 Manchester City 56,975
2 Manchester United 4–0 Reading 74,396
3 Ipswich Town 2–2 Lincoln City 16,027
replay Lincoln City 1–0 Ipswich Town 9,069
4 Barrow 0–2 Rochdale 4,517
5 Hull City 2–0 Swansea City 6,608
6 Sunderland 0–0 Burnley 17,632
replay Burnley 2–0 Sunderland 12,257
7 Queens Park Rangers 1–2 Blackburn Rovers 7,482
8 Millwall 3–0 AFC Bournemouth 9,471
9 Brighton & Hove Albion 2–0 Milton Keynes Dons 11,091
10 Blackpool 0–0 Barnsley 4,875
replay Barnsley 1–2 Blackpool 5,558
11 Wigan Athletic 2–0 Nottingham Forest 5,163
12 Birmingham City 1–1 Newcastle United 13,171
replay Newcastle United 3–1 Birmingham City 34,896
13 West Bromwich Albion 1–2 Derby County 25,288
14 Everton 1–2 Leicester City 35,493
15 Wycombe Wanderers 2–1 Stourbridge 6,312
16 Watford 2–0 Burton Albion 13,270
17 Stoke City 0–2 Wolverhampton Wanderers 21,479
18 Bristol City 0–0 Fleetwood Town 10,301
replay Fleetwood Town 0–1 Bristol City 2,115
19 Huddersfield Town 4–0 Port Vale 11,715
20 Brentford 5–1 Eastleigh 7,537
21 Bolton Wanderers 0–0 Crystal Palace 11,683
replay Crystal Palace 2–1 Bolton Wanderers 7,149
22 Norwich City 2–2 Southampton 12,479
replay Southampton 1–0 Norwich City 13,517
23 Sutton United 0–0 AFC Wimbledon 5,200
replay AFC Wimbledon 1–3 Sutton United 4,768
24 Accrington Stanley 2–1 Luton Town 1,717
25 Rotherham United 2–3 Oxford United 5,618
26 Preston North End 1–2 Arsenal 22,185
27 Liverpool 0–0 Plymouth Argyle 52,692
replay Plymouth Argyle 0–1 Liverpool 17,048
28 Cardiff City 1–2 Fulham 5,199
29 Chelsea 4–1 Peterborough United 41,003
30 Middlesbrough 3–0 Sheffield Wednesday 23,661
31 Tottenham Hotspur 2–0 Aston Villa 31,182
32 Cambridge United 1–2 Leeds United 7,973

FA Cup 2016-17 Fourth Round Proper 27th January 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Tottenham Hotspur 4–3 Wycombe Wanderers 31,440
2 Derby County 2–2 Leicester City 25,079
replay Leicester City 3–1 Derby County 31,648
3 Oxford United 3–0 Newcastle United 11,810
4 Sutton United 1–0 Leeds United 4,997
5 Liverpool 1–2 Wolverhampton Wanderers 52,469
6 Southampton 0–5 Arsenal 31,288
7 Lincoln City 3–1 Brighton & Hove Albion 9,469
8 Chelsea 4–0 Brentford 41,042
9 Manchester United 4–0 Wigan Athletic 75,229
10 Millwall 1–0 Watford 9,772
11 Rochdale 0–4 Huddersfield Town 7,431
12 Burnley 2–0 Bristol City 14,921
13 Blackburn Rovers 2–0 Blackpool 9,327
14 Fulham 4–1 Hull City 15,143
15 Middlesbrough 1–0 Accrington Stanley 24,040
16 Crystal Palace 0–3 Manchester City 13,979

FA Cup 2016-17 Fifth Round Proper 18th February 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Burnley 0–1 Lincoln City 19,185
2 Fulham 0–3 Tottenham Hotspur 22,557
3 Blackburn Rovers 1–2 Manchester United 23,130
4 Sutton United 0–2 Arsenal 5,013
5 Middlesbrough 3–2 Oxford United 28,198
6 Wolverhampton Wanderers 0–2 Chelsea 30,194
7 Huddersfield Town 0–0 Manchester City 24,129
replay Manchester City 5–1 Huddersfield Town 42,425
8 Millwall 1–0 Leicester City 18,012

FA Cup 2016-17 Sixth Round Proper Quarter Finals 12th of March 2017

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Chelsea 1–0 Manchester United 40,801
2 Middlesbrough 0–2 Manchester City 32,228
3 Tottenham Hotspur 6–0 Millwall 31,137
4 Arsenal 5–0 Lincoln City 59,454

FA Cup 2016-17 Semi Finals 22nd & 23rd April 2017 Wembley Stadium

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Chelsea 4–2 Tottenham Hotspur 86,355
2 Arsenal (aet) 2–1 Manchester City 85,725

FA Cup 2016-17 Final 27th May 2017  Wembley Stadium

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Chelsea 1 – 2 Arsenal 89,472

Goals by Club FA Cup 2016-17

Club Goals
Arsenal 18
Tottenham Hotspur 17
Chelsea 16
Manchester City 16
Manchester United 10
Huddersfield Town 9
Oxford United 8
Leicester City 7
Lincoln City 7
Middlesbrough 7
Fulham 6
Blackburn Rovers 5
Brentford 5
Derby County 5
Millwall 5
Wycombe Wanderers 5
Burnley 4
Newcastle United 4
Sutton United 4
Wolverhampton Wanderers 4
Brighton & Hove Albion 3
Hull City 3
Southampton 3
Accrington Stanley 2
Birmingham City 2
Blackpool 2
Crystal Palace 2
Ipswich Town 2
Leeds United 2
Liverpool 2
Norwich City 2
Rochdale 2
Rotherham United 2
Watford 2
Wigan Athletic 2
AFC Wimbledon 1
Barnsley 1
Bolton Wanderers 1
Bristol City 1
Cambridge United 1
Cardiff City 1
Eastleigh 1
Everton 1
Luton Town 1
Peterborough United 1
Preston North End 1
Queens Park Rangers 1
Stourbridge 1
West Bromwich Albion 1
AFC Bournemouth 0
Aston Villa 0
Barrow 0
Burton Albion 0
Fleetwood Town 0
Milton Keynes Dons 0
Nottingham Forest 0
Plymouth Argyle 0
Port Vale 0
Reading 0
Sheffield Wednesday 0
Stoke City 0
Sunderland 0
Swansea City 0
West Ham United 0
Correct to 27th May 2017 (Final)

 

FA Cup Giant Killers

ADVERTISEMENT
Online Betting Site Betway
Archives
Back To Top