FA Cup Winners 2016

Home England Football FA Cup

FA Cup Results, Fixtures & Stats 2015-16

The FA Cup 2015-16 is the 135th season of the world’s oldest football knockout competition; The Football Association Challenge Cup,
or FA Cup for short. Emirates are sponsoring the FA Cup for the first season.
This page lists full details of the competition from the Extra Preliminary Round onwards.
The competition commenced on 15th August 2015 with the Extra Preliminary Round and concluded 21st May 2016 with the Final,
being held at Wembley Stadium. Last season, Arsenal beat Aston Villa 4-0.
As is the custom, the Top and Second Flight teams (Premier League & Championship) entered the competition at the Third Round stage, which was played in the first week of January 2015.
The FA Cup Winners qualisies for the Group Stage of the 2016-17 UEFA Europa League.
Teams shown in bold = Premier League.

FA Cup Statistics 2015-16

Matches Played Goals Scored Attendances
Round Dates Ties Replays Total Home Away Total GPG Total Average
Extra Preliminary 15th August 2015 184 34 218 387 400 787 3.61 21,372 98
Preliminary Round 29th August 2015 160 34 194 345 332 677 3.49 21,682 112
1st Qualifying 12th September 2015 116 31 147 233 165 398 2.71 29,453 200
2nd Qualifying 26th September 2015 80 13 93 170 150 320 3.44 31,821 342
3rd Qualifying 12th October 2015 40 12 52 84 85 169 3.25 23,253 447
4th Qualifying 24th October 2015 32 7 39 61 41 102 2.62 41,640 1,068
1st Round Proper 7th November 2015 40 7 47 57 63 120 2.55 134,914 2,871
2nd Round Proper 6th December 2015 20 5 25 30 24 54 2.16 94,855 3,794
3rd Round Proper 8th January 2016 32 10 42 64 47 111 2.64 755,187 17,981
4th Round Proper 29th January 2016 16 2 18 19 37 56 3.11 397,217 22,068
5th Round Proper 20th February 2016 8 1 9 10 17 27 3 235,433 26,159
6th Round (QFs) 12th March 2016 4 1 5 5 7 12 2.4 226,632 45,326
Semi Finals 23rd & 24th April 2016 2 0 2 3 3 6 3 165,174 82,587
Final 21st May 2016 1 0 1 1 2 3 3 88,619 88,619
Totals 735 157 892 1,469 1,373 2,842 3.19 2,267,252 2,542

FA Cup 2015-16 Extra Preliminary Round

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Penrith 1–2 Jarrow Roofing BCA 110
2 Silsden 2–1 West Allotment Celtic 53
3 Ashington 2–2 Albion Sports 310
replay Albion Sports 2–3 Ashington 121
4 AFC Darwen 1–2 Washington 203
5 Newcastle Benfield 4–2 Yorkshire Amateur 80
6 Nelson 0–4 Newton Aycliffe 96
7 Bedlington Terriers 1–1 West Auckland Town
replay West Auckland Town 4–0 Bedlington Terriers
8 Barnoldswick Town 0–5 Colne 333
9 Billingham Synthonia 0–0 Consett 147
replay Consett 8–0 Billingham Synthonia 188
10 Hebburn Town 1–3 Tadcaster Albion 83
11 Bishop Auckland 1–1 Shildon 529
replay Shildon 2–4 Bishop Auckland
12 Sunderland RCA 4–4 Guisborough Town 65
replay Guisborough Town 3–2 Sunderland RCA
13 Crook Town 0–6 Dunston UTS 118
14 Holker Old Boys 4–0 Liversedge 89
15 Pickering Town 4–0 Thornaby 159
16 Seaham Red Star 2–2 Marske United
replay Marske United 3–1 Seaham Red Star 104
17 Garforth Town 1–4 Morpeth Town 121
18 Heaton Stannington 3–1 Norton & Stockton Ancients
19 Bridlington Town 0–2 North Shields 351
20 Whitley Bay 1–1 Sunderland Ryhope CW 287
replay Sunderland Ryhope CW 2–3 Whitley Bay 127
21 Whickham 1–2 Padiham 130
22 Durham City 1–3 Thackley 108
23 Glasshoughton Welfare 2–2 Runcorn Linnets 163
replay Runcorn Linnets 6–1 Glasshoughton Welfare 252
24 Chadderton 2–9 AFC Liverpool 75
25 Congleton Town 0–0 Nostell MW 163
replay Nostell MW 0–4 Congleton Town 56
26 Alsager Town 1–0 Athersley Recreation 110
27 Winsford United 1–1 AFC Blackpool 134
replay AFC Blackpool 3–2 Winsford United 43
28 AFC Emley 7–1 Parkgate 249
29 Ashton Athletic 2–2 Maltby Main 73
replay Maltby Main 3–2 Ashton Athletic 115
30 Penistone Church 0–2 Pontefract Collieries 220
31 Maine Road 2–1 St Helens Town 103
32 Handsworth Parramore 6–0 Staveley MW 122
33 1874 Northwich 3–0 West Didsbury & Chorlton 350
34 Barton Town Old Boys 2–2 Squires Gate 122
replay Squires Gate 2–4 † Barton Town Old Boys 36
35 Abbey Hey 3–1 Worksop Town 180
36 Runcorn Town 3–0 Bacup Borough 65
37 Hemsworth MW 1–2 Armthorpe Welfare 68
38 Bootle 0–2 Atherton Collieries 195
39 Hanley Town 4–2 Shawbury United 118
40 Continental Star 2–2 Bolehall Swifts 69
replay Bolehall Swifts 1–3 Continental Star 48
41 Boldmere St Michaels 3–3 Rocester 123
replay Rocester 4–0 Boldmere St Michaels 68
42 Hinckley 0–0 Walsall Wood 241
replay Walsall Wood 1–3 Hinckley 171
43 Brocton 1–5 Stourport Swifts 92
44 Southam United 0–2 AFC Wulfrunians 68
45 Alvechurch 2–0 Heath Hayes 88
46 Tipton Town 0–2 Cadbury Athletic
47 AFC Bridgnorth 1–0 Wolverhampton Casuals
48 Malvern Town 0–5 Sporting Khalsa 108
49 Westfields 1–0 Pegasus Juniors 247
50 Gornal Athletic 1–2 Bromsgrove Sporting 128
51 Lye Town 2–2 Coventry Sphinx 80
replay Coventry Sphinx 2–1 † Lye Town 90
52 Coleshill Town 11–0 Ellesmere Rangers 121
53 Cleethorpes Town 5–1 Brigg Town 116
54 Harborough Town 3–2 Shirebrook Town 81
55 South Normanton Athletic 2–1 AFC Mansfield 95
56 Shepshed Dynamo 1–0 Retford United 185
57 Bottesford Town 2–2 Rainworth MW 63
replay Rainworth MW 1–5 Bottesford Town 62
58 Kirby Muxloe 3–1 Heanor Town
59 Long Eaton United 2–1 Harrowby United 111
60 Loughborough University 4–1 Barrow Town 74
61 St Andrews 2–3 Clipstone 32
62 Radford 3–2 Sleaford Town 105
63 Quorn 1–3 Oadby Town 161
64 Bardon Hill 0–1 Dunkirk 61
65 Ellistown & Ibstock United 0–5 Holwell Sports 54
66 Blaby & Whetstone Athletic 0–5 Leicester Nirvana 68
67 Walsham Le Willows 0–3 Godmanchester Rovers 107
68 Wisbech Town 1–0 Diss Town 226
69 Yaxley 2–1 Gorleston 61
70 Peterborough Northern Star 1–2 Newmarket Town 48
71 Haverhill Rovers 0–1 Mildenhall Town 152
72 Fakenham Town 0–0 Huntingdon Town 92
replay Huntingdon Town 0–6 Fakenham Town 67
73 Eynesbury Rovers 0–1 Peterborough Sports 110
74 Swaffham Town 2–4 Thetford Town 109
75 Great Yarmouth Town 0–3 Norwich United 143
76 Deeping Rangers 6–1 Boston Town 110
77 Holbeach United 1–1 Ely City 137
replay Ely City 0–4 Holbeach United 108
78 Welwyn Garden City 3–1 Haverhill Borough 96
79 Hoddesdon Town 4–0 Sawbridgeworth Town 216
80 FC Romania 0–3 Whitton United 34
81 Southend Manor 3–1 Codicote 60
82 Wivenhoe Town 1–5 Tower Hamlets 99
83 Cockfosters 4–0 Burnham Ramblers 88
84 Hadley 1–2 Saffron Walden Town 70
85 Hertford Town 2–2 Kirkley & Pakefield 111
replay Kirkley & Pakefield 2–1 Hertford Town 78
86 Debenham LC 0–1 Ipswich Wanderers 80
87 Bowers & Pitsea 0–1 Ilford 66
88 Basildon United 3–1 Sporting Bengal United 68
89 FC Broxbourne Borough 1–2 Brantham Athletic 41
90 Long Melford 3–0 London Bari 108
91 Clacton 3–1 Eton Manor 139
92 Hullbridge Sports 2–1 Hadleigh United 56
93 Clapton 1–2 Stanway Rovers 261
94 Stansted 2–1 Takeley 187
95 Enfield 1893 0–4 London Colney 58
96 Felixstowe & Walton United 1–1 Barking 130
replay Barking 3–1 † Felixstowe & Walton United 95
97 Waltham Forest 0–3 St Margaretsbury 63
98 AFC Hayes 3–2 Flackwell Heath 58
99 Wellingborough Town 1–8 Ashford Town (Middx) 101
100 Berkhamsted 3–2 Hanworth Villa 73
101 Oxhey Jets 0–0 AFC Kempston Rovers 58
replay AFC Kempston Rovers 3–2 Oxhey Jets 43
102 Spelthorne Sports 2–1 Stotfold 80
103 Windsor 0–1 AFC Dunstable 127
104 Ampthill Town 0–3 Risborough Rangers 140
105 Rothwell Corinthians 1–2 Thrapston Town 109
106 Hillingdon Borough 1–1 Wembley 58
replay Wembley 2–1 Hillingdon Borough 73
107 Northampton Sileby Rangers 2–1 Sun Postal Sports 72
108 Wellingborough Whitworths 0–3 Northampton Spencer 61
109 Newport Pagnell Town 6–2 Holmer Green 84
110 Biggleswade United 2–1 Desborough Town 98
111 Potton United 0–2 Bedfont Sports 91
112 London Tigers 1–1 Bedfont & Feltham 30
replay Bedfont & Feltham 2–2 † London Tigers
Bedfont & Feltham advance 8-7 on penalties
113 Tring Athletic 2–1 Leverstock Green 107
114 Bedford 0–6 Cogenhoe United 57
115 Raunds Town 1–0 Crawley Green 41
116 Harefield United 2–2 Long Buckby 102
replay Long Buckby 1–0 Harefield United 63
117 Royal Wootton Bassett Town 0–2 Bracknell Town 121
118 Ardley United 1–4 Tuffley Rovers 41
119 Binfield 1–1 Westfield 72
replay Westfield 0–1 Binfield 120
120 Ascot United 1–2 Kidlington 53
121 Holyport 1–3 Milton United 67
122 Hook Norton 5–0 Frimley Green 45
123 Reading Town 0–5 Chertsey Town
124 Knaphill 1–3 Highworth Town 86
125 Chinnor 0–2 Hartley Wintney 28
126 Thame United 1–1 Farnham Town 145
replay Farnham Town 1–1 † Thame United
Farnham Town advance 8-7 on penalties
127 Abingdon United 0–3 Brimscombe & Thrupp 117
128 Cheltenham Saracens 1–0 Winterbourne United 25
129 Tadley Calleva 2–3 Guildford City 110
130 Highmoor Ibis 1–2 Thatcham Town 102
131 Badshot Lea 2–1 Camberley Town 91
132 Cove 5–4 Shrivenham
133 Banstead Athletic 1–1 Rochester United 61
replay Rochester United 2–1 Banstead Athletic 54
134 Hailsham Town 2–3 Eastbourne United 172
135 Worthing United 0–0 Deal Town 68
replay Deal Town 7–1 Worthing United 84
136 Arundel 3–1 Raynes Park Vale 98
137 Horsham YMCA 2–0 AFC Croydon Athletic 148
138 Fisher 0–3 Corinthian 74
139 Crawley Down Gatwick 1–3 Chichester City 53
140 Tunbridge Wells W.O. Glebe N/A
Walk Over for Tunbridge Wells as Glebe not accepted into the competition
141 Shoreham 8–0 St Francis Rangers 80
142 East Preston 1–2 Littlehampton Town 186
143 Horsham 1–0 Lancing 244
144 Colliers Wood United 0–2 Eastbourne Town
145 Redhill 1–2 Pagham
146 Holmesdale 2–0 Mile Oak 60
147 Selsey 1–5 Erith Town 95
148 Croydon 5–1 Sutton Common Rovers 81
149 Sevenoaks Town 1–1 Seven Acre & Sidcup 88
replay Seven Acre & Sidcup 1–1 † Sevenoaks Town 124
Seven Acre & Sidcup advance 4-2 on penalties
150 Cray Valley (PM) 5–1 Ashford United 100
151 Chessington & Hook United 1–1 Crowborough Athletic 102
replay Crowborough Athletic 1–2 † Chessington & Hook United 105
152 Bexhill United 3–1 Loxwood 21
153 Ringmer 1–4 Beckenham Town 47
154 Lingfield 0–3 Canterbury City 145
155 Greenwich Borough 1–0 Lordswood 123
156 Epsom Athletic 0–4 Erith & Belvedere 151
157 Horley Town 7–0 Wick & Barnham United
158 Christchurch 2–1 Cadbury Heath 92
159 Melksham Town 2–2 Cowes Sports 114
replay Cowes Sports 3–1 Melksham Town
160 Longwell Green Sports 2–1 Folland Sports 77
161 Andover Town 3–0 Gillingham Town 142
162 Lymington Town 0–3 Bitton
163 Alresford Town 0–1 Bridport 57
164 Hamworthy United 1–1 Hallen 84
replay Hallen 0–1 Hamworthy United 69
165 Amesbury Town 1–2 Bemerton Heath Harlequins
166 Hythe & Dibden 1–4 Moneyfields
167 Team Solent 3–4 Blackfield & Langley
168 Bradford Town 2–0 United Services Portsmouth 81
169 Cribbs 0–5 Bristol Manor Farm 88
170 Verwood Town 2–0 Newport (IW)
171 Almondsbury UWE 3–2 Fawley 42
172 Brockenhurst 2–0 Fareham Town 88
173 Bournemouth 0–3 AFC Portchester 77
174 Sherborne Town 2–0 New Milton Town 68
175 Whitchurch United 1–1 Wincanton Town 62
replay Wincanton Town 3–1 Whitchurch United 109
176 Horndean 1–3 Sholing 80
177 Buckland Athletic 3–0 Clevedon Town 133
178 Saltash United 0–4 St Austell 128
179 Bishop Sutton 0–6 Street 43
180 Witheridge 2–0 Welton Rovers 77
181 Shepton Mallet 0–2 Plymouth Parkway 128
182 Bodmin Town 3–1 Brislington 88
183 Odd Down 3–1 Ashton & Backwell United 87
184 Barnstaple Town 2–0 Willand Rovers 237
† After Extra Time

FA Cup 2015-16 Extra Preliminary Round

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Whitley Bay 2–1 Heaton Stannington 346
2 West Auckland Town 2–3 Washington 98
3 Ashington 1–2 Thackley 236
4 Pickering Town 1–5 Clitheroe 231
5 North Shields 1–1 Kendal Town 356
replay Kendal Town 2–0 North Shields 201
6 Bishop Auckland 1–2 Jarrow Roofing BCA 272
7 Silsden 0–2 Padiham 107
8 Guisborough Town 4–2 Newcastle Benfield
9 Marske United 1–1 Lancaster City 216
replay Lancaster City 1–0 Marske United 187
10 Harrogate Railway Athletic 0–0 Spennymoor Town 172
replay Spennymoor Town 2–0 Harrogate Railway Athletic 388
11 Holker Old Boys 0–2 Dunston UTS
12 Consett 2–0 Scarborough Athletic 334
13 Tadcaster Albion 2–5 Colne 243
14 Newton Aycliffe 2–0 Morpeth Town
15 Congleton Town 4–3 Handsworth Parramore 143
16 Runcorn Linnets 6–0 Pontefract Collieries 272
17 Armthorpe Welfare 1–0 New Mills 51
18 Runcorn Town 2–3 Northwich Victoria 110
19 Alsager Town 2–1 Shaw Lane Aquaforce 99
20 Ossett Albion 3–0 Maine Road 117
21 Mossley 1–1 Bamber Bridge 169
replay Bamber Bridge 3–1 Mossley 204
22 Burscough 3–1 AFC Emley 118
23 Barton Town Old Boys 1–2 Droylsden 142
24 1874 Northwich 1–2 Maltby Main 260
25 Abbey Hey 3–2 Warrington Town 152
26 AFC Blackpool 1–0 Ossett Town 100
27 Brighouse Town 1–1 Atherton Collieries 139
replay Atherton Collieries 1–2 Brighouse Town 220
28 AFC Liverpool 3–2 Radcliffe Borough 213
29 Stocksbridge Park Steels 1–1 Farsley Celtic 109
replay Farsley Celtic 3–0 Stocksbridge Park Steels 137
30 Glossop North End 2–1 Prescot Cables 327
31 Goole 1–1 Sheffield 143
replay Sheffield 0–3 Goole 197
32 Trafford 1–2 Witton Albion 259
33 Market Drayton Town 2–0 AFC Bridgnorth 102
34 Bromsgrove Sporting 2–6 Hinckley 386
35 Newcastle Town 4–0 Continental Star 77
36 Leek Town 1–1 Rocester 198
replay Rocester 1–2 Leek Town
37 Rugby Town 1–0 Coventry Sphinx 259
38 Coleshill Town 2–1 Stafford Rangers 358
39 Sporting Khalsa 4–0 Cadbury Athletic 73
40 Chasetown 2–0 Evesham United 168
41 Westfields 1–1 Kidsgrove Athletic 118
replay Kidsgrove Athletic 5–6 † Westfields
42 Stourport Swifts 1–0 Alvechurch
43 AFC Wulfrunians 2–0 Romulus 93
44 Tividale 1–0 Hanley Town 87
45 Carlton Town 1–2 Shepshed Dynamo 100
46 Harborough Town 0–2 Oadby Town 179
47 Kirby Muxloe 0–0 Holwell Sports 97
replay Holwell Sports 1–0 Kirby Muxloe
48 Loughborough Dynamo 1–3 Basford United 102
49 Radford 1–2 Spalding United 110
50 Dunkirk 4–1 Bottesford Town
51 South Normanton Athletic 1–1 Lincoln United 85
replay Lincoln United 2–1 South Normanton Athletic 136
52 Gresley 2–2 Coalville Town 351
replay Coalville Town 5–0 Gresley 234
53 Leicester Nirvana 2–4 Belper Town 96
54 Loughborough University 1–2 Long Eaton United
55 Clipstone 1–0 Cleethorpes Town
56 Mildenhall Town 5–2 Soham Town Rangers 182
57 Yaxley 4–1 Godmanchester Rovers
58 Deeping Rangers 1–0 Dereham Town 140
59 Thetford Town 3–5 Bury Town
60 Wroxham 3–2 Fakenham Town 141
61 Wisbech Town 0–1 Holbeach United
62 St Ives Town 1–1 Norwich United 216
replay Norwich United 2–6 St Ives Town 125
63 Newmarket Town 3–5 Peterborough Sports
64 London Colney 1–3 Potters Bar Town 100
65 St Margaretsbury 1–5 A.F.C. Hornchurch 91
66 Welwyn Garden City 1–0 Waltham Abbey 203
67 Ilford 0–2 Stanway Rovers
68 Hullbridge Sports 2–0 Maldon & Tiptree 83
69 Harlow Town 5–1 Southend Manor 230
70 Barkingside 1–2 Ipswich Wanderers 110
71 Barking 0–0 Haringey Borough 62
replay Haringey Borough 2–1 Barking
72 A.F.C. Sudbury 4–0 Ware 166
73 Whitton United 0–3 Kirkley & Pakefield
74 Hoddesdon Town 0–0 Romford 98
replay Romford 1–1 † Hoddesdon Town 121
Hoddesdon Town advance 5-4 on penalties
75 Stansted 0–0 Tilbury 189
replay Tilbury 3–0 Stansted
76 Redbridge 1–2 Heybridge Swifts 61
77 Cockfosters 3–3 Tower Hamlets
replay Tower Hamlets 1–5 Cockfosters 76
78 Saffron Walden Town 2–0 Cheshunt 263
79 Great Wakering Rovers 0–2 Brantham Athletic 115
80 Basildon United 1–0 Long Melford

Tie no Home team Score Away team Attendance
58 Bury Town 2–1 Cockfosters 275
59 Bedfont & Feltham 1–2 AFC Rushden & Diamonds 100
60 Basildon United 0–1 Hullbridge Sports 160
61 A.F.C. Hornchurch 2–1 Cambridge City 235
62 Ipswich Wanderers 1–0 Canvey Island 208
63 Dunstable Town 2–1 Barton Rovers 181
64 Brantham Athletic 1–2 Biggleswade Town 108
65 Brentwood Town 2–0 Arlesey Town 109
66 Hoddesdon Town 3–1 Ashford Town (Middx) 158
67 Histon 1–5 Aveley 160
68 North Greenford United 0–0 Mildenhall Town 82
replay Mildenhall Town 1–0 North Greenford United 209
69 Welwyn Garden City 0–1 St Ives Town 257
70 Tilbury 1–1 St. Neots Town 110
replay Tilbury 2–5 St. Neots Town 97
Match replayed at Tilbury after FA Investigation due to St Neots Town fielding an ineligible player
71 King's Lynn Town 4–1 Wroxham 617
72 Chesham United 0–0 Aylesbury 336
replay Aylesbury 1–2 Chesham United 163
73 Needham Market 1–1 Stanway Rovers 211
replay Stanway Rovers 3–0 Needham Market 240
74 Grays Athletic 5–0 Biggleswade United 182
75 Tooting & Mitcham United 2–1 Farnham Town 183
76 Worthing 2–1 Thamesmead Town 275
77 Metropolitan Police 0–0 Sittingbourne 66
replay Sittingbourne 1–0 Metropolitan Police 141
78 Pagham 1–2 Carshalton Athletic 141
79 Rochester United 1–3 Herne Bay 107
80 Greenwich Borough 2–3 Slimbridge 154
81 Croydon 1–0 Molesey 71
82 Horsham YMCA 2–1 Burgess Hill Town 140
83 South Park 1–1 Leatherhead 148
replay Leatherhead 1–3 South Park 186
84 Eastbourne United 0–1 Hook Norton 127
85 Godalming Town 0–1 Kidlington 152
86 Shoreham 2–3 Eastbourne Town 105
87 Tonbridge Angels 1–1 Folkestone Invicta 574
replay Folkestone Invicta 1–2 Tonbridge Angels 365
88 Hampton & Richmond Borough 0–1 Dulwich Hamlet 404
89 Phoenix Sports 2–0 Lewes 136
90 Whitstable Town 1–1 Deal Town 247
replay Deal Town 2–0 Whitstable Town 137
91 Dorking Wanderers 0–1 Slough Town 184
92 Bognor Regis Town 2–1 Merstham 299
93 VCD 1–1 Didcot Town 106
replay Didcot Town 4–3 VCD 94
94 Staines Town 2–2 Faversham Town 188
replay Faversham Town 1–3 Staines Town 172
95 Chessington & Hook United 2–3 North Leigh 87
96 Kingstonian 1–1 Farnborough 282
replay Farnborough 2–3 Kingstonian 199
97 Hartley Wintney 1–1 Fleet Town 290
replay Fleet Town 0–4 Hartley Wintney 181
98 Hastings United 1–0 Thatcham Town 322
99 Chatham Town 1–0 Cray Wanderers 170
100 Swindon Supermarine 0–4 Winchester City 219
101 Wimborne Town 3–2 Witheridge 159
102 Shortwood United 4–3 Bracknell Town 85
103 Cinderford Town 1–2 Paulton Rovers 117
104 Taunton Town 3–0 Tuffley Rovers 310
105 Dorchester Town 1–1 Cirencester Town 320
replay Cirencester Town 3–1 Dorchester Town 132
106 Bridport 2–5 Larkhall Athletic 150
107 Bristol Manor Farm 0–3 AFC Portchester
108 Hungerford Town 1–1 Bradford Town 132
replay Bradford Town 2–0 Hungerford Town 131
109 Poole Town 1–0 Barnstaple Town 306
110 Frome Town 0–0 Chippenham Town 370
replay Chippenham Town 1–0 Frome Town 278
111 Brockenhurst 3–0 Mangotsfield United 100
112 Plymouth Parkway 0–2 Merthyr Town 221
113 Cheltenham Saracens 1–2 Blackfield & Langley 43
114 Bodmin Town 2–0 Almondsbury UWE 138
115 Petersfield Town 3–1 Weymouth 201
116 Bideford 3–1 Hamworthy United 145
† After Extra Time

FA Cup 2015-16 First Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Jarrow Roofing BCA 3–4 Congleton Town 106
2 Buxton 2–1 Ramsbottom United 207
3 Washington 1–0 Runcorn Linnets 129
4 Padiham 0–2 Lancaster City 197
5 Spennymoor Town 2–1 Blyth Spartans 870
6 Droylsden 2–1 Ossett Albion 132
7 Northwich Victoria 4–0 AFC Blackpool 172
8 Workington 5–0 Colwyn Bay 438
9 Consett 3–1 Colne 383
10 Matlock Town 0–0 Whitley Bay 287
replay Whitley Bay 3–3 † Matlock Town 338
Whitley Bay advance 4-2 on penalties
11 Kendal Town 5–2 Dunston UTS 240
12 Glossop North End 1–1 Skelmersdale United 339
replay Skelmersdale United 2–1 † Glossop North End 248
13 Maltby Main 0–2 Frickley Athletic 202
14 Salford City 1–1 Whitby Town 255
replay Whitby Town 0–5 Salford City 244
15 Darlington 1883 1–3 Hyde United 902
16 AFC Liverpool 3–4 Armthorpe Welfare 201
17 Ashton United 0–0 Guisborough Town 133
replay Guisborough Town 2–3 Ashton United 220
18 Thackley 2–2 Abbey Hey 86
replay Abbey Hey 1–0 Thackley 60
19 Alsager Town 1–2 Burscough 112
20 Witton Albion 2–1 Farsley Celtic 204
21 Brighouse Town 0–2 Newton Aycliffe 147
22 Marine 2–0 Clitheroe 237
23 Goole 2–2 Bamber Bridge 176
replay Bamber Bridge 4–2 Goole 151
24 Spalding United 1–0 Nantwich Town 158
25 Hinckley 2–1 Redditch United 295
26 Ilkeston 2–3 Rugby Town 417
27 Tividale 0–1 Stourbridge 237
28 Leamington 1–1 Stamford 401
replay Stamford 2–1 Leamington 204
29 Market Drayton Town 0–5 Kettering Town 221
30 Coleshill Town 3–3 Newcastle Town 82
replay Newcastle Town 1–3 Coleshill Town 82
31 Sutton Coldfield Town 0–1 Oadby Town 140
32 Sporting Khalsa 3–2 AFC Wulfrunians 140
33 Clipstone 1–2 Lincoln United 113
34 Shepshed Dynamo 0–0 Rushall Olympic 212
replay Rushall Olympic 4–1 Shepshed Dynamo 151
35 Holwell Sports 2–2 Bedworth United 211
replay Bedworth United 2–0 † Holwell Sports 124
36 Barwell 4–1 Westfields 36
37 Halesowen Town 2–1 Mickleover Sports 252
38 Basford United 1–0 Long Eaton United 189
39 Chasetown 3–0 Grantham Town 191
40 Stratford Town 0–2 Coalville Town 239
41 Holbeach United 2–2 Stourport Swifts 152
replay Stourport Swifts 0–1 † Holbeach United
42 Belper Town 1–3 Dunkirk 205
43 Leek Town 2–2 Deeping Rangers 239
replay Deeping Rangers 4–2 Leek Town 214
44 Beaconsfield Town 1–2 Kirkley & Pakefield 96
45 Long Buckby 0–4 Wingate & Finchley 96
46 Thurrock 1–2 Witham Town 128
47 Hanwell Town 1–0 Saffron Walden Town 135
48 Cogenhoe United 3–2 Leighton Town 84
49 Billericay Town 1–1 Enfield Town 333
replay Enfield Town 2–0 Billericay Town 309
50 Heybridge Swifts 1–3 Uxbridge 109
51 Potters Bar Town 3–0 Haringey Borough 100
52 Northwood 0–0 Harrow Borough 173
replay Harrow Borough 0–1 Northwood 156
53 Yaxley A–A East Thurrock United 91
Match abandoned after a serious injury to an East Thurrock United player at 0–0
replay Yaxley 1–3 East Thurrock United 76
54 Leiston 1–0 AFC Dunstable 161
55 Peterborough Sports 1–1 Hitchin Town 187
replay Hitchin Town 4–2 † Peterborough Sports 198
56 Harlow Town 5–1 Bedford Town 301
57 A.F.C. Sudbury 3–1 Hendon 211
58 Bury Town 2–1 Cockfosters 275
59 Bedfont & Feltham 1–2 AFC Rushden & Diamonds 100
60 Basildon United 0–1 Hullbridge Sports 160
61 A.F.C. Hornchurch 2–1 Cambridge City 235
62 Ipswich Wanderers 1–0 Canvey Island 208
63 Dunstable Town 2–1 Barton Rovers 181
64 Brantham Athletic 1–2 Biggleswade Town 108
65 Brentwood Town 2–0 Arlesey Town 109
66 Hoddesdon Town 3–1 Ashford Town (Middx) 158
67 Histon 1–5 Aveley 160
68 North Greenford United 0–0 Mildenhall Town 82
replay Mildenhall Town 1–0 North Greenford United 209
69 Welwyn Garden City 0–1 St Ives Town 257
70 Tilbury 1–1 St. Neots Town 110
replay Tilbury 2–5 St. Neots Town 97
Match replayed at Tilbury after FA Investigation due to St Neots Town fielding an ineligible player
71 King's Lynn Town 4–1 Wroxham 617
72 Chesham United 0–0 Aylesbury 336
replay Aylesbury 1–2 Chesham United 163
73 Needham Market 1–1 Stanway Rovers 211
replay Stanway Rovers 3–0 Needham Market 240
74 Grays Athletic 5–0 Biggleswade United 182
75 Tooting & Mitcham United 2–1 Farnham Town 183
76 Worthing 2–1 Thamesmead Town 275
77 Metropolitan Police 0–0 Sittingbourne 66
replay Sittingbourne 1–0 Metropolitan Police 141
78 Pagham 1–2 Carshalton Athletic 141
79 Rochester United 1–3 Herne Bay 107
80 Greenwich Borough 2–3 Slimbridge 154
81 Croydon 1–0 Molesey 71
82 Horsham YMCA 2–1 Burgess Hill Town 140
83 South Park 1–1 Leatherhead 148
replay Leatherhead 1–3 South Park 186
84 Eastbourne United 0–1 Hook Norton 127
85 Godalming Town 0–1 Kidlington 152
86 Shoreham 2–3 Eastbourne Town 105
87 Tonbridge Angels 1–1 Folkestone Invicta 574
replay Folkestone Invicta 1–2 Tonbridge Angels 365
88 Hampton & Richmond Borough 0–1 Dulwich Hamlet 404
89 Phoenix Sports 2–0 Lewes 136
90 Whitstable Town 1–1 Deal Town 247
replay Deal Town 2–0 Whitstable Town 137
91 Dorking Wanderers 0–1 Slough Town 184
92 Bognor Regis Town 2–1 Merstham 299
93 VCD 1–1 Didcot Town 106
replay Didcot Town 4–3 VCD 94
94 Staines Town 2–2 Faversham Town 188
replay Faversham Town 1–3 Staines Town 172
95 Chessington & Hook United 2–3 North Leigh 87
96 Kingstonian 1–1 Farnborough 282
replay Farnborough 2–3 Kingstonian 199
97 Hartley Wintney 1–1 Fleet Town 290
replay Fleet Town 0–4 Hartley Wintney 181
98 Hastings United 1–0 Thatcham Town 322
99 Chatham Town 1–0 Cray Wanderers 170
100 Swindon Supermarine 0–4 Winchester City 219
101 Wimborne Town 3–2 Witheridge 159
102 Shortwood United 4–3 Bracknell Town 85
103 Cinderford Town 1–2 Paulton Rovers 117
104 Taunton Town 3–0 Tuffley Rovers 310
105 Dorchester Town 1–1 Cirencester Town 320
replay Cirencester Town 3–1 Dorchester Town 132
106 Bridport 2–5 Larkhall Athletic 150
107 Bristol Manor Farm 0–3 AFC Portchester
108 Hungerford Town 1–1 Bradford Town 132
replay Bradford Town 2–0 Hungerford Town 131
109 Poole Town 1–0 Barnstaple Town 306
110 Frome Town 0–0 Chippenham Town 370
replay Chippenham Town 1–0 Frome Town 278
111 Brockenhurst 3–0 Mangotsfield United 100
112 Plymouth Parkway 0–2 Merthyr Town 221
113 Cheltenham Saracens 1–2 Blackfield & Langley 43
114 Bodmin Town 2–0 Almondsbury UWE 138
115 Petersfield Town 3–1 Weymouth 201
116 Bideford 3–1 Hamworthy United 145

FA Cup 2015-16 Second Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Chorley 2–0 Frickley Athletic 542
2 Salford City 2–1 Curzon Ashton 309
3 Spennymoor Town 0–2 Burscough 445
4 Abbey Hey 0–5 Ashton United 240
5 Workington AFC 0–1 Harrogate Town 599
6 Bamber Bridge 2–0 Skelmersdale United 281
7 Kendal Town 2–3 Stalybridge Celtic 323
8 FC United of Manchester 3–1 Witton Albion 1,648
9 Hyde United 0–1 Northwich Victoria 418
Match replayed at Hyde after an FA Investigation due to Northwich fielding an ineligible playern
replay Hyde United 1–2 Northwich Victoria 374
10 Whitley Bay 2–1 Congleton Town 392
11 Droylsden 2–0 Lancaster City 185
12 Consett 1–2 Bradford Park Avenue 616
13 Marine 3–3 Washington 293
replay Washington 2–3 † Marine 318
14 Armthorpe Welfare 1–6 Buxton 253
15 AFC Fylde 1–0 Stockport County 651
16 Newton Aycliffe 0–0 North Ferriby United 254
replay North Ferriby United 3–0 Newton Aycliffe 186
17 Holbeach United 1–1 Worcester City 396
replay Worcester City 2–0 Holbeach United 403
18 Barwell 5–0 Cogenhoe United 128
19 Basford United 2–3 Sporting Khalsa 216
20 Rugby Town 3–2 Lincoln United 260
21 Deeping Rangers 0–3 AFC Rushden & Diamonds 635
22 Halesowen Town 0–2 Nuneaton Town 549
23 Kettering Town 2–1 AFC Telford United 693
24 Gainsborough Trinity 2–0 Boston United 725
25 Coalville Town 0–3 Spalding United 183
26 Corby Town 1–1 Rushall Olympic 439
replay Rushall Olympic 2–1 Corby Town 168
27 Chasetown 5–2 Hinckley 327
28 Solihull Moors 3–1 Oadby Town 341
29 Hednesford Town 2–0 Bedworth United 445
30 Tamworth 2–3 Alfreton Town 663
31 Stourbridge 3–1 Dunkirk 322
32 Coleshill Town 2–0 Stamford 240
33 Grays Athletic 6–0 Hullbridge Sports 206
34 Maidstone United 6–2 South Park 1,169
35 Hanwell Town 1–0 Mildenhall Town 139
36 Chelmsford City 0–0 Ebbsfleet United 823
replay Ebbsfleet United 1–2 Chelmsford City
37 Phoenix Sports 3–5 A.F.C. Hornchurch 213
38 Dunstable Town 2–0 Kingstonian 173
39 St Albans City 2–1 Deal Town 351
40 Dartford 0–1 Uxbridge 503
41 St Ives Town 0–3 Harlow Town 345
42 St. Neots Town 1–1 Worthing 342
replay Worthing 2–2 † St. Neots Town 403
Worthing advance 6-5 on penalties
43 Carshalton Athletic 0–5 East Thurrock United 227
44 Wealdstone 1–1 Biggleswade Town 320
replay Biggleswade Town 0–2 Wealdstone 264
45 Potters Bar Town 1–5 Margate 213
46 Wingate & Finchley 2–1 Concord Rangers 133
47 Eastbourne Borough 2–1 A.F.C. Sudbury 404
48 Bognor Regis Town 2–1 Lowestoft Town 396
49 Tooting & Mitcham United 1–3 Brackley Town 249
50 Whitehawk 4–2 Dulwich Hamlet 355
51 Bury Town 0–3 Hemel Hempstead Town 408
52 Horsham YMCA 2–2 Aveley 168
replay Aveley 4–1 Horsham YMCA 83
53 Stanway Rovers 0–1 Staines Town 195
54 Chatham Town 1–2 Eastbourne Town 212
55 Brentwood Town 3–1 Croydon 175
56 Sittingbourne 1–2 Hoddesdon Town 205
57 Enfield Town 1–0 Ipswich Wanderers 342
58 Bishop's Stortford 0–2 Sutton United 347
59 King's Lynn Town 1–0 Witham Town 571
60 Kirkley & Pakefield 0–2 Hitchin Town 217
61 Leiston 3–1 Tonbridge Angels 212
62 Northwood 1–2 Didcot Town 154
63 Herne Bay 1–1 Hastings United 274
replay Hastings United 3–2 Herne Bay 301
64 North Leigh 4–1 Slimbridge 65
65 Hook Norton 1–2 Weston-Super-Mare 533
66 Larkhall Athletic 1–1 Havant & Waterlooville 210
replay Havant & Waterlooville 4–2 Larkhall Athletic 194
67 Merthyr Town 0–1 Hartley Wintney 280
68 Bradford Town 2–3 Chippenham Town 393
69 Brockenhurst 1–0 AFC Portchester 117
70 Paulton Rovers 0–2 Chesham United 123
71 Bodmin Town 1–2 Bath City 302
72 Gosport Borough 7–0 Bideford 325
73 Winchester City 1–1 Maidenhead United 245
replay Maidenhead United 4–2 Winchester City 256
74 Taunton Town 2–2 Truro City 481
replay Truro City 3–1 Taunton Town 236
75 Oxford City 3–1 Shortwood United 201
76 Hayes & Yeading United 2–3 Poole Town 185
77 Wimborne Town 1–6 Blackfield & Langley 209
78 Gloucester City 4–2 Kidlington 393
79 Basingstoke Town 4–2 Slough Town 369
80 Petersfield Town 3–1 Cirencester Town 152
† After Extra Time

FA Cup 2015-16 Third Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Harrogate Town 3–0 Burscough 513
2 Salford City 1–1 Bradford Park Avenue 534
replay Bradford Park Avenue 0–1 † Salford City 426
3 Whitley Bay 2–3 Chorley 782
4 Stourbridge 1–0 Rushall Olympic 773
5 Solihull Moors 1–1 Worcester City 923
replay Worcester City 1–0 Solihull Moors
6 FC United of Manchester 1–1 Buxton 2,357
replay Buxton 0–2 FC United of Manchester 874
7 Marine 2–4 Northwich Victoria 417
8 Chasetown 1–1 Stalybridge Celtic 443
replay Stalybridge Celtic 2–0 Chasetown 318
9 North Ferriby United 2–1 Nuneaton Town
10 AFC Fylde 9–0 Coleshill Town 390
11 Barwell 1–0 King's Lynn Town 292
12 Hednesford Town 2–4 Alfreton Town 569
13 Droylsden 3–4 Gainsborough Trinity 306
14 Sporting Khalsa 1–1 Spalding United 425
replay Spalding United 1–2 Sporting Khalsa 323
15 Brackley Town 1–1 Rugby Town 409
replay Rugby Town 0–2 Brackley Town 334
16 Kettering Town 1–1 Bamber Bridge 696
replay Bamber Bridge 3–2 Kettering Town 478
17 AFC Rushden & Diamonds 2–0 Ashton United 630
18 Harlow Town 2–2 Bath City 606
replay Bath City 1–2 Harlow Town
19 East Thurrock United 3–6 Staines Town
20 Bognor Regis Town 4–2 Oxford City 515
21 Basingstoke Town 4–2 Chelmsford City
22 Maidstone United 2–0 Dunstable Town 1,583
23 Eastbourne Borough 3–2 Hartley Wintney 491
24 Leiston 1–3 Gloucester City 329
25 Hastings United 0–2 Poole Town
26 Hoddesdon Town 0–0 Brentwood Town
replay Brentwood Town 2–1 Hoddesdon Town
27 Didcot Town 4–1 Eastbourne Town
28 Whitehawk 2–2 Gosport Borough 410
replay Gosport Borough 1–2 Whitehawk 330
29 Enfield Town 0–0 Hitchin Town 883
replay Hitchin Town 1–2 Enfield Town 486
30 Wingate & Finchley 1–3 Weston-Super-Mare 337
31 Chesham United 2–0 North Leigh 390
32 Hanwell Town 1–2 Grays Athletic 311
33 Margate 4–1 Truro City 550
34 Brockenhurst 1–5 Wealdstone
35 Uxbridge 0–3 Chippenham Town 379
36 Hemel Hempstead Town 1–1 Sutton United 707
replay Sutton United 2–1 Hemel Hempstead Town 418
37 Petersfield Town 0–1 St Albans City 370
38 Aveley 0–2 Havant & Waterlooville
39 Worthing 1–4 A.F.C. Hornchurch 757
40 Blackfield & Langley 0–1 Maidenhead United 189
† After Extra Time

FA Cup 2015-16 Fourth Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Gateshead 1–2 Worcester City 782
2 AFC Fylde 1–0 Barrow 901
3 Wrexham 0–1 Gainsborough Trinity 1,841
4 Northwich Victoria 0–0 Chorley 534
replay Chorley 1–2 Northwich Victoria 1,080
5 Harrogate Town 1–4 Grimsby Town 1,920
6 Barwell 2–2 AFC Rushden & Diamonds 819
replay AFC Rushden & Diamonds 0–1 Barwell 1,162
7 Salford City 1–0 Southport 1,019
8 Sporting Khalsa 1–3 FC United of Manchester 2,252
9 Stalybridge Celtic 1–1 North Ferriby United 547
replay North Ferriby United 0–0 † Stalybridge Celtic 710
Stalybridge Celtic advance 8-7 on penalties
10 Halifax Town 2–2 Guiseley 1,078
replay Guiseley 1–2 † Halifax Town 948
11 Tranmere Rovers 0–0 Lincoln City 3,729
replay Lincoln City 2–0 Tranmere Rovers 2,380
12 Stourbridge 3–0 Kidderminster Harriers 2,032
13 Macclesfield Town 3–2 Alfreton Town 1,048
14 Brackley Town 3–0 Bamber Bridge 451
15 Altrincham 1–0 Chester 1,063
16 Whitehawk 2–0 Poole Town 450
17 Maidenhead United 3–0 Woking 867
18 Basingstoke Town 3–0 Torquay United 793
19 Grays Athletic 1–1 Welling United 512
replay Welling United 4–0 Grays Athletic 733
20 Boreham Wood 2–1 A.F.C. Hornchurch 307
21 Wealdstone 2–1 Bognor Regis Town 847
22 Didcot Town 4–2 Brentwood Town 347
23 Eastbourne Borough 1–2 Dover Athletic 821
24 Chesham United 2–1 Enfield Town 759
25 Staines Town 2–1 Gloucester City 417
26 Aldershot Town 1–0 Sutton United 1,471
27 Bromley 1–2 Eastleigh 1,101
28 Margate 1–2 Forest Green Rovers 1,302
29 Braintree Town 2–0 Harlow Town 727
30 Havant & Waterlooville 3–3 Cheltenham Town 622
replay Cheltenham Town 1–0 Havant & Waterlooville 1,628
31 Chippenham Town 0–2 Maidstone United 811
32 St Albans City 2–1 Weston-Super-Mare 829
† After Extra Time

FA Cup 2015-16 First Round Proper 6th of November 2015

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Burton Albion 0–3 Peterborough United 2,517
2 Port Vale 1–1 Maidenhead United 3,977
replay Maidenhead United 1–3 Port Vale 2,212
3 Barnet 2–0 Blackpool 1,869
4 Bristol Rovers 0–1 Chesham United 5,181
5 Cambridge United 1–0 Basingstoke Town 2,974
6 Mansfield Town 0–0 Oldham Athletic 2,886
replay Oldham Athletic 2–0 Mansfield Town 1,893
7 Altrincham 1–0 Barnsley 2,571
8 Crewe Alexandra 0–1 Eastleigh 3,008
9 Northwich Victoria 1–1 Boreham Wood 502
replay Boreham Wood 1–2 Northwich Victoria 512
10 Coventry City 1–2 Northampton Town 9,124
11 Brackley Town 2–2 Newport County 1,707
replay Newport County 4–1 Brackley Town 1,511
12 Grimsby Town 5–1 St Albans City 2,263
13 Hartlepool United 1–0 Cheltenham Town 2,287
14 Salford City 2–0 Notts County 1,400
15 Dover Athletic 1–2 Stourbridge 1,392
16 Stevenage 3–0 Gillingham 1,619
17 Millwall 3–1 AFC Fylde 3,445
18 Aldershot Town 0–0 Bradford City 2,640
replay Bradford City 2–0 Aldershot Town 2,930
19 Walsall 2–0 Fleetwood Town 2,532
20 Bury 4–0 Wigan Athletic 3,856
21 Portsmouth 2–1 Macclesfield Town 9,834
22 Sheffield United 3–0 Worcester City 11,108
23 Barwell 0–2 Welling United 843
24 F.C. Halifax Town 0–4 Wycombe Wanderers 1,789
25 Crawley Town 1–2 Luton Town 1,929
26 Doncaster Rovers 2–0 Stalybridge Celtic 3,991
27 Didcot Town 0–3 Exeter City 2,707
28 Dagenham & Redbridge 0–0 Morecambe 900
replay Morecambe 2–4 Dagenham & Redbridge 1,176
29 Leyton Orient 6–1 Staines Town 2,287
30 Gainsborough Trinity 0–1 Shrewsbury Town 2,180
31 Maidstone United 0–1 Yeovil Town 2,811
32 Braintree Town 1–1 Oxford United 1,248
replay Oxford United 3–1 Braintree Town 3,265
33 Whitehawk 5–3 Lincoln City 1,342
34 Accrington Stanley 3–2 York City 1,475
35 Scunthorpe United 2–1 Southend United 3,335
36 AFC Wimbledon 1–2 Forest Green Rovers 2,465
37 Plymouth Argyle 0–2 Carlisle United 6,005
38 FC United of Manchester 1–4 Chesterfield 2,916
39 Rochdale 3–1 Swindon Town 2,060
40 Wealdstone 2–6 Colchester United 2,440

FA Cup 2015-16 Second Round Proper 4th of December 2015

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Barnet 0–1 Newport County 1,767
2 Cambridge United 1–3 Doncaster Rovers 3,951
3 Colchester United 3–2 Altrincham 2,592
4 Exeter City 2–0 Port Vale 3,565
5 Grimsby Town 0–0 Shrewsbury Town 3,366
replay Shrewsbury Town 1–0 Grimsby Town 2,730
6 Leyton Orient 0–0 Scunthorpe United 2,540
replay Scunthorpe United 3–0 Leyton Orient 3,082
7 Millwall 1–2 Wycombe Wanderers 3,960
8 Northampton Town 3–2 Northwich Victoria 3,837
9 Peterborough United 2–0 Luton Town 8,329
10 Portsmouth 1–0 Accrington Stanley 9,258
11 Rochdale 0–1 Bury 4,887
12 Salford City 1–1 Hartlepool United 1,400
replay Hartlepool United 1–0† Salford City 4,374
13 Sheffield United 1–0 Oldham Athletic 6,938
14 Stourbridge 0–2 Eastleigh 2,086
15 Oxford United 1–0 Forest Green Rovers 4,618
16 Bradford City 4–0 Chesham United 6,047
17 Chesterfield 1–1 Walsall 4,126
replay Walsall 0–0† Chesterfield 2,953
Walsall advance 5-3 on penalties
18 Dagenham & Redbridge 1–1 Whitehawk 1,983
replay Whitehawk 2–3 Dagenham & Redbridge 2,174
19 Welling United 0–5 Carlisle United 2,028
20 Yeovil Town 1–0 Stevenage 2,264
† After Extra Time

FA Cup 2015-16 Third Round Proper 8th January 2016

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Watford 1–0 Newcastle United 18,259
2 West Bromwich Albion 2–2 Bristol City 24,917
replay Bristol City 0–1 West Bromwich Albion 15,185
3 West Ham United 1–0 Wolverhampton Wanderers 34,547
4 Exeter City 2–2 Liverpool 8,298
replay Liverpool 3–0 Exeter City 43,292
5 Hartlepool 1–2 Derby County 4,860
6 Colchester United 2–1 Charlton Athletic 5,742
7 Tottenham Hotspur 2–2 Leicester City 35,805
replay Leicester City 0–2 Tottenham Hotspur 30,006
8 Northampton Town 2–2 Milton Keynes Dons 5,878
replay Milton Keynes Dons 3–0 Northampton Town 15,133
9 Peterborough United 2–0 Preston North End 7,665
10 Newport County 1–2 Blackburn Rovers 5,083
11 Arsenal 3–1 Sunderland 59,349
12 Birmingham City 1–2 AFC Bournemouth 13,140
13 Ipswich Town 2–2 Portsmouth 17,020
replay Portsmouth 2–1 Ipswich Town 15,179
14 Sheffield Wednesday 2–1 Fulham 15,244
15 Wycombe Wanderers 1–1 Aston Villa 9,298
replay Aston Villa 2–0 Wycombe Wanderers 20,706
16 Brentford 0–1 Walsall 7,950
17 Oxford United 3–2 Swansea City 11,673
18 Manchester United 1–0 Sheffield United 74,284
19 Bury 0–0 Bradford City 6,962
replay Bradford City 0–0† Bury 6,227
Bury advance 4-2 on penalties
20 Southampton 1–2 Crystal Palace 30,763
21 Everton 2–0 Dagenham & Redbridge 30,918
22 Nottingham Forest 1–0 Queens Park Rangers 14,197
23 Eastleigh 1–1 Bolton Wanderers 5,250
replay Bolton Wanderers 3–2 Eastleigh 8,287
24 Chelsea 2–0 Scunthorpe United 41,625
25 Carlisle United 2–2 Yeovil Town 3,357
replay Yeovil Town 1–1† Carlisle United 4,114
Carlisle United advance 5-4 on penalties
26 Leeds United 2–0 Rotherham United 16,039
27 Doncaster Rovers 1–2 Stoke City 13,299
28 Huddersfield Town 2–2 Reading 9,236
replay Reading 5–2 Huddersfield Town 8,119
29 Cardiff City 0–1 Shrewsbury Town 4,782
30 Norwich City 0–3 Manchester City 24,507
31 Middlesbrough 1–2 Burnley 18,286
32 Hull City 1–0 Brighton & Hove Albion 10,706
† After Extra Time

FA Cup 2015-16 Fourth Round Proper 30th January 2016

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 West Bromwich Albion 2–2 Peterborough United 22,517
replay Peterborough United 1–1† West Bromwich Albion 10,632
West Bromwich Albion advance 4-3 on penalties
2 Bolton Wanderers 1–2 Leeds United 17,336
3 Arsenal 2–1 Burnley 59,932
4 Derby County 1–3 Manchester United 31,134
5 Reading 3–0 Walsall 13,367
6 Liverpool 0–0 West Ham United 44,006
replay West Ham United 2–1† Liverpool 34,433
7 Aston Villa 0–4 Manchester City 23,636
8 Shrewsbury Town 3–2 Sheffield Wednesday 5,699
9 Nottingham Forest 0–1 Watford 24,703
10 Carlisle United 0–3 Everton 17,101
11 Crystal Palace 1–0 Stoke City 17,062
12 Oxford United 0–3 Blackburn Rovers 11,647
13 Portsmouth 1–2 AFC Bournemouth 18,901
14 Colchester United 1–4 Tottenham Hotspur 9,920
15 Bury 0–3 Hull City 7,064
16 Milton Keynes Dons 1–5 Chelsea 28,127
† After Extra Time

FA Cup 2015-16 Fifth Round Proper 20th February 2016

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Chelsea 5–1 Manchester City 41,594
2 Reading 3–1 West Bromwich Albion 19,566
3 Watford 1–0 Leeds United 18,336
4 Shrewsbury Town 0–3 Manchester United 9,370
5 Blackburn Rovers 1–5 West Ham United 18,793
6 Tottenham Hotspur 0–1 Crystal Palace 35,547
7 Arsenal 0–0 Hull City 59,830
replay Hull City 0–4 Arsenal 20,993
8 AFC Bournemouth 0–2 Everton 11,404

FA Cup 2015-16 Sixth Round Proper Quarter Finals 12th of March 2016

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Reading 0–2 Crystal Palace 23,110
2 Everton 2–0 Chelsea 37,283
3 Arsenal 1–2 Watford 58,436
4 Manchester United 1–1 West Ham United 74,298
replay West Ham United 1–2 Manchester United 33,505

FA Cup 2015-16 Semi Finals 23rd & 24th April 2016 Wembley Stadium

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Everton 1–2 Manchester United 86,064
2 Crystal Palace 2–1 Watford 79,110

FA Cup 2015-16 Final 21st May 2016 Wembley Stadium

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Crystal Palace 1–2 AET Manchester United 88,619

 

ADVERTISEMENT
Online Betting Site Betway
Archives
Back To Top