FA Cup 2012 Winners

Home  England Football FA Cup

FA Cup Results, Fixtures & Stats 2011-12

The FA Cup 2011-12 is the 131st season of the world’s oldest football knockout competition; The Football Association Challenge Cup, or FA Cup for short.
763 clubs were accepted for the competition, four more than in season 2010-11.
This page lists full details of the competition from the Extra Preliminary Round onwards.
The competition commenced on 20th August 2011 with the Extra Preliminary Round and concluded on 5th May 2012 with the Final, held at Wembley Stadium with Chelsea beating Liverpool 2-1.
As is the custom, the Top and Second Flight teams (Premier League & Championship) entered the competition at the Third Round stage, which was played in the first week of January 2012.
The FA Cup Winners will qualify for the play-off round of the 2012-13 UEFA Europa League.
Teams shown in bold = Premier League.

FA Cup Statistics 2011-12

Matches Played Goals Scored Attendances
Round Ties Replays Total Home Away Total GPG Total Average
Extra Preliminary 204 34 238 474 399 873 3.67 23,147 97
Preliminary Round 167 45 212 410 309 719 3.39 30,757 145
1st Qualifying 116 20 136 265 188 453 3.33 28,847 212
2nd Qualifying 80 19 99 157 157 314 3.17 32,592 329
3rd Qualifying 40 5 45 106 81 187 4.16 20,787 462
4th Qualifying 32 7 39 77 54 131 3.36 38,939 998
1st Round Proper 40 11 51 82 64 146 2.86 155,858 3,056
2nd Round Proper 20 5 25 30 37 67 2.68 92,267 3,691
3rd Round Proper 32 6 38 70 41 111 2.92 640,700 16,861
4th Round Proper 16 3 19 20 27 47 2.47 391,214 20,590
5th Round Proper 8 2 10 15 11 26 2.60 215,116 21,512
6th Round (QFs) 4 1 5 11 7 18 3.60 194,971 38,994
Semi Finals 2 none 2 3 6 9 4.50 172,962 86,481
Final 1 none 1 1 2 3 3.00 89,102 89,102
Totals 762 158 920 1,721 1,383 3,104 3.37 2,127,259 2,312

FA Cup 2011-12 Extra Preliminary Round

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Bedlington Terriers 1–0 Whickham 130
2 Tow Law Town 1–2 Marske United 81
3 Stokesley Sports Club 1–6 Newcastle Benfield 46
4 Penrith 1–1 North Shields 90
replay North Shields 0–1 Penrith 116
5 West Allotment Celtic 1–1 Northallerton Town 80
replay Northallerton Town 2–1 † West Allotment Celtic 118
6 Spennymoor Town 1–0 Esh Winning 183
7 Ryton & Crawcrook Albion 0–1 Ashington 57
8 Gillford Park 1–2 Hebburn Town 36
9 Newton Aycliffe 2–7 Billingham Synthonia 330
10 Crook Town 2–6 Billingham Town 93
11 Chester-le-Street Town 1–1 South Shields 104
replay South Shields 2–1 Chester-le-Street Town 128
12 West Auckland Town 2–2 Dunston UTS 103
replay Dunston UTS 5–1 West Auckland Town 226
13 Jarrow Roofing Boldon Community Ass 1–2 Guisborough Town 41
14 Sunderland Ryhope Community Ass 7–0 Birtley Town 141
15 Shildon 2–1 Consett 166
16 Whitehaven 3–0 Norton & Stockton Ancients 38
17 Whitley Bay 2–1 Bishop Auckland 456
18 Scarborough Athletic 4–0 Hallam 452
19 Thackley 2–1 Askern Villa 56
20 Maltby Main 1–2 Glasshoughton Welfare 45
21 Silsden 1–1 Rossington Main 92
replay Rossington Main 2–2 † Silsden 85
Silsden advance 4–2 on penalties
22 Pontefract Collieries 2–0 Yorkshire Amateur 91
23 Parkgate 4–1 Grimsby Borough 40
24 AFC Emley 1–4 Hall Road Rangers 131
25 Hemsworth Miners Welfare 1–2 Tadcaster Albion 91
26 Nostell Miners Welfare 2–3 Armthorpe Welfare 72
27 Selby Town 1–4 Liversedge 107
28 Pickering Town 2–0 Dinnington Town 157
29 Staveley Miners Welfare 3–0 Winterton Rangers 102
30 Barton Town Old Boys 2–2 Bridlington Town 134
replay Bridlington Town 2–3 Barton Town Old Boys 149
31 Squires Gate 1–0 Colne 67
32 Formby 3–0 Alsager Town 65
33 Winsford United 1–1 Maine Road 110
replay Maine Road 1–0 Winsford United 109
34 Runcorn Town 4–1 Brighouse Town 110
35 Padiham 1–2 Ashton Athletic 127
36 Holker Old Boys 3–0 Leek County School Old Boys 62
37 Bacup Borough 2–3 AFC Blackpool 62
38 St. Helens Town 0–2 Atherton Laburnum Rovers 46
39 Atherton Collieries 4–0 Irlam 60
40 Chadderton 2–8 Cheadle Town 79
41 Congleton Town 3–1 Eccleshill United 89
42 Barnoldswick Town 0–2 Ramsbottom United 177
43 Bootle 2–0 Wigan Robin Park 96
44 AFC Liverpool 2–2 Runcorn Linnets 222
replay Runcorn Linnets 3–1 AFC Liverpool 320
45 Retford United 0–2 Gresley 206
46 Holbeach United 3–1 Lincoln Moorlands Railway 93
47 Deeping Rangers 2–1 Spalding United 149
48 Holbrook Sports 1–1 Greenwood Meadows 51
replay Greenwood Meadows 0–2 Holbrook Sports 34
49 Glossop North End 2–4 Boston Town 219
50 Dunkirk 0–2 Arnold Town 91
51 Radcliffe Olympic 2–3 Heanor Town 79
52 Borrowash Victoria 5–1 Sleaford Town 74
53 Gedling Miners Welfare 0–0 Louth Town 52
replay Louth Town 2–1 Gedling Miners Welfare 117
54 Shirebrook Town 2–1 Blackstones 82
55 Nuneaton Griff 0–7 Stratford Town 105
56 Rocester 3–1 Wolverhampton Casuals 94
57 Southam United 0–2 Tipton Town 79
58 Coleshill Town 5–1 Brocton 50
59 Highgate United 2–0 Willenhall Town 68
60 Westfields 2–4 Norton United 107
61 Castle Vale 3–1 Heath Hayes 80
62 Bustleholme 0–1 Eccleshall 104
63 Lye Town 0–5 Coventry Sphinx 134
64 Studley 2–1 Walsall Wood 60
65 Boldmere St. Michaels 5–2 Bartley Green 55
66 Malvern Town 0–0 Causeway United 131
replay Causeway United 5–0 Malvern Town 45
67 Bridgnorth Town 6–0 Ellesmere Rangers 102
68 Atherstone Town 1–0 Cadbury Athletic 142
69 Tividale 1–2 Alvechurch 104
70 Gornal Athletic 2–2 Shifnal Town 52
replay Shifnal Town 3–4 † Gornal Athletic 78
71 Stone Dominoes 3–2 Wellington (Herefords) 42
72 Cradley Town 2–2 Continental Star 45
replay Continental Star 3–2 Cradley Town 60
73 Bloxwich United 2–2 AFC Wulfrunians 75
replay AFC Wulfrunians 3–0 Bloxwich United 75
74 Pegasus Juniors 1–1 Bewdley Town 43
replay Bewdley Town 2–1 Pegasus Juniors 51
75 Friar Lane & Epworth w/o Loughborough University N/A
Walkover for Loughborough University – Friar Lane & Epworth withdrew
76 Thrapston Town 3–2 Irchester United 182
77 Oadby Town 6–1 Northampton Spencer 101
78 Rushden & Higham United 2–3 Cogenhoe United 92
79 Rothwell Corinthians 1–0 Wellingborough Town 77
80 Bugbrooke St Michaels 2–1 Anstey Nomads 107
81 Long Eaton United 0–4 Huntingdon Town 36
82 Long Buckby 1–0 Stewarts & Lloyds Corby 52
83 Thurnby Nirvana 3–3 Desborough Town 57
replay Desborough Town 0–5 Thurnby Nirvana 57
84 Rothwell Town 2–1 Raunds Town 74
85 Barrow Town 3–2 Kirby Muxloe 112
86 Daventry United 2–1 Bardon Hill 36
87 Yaxley 0–2 Godmanchester Rovers 90
88 Stanway Rovers 2–3 Hadleigh United 129
89 King's Lynn Town 6–1 Whitton United 632
90 Woodbridge Town 2–2 Gorleston 114
replay Gorleston 2–1 Woodbridge Town 110
91 St Ives Town 3–2 Debenham LC 130
92 Wroxham 3–1 Dereham Town 181
93 Ipswich Wanderers 3–1 Newmarket Town 62
94 Mildenhall Town 0–4 Brantham Athletic 108
95 Walsham-le-Willows 3–1 Thetford Town 126
96 March Town United 2–1 Kirkley & Pakefield 92
97 Ely City 4–0 Diss Town 103
98 Stowmarket Town 1–4 Haverhill Rovers 94
99 Felixstowe & Walton United 1–0 Norwich United 60
100 Long Melford w/o Saffron Walden Town N/A
Walkover for Long Melford – Saffron Walden Town withdrew
101 Wisbech Town 4–0 Halstead Town 246
102 Great Yarmouth Town 0–3 FC Clacton 116
103 Burnham Ramblers 1–1 Barking 71
replay Barking 0–1 Burnham Ramblers 75
104 Hadley 2–2 Cockfosters 47
replay Cockfosters 0–0 † Hadley 84
Cockfosters advance 5–4 on penalties
105 Haringey Borough 2–0 AFC Kempston Rovers 48
106 Witham Town 4–1 Bedford 87
107 St. Margaretsbury 0–3 Dunstable Town 74
108 Enfield 3–1 London Colney 71
109 Kings Langley 5–2 Stotfold 54
Tie awarded to Stotfold – Kings Langley removed
110 Colney Heath 3–1 Langford 44
111 Clapton 0–1 Stansted 42
112 Crawley Green 1–2 Berkhamsted 62
113 Hullbridge Sports 1–3 Royston Town 53
114 Broxbourne Borough V&E 4–0 Hoddesdon Town 135
115 Haringey & Waltham Development 4–1 Bowers & Pitsea 73
116 Sawbridgeworth Town 2–2 Hatfield Town 43
replay Hatfield Town 2–1 Sawbridgeworth Town 73
117 AFC Dunstable 3–1 Eton Manor 94
118 Biggleswade United 2–1 Leverstock Green 54
119 Takeley 3–3 Southend Manor 69
replay Southend Manor 3–2 Takeley 25
120 London All People's Sports Association 1–0 Basildon United 55
121 Oxhey Jets 6–0 Wodson Park 31
122 Barkingside 1–3 Hertford Town 197
123 Bethnal Green United 2–1 Kentish Town 38
124 Holmer Green 2–4 Harefield United 80
125 Sandhurst Town 2–3 Thame United 58
126 Witney United 0–4 Newport Pagnell Town 94
127 Tring Athletic 1–0 Hanwell Town 68
128 Wokingham & Emmbrook 4–1 Holyport 106
129 Staines Lammas 3–0 Clanfield 96
130 Bicester Town w/o Bedfont Sports N/A
Walkover for Bedfont Sports – Bicester Town folded
131 Old Woodstock Town 1–2 Wantage Town 38
132 Ascot United 1–2 Wembley 1,149
133 Abingdon Town 4–0 Milton United 56
134 Kidlington 4–2 Hillingdon Borough 62
135 Hanworth Villa 4–2 Shrivenham 101
136 Ardley United 3–0 Flackwell Heath 48
137 Aylesbury United 4–0 Bracknell Town 128
138 Reading Town 0–0 Binfield 59
replay Binfield 3–0 Reading Town 118
139 Molesey 0–3 Egham Town 132
140 Raynes Park Vale 3–1 Hassocks 48
141 Farnham Town 1–0 Guildford City 70
142 Wick 0–3 Redhill 57
143 VCD Athletic 1–1 Bookham 53
replay Bookham 0–2 VCD Athletic 65
144 Erith & Belvedere 2–0 St. Francis Rangers 57
145 Lancing 2–2 Horsham YMCA 92
replay Horsham YMCA 2–5 Lancing 66
146 Chichester City 2–2 Fisher 82
replay Fisher 6–1 Chichester City 75
147 Pagham 1–2 Herne Bay 75
148 Colliers Wood United 1–1 Chessington & Hook United 41
replay Chessington & Hook United 2–1 Colliers Wood United 63
149 Ringmer 0–2 Deal Town 64
150 Arundel 2–2 Sidley United 65
replay Sidley United 1–5 † Arundel 59
151 Three Bridges 1–6 Camberley Town 52
152 Sevenoaks Town 4–0 Ash United 45
153 Shoreham 3–1 Holmesdale 50
154 Corinthian 4–3 Dorking 48
155 Mole Valley SCR 2–3 Lordswood 22
156 Westfield (Surrey) 3–6 Peacehaven & Telscombe 90
157 Tunbridge Wells 1–0 Warlingham 158
158 South Park 1–0 AFC Uckfield 72
159 Greenwich Borough 1–2 Horley Town
160 Banstead Athletic 3–0 Woodstock Sports 58
161 Littlehampton Town 1–3 Beckenham Town 33
162 Erith Town 6–2 Crowborough Athletic 46
163 Selsey 2–2 Mile Oak 105
replay Mile Oak 1–2 Selsey 63
164 Epsom & Ewell 3–1 Croydon 124
165 Cobham 2–2 Badshot Lea 105
replay Badshot Lea 4–1 Cobham 45
166 Hailsham Town 0–4 Lingfield 93
167 Bridport 2–2 Hayling United 141
replay Hayling United 0–2 Bridport 48
168 Cowes Sports 1–4 Newport (Isle of Wight) 234
169 Verwood Town 0–4 Horndean 73
170 Romsey Town 0–1 Brading Town 33
171 Downton 3–3 Brockenhurst 65
replay Brockenhurst 4–2 Downton 70
172 Alresford Town 4–0 Devizes Town 45
173 Totton & Eling 5–1 Fareham Town 54
174 Cove 0–2 AFC Portchester 62
175 Petersfield Town 1–2 Hartley Wintney 71
176 Hamworthy United 1–2 Bournemouth 107
177 Shrewton United 1–0 Fleet Spurs 177
178 Winchester City 5–0 Ringwood Town 105
179 Whitchurch United 3–2 Bemerton Heath Harlequins 86
180 Alton Town 1–1 New Milton Town 45
replay New Milton Town 0–6 Alton Town 47
181 Lymington Town 3–2 Sherborne Town 85
182 Blackfield & Langley 3–1 GE Hamble 54
183 Gillingham Town 1–2 Newbury 136
184 Moneyfields 2–0 Christchurch 60
185 Welton Rovers 0–5 Larkhall Athletic 71
186 Melksham Town 3–2 Almondsbury UWE 85
187 Hallen 3–0 Calne Town 64
188 Fairford Town 3–0 Wellington (Somerset) 53
189 Street 0–2 Shortwood United 92
190 Radstock Town 2–1 Wootton Bassett Town 75
191 Brislington 4–1 Lydney Town 61
192 Pewsey Vale 0–2 Bishop Sutton 92
193 Slimbridge 3–1 Bradford Town 66
194 Merthyr Town 2–2 Bitton 323
replay Bitton 1–2 Merthyr Town 248
195 Bristol Manor Farm 1–1 Longwell Green Sports 83
replay Longwell Green Sports 3–2 Bristol Manor Farm 90
196 Hengrove Athletic 0–3 Wells City 39
197 Highworth Town 1–4 Odd Down 76
198 Corsham Town 1–6 Cadbury Heath 65
199 Bodmin Town 6–3 Falmouth Town 94
200 Dawlish Town w/o Tavistock N/A
Walkover for Tavistock – Dawlish Town folded
201 St. Blazey 1–0 Saltash United 80
202 Chard Town 1–2 Torpoint Athletic 106
203 Willand Rovers 0–1 Barnstaple Town 100
204 Buckland Athletic 4–0 Ilfracombe Town 81
† After Extra Time

FA Cup 2011-12 Extra Preliminary Round

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Newcastle Benfield 1–1 South Shields 104
replay South Shields 0–3 Newcastle Benfield 104
2 Dunston UTS 4–0 Durham City 262
3 Spennymoor Town 1–0 Sunderland Ryhope Community Ass 182
4 Guisborough Town 0–1 Shildon 182
5 Bedlington Terriers 6–0 Billingham Town 150
6 Whitley Bay 2–0 Marske United 524
7 Hebburn Town 2–2 Whitehaven 67
replay Whitehaven 2–4 Hebburn Town 49
8 Penrith 3–2 Billingham Synthonia 135
9 Ashington 2–1 Northallerton Town 176
10 Wakefield 1–0 Thackley 117
11 Liversedge 2–2 Pickering Town 130
replay Pickering Town 3–3 † Liversedge 137
Pickering Town advance 5–4 on penalties
12 Armthorpe Welfare 2–0 Brigg Town 81
13 Silsden 1–1 Harrogate Railway Athletic 161
replay Harrogate Railway Athletic 2–0 Silsden 79
14 Pontefract Collieries 2–3 Tadcaster Albion 90
15 Garforth Town 3–2 Sheffield 162
16 Ossett Town 0–0 Glasshoughton Welfare 98
replay Glasshoughton Welfare 1–3 Ossett Town 72
17 Scarborough Athletic 2–2 Barton Town Old Boys 498
replay Barton Town Old Boys 0–1 'Scarborough Athletic' 246
18 Goole 1–1 Staveley Miners Welfare 134
replay Staveley Miners Welfare 3–1 Goole 140
19 Parkgate 2–2 Hall Road Rangers 84
replay Hall Road Rangers 2–0 Parkgate
Tie awarded to Parkgate – Hall Road Rangers removed for fielding an ineligible player
20 AFC Blackpool 1–1 AFC Fylde 283
replay AFC Fylde 3–2 AFC Blackpool 156
21 Ramsbottom United 2–1 Salford City 345
22 Trafford 3–0 Cheadle Town 167
23 Ossett Albion 0–6 Witton Albion 215
24 Cammell Laird 3–1 Atherton Laburnum Rovers 79
25 Clitheroe 4–0 Skelmersdale United 285
26 Prescot Cables 0–2 Warrington Town 263
27 Mossley 0–0 Runcorn Linnets 228
replay Runcorn Linnets 4–0 Mossley 269
28 Formby 1–4 Lancaster City 142
29 Squires Gate 1–0 Atherton Collieries 65
30 Curzon Ashton 1–1 Bamber Bridge 135
replay Bamber Bridge 3–2 Curzon Ashton 120
31 Woodley Sports 3–1 Bootle 76
32 Radcliffe Borough 3–0 Holker Old Boys 88
33 Maine Road 0–0 Ashton Athletic 110
replay Ashton Athletic 2–3 Maine Road 58
34 Congleton Town 0–6 Runcorn Town 148
35 Deeping Rangers 2–1 Belper Town 124
36 New Mills 3–2 Rainworth Miners Welfare 148
37 Arnold Town 5–1 Lincoln United 91
38 Grantham Town 1–0 Stamford 240
39 Gresley 1–1 Shirebrook Town 303
replay Shirebrook Town 2–3 † Gresley 166
40 Hucknall Town 0–0 Holbeach United 180
replay Holbeach United 1–3 † Hucknall Town 226
41 Borrowash Victoria 1–3 Carlton Town 132
42 Holbrook Sports 1–3 Louth Town 42
43 Heanor Town 2–1 Boston Town 133
44 Castle Vale 1–1 AFC Wulfrunians 54
replay AFC Wulfrunians 3–3 † Castle Vale 46
AFC Wulfrunians advance 5–4 on penalties
45 Causeway United 3–4 Leek Town 150
46 Newcastle Town 6–2 Studley 94
47 Stourport Swifts 1–1 Stone Dominoes 84
replay Stone Dominoes 2–1 Stourport Swifts 58
48 Alvechurch 1–1 Eccleshall 90
replay Eccleshall 2–3 Alvechurch 90
49 Bedworth United 2–1 Sutton Coldfield Town 220
50 Rugby Town 0–0 Gornal Athletic 311
replay Gornal Athletic 4–3 Rugby Town 100
51 Kidsgrove Athletic 5–1 Atherstone Town 196
52 Rocester 2–1 Halesowen Town 189
53 Stratford Town 2–1 Coventry Sphinx 244
54 Market Drayton Town 0–2 Bewdley Town 102
55 Continental Star 1–2 Bridgnorth Town 51
56 Romulus 3–1 Norton United 70
57 Tipton Town 4–1 Highgate United 95
58 Boldmere St. Michaels 2–2 Coleshill Town 129
replay Coleshill Town 0–1 Boldmere St. Michaels 52
59 Shepshed Dynamo 0–0 Thrapston Town 107
replay Thrapston Town 2–1 Shepshed Dynamo 86
60 Rothwell Town 2–7 Barrow Town 86
61 Thurnby Nirvana 2–0 St Neots Town 92
62 Cogenhoe United 1–2 Loughborough Dynamo 103
63 Rothwell Corinthians 2–5 Long Buckby 76
64 Woodford United 0–0 Daventry Town 190
replay Daventry Town 5–0 Woodford United 85
65 Quorn 0–0 Oadby Town 155
replay Oadby Town 0–1 † Quorn 153
66 Loughborough University 4–1 Godmanchester Rovers 57
67 Coalville Town 3–4 Daventry United 212
68 Bugbrooke St Michaels 1–2 Huntingdon Town 95
69 Leiston 5–0 FC Clacton 147
70 Needham Market 4–1 Felixstowe & Walton United 237
71 Haverhill Rovers 3–2 Brantham Athletic 154
72 Ely City 1–1 Walsham-le-Willows 111
replay Walsham-le-Willows 1–2 Ely City 75
73 King's Lynn Town 2–1 Soham Town Rangers 853
74 March Town United 1–1 Wisbech Town 1,109
replay Wisbech Town 3–2 March Town United 830
75 Hadleigh United 1–4 Heybridge Swifts 122
76 St. Ives Town 0–0 AFC Sudbury 223
replay AFC Sudbury 3–2 † St. Ives Town 199
77 Maldon & Tiptree 9–0 Ipswich Wanderers 67
78 Wroxham 1–0 Long Melford 116
79 Gorleston 2–0 Harlow Town 144
80 Burnham Ramblers 3–3 Hertford Town 100
replay Hertford Town 2–2 † Burnham Ramblers 76
Hertford Town advance 3–2 on penalties

Tie no Home team Score Away team Attendance
81 AFC Dunstable 2–3 Grays Athletic 196
82 Dunstable Town 1–1 Bethnal Green United 110
replay Bethnal Green United 0–3 Dunstable Town 41
83 Romford 3–2 Royston Town 191
84 Potters Bar Town 1–3 Broxbourne Borough V&E 81
85 Stotfold 2–1 Enfield Town 168
86 Tilbury 3–1 Biggleswade United 89
87 Hatfield Town 1–1 Enfield 78
replay Enfield 1–2 Hatfield Town 65
88 Great Wakering Rovers 1–1 Oxhey Jets 70
replay Oxhey Jets 1–0 Great Wakering Rovers 93
89 Haringey Borough 0–1 Berkhamsted 77
90 Cheshunt 0–0 Southend Manor 139
replay Southend Manor 4–2 Cheshunt 70
91 Waltham Forest 1–1 Ilford 55
replay Ilford 2–3 † Waltham Forest 57
92 Waltham Abbey 6–1 Ware 108
93 Colney Heath 0–1 Brentwood Town 74
94 Barton Rovers 3–0 Witham Town 155
95 Stansted 4–0 London All People's Sports Ass 90
96 Cockfosters 1–2 Redbridge 86
97 Biggleswade Town 5–5 Haringey & Waltham Development 107
replay Haringey & Waltham Development 1–2 Biggleswade Town 60
98 Newport Pagnell Town 1–1 Thame United 132
replay Thame United 1–1 † Newport Pagnell Town 79
Thame United advance 4–2 on penalties
99 Wokingham & Emmbrook 3–0 Kidlington 101
100 Bedfont Sports 1–1 Hanworth Villa 250
replay Hanworth Villa 2–0 Bedfont Sports 193
101 Beaconsfield SYCOB 2–1 Northwood 122
102 Abingdon Town 2–2 Didcot Town 100
replay Didcot Town 3–2 Abingdon Town 106
103 Slough Town 3–1 Binfield 291
104 Wantage Town 1–2 Abingdon United 98
105 Leighton Town 2–0 Uxbridge 126
106 Aylesbury United 0–0 North Leigh 171
replay North Leigh 4–2 Aylesbury United 104
107 Wembley 1–1 Ardley United 87
replay Ardley United 1–2 Wembley 80
108 AFC Hayes 4–2 Tring Athletic 79
109 Chalfont St. Peter 4–2 Aylesbury 119
110 Burnham 2–1 Ashford Town 103
111 North Greenford United 2–1 Bedfont Town 45
112 Staines Lammas 2–2 Harefield United 94
replay Harefield United 0–2 Staines Lammas 56
113 Marlow 1–0 Thatcham Town 132
114 Chatham Town 1–0 Croydon Athletic 164
115 Badshot Lea 0–1 Chertsey Town 79
116 Folkestone Invicta 2–2 Whyteleafe 211
replay Whyteleafe 1–2 Folkestone Invicta 90
117 Corinthian 0–9 Maidstone United 231
118 Walton & Hersham 3–1 Tunbridge Wells 124
119 Thamesmead Town 3–0 Burgess Hill Town 47
120 Lingfield 4–1 Fisher 124
121 Crawley Down 2–1 Farnham Town 55
122 Erith & Belvedere 4–1 Selsey 92
123 Merstham 1–1 Egham Town 113
replay Egham Town 2–3 Merstham 54
124 Dulwich Hamlet 2–0 Eastbourne Town 288
125 Sittingbourne 2–1 Peacehaven & Telscombe 117
126 Whitstable Town 1–3 Worthing 173
127 Epsom & Ewell 1–2 Chipstead 107
128 Banstead Athletic 3–1 Arundel 65
129 Whitehawk 0–0 Ramsgate 118
replay Ramsgate 0–1 Whitehawk 88
130 Beckenham Town 3–1 Walton Casuals 108
131 Chessington & Hook United 0–1 Hythe Town 97
132 Lordswood 0–1 VCD Athletic 84
133 Bognor Regis Town 5–1 Camberley Town 427
134 Shoreham 1–0 Lancing 145
135 Herne Bay 3–0 Deal Town 196
136 Horley Town 3–1 Corinthian-Casuals 73
137 Raynes Park Vale 0–1 Faversham Town 71
138 Sevenoaks Town 1–3 Redhill 53
139 Erith Town 2–0 South Park 40
140 Totton & Eling 1–2 Bournemouth 42
141 Sholing 9–1 Newbury 117
142 Shrewton United 0–1 Hungerford Town 114
143 Fleet Town 4–3 Alton Town 142
144 Wimborne Town 1–2 Godalming Town 263
145 Whitchurch United 2–1 Brading Town 78
146 AFC Portchester 2–2 Newport (Isle of Wight) 507
replay Newport (Isle of Wight) 2–1 AFC Portchester 128
147 Moneyfields 2–1 Gosport Borough 201
148 Winchester City 1–3 Blackfield & Langley 100
149 Andover w/o Poole Town N/A
Walkover for Poole Town – Andover folded
150 Alresford Town 1–4 Hartley Wintney 63
151 Lymington Town 1–1 Brockenhurst 103
replay Brockenhurst 2–1 Lymington Town 70
152 Horndean 3–1 Bridport 100
153 Yate Town 10–1 Melksham Town 123
154 Merthyr Town 1–0 Longwell Green Sports 289
155 Slimbridge 1–2 Cadbury Heath 81
156 Fairford Town 1–3 Cinderford Town 83
157 Shortwood United 1–1 Bishop Sutton 99
replay Bishop Sutton 4–1 Shortwood United 86
158 Paulton Rovers 1–2 Clevedon Town 161
159 Mangotsfield United 1–0 Hallen 187
Tie awarded to Hallen – Mangotsfield United removed for fielding an ineligible player
160 Larkhall Athletic 4–0 Odd Down 192
161 Bishop's Cleeve 0–1 Wells City 98
162 Radstock Town 1–2 Brislington 50
163 St Blazey 1–2 Tavistock 105
164 Barnstaple Town 1–2 Bodmin Town 125
165 Taunton Town 1–1 Buckland Athletic 219
replay Buckland Athletic 0–2 Taunton Town 176
166 Bideford 4–0 Tiverton Town 289
167 Torpoint Athletic 2–5 Bridgwater Town 138
† After Extra Time

FA Cup 2011-12 First Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Spennymoor Town 2–1 Dunston UTS 259
2 Bedlington Terriers 4–0 Newcastle Benfield 181
3 Kendal Town 1–0 Whitley Bay 289
4 Hebburn Town 2–0 Penrith 83
5 Shildon 0–0 Ashington 157
replay Ashington 2–2 † Shildon 229
Ashington advance 5–3 on penalties
6 Armthorpe Welfare 1–1 Stocksbridge Park Steels 115
replay Stocksbridge Park Steels 3–1 Armthorpe Welfare 86
7 Garforth Town 0–2 Frickley Athletic 170
8 Pickering Town 2–2 Staveley Miners Welfare 118
replay Staveley Miners Welfare 4-0 Pickering Town 124
9 Parkgate 1–3 Whitby Town 116
10 Wakefield 4–0 Ossett Town 102
11 North Ferriby United 1–0 Worksop Town 168
12 Bradford Park Avenue 8–0 Harrogate Railway Athletic 265
13 Tadcaster Albion 3–0 Scarborough Athletic 472
14 Ashton United 5–1 Runcorn Town 100
15 FC United of Manchester 1–1 Woodley Sports 1,109
replay Woodley Sports 1–4 FC United of Manchester 328
16 Bamber Bridge 0–4 Warrington Town 159
17 Squires Gate 0–0 Runcorn Linnets 179
replay Runcorn Linnets 1–0 Squires Gate 325
18 Ramsbottom United 1–2 Nantwich Town 217
19 Lancaster City 5–1 Maine Road 176
20 AFC Fylde 1–1 Chorley 411
replay Chorley 0–1 AFC Fylde 516
21 Witton Albion 2–0 Marine 246
22 Burscough 2–2 Clitheroe 137
replay Clitheroe 5–2 Burscough 184
23 Cammell Laird 1–2 Radcliffe Borough 65
24 Trafford 0–2 Northwich Victoria 386
25 Deeping Rangers 5–1 New Mills 137
26 Louth Town 0–2 Buxton 335
27 Grantham Town 2–0 Arnold Town 201
28 Mickleover Sports 4–2 Gresley 315
29 Matlock Town 2–0 Hucknall Town 356
30 Carlton Town 1–0 Heanor Town 109
31 Romulus 1–2 Bridgnorth Town 101
32 Evesham United 4–0 Rocester 104
33 Leamington 5–0 Boldmere St. Michaels 422
34 Leek Town 2–0 Tipton Town 281
35 Kidsgrove Athletic 3–0 Gornal Athletic 160
36 Chasetown 6–2 Alvechurch 264
37 Rushall Olympic 1–0 Bedworth United 168
38 Bewdley Town 1–2 Stourbridge 301
39 Redditch United 0–2 Hednesford Town 348
40 AFC Wulfrunians 2–3 Stafford Rangers 304
41 Newcastle Town 5–5 Stratford Town 114
replay Stratford Town 6–2 Newcastle Town 211
42 Barwell 3–2 Stone Dominoes 118
43 Thurnby Nirvana 1–1 Barrow Town 87
replay Barrow Town 3–1 Thurnby Nirvana 113
44 Long Buckby 4–1 Thrapston Town 70
45 Huntingdon Town 1–3 Daventry Town 161
46 Quorn 2–1 Loughborough University 122
47 Loughborough Dynamo 3–1 Daventry United 103
48 Cambridge City 2–2 Maldon & Tiptree 266
replay Maldon & Tiptree 2–1 Cambridge City 98
49 Needham Market 1–1 Ely City 224
replay Ely City 3–4 † Needham Market 163
50 Leiston 0–1 AFC Sudbury 283
51 Bury Town 3–0 Gorleston 319
52 Heybridge Swifts 1–2 Lowestoft Town 198
53 Wisbech Town 1–4 Wroxham 441
54 King's Lynn Town 1–0 Haverhill Rovers 836
55 Tilbury 1–2 Arlesey Town 90
56 Waltham Forest 2–0 Hitchin Town 70
57 St. Albans City 0–0 Berkhamsted 351
replay Berkhamsted 0–3 St. Albans City 306
58 Wingate & Finchley 0–3 Redbridge 101
59 Barton Rovers 1–1 Hatfield Town 110
replay Hatfield Town 2–1 Barton Rovers 144
60 AFC Hornchurch 1–3 Concord Rangers 235
61 Canvey Island 4–1 Stansted 259
62 Hemel Hempstead Town 0–0 Brentwood Town 245
replay Brentwood Town 0–0 † Hemel Hempstead Town 104
Hemel Hempstead Town advance 4–2 on penalties
63 Grays Athletic 1–2 Aveley 257
64 Hertford Town 0–1 Oxhey Jets 164
65 East Thurrock United 1–0 Bedford Town 116
66 Biggleswade Town 3–1 Waltham Abbey 140
67 Billericay Town 4–0 Stotfold 319
68 Dunstable Town 7–0 Broxbourne Borough V&E 49
69 Southend Manor 4–2 Romford 139
70 Burnham 1–0 Chalfont St. Peter 93
71 Leatherhead 5–1 North Leigh 175
72 Chesham United 3–2 Staines Lammas 237
73 Wokingham & Emmbrook 1–2 North Greenford United 178
74 Leighton Town 4–1 Abingdon United 106
75 Oxford City 1–1 Didcot Town 209
replay Didcot Town 0–3 Oxford City 162
76 Banbury United 1–3 Slough Town 349
77 AFC Hayes 0–3 Hendon 93
78 Harrow Borough 2–0 Marlow 113
79 Thame United 2–0 Brackley Town 217
80 Hanworth Villa 1–0 Wembley 106
81 Wealdstone 0–2 Beaconsfield SYCOB 266
82 Carshalton Athletic 3–0 Faversham Town 211
83 Herne Bay 2–3 Erith Town 222
84 Margate 3–0 Tooting & Mitcham United 340
85 Chertsey Town 4–1 Lewes 212
86 Hastings United 0–3 Cray Wanderers 201
87 Bognor Regis Town 1–0 Sittingbourne 402
88 Beckenham Town 4–2 Metropolitan Police 82
89 Chatham Town 0–1 Worthing 234
90 Banstead Athletic 1–9 Maidstone United 162
91 Merstham 2–1 Walton & Hersham 113
92 Crawley Down 0–2 VCD Athletic 75
93 Horley Town 0–4 Dulwich Hamlet 115
94 Chipstead 3–1 Redhill 106
95 Shoreham 0–3 Thamesmead Town 101
96 Hythe Town 5–2 Erith & Belvedere 215
97 Folkestone Invicta 0–3 Whitehawk 237
98 Horsham 2–2 Lingfield 237
replay Lingfield 2-4 † Horsham 214
99 Hungerford Town 3–1 Horndean 78
100 Whitchurch United 2–0 Brockenhurst 200
101 Sholing 2–1 Blackfield & Langley 144
102 Poole Town 3–0 Kingstonian 507
103 Bournemouth 2–1 Newport (Isle of Wight) 65
104 Hartley Wintney 1–0 Bashley 155
105 AFC Totton 2–0 Fleet Town 394
106 Godalming Town 1–1 Moneyfields 178
replay Moneyfields 1–3 Godalming Town 290
107 Chippenham Town 3–0 Wells City 273
Tie awarded to Wells City – Chippenham Town removed
108 Merthyr Town 1–1 Cinderford Town 309
replay Cinderford Town 2–0 † Merthyr Town 157
109 Yate Town 1–0 Larkhall Athletic 140
110 Swindon Supermarine 3–2 Cirencester Town 183
111 Hallen 2–2 Frome Town 91
replay Frome Town 1-1 † Hallen 192
Frome Town advance 4–2 on penalties
112 Clevedon Town 3–2 Brislington 127
113 Bishop Sutton 0–4 Cadbury Heath 84
114 Bideford 2–1 Bridgwater Town 262
115 Weymouth 0–0 Taunton Town 367
replay Taunton Town 1–3 Weymouth 270
116 Tavistock 1–3 Bodmin Town 94
† After Extra Time

FA Cup 2011-12 Second Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Bradford Park Avenue 2 – 2 AFC Fylde 254
replay AFC Fylde 2 – 1† Bradford Park Avenue 287
2 Curzon Ashton 1 – 0 Scarborough Athletic 236
3 Droylsden 0 – 1 Guiseley 238
4 Barrow 0 – 1 Runcorn Town 1,370
5 Workington 0 – 1 Bamber Bridge 430
6 Harrogate Town 1 – 2 Stockport County 604
7 Warrington Town 0 – 0 Sheffield 190
replay Sheffield 1 – 3 Warrington Town 176
8 Shildon 1 – 0 Stalybridge Celtic 340
9 Colwyn Bay 3 – 2 Harrogate Railway Athletic 223
10 Buxton 2 – 0 Newcastle Benfield 301
11 Hyde 4 – 5 Marine 313
12 Skelmersdale United 1 – 4 Blyth Spartans 250
13 Gainsborough Trinity 4 – 1 Farsley 343
14 Ashton United 1 – 1 Salford City 234
replay Salford City 0 – 1 Ashton United 433
15 Chorley 1 – 0 Glossop North End 675
16 FC United Of Manchester 0 – 1 Lancaster City 1,033
17 Cleethorpes Town 1 – 2 North Ferriby United 321
18 Dunston UTS 1 – 4 Spennymoor Town 538
19 Norton United 2 – 1 Spalding United 125
20 Bedworth United 1 – 1 Mickleover Sports 185
replay Mickleover Sports 3 – 0 Bedworth United 134
21 Worcester City 3 – 1 Rugby Town 570
22 Ellistown & Ibstock United 1 – 7 Halesowen Town 180
23 Histon 0 – 0 Evesham United 227
replay Evesham United 3 – 1 Histon 267
24 Boston United 3 – 1 Dereham Town 836
25 Barwell 0 – 0 Norwich United 118
replay Norwich United 0 – 2 Barwell 105
26 Ilkeston 1 – 0 Solihull Moors 310
27 Blaby & Whetstone Athletic 1 – 1 Stourbridge 173
replay Stourbridge 4 – 1 Blaby & Whetstone Athletic 293
28 Leamington 4 – 1 Wroxham 371
29 Coalville Town 0 – 0 Lowestoft Town 165
replay Lowestoft Town 5 – 0 Coalville Town 397
30 Tamworth 2 – 1 Rushall Olympic 587
31 Stamford 1 – 2 Grantham Town 381
32 King’s Lynn Town 1 – 0 Hednesford Town 556
33 Tividale 2 – 2 Leek Town 278
replay Leek Town 1 – 0 Tividale 307
34 Redhill 2 – 1 Tonbridge Angels 321
35 VCD Athletic 0 – 4 Harrow Borough 105
36 Ebbsfleet United 7 – 1 Hythe Town 738
37 Needham Market 5 – 2 London Tigers 248
38 Hendon 4 – 1 Leiston 195
39 Hemel Hempstead Town 2 – 0 Dunstable Town 544
40 Hitchin Town 0 – 3 Wingate & Finchley 261
41 Chelmsford City 6 – 0 Worthing 547
42 Dorking Wanderers 2 – 2 Biggleswade Town 151
replay Biggleswade Town 1 – 0 Dorking Wanderers 160
43 Staines Town 5 – 0 Leverstock Green 241
44 Bromley 5 – 1 Uxbridge 530
45 Maidstone United 2 – 1 Brentwood Town 1,464
46 Bishop's Stortford 0 – 0 Tooting & Mitcham United 322
replay Tooting & Mitcham United 3 – 1 Bishop's Stortford 253
47 Eastbourne Borough 1 – 1 Enfield Town 522
replay Enfield Town 4 – 4 Eastbourne Borough 357
Eastbourne Borough advance 4 – 3 on penalties.
48 Hayes & Yeading United 0 – 1 St Albans City 272
49 Boreham Wood 3 – 2 East Preston 151
50 Brackley Town 2 – 2 Farnborough 208
replay Farnborough 0 – 1 Brackley Town 179
51 Witham Town 4 – 2 Lewes 121
52 Margate 1 – 2 Barton Rovers 638
53 Whitehawk 2 – 1 Merstham 123
54 F.C. Romania 2 – 3 Sutton United 242
55 Burnham 0 – 1 Canvey Island 135
56 Billericay Town 2 – 1 Raynes Park Vale 237
57 Grays Athletic 1 – 0 Hastings United 231
58 Maidenhead United 4 – 0 Faversham Town 331
59 Thurrock 0 – 2 Aveley 164
60 Fleet Town 0 – 4 Burgess Hill Town 154
61 Wealdstone 1 – 1 Concord Rangers 312
replay Concord Rangers 2 – 0 Wealdstone 220
62 Waltham Abbey 1 – 0 North Greenford United 91
63 Kettering Town 0 – 1 Chalfont St Peter 696
64 Beaconsfield SYCOB 1 – 3 Greenwich Borough 140
65 Romford 0 – 0 Kingstonian 125
replay Kingstonian 5 – 3† Romford 258
66 Metropolitan Police 3 – 4 East Thurrock United 111
67 Winchester City 3 – 3 Newport (Isle of Wight) 220
replay Newport (Isle of Wight) 0 – 1 Winchester City 306
68 Paulton Rovers 1 – 1 Gloucester City 327
replay Gloucester City 2 – 1 Paulton Rovers 377
69 Folland Sports 1 – 1 Frome Town 93
replay Frome Town 1 – 0 Folland Sports 179
70 Bridgwater Town 0 – 2 Basingstoke Town 282
71 Larkhall Athletic 3 – 3 Gosport Borough 205
replay Gosport Borough 7 – 0 Larkhall Athletic 206
72 Havant & Waterlooville 3 – 0 Swindon Supermarine 386
73 Weston Super Mare 3 – 0 Banbury United 279
74 Blackfield & Langley 0 – 0 Willand Rovers 95
replay Willand Rovers 1 – 0 Blackfield & Langley 221
75 Abingdon United 0 – 2 Dorchester Town 311
76 Shortwood United 2 – 1 Oxford City 211
77 Bath City 1 – 1 Poole Town 547
replay Poole Town 0 – 2 Bath City 516
78 Weymouth 4 – 1 Bideford 620
79 Chippenham Town 1 – 0 Ardley United 256
80 Flackwell Heath w/o Salisbury City N/A
Walkover for Flackwell Heath. Salisbury City removed.
† After Extra Time

FA Cup 2011-12 Third Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Nantwich Town 2–1 Kendal Town 468
2 Radcliffe Borough 2–4 Hebburn Town 215
3 Lancaster City 0–3 FC Halifax Town 646
4 Whitby Town 1–2 Blyth Spartans 506
5 Gainsborough Trinity 2–0 Frickley Athletic 644
6 Hyde 0–1 Bradford Park Avenue 560
7 Ashington 1–0 Guiseley 730
8 Witton Albion 3–1 Spennymoor Town 512
9 Droylsden 4–1 Stocksbridge Park Steels 230
10 King's Lynn Town 3–2 Stratford Town 866
11 Daventry Town 1–2 Nuneaton Town 605
12 Hednesford Town 2–4 Corby Town 602
13 Kidsgrove Athletic 2–1 Long Buckby 343
14 Hinckley United 3–3 Leek Town 436
replay Leek Town 1–2 Hinckley United 488
15 Solihull Moors 3–2 Grantham Town 308
16 Barrow Town 0–3 Rushall Olympic 318
17 Stourbridge 5–0 Evesham United 518
18 Billericay Town 0–3 Leatherhead 384
19 Worthing 0–2 Staines Town 466
20 Redbridge 3–0 Dunstable Town 114
21 Eastbourne Borough 1–0 AFC Sudbury 529
22 Lowestoft Town 2–5 Chelmsford City 1,065
23 Cray Wanderers 1–2 Dartford 690
24 Maldon & Tiptree 1–3 Hendon 159
25 Thurrock 0–0 Arlesey Town 73
replay Arlesey Town 4-1 Thurrock 136
26 Burnham 2–5 Bishop's Stortford 182
27 Slough Town 2–2 Hanworth Villa 525
replay Hanworth Villa 3-1 Slough Town 592
28 East Thurrock United 3–3 North Greenford United 123
replay North Greenford United 0-3 East Thurrock United 102
29 Dover Athletic 3–1 Wroxham 628
30 Margate 2–3 Bromley 515
31 Southend Manor 5–0 Leighton Town 309
32 Sutton United 4–0 Bognor Regis Town 622
33 Basingstoke Town 4–0 Hartley Wintney 577
34 Bodmin Town 1–1 Godalming Town 300
replay Godalming Town 5-1 Bodmin Town 360
35 Gloucester City 7–2 Truro City 385
36 AFC Totton 4–2 Weymouth 712
37 Eastleigh 1–3 Oxford City 325
38 Salisbury City 6–1 Poole Town 961
39 Weston-super-Mare 3–2 Havant & Waterlooville 333
40 Maidenhead United 4–1 Woking 625

FA Cup 2011-12 Fourth Round Qualifying

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Tamworth 2–1 King's Lynn Town 966
2 Droylsden 0–0 Blyth Spartans 393
replay Blyth Spartans 2–1 Droylsden 679
3 Stourbridge 5–0 Rushall Olympic 720
4 Kidsgrove Athletic 0–2 Bradford Park Avenue 1,140
5 Gateshead 3–0 Hebburn Town 1,198
6 Grimsby Town 5–0 Ashington 1,540
7 Wrexham 2–1 York City 2,252
8 Mansfield Town 1–1 Fleetwood Town 1,725
replay Fleetwood Town 5–0 Mansfield Town 1,162
9 Nantwich Town 1–0 Nuneaton Town 1,011
10 Alfreton Town 1–1 Lincoln City 1,000
replay Lincoln City 1–2 Alfreton Town 1,728
11 AFC Telford United 5–0 Gainsborough Trinity 1,075
12 Southport 1–0 Stockport County 1,358
13 Solihull Moors 0–1 FC Halifax Town 551
14 Kidderminster Harriers 0–0 Corby Town 1,281
replay Corby Town 4–1 Kidderminster Harriers 1,026
15 Darlington 1–1 Hinckley United 1,175
replay Hinckley United 3–0 Darlington 837
16 Witton Albion 1–4 Barrow 860
17 Dover Athletic 0–1 Bath City 922
18 Bishop's Stortford 1–2 Salisbury City 501
19 Eastbourne Borough 1–2 East Thurrock United 603
20 Chelmsford City 1–1 Gloucester City 928
replay Gloucester City 0–1 Chelmsford City 490
21 Hayes & Yeading United 2–6 Cambridge United 452
22 Godalming Town 0–5 Maidenhead United 703
23 Sutton United 3–3 Leatherhead 882
replay Leatherhead 2–3 † Sutton United 940
24 Weston-super-Mare 2–3 Oxford City 630
25 AFC Totton 3–2 Hanworth Villa 764
26 Basingstoke Town 2–1 Staines Town 545
27 Arlesey Town 2–1 Forest Green Rovers 343
28 Dartford 1–2 Bromley 1,567
29 Luton Town 5–1 Hendon 2,329
30 Kettering Town 3–1 Southend Manor 987
31 Redbridge 2–0 Ebbsfleet United 442
32 Newport County 4–3 Braintree Town 1,234
31 Hartley Wintney 1 – 6 Daventry Town 1,040
32 Staines Town 0 – 0 Poole Town 376
replay Poole Town 0 – 1 Staines Town 935
† After Extra Time

FA Cup 2011-12 First Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Leyton Orient 3-0 Bromley 4,452
2 East Thurrock United 0-3 Macclesfield Town 1,207
3 AFC Wimbledon 0-0 Scunthorpe United 2,933
replay Scunthorpe United 0-1 AFC Wimbledon 2,036
4 Salisbury City 3-1 Arlesey Town 1,298
5 Brentford 1-0 Basingstoke Town 3,553
6 Sutton United 1-0 Kettering Town 1,532
7 AFC Bournemouth 3-3 Gillingham 4,282
replay Gillingham 3-2 AFC Bournemouth 4,321
8 MK Dons 6-0 Nantwich Town 4,110
9 AFC Totton 8-1 Bradford (Park Avenue) 2,315
10 Newport County 0-1 Shrewsbury Town 2,362
11 Bradford City 1-0 Rochdale 3,579
12 Notts County 4-1 Accrington Stanley 3,613
13 Port Vale 0-0 Grimsby Town 4,450
replay Grimsby Town 1-0 Port Vale 1,906
14 Sheffield United 3-0 Oxford United 7,991
15 FC Halifax Town 0-4 Charlton Athletic 4,601
16 Crewe Alexandra 1-4 Colchester United 2,325
17 Tranmere Rovers 0-1 Cheltenham Town 3,211
18 Chelmsford City 4-0 AFC Telford United 1,430
19 Hinckley United 2-2 Tamworth 1,906
replay Tamworth 1-0 Hinckley United 1,583
20 Exeter City 1-1 Walsall 3,026
replay Walsall 3–2† Exeter City 2,089
21 Dagenham & Redbridge 1-1 Bath City 1,225
replay Bath City 1–3† Dagenham & Redbridge 1,704
22 Hartlepool United 0-1 Stevenage 2,744
23 Blyth Spartans 0-2 Gateshead 2,763
24 Alfreton Town 0-4 Carlisle United 1,488
25 Chesterfield 1-3 Torquay United 4,332
26 Swindon Town 4-1 Huddersfield Town 5,728
27 Redbridge 0-0 Oxford City 465
replay Oxford City 1–2† Redbridge 1,175
28 Bristol Rovers 3-1 Corby Town 3,787
29 Oldham Athletic 3-1 Burton Albion 3,102
30 Preston North End 0-0 Southend United 6,609
replay Southend United 1-0 Preston North End 4,537
31 Hereford United 0-3 Yeovil Town 2,469
32 Bury 0-2 Crawley Town 2,436
33 Luton Town 1-0 Northampton Town 4,799
34 Cambridge United 2-2 Wrexham 2,782
replay Wrexham 2-1 Cambridge United 2,606
35 Morecambe 1-2 Sheffield Wednesday 4,160
36 Maidenhead United 1-1 Aldershot Town 2,283
replay Aldershot Town 2-0 Maidenhead United 2,181
37 Fleetwood Town 2-0 Wycombe Wanderers 2,711
38 Barrow 1-2 Rotherham United 3,030
39 Southport 1-2 Barnet 1,939
40 Plymouth Argyle 3-3 Stourbridge 6,173
replay Stourbridge 2-0 Plymouth Argyle 2,519
_ † After Extra Time _

FA Cup 2011-12 Second Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Salisbury City 0-0 Grimsby Town 2,161
replay Grimsby Town 2–3 † Sailsbury City 1,880
2 Stourbridge 0-3 Stevenage 3,067
3 Sheffield United 3-2 Torquay United 10,105
4 Colchester United 0-1 Swindon Town 3,035
5 Chelmsford City 1-1 Macclesfield Town 2,919
replay Macclesfield Town 1-0 Chelmsford City 1,607
6 Leyton Orient 0-1 Gillingham 3,763
7 Crawley Town 5-0 Redbridge 2,494
8 Luton Town 2-4 Cheltenham Town 4,516
9 Fleetwood Town 2-2 Yeovil Town 3,319
replay Yeovil Town 0-2 Fleetwood Town 3,276
10 Brentford 0-1 Wrexham 3,452
11 Bradford City 3-1 AFC Wimbledon 3,432
12 Shrewsbury Town 2-1 Rotherham United 4,048
13 Dagenham & Redbridge 1-1 Walsall 1,237
replay Walsall 0–0 † Dagenham & Redbridge (p2-3) 1,802
14 Barnet 1-3 MK Dons 2,608
15 Gateshead 1-2 Tamworth 1,163
16 Sheffield Wednesday 1-0 Aldershot Town 10,162
17 Sutton United 0-2 Notts County 3,704
18 Southend United 1-1 Oldham Athletic 4,613
replay Oldham Athletic 1-0 Southend United 4,207
19 AFC Totton 1-6 Bristol Rovers 2,236
20 Charlton Athletic 2-0 Carlisle United 7,461
† After Extra Time

FA Cup 2011-12 Third Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Arsenal 1-0 Leeds United 59,615
2 Barnsley 2-4 Swansea City 7,380
3 Birmingham City 0-0 Wolverhampton Wanderers 14,594
replay Wolverhampton Wanderers 0-1 Birmingham City 10,153
4 Brighton & Hove Albion 1-1 Wrexham 18,573
replay Wrexham 1-1 Brighton & Hove Albion (p5-4) 8,316
5 Bristol Rovers 1-3 Aston Villa 10,883
6 Macclesfield Town 2-2 Bolton Wanderers 5,757
replay Bolton Wanderers 2-0 Macclesfield Town 9,466
7 Chelsea 4-0 Portsmouth 41,529
8 Coventry City 1-2 Southampton 9,000
9 Crawley Town 1-0 Bristol City 3,779
10 Dagenham & Redbridge 0-0 Millwall 3,396
replay Millwall 5-0 Dagenham & Redbridge 3,751
11 Derby County 1-0 Crystal Palace 10,113
12 Doncaster Rovers 0-2 Notts County 9,535
13 Everton 2-0 Tamworth 27,564
14 Fleetwood Town 1-5 Blackpool 5,092
15 Fulham 4-0 Charlton Athletic 20,317
16 Gillingham 1-3 Stoke City 9,872
17 Hull City 3-1 Ipswich Town 10,246
18 Liverpool 5-1 Oldham Athletic 44,556
19 Manchester City 2-3 Manchester United 46,808
20 Middlesbrough 1-0 Shrewsbury Town 12,631
21 MK Dons 1-1 Queens Park Rangers 19,506
replay Queens Park Rangers 1-0 MK Dons 10,855
22 Newcastle United 2-1 Blackburn Rovers 30,876
23 Norwich City 4-1 Burnley 22,898
24 Nottingham Forest 0-0 Leicester City 18,477
replay Leicester City 4-0 Nottingham Forest 16,210
25 Peterborough United 0-2 Sunderland 8,954
26 Reading 0-1 Stevenage 11,295
27 Sheffield United 3-1 Salisbury City 10,488
28 Sheffield Wednesday 1-0 West Ham United 17,916
29 Swindon Town 2-1 Wigan Athletic 13,238
30 Tottenham Hotspur 3-0 Cheltenham Town 35,672
31 Watford 4-2 Bradford City 8,935
32 West Bromwich Albion 4-2 Cardiff City 12,454

FA Cup 2011-12 Fourth Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Sunderland 1-1 Middlesbrough 33,275
replay Middlesbrough 1-2 Sunderland (aet) 26,707
2 Brighton and Hove Albion 1-0 Newcastle United 21,558
3 Millwall 1-1 Southampton 8,278
replay Southampton 2-3 Millwall 8,493
4 Hull City 0-1 Crawley Town 14,473
5 Queens Park Rangers 0-1 Chelsea 15,728
6 West Bromwich Albion 1-2 Norwich City 17,434
7 Blackpool 1-1 Sheffield Wednesday 14,042
8 Arsenal 3-2 Aston Villa 60,019
9 Stevenage 1-0 Notts County 4,439
10 Watford 0-1 Tottenham Hotspur 15,384
11 Liverpool 2-1 Manchester United 43,952
12 Derby County 0-2 Stoke City 22,247
13 Everton 2-1 Fulham 25,300
14 Bolton Wanderers 2-1 Swansea City 11,597
15 Sheffield United 0-4 Birmingham City 18,072
16 Leicester City 2-0 Swindon Town 19,942

FA Cup 2011-12 Fifth Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Liverpool 6-1 Brighton and Hove Albion 43,940
2 Everton 2-0 Blackpool 38,347
3 Chelsea 1-1 Birmingham City 36,870
replay Birmingham City 0-2 Chelsea 21,822
4 Crawley Town 0-2 Stoke City 4,214
5 Stevenage 0-0 Tottenham Hotspur 6,332
replay Tottenham Hotspur 3-1 Stevenage 35,757
6 Norwich City 1-2 Leicester City 26,658
7 Sunderland 2-0 Arsenal 26,042
8 Millwall 0-2 Bolton Wanderers 11,134

FA Cup 2011-12 Sixth Round Proper

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Liverpool 2-1 Stoke City 43,962
2 Chelsea 5-2 Leicester City 38,276
3 Tottenham Hotspur* (1-1) Bolton Wanderers (34,541)
3 Tottenham Hotspur 3-1 Bolton Wanderers 30,718
4 Everton 1-1 Sunderland 38,875
replay Sunderland 0-2 Everton 43,140
*Match abandoned after 41 minutes – player collapsed

FA Cup 2010-11 Semi Finals 9th & 10th April 2012 Wembley Stadium

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Liverpool 2-1 Everton 87,231
2 Tottenham Hotspur 1-5 Chelsea 85,731

FA Cup 2010-11 Final 13th May 2012 Wembley Stadium

Tie no Home team Score Away team Attendance
1 Liverpool 1-2 Chelsea 89,102

 

ADVERTISEMENT
Online Betting Site Betway
Archives
Back To Top