FA CUP 2014-15     EXTRA PRELIMINARY ROUND (14th August 2014)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Whickham   5 – 0  Bacup & Rossendale Borough   95   90 Sporting Bengal United   1 – 2  Clacton   75  
  2 Guisborough Town   1 – 1  Armthorpe Welfare   128   91 Waltham Forest   1 – 2  Hoddesdon Town      
  replay  Armthorpe Welfare   2 – 2  Guisborough Town   72   92 Ilford   1 – 2  Saffron Walden Town   92  
  Armthorpe Welfare advance 3 – 2 on penalties.   93 Tower Hamlets   0 – 1  Felixstowe & Walton United   85  
  3 Seaham Red Star   2 – 1  Liversedge   71   94 Haverhill Borough   1 – 0  Barking   105  
  4 Jarrow Roofing BCA   4 – 1  Eccleshill United   68   95 Basildon United   3 – 2  Stanway Rovers   61  
  5 Bridlington Town   1 – 1  Whitley Bay   201   96 Hadleigh United   3 – 2  Sawbridgeworth Town   70  
  replay  Whitley Bay   0 – 1  Bridlington Town   323   97 Cockfosters   5 – 4  Hullbridge Sports      
  6 North Shields   1 – 0  Pontefract Collieries   230   98 Haringey Borough   0 – 3  Hertford Town      
  7 Silsden   0 – 2  Consett   137   99 Welwyn Garden City   1 – 1  Hadley   103  
  8 Shildon   7 – 0  Crook Town       replay  Hadley   1 – 2  Welwyn Garden City   105  
  9 Billingham Synthonia   1 – 2  Durham City   98   100 Hatfield Town   0 – 3  Baldock Town   70  
  10 Thackley   1 – 2  Albion Sports   287   101 Northampton Sileby Rangers   3 – 0  Hillingdon Borough   31  
  11 Holker Old Boys   2 – 2  Ashington   95   102 Tring Athletic   3 – 4  Holmer Green   93  
  replay  Ashington   3 – 0  Holker Old Boys   212   103 Staines Lammas   3 – 2  Bedfont Sports   155  
  12 Northallerton Town   3 – 0  Colne   136   104 Harefield United   2 – 1  Crawley Green   70  
  13 Hebburn Town   2 – 2  West Allotment Celtic   164   105 Cogenhoe United   1 – 1  Wembley   65  
  replay  West Allotment Celtic   2 – 0  Hebburn Town   98   replay  Wembley   1 – 3  Cogenhoe United   54  
  14 Glasshoughton Welfare   1 – 2  Knaresborough Town       106 Northampton Spencer   0 – 2  AFC Kempston Rovers   63  
  15 Pickering Town   0 – 6  Washington   173   107 Ashford Town   3 – 1  Berkhamsted      
  16 Newton Aycliffe   1 – 2  Garforth Town   136   108 Wellingborough Town   2 – 4  Bedfont & Feltham      
  17 Bishop Auckland   1 – 1  Sunderland RCA   293   109 Long Buckby   1 – 1  Hanworth Villa      
  replay  Sunderland RCA   0 – 2  Bishop Auckland   143   replay  Hanworth Villa   4 – 0  Long Buckby      
  18 Nelson   1 – 2  West Auckland Town   168   110 AFC Dunstable   2 – 0  Ampthill Town   132  
  19 Newcastle Benfield   2 – 1  Penrith   55   111 Bedford   2 – 3  Kings Langley   29  
  20 Marske United   7 – 1  Billingham Town   192   112 AFC Rushden & Diamonds   5 – 1  Oxhey Jets   495  
  21 Tadcaster Albion   5 – 0  Barnoldswick Town   107   113 Stotfold   1 – 3  Biggleswade United   83  
  22 Morpeth Town   0 – 2  Dunston UTS   110   114 Leverstock Green   2 – 1  Newport Pagnell Town   33  
  23 Cammell Laird 1907   w/o  West Didsbury & Chorlton   N/A   115 Hartley Wintney   A – A  Frimley Green      
  Walkover for West Didsbury & Chorlton. Cammell Laird 1907 expelled.   replay  Hartley Wintney   2 – 1  Frimley Green      
  24 Nostell Miners Welfare   1 – 2  Stockport Sports   45   116 Kidlington   3 – 0  Newbury   61  
  25 Parkgate   1 – 3  Congleton Town   57   117 Cove   0 – 1  Thame United      
  26 1874 Northwich   2 – 1  Maine Road   363   118 Fairford Town   1 – 3  Knaphill      
  27 Glossop North End   3 – 0  AFC Blackpool   212   119 Brimscombe & Thrupp   1 – 2  Windsor   97  
  28 St Helens Town   2 – 5  Atherton Collieries   113   120 Ardley United   5 – 1  Ash United      
  29 Rochdale Town   0 – 6  Runcorn Linnets   253   121 Holyport   2 – 2  Abingdon United   90  
  30 Bootle   0 – 1  Runcorn Town   126   replay  Abingdon United   4 – 0  Holyport      
  31 AFC Liverpool   0 – 3  Squires Gate   127   122 Slimbridge   1 – 1  Thatcham Town   74  
  32 Barton Town Old Boys   7 – 0  Abbey Hey   90   replay  Thatcham Town   1 – 2  Slimbridge   70  
  33 AFC Emley   2 – 1  Ashton Athletic   165   123 Reading Town   0 – 1  Shrivenham   46  
  34 Alsager Town   2 – 3  Winterton Rangers   68   124 Cheltenham Saracens   1 – 0  Camberley Town   70  
  35 Wigan Robin Park   1 – 2  Maltby Main   32   125 Flackwell Heath   4 – 0  Bracknell Town   77  
  36 Winsford United   0 – 1  Athersley Recreation   107   126 Chertsey Town   1 – 1  Milton United      
  37 Rocester   1 – 1  Stafford Town   64   replay  Milton United   1 – 1  Chertsey Town   68  
  replay  Stafford Town   2 – 1  Rocester   87   Milton United advance 4 – 1 on penalties.  
  38 Walsall Wood   1 – 0  Heath Hayes   102   127 Ascot United   1 – 1  Tadley Calleva   90  
  39 Blaby & Whetstone Athletic   2 – 2  Harborough Town   57   replay  Tadley Calleva   2 – 4  Ascot United   130  
  replay  Harborough Town   1 – 6  Blaby & Whetstone Athletic   84   128 Badshot Lea   3 – 0  Binfield      
  40 Heather St John's   0 – 2  Coventry Sphinx   71   129 Farnham Town   1 – 4  Highmoor Ibis      
  41 Kirby Muxloe   3 – 0  Wolverhampton Casuals   41   130 Pagham   2 – 0  Woodstock Sports      
  42 Stourport Swifts   2 – 0  Lye Town   117   131 Erith Town   1 – 2  St Francis Rangers   58  
  43 Causeway United   4 – 1  Cradley Town   59   132 Horsham YMCA   3 – 2  Alton Town   77  
  44 Bolehall Swifts   1 – 2  Dudley Town   62   133 Sevenoaks Town   1 – 2  East Preston   84  
  45 St Andrews   2 – 2  Tipton Town   104   134 Ringmer   2 – 1  Corinthian   50  
  replay  Tipton Town   2 – 1  St Andrews   75   135 Guildford City   0 – 2  Ashford United   112  
  46 Bromsgrove Sporting   2 – 0  Bewdley Town   328   136 Chichester City   2 – 3  Mole Valley SCR      
  47 Boldmere St. Michaels   4 – 3  Desborough Town   90   137 Deal Town   2 – 2  Phoenix Sports   134  
  48 Shawbury United   2 – 0  Continental Star   46   replay  Phoenix Sports   3 – 3  Deal Town   171  
  49 Ellistown & Ibstock United   2 – 0  Studley   60   Deal Town advance 8 – 7 on penalties.  
  50 Black Country Rangers   1 – 3  Lichfield City       138 Molesey   11–0  Haywards Heath Town   57  
  51 AFC Wulfrunians   3 – 2  Alvechurch       139 Westfield   3 – 2  Horley Town   50  
  52 Coleshill Town   10–0  Nuneaton Griff   92   140 Dorking Wanderers   0 – 0  Crowborough Athletic      
  53 Sporting Khalsa   0 – 0  Pegasus Juniors   32   replay  Crowborough Athletic   0 – 7  Dorking Wanderers   72  
  replay  Pegasus Juniors   1 – 2  Sporting Khalsa   49   141 Colliers Wood United   0 – 1  Lordswood   32  
  54 Wellington FC   2 – 1  Ellesmere Rangers   55   142 Holmesdale   4 – 1  Tunbridge Wells   97  
  55 Atherstone Town   1 – 1  Brocton       143 Chessington & Hook United   1 – 0  Worthing United      
  replay  Brocton   2 – 1  Atherstone Town   95   144 Canterbury City   2 – 1  Lingfield      
  56 Gornal Athletic   1 – 2  Westfields   37   145 Greenwich Borough   2 – 1  Lancing   85  
  57 Heanor Town   1 – 0  Long Eaton United   368   146 Arundel   0 – 1  Croydon   70  
  58 Shirebrook Town   2 – 2  Loughborough University       147 Shoreham   1 – 1  Crawley Down Gatwick      
  replay  Loughborough University   2 – 1  Shirebrook Town   46   replay  Crawley Down Gatwick   1 – 3  Shoreham   132  
  59 Quorn   3 – 1  Bottesford Town       148 Epsom Athletic   2 – 5  Littlehampton Town      
  60 Cleethorpes Town   4 – 1  Borrowash Victoria   61   149 Eastbourne United   5 – 2  Hailsham Town      
  61 Shepshed Dynamo   1 – 1  Dunkirk F.C.   119   150 Erith & Belvedere   2 – 0  AFC Croydon Athletic   158  
  replay  Dunkirk F.C.   2 – 2  Shepshed Dynamo   97   151 Hassocks   1 – 3  Epsom & Ewell   84  
  Shepshed Dynamo advance 3 – 0 on penalties.   152 Beckenham Town   1 – 3  Eastbourne Town   70  
  62 Clipstone   2 – 0  Harrowby United   82   153 Selsey   0 – 3  Fisher      
  63 Holwell Sports   3 – 0  Graham Street Prims       154 Cray Valley Paper Mills   1 – 3  Raynes Park Vale   106  
  64 Thurnby Nirvana   5 – 1  Lincoln Moorlands Railway   45   155 Newport (Isle of Wight)   2 – 0  Hamworthy United      
  65 Arnold Town   1 – 4  Basford United   110   156 Whitchurch United   1 – 1  Hallen   48  
  66 Retford United   2 – 2  Stapenhill   98   replay  Hallen   2 – 1  Whitchurch United   42  
  replay  Stapenhill   1 – 3  Retford United   111   157 Winterbourne United   3 – 2  Hythe & Dibden      
  67 Handsworth Parramore   5 – 1  Oadby Town   102   158 Bemerton Heath Harlequins   1 – 0  Totton & Eling   50  
  68 Staveley Miners Welfare   2 – 0  Worksop Town   371   159 Bridport   2 – 3  Highworth Town      
  69 Peterborough Northern Star   3 – 0  Team Bury       160 Longwell Green Sports   1 – 1  Melksham Town   92  
  70 Mildenhall Town   3 – 0  Gorleston   91   replay  Melksham Town   0 – 1  Longwell Green Sports   109  
  71 Kirkley & Pakefield   3 – 0  Ely City   68   161 Bitton   1 – 2  Blackfield & Langley   94  
  72 Boston Town   1 – 1  Walsham-le-Willows       162 Pewsey Vale   0 – 1  Sherborne Town   78  
  replay  Walsham-le-Willows   1 – 3  Boston Town   86   163 Folland Sports   4 – 1  Downton   48  
  73 Norwich United   1 – 0  Deeping Rangers   76   164 Alresford Town   1 – 1  Christchurch   57  
  74 Great Yarmouth Town   1 – 0  Huntingdon Town       replay  Christchurch   1 – 3  Alresford Town   72  
  75 Sleaford Town   1 – 3  Wisbech Town       165 Bournemouth   4 – 2  Verwood Town   55  
  76 Thetford Town   1 – 0  Swaffham Town   120   166 AFC Portchester   2 – 1  Fawley   50  
  77 Newmarket Town   1 – 1  Fakenham Town   87   167 Cadbury Heath   3 – 4  Cribbs   74  
  replay  Fakenham Town   0 – 1  Newmarket Town   84   168 Brockenhurst   0 – 3  Wootton Bassett Town      
  78 Yaxley   0 – 3  Godmanchester Rovers   115   169 Bradford Town   4 – 3  Moneyfields   60  
  79 Diss Town   1 – 5  Holbeach United   108   170 Gillingham Town   4 – 1  Almondsbury UWE   109  
  80 Clapton   1 – 1  Bowers & Pitsea       171 Corsham Town   2 – 3  Horndean   52  
  replay  Bowers & Pitsea   3 – 3  Clapton   103   172 Petersfield Town   2 – 3  Bristol Manor Farm   62  
  Bowers & Pitsea advance 4 – 3 on penalties.   173 Romsey Town   1 – 3  Fareham Town   201  
  81 Colney Heath   3 – 2  Southend Manor   96   174 Lymington Town   2 – 5  Winchester City   59  
  82 Halstead Town   0 – 0  St. Margaretsbury   141   175 Cowes Sports   1 – 0  Team Solent      
  replay  St. Margaretsbury 2  6 – 2  Halstead Town   78   176 Hengrove Athletic   0 – 1  Bodmin Town   35  
  83 Brantham Athletic   1 – 1  Codicote       177 Barnstaple Town   0 – 1  Witheridge   192  
  replay  Codicote   5 – 0  Brantham Athletic   42   178 Saltash United   2 – 1  Welton Rovers   99  
  84 F.C. Romania   0 – 0  Haverhill Rovers       179 St Austell   5 – 0  Bishop Sutton   151  
  replay  Haverhill Rovers   0 – 3  F.C. Romania   99   180 Willand Rovers   3 – 1  Radstock Town   87  
  85 Stansted   0 – 2  Ipswich Wanderers   137   181 Brislington   2 – 2  Street   48  
  86 Takeley   2 – 2  London Tigers   133   replay  Street   1 – 2†  Brislington   63  
  replay  London Tigers   4 – 0  Takeley       182 Shepton Mallet   w/o  Ilfracombe Town   N/A  
  87 Whitton United   2 – 0  Eton Manor   56   Walkover for Shepton Mallet. Ilfracombe Town withdrew.  
  88 London Colney   6 – 0  Woodbridge Town       183 Torpoint Athletic   2 – 4  Odd Down   85  
  89 Wivenhoe Town   3 – 0  Enfield 1893       184 Plymouth Parkway   4 – 1  Buckland Athletic      
        †  After Extra Time                
                         
  FA CUP 2014-15     PRELIMINARY ROUND (30th August 2014)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Newcastle Benfield   0 – 0  Kendal Town   97   80 Codicote   1 – 1  Tilbury   42  
  replay  Kendal Town   0 – 4  Newcastle Benfield   125   replay  Tilbury   2 – 0  Codicote   74  
  2 Dunston UTS   3 – 0  Durham City   192   81 Bowers & Pitsea   1 – 0  Colney Heath   83  
  3 West Auckland Town   1 – 1  Darlington 1883   1,238   82 Whitton United   0 – 2  Haverhill Borough   103  
  replay  Darlington 1883   3 – 1  West Auckland Town   932   83 Waltham Abbey   6 – 3  Cockfosters   87  
  4 Garforth Town   1 – 2  Harrogate Railway Athletic   120   84 Hertford Town   3 – 2  Great Wakering Rovers   188  
  5 Knaresborough Town   0 – 1  West Allotment Celtic   268   85 St. Margaretsbury   0 – 4  Romford   76  
  6 Tadcaster Albion   0 – 2  Spennymoor Town   237   86 Saffron Walden Town   1 – 1  Welwyn Garden City   607  
  7 Consett   2 – 0  Whickham   211   replay  Welwyn Garden City   1 – 0†  Saffron Walden Town   289  
  8 Bishop Auckland   4 – 4  Jarrow Roofing BCA   223   87 Harefield United   1 – 2  Leverstock Green   80  
  replay  Jarrow Roofing BCA   3 – 4†  Bishop Auckland   155   88 AFC Rushden & Diamonds   1 – 1  Bedford Town   754  
  9 Albion Sports   1 – 2  Ashington   127   replay  Bedford Town   0 – 3  AFC Rushden & Diamonds   552  
  10 Washington   0 – 7  Lancaster City   103   89 Hanworth Villa   1 – 1  North Greenford United   79  
  11 Bridlington Town   3 – 0  Northallerton Town   203   replay  North Greenford United   2 – 1  Hanworth Villa   62  
  12 Padiham   0 – 1  Shildon   160   90 Staines Lammas   1 – 8  Barton Rovers   94  
  13 Armthorpe Welfare   1 – 4  Marske United   146   91 Northwood   1 – 1  Kings Langley   94  
  14 Clitheroe   3 – 2  Seaham Red Star   176   replay  Kings Langley   1 – 3†  Northwood   120  
  15 Scarborough Athletic   1 – 1  North Shields   381   92 Aylesbury United   2 – 3  Aylesbury   268  
  replay  North Shields   4 – 4  Scarborough Athletic   402   93 AFC Kempston Rovers   4 – 0  Northampton Sileby Rangers   82  
  Scarborough Athletic advance 4 – 2 on penalties.   Tie awarded to Northampton Sileby Rangers. Kempston removed for fielding an ineligible player.  
  16 New Mills   2 – 3  Squires Gate   101   94 Cogenhoe United   1 – 4  Kettering Town   397  
  17 Stockport Sports   1 – 5  Ossett Town   32   95 Bedfont & Feltham   3 – 2  Leighton Town   76  
  18 Northwich Victoria   4 – 0  AFC Emley   105   96 AFC Hayes   1 – 1  Holmer Green   82  
  19 Winterton Rangers   0 – 3  Ossett Albion   73   replay  Holmer Green   0 – 4  AFC Hayes   144  
  20 Farsley   4 – 1  Athersley Recreation   182   97 AFC Dunstable   2 – 3  Uxbridge   99  
  21 Stocksbridge Park Steels   0 – 2  Bamber Bridge   120   98 Hanwell Town   1 – 2  Biggleswade United   135  
  22 Warrington Town   4 – 1  Barton Town Old Boys   114   99 Ashford Town   1 – 1  Daventry Town   100  
  23 Runcorn Town   1 – 1  Goole   85   replay  Daventry Town   2 – 1  Ashford Town   128  
  replay  Goole   0 – 1  Runcorn Town   143   100 Knaphill   2 – 1  Badshot Lea   70  
  24 West Didsbury & Chorlton   0 – 3  Brighouse Town   87   101 Milton United   2 – 1  Marlow   82  
  25 Burscough   1 – 1  Mossley   124   102 Shrivenham   1 – 6  Shortwood United   143  
  replay  Mossley   1 – 2†  Burscough   110   103 Thame United   3 – 2  Highmoor Ibis   78  
  26 1874 Northwich   3 – 3  Prescot Cables   356   104 North Leigh   1 – 2  Flackwell Heath   83  
  replay  Prescot Cables   2 – 1  1874 Northwich   291   105 Beaconsfield SYCOB   5 – 1  Didcot Town   148  
  27 Congleton Town   0 – 0  Salford City   286   106 Ardley United   1 – 1  Hartley Wintney      
  replay  Salford City   6 – 3†  Congleton Town   237   replay  Hartley Wintney   0 – 0  Ardley United      
  28 Radcliffe Borough   2 – 2  Atherton Collieries   204   Ardley United advance 5 – 4 on penalties.  
  replay  Atherton Collieries   2 – 2  Radcliffe Borough   299   107 Windsor   0 – 2  Godalming Town   239  
  Radcliffe Borough advance 3 – 2 on penalties.   108 Slimbridge   0 – 1  Chalfont St Peter   61  
  29 Droylsden   4 – 0  Runcorn Linnets   283   109 Wantage Town   3 – 2  Kidlington   170  
  30 Maltby Main   0 – 7  Glossop North End   89   110 Cheltenham Saracens   1 – 3  Fleet Town   61  
  31 Sporting Khalsa   0 – 1  Tipton Town   107   111 Bishop's Cleeve   1 – 0  Ascot United   92  
  32 Newcastle Town   1 – 1  Chasetown   132   112 Abingdon United   1 – 0  Egham Town   112  
  replay  Chasetown   2 – 1  Newcastle Town   165   113 Chatham Town   1 – 2  Whyteleafe   137  
  33 Walsall Wood   0 – 3  Stafford Rangers   277   114 Greenwich Borough   5 – 2  St Francis Rangers   147  
  34 AFC Wulfrunians   1 – 2  Boldmere St. Michaels   114   115 Lordswood   2 – 2  Hythe Town   107  
  35 Shawbury United   3 – 3  Tividale   54   replay  Hythe Town   2 – 0  Lordswood   194  
  replay  Tividale   5 – 2  Shawbury United   66   116 Faversham Town   2 – 1  Westfield   139  
  36 Leek Town   5 – 1  Lichfield City   307   117 Worthing   2 – 0  Guernsey   248  
  37 Sutton Coldfield Town   3 – 3  Brocton   101   118 Cray Wanderers   3 – 1  Molesey   87  
  replay  Brocton   0 – 1†  Sutton Coldfield Town   152   119 East Preston   2 – 1  Holmesdale   75  
  38 Coleshill Town   2 – 2  Bromsgrove Sporting   175   120 Burgess Hill Town   1 – 0  Eastbourne Town   204  
  replay  Bromsgrove Sporting   2 – 3†  Coleshill Town   369   121 Ashford United   0 – 1  Chipstead   219  
  39 Dudley Town   0 – 6  Market Drayton Town   77   122 Redhill   0 – 0  Horsham YMCA   97  
  40 Stafford Town   1 – 4  Norton United   71   replay  Horsham YMCA   0 – 2  Redhill   99  
  41 Westfields   0 – 2  Rugby Town   201   123 Epsom & Ewell   1 – 1  Croydon   82  
  42 Coventry Sphinx   0 – 0  Bedworth United   334   replay  Croydon   4 – 1  Epsom & Ewell   101  
  replay  Bedworth United   3 – 1†  Coventry Sphinx   280   124 Mole Valley SCR   1 – 5  Carshalton Athletic   83  
  43 Blaby & Whetstone Athletic   1 – 0  Stratford Town   93   125 Sittingbourne   0 – 3  Dorking Wanderers   112  
  44 Evesham United   3 – 1  Kidsgrove Athletic   188   126 Walton & Hersham   1 – 2  Herne Bay   80  
  45 Wellington FC   2 – 3  Stourport Swifts   86   127 Littlehampton Town   4 – 2  Shoreham   193  
  46 Romulus   3 – 1  Causeway United   75   128 Eastbourne United   2 – 3  Hastings United   258  
  47 Ellistown & Ibstock United   1 – 0  Kirby Muxloe   88   129 Deal Town   1 – 1  Chessington & Hook United   105  
  48 Lincoln United   4 – 0  Brigg Town   101   replay  Chessington & Hook United   2 – 1  Deal Town   183  
  49 Rainworth MW   0 – 3  Staveley Miners Welfare   103   130 Walton Casuals   1 – 1  Whitstable Town   103  
  50 Spalding United   1 – 0  Heanor Town   188   replay  Whitstable Town   3 – 1  Walton Casuals   157  
  51 Basford United   3 – 3  Sheffield   143   131 Tooting & Mitcham United   0 – 0  Three Bridges   209  
  replay  Sheffield   2 – 1†  Basford United   204   replay  Three Bridges   1 – 4  Tooting & Mitcham United   114  
  52 Mickleover Sports   3 – 1  Thurnby Nirvana   115   132 Erith & Belvedere   2 – 2  Folkestone Invicta   183  
  53 Gresley   0 – 0  Cleethorpes Town   253   replay  Folkestone Invicta   3 – 1†  Erith & Belvedere   194  
  replay  Cleethorpes Town   5 – 4†  Gresley   193   133 Fisher   2 – 4  Ramsgate   136  
  54 Clipstone   2 – 1  Loughborough University   72   134 East Grinstead Town   2 – 2  Raynes Park Vale   111  
  55 Loughborough Dynamo   0 – 2  Coalville Town   188   replay  Raynes Park Vale   2 – 1†  East Grinstead Town   85  
  56 Carlton Town   2 – 1  Handsworth Parramore   72   135 South Park   2 – 1  Thamesmead Town   104  
  57 Shepshed Dynamo   2 – 0  Quorn   197   136 Ringmer   0 – 4  Merstham   65  
  58 Retford United   1 – 3  Holwell Sports   117   137 Canterbury City   0 – 2  Pagham      
  59 Dereham Town   2 – 2  St Ives Town   203   138 Horsham   1 – 0  Corinthian-Casuals   224  
  replay  St Ives Town   3 – 3  Dereham Town   137   139 Bashley   0 – 2  Winchester City   160  
  Dereham Town advance 3 – 0 on penalties.   140 Alresford Town   2 – 2  Sherborne Town   80  
  60 Needham Market   1 – 0  Soham Town Rangers   229   replay  Sherborne Town   4 – 0  Alresford Town   110  
  61 Peterborough Northern Star   0 – 2  Mildenhall Town   145   141 Cowes Sports   0 – 1  Yate Town   116  
  62 Godmanchester Rovers   2 – 3  Newmarket Town   154   142 Fareham Town   0 – 3  Longwell Green Sports      
  63 Thetford Town   0 – 3  Norwich United   131   143 Cinderford Town   1 – 2  Horndean      
  64 Holbeach United   2 – 4  Boston Town   160   144 Swindon Supermarine   1 – 0  Hallen   92  
  65 Wisbech Town   2 – 1  Kirkley & Pakefield   228   145 Bradford Town   2 – 1  Wootton Bassett Town   107  
  66 Wroxham   4 – 1  Great Yarmouth Town   149   146 AFC Totton   2 – 0  Gillingham Town   280  
  67 Royston Town   2 – 3  Brightlingsea Regent   112   147 Sholing   3 – 1  Bristol Manor Farm   128  
  68 Cheshunt   0 – 1  Thurrock   135   148 Newport (Isle of Wight)   5 – 2  Winterbourne United   187  
  69 Baldock Town   0 – 3  Harlow Town   213   149 Bemerton Heath Harlequins   0 – 0  Bournemouth   61  
  70 Barkingside   5 – 0  Wivenhoe Town   45   replay  Bournemouth   2 – 3  Bemerton Heath Harlequins   64  
  71 Brentwood Town   1 – 0  Potters Bar Town   112   150 Mangotsfield United   4 – 1  Cribbs   160  
  72 Ware   0 – 3  Felixstowe & Walton United   81   151 Blackfield & Langley   4 – 0  Highworth Town   62  
  73 London Tigers   2 – 0  Clacton   27   152 AFC Portchester   1 – 4  Folland Sports      
  74 Ipswich Wanderers   2 – 1  Hoddesdon Town   126   153 Taunton Town   4 – 1  Clevedon Town   231  
  75 Burnham Ramblers   1 – 3  Hadleigh United   74   154 Merthyr Town   0 – 1  Larkhall Athletic   351  
  76 Redbridge   1 – 1  AFC Sudbury   61   155 Bodmin Town   4 – 1  Witheridge   101  
  replay  AFC Sudbury   3 – 2  Redbridge   122   156 Tiverton Town   1 – 0  Plymouth Parkway   222  
  77 F.C. Romania   2 – 1  Heybridge Swifts   131   157 Odd Down   0 – 2  Willand Rovers   55  
  78 Maldon & Tiptree   1 – 2  London Colney   75   158 Wimborne Town   3 – 2  St Austell   194  
  79 Aveley   2 – 0  Basildon United   67   159 Shepton Mallet   0 – 0  Saltash United   99  
              replay  Saltash United   1 – 0  Shepton Mallet   116  
        †  After Extra Time     160 Bridgwater Town   1 – 0  Brislington   153  
                         
                         
  FA CUP 2014-15     FIRST ROUND QUALIFYING (13th September 2014)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Marske United   2 – 2  Dunston UTS   281   58 Bowers & Pitsea   0 – 4  Witham Town   113  
  replay  Dunston UTS   2 – 0  Marske United   368   59 Brentwood Town   1 – 0  London Colney   123  
  2 West Allotment Celtic   0 – 5  Lancaster City   141   60 Wingate & Finchley   2 – 2  Ipswich Wanderers   124  
  3 Darlington 1883   0 – 0  Blyth Spartans   1,051   replay  Ipswich Wanderers   3 – 4  Wingate & Finchley   189  
  replay  Blyth Spartans   3 – 0  Darlington 1883   652   61 Thurrock   2 – 0  Welwyn Garden City   148  
  4 Newcastle Benfield   3 – 1  Bridlington Town   125   62 Grays Athletic   2 – 2  Harlow Town   184  
  5 Ashington   2 – 2  Scarborough Athletic   498   replay  Harlow Town   2 – 4  Grays Athletic   248  
  replay  Scarborough Athletic   1 – 0  Ashington   256   63 Enfield Town   5 – 0  Felixstowe & Walton United   286  
  6 Shildon   1 – 1  Whitby Town   290   64 Barton Rovers   1 – 1  Northwood   111  
  replay  Whitby Town   1 – 2  Shildon   266   replay  Northwood   2 – 3  Barton Rovers   113  
  7 Workington   2 – 0  Consett   385   65 Aylesbury   1 – 2  Kettering Town   342  
  8 Harrogate Railway Athletic   3 – 1  Clitheroe   116   66 Bedfont & Feltham   0 – 6  Uxbridge   96  
  9 Bishop Auckland   2 – 3  Spennymoor Town   643   67 Biggleswade United   1 – 2  Leverstock Green   68  
  10 Ossett Albion   0 – 4  Droylsden   116   68 AFC Hayes   2 – 3  Harrow Borough   87  
  11 Salford City   2 – 0  Nantwich Town   369   69 Hitchin Town   2 – 1  Daventry Town   222  
  12 Brighouse Town   1 – 2  Ashton United   186   70 Northampton Sileby Rangers   1 – 3  North Greenford United   51  
  13 Northwich Victoria   0 – 0  Glossop North End   142   71 Biggleswade Town   2 – 1  Arlesey Town   158  
  replay  Glossop North End   2 – 2  Northwich Victoria   250   72 Dunstable Town   2 – 2  Chesham United   159  
  Glossop North End advance 4 – 2 on penalties.   replay  Chesham United   1 – 2  Dunstable Town   208  
  14 FC United Of Manchester   4 – 1  Prescot Cables   1,001   73 Hendon   1 – 0  AFC Rushden & Diamonds   424  
  15 Buxton   3 – 2  Ramsbottom United   261   74 Abingdon United   3 – 0  Milton United   193  
  16 Bamber Bridge   2 – 2  Squires Gate   264   75 Flackwell Heath   3 – 3  Wantage Town   129  
  replay  Squires Gate   2 – 3†  Bamber Bridge   155   replay  Wantage Town   1 – 2†  Flackwell Heath   67  
  17 Farsley   2 – 1  Frickley Athletic   178   76 Shortwood United   1 – 1  Cirencester Town   150  
  18 Runcorn Town   5 – 3  Witton Albion   230   replay  Cirencester Town   0 – 1†  Shortwood United   148  
  19 Marine   2 – 1  Ossett Town   206   77 Knaphill   1 – 2  Fleet Town   129  
  20 Burscough   0 – 1  Curzon Ashton   122   78 Chalfont St Peter   2 – 1  Hungerford Town   95  
  21 Skelmersdale United   4 – 3  Radcliffe Borough   194   79 Bishop's Cleeve   0 – 1  Banbury United   181  
  22 Warrington Town   1 – 0  Trafford   127   80 Slough Town   1 – 2  Ardley United   230  
  23 Rugby Town   1 – 1  Chasetown   256   81 Thame United   1 – 2  Burnham   143  
  replay  Chasetown   1 – 3  Rugby Town   213   82 Godalming Town   0 – 0  Beaconsfield SYCOB   148  
  24 Evesham United   0 – 0  Redditch United   309   replay  Beaconsfield SYCOB   2 – 1  Godalming Town   107  
  replay  Redditch United   0 – 1  Evesham United   279   83 Leatherhead   1 – 2  Faversham Town   207  
  25 Market Drayton Town   1 – 3  Stourbridge   211   84 Hythe Town   4 – 0  Whitstable Town   248  
  26 Boldmere St. Michaels   0 – 3  Bedworth United   221   85 Ramsgate   1 – 2  Raynes Park Vale   158  
  27 Halesowen Town   3 – 0  Sutton Coldfield Town   321   86 Horsham   0 – 4  Kingstonian   304  
  28 Coleshill Town   1 – 2  Barwell   211   87 Peacehaven & Telscombe   0 – 0  East Preston   141  
  29 Blaby & Whetstone Athletic   4 – 1  Tipton Town   87   replay  East Preston   2 – 0  Peacehaven & Telscombe   102  
  30 Rushall Olympic   3 – 2  Romulus   137   88 Redhill   1 – 0  Carshalton Athletic   100  
  31 Ellistown & Ibstock United   3 – 2  Hereford United   200   89 Dorking Wanderers   4 – 2  Pagham   68  
  32 Stafford Rangers   0 – 0  Tividale   437   90 South Park   2 – 2  Metropolitan Police   102  
  replay  Tividale   4 – 0  Stafford Rangers   227   replay  Metropolitan Police   3 – 0  South Park   70  
  33 Corby Town   3 – 3  Norton United   332   91 Dulwich Hamlet   0 – 3  Worthing   489  
  replay  Norton United   2 – 1  Corby Town   123   92 Whyteleafe   1 – 2  Hastings United   164  
  34 Leek Town   2 – 1  Stourport Swifts   205   93 Folkestone Invicta   0 – 0  Margate   565  
  35 Lincoln United   2 – 3  Stamford   151   replay  Margate   3 – 1  Folkestone Invicta   572  
  36 Mickleover Sports   3 – 0  Staveley Miners Welfare   138   94 Tonbridge Angels   6 – 0  Herne Bay   376  
  37 Matlock Town   1 – 2  Ilkeston   417   95 Croydon   2 – 3  Burgess Hill Town   105  
  38 Sheffield   3 – 2  Shepshed Dynamo   238   96 Greenwich Borough   1 – 0  Chessington & Hook United   119  
  39 Spalding United   4 – 0  Holwell Sports   176   97 Cray Wanderers   1 – 2  Tooting & Mitcham United   155  
  40 Belper Town   3 – 3  Coalville Town   223   98 Merstham   2 – 2  Chipstead   146  
  replay  Coalville Town   2 – 0  Belper Town   182   replay  Chipstead   3 – 4†  Merstham   131  
  41 Cleethorpes Town   3 – 2  Carlton Town   122   99 Maidstone United   10 – 0  Littlehampton Town   1,373  
  42 Grantham Town   4 – 1  Clipstone   226   100 VCD Athletic   3 – 2  Hampton & Richmond Borough   97  
  43 Mildenhall Town   1 – 3  Wroxham   138   101 Bognor Regis Town   0 – 0  Lewes   371  
  44 St Neots Town   1 – 1  Dereham Town   312   replay  Lewes   1 – 0  Bognor Regis Town   405  
  replay  Dereham Town   1 – 1  St Neots Town   267   102 Blackfield & Langley   3 – 2  Sherborne Town   53  
  Dereham Town advance 4 – 2 on penalties.   103 Horndean   0 – 1  Newport (Isle of Wight)      
  45 Newmarket Town   0 – 3  Histon   263   104 Yate Town   1 – 2  Dorchester Town   189  
  46 King’s Lynn Town   7 – 0  Boston Town   548   105 Winchester City   3 – 0  Bemerton Heath Harlequins   150  
  47 Cambridge City   2 – 4  Needham Market   245   106 Sholing   0 – 1  Chippenham Town   132  
  48 Norwich United   1 – 0  Wisbech Town   172   107 Mangotsfield United   0 – 3  Weymouth   297  
  49 Romford   1 – 0  Bury Town   153   108 Poole Town   4 – 0  Bradford Town   359  
  50 Billericay Town   4 – 0  Hadleigh United   243   109 Longwell Green Sports   0 – 1  Folland Sports   109  
  51 Hertford Town   1 – 4  Canvey Island   235   110 AFC Totton   0 – 2  Swindon Supermarine   254  
  52 Haverhill Borough   0 – 2  Leiston   158   111 Bodmin Town   3 – 3  Bridgwater Town   116  
  53 Tilbury   0 – 4  Aveley   107   replay  Bridgwater Town   2 – 1  Bodmin Town   189  
  54 AFC Hornchurch   1 – 1  East Thurrock United   221   112 Paulton Rovers   3 – 1  Taunton Town   168  
  replay  East Thurrock United   2 – 2  AFC Hornchurch   204   113 Tiverton Town   0 – 0  Bideford   356  
  East Thurrock United advance 4 – 3 on penalties.   replay  Bideford   1 – 0  Tiverton Town   330  
  55 London Tigers   1 – 0  Brightlingsea Regent   58   114 Frome Town   2 – 0  Wimborne Town   153  
  56 Waltham Abbey   3 – 1  Barkingside   68   115 Truro City   0 – 2  Larkhall Athletic   414  
  57 AFC Sudbury   1 – 3  F.C. Romania   290   116 Willand Rovers   2 – 1  Saltash United   84  
        †  After Extra Time                
                         
  FA CUP 2014-15     SECOND ROUND QUALIFYING (27th September 2014)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Bradford Park Avenue   2 – 2  AFC Fylde   254   43 Staines Town   5 – 0  Leverstock Green   241  
  replay  AFC Fylde   2 – 1†  Bradford Park Avenue   287   44 Bromley   5 – 1  Uxbridge   530  
  2 Curzon Ashton   1 – 0  Scarborough Athletic   236   45 Maidstone United   2 – 1  Brentwood Town   1,464  
  3 Droylsden   0 – 1  Guiseley   238   46 Bishop's Stortford   0 – 0  Tooting & Mitcham United   322  
  4 Barrow   0 – 1  Runcorn Town   1,370   replay  Tooting & Mitcham United   3 – 1  Bishop's Stortford   253  
  5 Workington   0 – 1  Bamber Bridge   430   47 Eastbourne Borough   1 – 1  Enfield Town   522  
  6 Harrogate Town   1 – 2  Stockport County   604   replay  Enfield Town   4 – 4  Eastbourne Borough   357  
  7 Warrington Town   0 – 0  Sheffield   190   Eastbourne Borough advance 4 – 3 on penalties.  
  replay  Sheffield   1 – 3  Warrington Town   176   48 Hayes & Yeading United   0 – 1  St Albans City   272  
  8 Shildon   1 – 0  Stalybridge Celtic   340   49 Boreham Wood   3 – 2  East Preston   151  
  9 Colwyn Bay   3 – 2  Harrogate Railway Athletic   223   50 Brackley Town   2 – 2  Farnborough   208  
  10 Buxton   2 – 0  Newcastle Benfield   301   replay  Farnborough   0 – 1  Brackley Town   179  
  11 Hyde   4 – 5  Marine   313   51 Witham Town   4 – 2  Lewes   121  
  12 Skelmersdale United   1 – 4  Blyth Spartans   250   52 Margate   1 – 2  Barton Rovers   638  
  13 Gainsborough Trinity   4 – 1  Farsley   343   53 Whitehawk   2 – 1  Merstham   123  
  14 Ashton United   1 – 1  Salford City   234   54 F.C. Romania   2 – 3  Sutton United   242  
  replay  Salford City   0 – 1  Ashton United   433   55 Burnham   0 – 1  Canvey Island   135  
  15 Chorley   1 – 0  Glossop North End   675   56 Billericay Town   2 – 1  Raynes Park Vale   237  
  16 FC United Of Manchester   0 – 1  Lancaster City   1,033   57 Grays Athletic   1 – 0  Hastings United   231  
  17 Cleethorpes Town   1 – 2  North Ferriby United   321   58 Maidenhead United   4 – 0  Faversham Town   331  
  18 Dunston UTS   1 – 4  Spennymoor Town   538   59 Thurrock   0 – 2  Aveley   164  
  19 Norton United   2 – 1  Spalding United   125   60 Fleet Town   0 – 4  Burgess Hill Town   154  
  20 Bedworth United   1 – 1  Mickleover Sports   185   61 Wealdstone   1 – 1  Concord Rangers   312  
  replay  Mickleover Sports   3 – 0  Bedworth United   134   replay  Concord Rangers   2 – 0  Wealdstone   220  
  21 Worcester City   3 – 1  Rugby Town   570   62 Waltham Abbey   1 – 0  North Greenford United   91  
  22 Ellistown & Ibstock United   1 – 7  Halesowen Town   180   63 Kettering Town   0 – 1  Chalfont St Peter   696  
  23 Histon   0 – 0  Evesham United   227   64 Beaconsfield SYCOB   1 – 3  Greenwich Borough   140  
  replay  Evesham United   3 – 1  Histon   267   65 Romford   0 – 0  Kingstonian   125  
  24 Boston United   3 – 1  Dereham Town   836   replay  Kingstonian   5 – 3†  Romford   258  
  25 Barwell   0 – 0  Norwich United   118   66 Metropolitan Police   3 – 4  East Thurrock United   111  
  replay  Norwich United   0 – 2  Barwell   105   67 Winchester City   3 – 3  Newport (Isle of Wight)   220  
  26 Ilkeston   1 – 0  Solihull Moors   310   replay  Newport (Isle of Wight)   0 – 1  Winchester City   306  
  27 Blaby & Whetstone Athletic   1 – 1  Stourbridge   173   68 Paulton Rovers   1 – 1  Gloucester City   327  
  replay  Stourbridge   4 – 1  Blaby & Whetstone Athletic   293   replay  Gloucester City   2 – 1  Paulton Rovers   377  
  28 Leamington   4 – 1  Wroxham   371   69 Folland Sports   1 – 1  Frome Town   93  
  29 Coalville Town   0 – 0  Lowestoft Town   165   replay  Frome Town   1 – 0  Folland Sports   179  
  replay  Lowestoft Town   5 – 0  Coalville Town   397   70 Bridgwater Town   0 – 2  Basingstoke Town   282  
  30 Tamworth   2 – 1  Rushall Olympic   587   71 Larkhall Athletic   3 – 3  Gosport Borough   205  
  31 Stamford   1 – 2  Grantham Town   381   replay  Gosport Borough   7 – 0  Larkhall Athletic   206  
  32 King’s Lynn Town   1 – 0  Hednesford Town   556   72 Havant & Waterlooville   3 – 0  Swindon Supermarine   386  
  33 Tividale   2 – 2  Leek Town   278   73 Weston Super Mare   3 – 0  Banbury United   279  
  replay  Leek Town   1 – 0  Tividale   307   74 Blackfield & Langley   0 – 0  Willand Rovers   95  
  34 Redhill   2 – 1  Tonbridge Angels   321   replay  Willand Rovers   1 – 0  Blackfield & Langley   221  
  35 VCD Athletic   0 – 4  Harrow Borough   105   75 Abingdon United   0 – 2  Dorchester Town   311  
  36 Ebbsfleet United   7 – 1  Hythe Town   738   76 Shortwood United   2 – 1  Oxford City   211  
  37 Needham Market   5 – 2  London Tigers   248   77 Bath City   1 – 1  Poole Town   547  
  38 Hendon   4 – 1  Leiston   195   replay  Poole Town   0 – 2  Bath City   516  
  39 Hemel Hempstead Town   2 – 0  Dunstable Town   544   78 Weymouth   4 – 1  Bideford   620  
  40 Hitchin Town   0 – 3  Wingate & Finchley   261   79 Chippenham Town   1 – 0  Ardley United   256  
  41 Chelmsford City   6 – 0  Worthing   547   80 Flackwell Heath   w/o  Salisbury City   N/A  
  42 Dorking Wanderers   2 – 2  Biggleswade Town   151   Walkover for Flackwell Heath. Salisbury City removed.  
  replay  Biggleswade Town   1 – 0  Dorking Wanderers   160         †  After Extra Time    
                         
                         
  FA CUP 2014-15   THIRD ROUND QUALIFYING (11th October 2014)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 North Ferriby United   2 – 1  Grantham Town   417   21 Biggleswade Town   0 – 2  Maidstone United   450  
  2 Tamworth   1 – 0  Lowestoft Town   564   22 Evesham United   4 – 1  Chalfont St Peter   434  
  3 Leamington   1 – 1  Worcester City   755   23 Staines Town   1 – 1  Gloucester City   386  
  replay  Worcester City   2 – 0  Leamington   598   replay  Gloucester City   3 – 2  Staines Town   405  
  4 Guiseley   3 – 0  Halesowen Town   671   24 Chippenham Town   0 – 5  Hemel Hempstead Town   398  
  5 Runcorn Town   2 – 5  Norton United   215   25 Concord Rangers   3 – 2  Winchester City   202  
  6 Shildon   0 – 0  Stourbridge   490   26 Willand Rovers   3 – 2  Aveley   298  
  replay  Stourbridge   0 – 2  Shildon   488   27 East Thurrock United   2 – 1  Tooting & Mitcham United   224  
  7 AFC Fylde   1 – 0  Buxton   639   28 Billericay Town   0 – 1  Weymouth   456  
  8 Mickleover Sports   1 – 2  Blyth Spartans   611   29 Wingate & Finchley   0 – 2  Havant & Waterlooville   292  
  9 Stockport County   1 – 0  Ilkeston   2,562   30 Maidenhead United   1 – 1  Gosport Borough   519  
  10 Barwell   2 – 1  Curzon Ashton   231   replay  Gosport Borough   3 – 0  Maidenhead United   329  
  11 Colwyn Bay   1 – 1  Warrington Town   453   31 Needham Market   1 – 2  Witham Town   339  
  replay  Warrington Town   1 – 0  Colwyn Bay   284   32 Kingstonian   2 – 3  Eastbourne Borough   555  
  12 Leek Town   2 – 0  Boston United   769   33 Flackwell Heath   1 – 4  Weston Super Mare   212  
  13 Bamber Bridge   1 – 4  Chorley   2,214   34 Greenwich Borough   1 – 0  Redhill   227  
  14 King's Lynn Town   3 – 2  Lancaster City   983   35 Bath City   2 – 2  Shortwood United   641  
  15 Gainsborough Trinity   4 – 0  Marine   473   replay  Shortwood United   1 – 3  Bath City   374  
  16 Spennymoor Town   1 – 0  Ashton United   651   36 Ebbsfleet United   1 – 2  Basingstoke Town   953  
  17 Grays Athletic   0 – 0  Bromley   350   37 Harrow Borough   2 – 1  Waltham Abbey   182  
  replay  Bromley   5 – 0  Grays Athletic   455   38 St Albans City   2 – 0  Brackley Town   607  
  18 Dorchester Town   1 – 0  Hendon   510   39 Sutton United   1 – 3  Burgess Hill Town   566  
  19 Barton Rovers   0 – 1  Canvey Island   220   40 Whitehawk   4 – 4  Chelmsford City   319  
  20 Frome Town   2 – 2  Boreham Wood   282   replay  Chelmsford City   4 – 1  Whitehawk   576  
  replay  Boreham Wood   1 – 0  Frome Town   201     †  After Extra Time        
                         
                         
  FA CUP 2014-15     FOURTH ROUND QUALIFYING (25th October 2014)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Spennymoor Town   2 – 2  AFC Telford United   853   17 Dartford   3 – 1  Burgess Hill Town   929  
  replay  AFC Telford United   3 – 0  Spennymoor Town   934   18 Maidstone United   2 – 1  Welling United   2,226  
  2 King's Lynn Town   3 – 4  AFC Fylde   1,403   19 Willand Rovers   1 – 3  Gosport Borough   892  
  3 Grimsby Town   3 – 0  Guiseley   1,761   20 Witham Town   1 – 2  Weston-super-Mare   620  
  4 Norton United   1 – 1  Shildon   422   21 Eastbourne Borough   0 – 0  Dover Athletic   911  
  replay  Shildon   1 – 2  Norton United   936   replay  Dover Athletic   1 – 0  Eastbourne Borough   1,042  
  5 Warrington Town   1 – 0  North Ferriby United   691   22 Weymouth   0 – 0  Braintree Town   989  
  6 Alfreton Town   1 – 1  Lincoln City   886   replay  Braintree Town   5 – 3  Weymouth   480  
  replay  Lincoln City   5 – 1  Alfreton Town   1,529   23 Worcester City   2 – 1  Greenwich Borough   896  
  7 Macclesfield Town   1 – 1  Wrexham   1,876   24 Canvey Island   0 – 0  Havant & Waterlooville   642  
  replay  Wrexham   5 – 2  Macclesfield Town   2,260   replay  Havant & Waterlooville   3 – 0  Canvey Island   574  
  8 Chorley   0 – 0  FC Halifax Town   2,333   25 St Albans City   0 – 1  Concord Rangers   953  
  replay  FC Halifax Town   5 – 0  Chorley   1,681   26 Basingstoke Town   1 – 1  Harrow Borough   728  
  9 Barwell   0 – 3  Altrincham   523   replay  Harrow Borough   1 – 4  Basingstoke Town   380  
  10 Leek Town   3 – 4  Blyth Spartans   1,047   27 Aldershot Town   2 – 0  Torquay United   1,690  
  11 Stockport County   2 – 4  Chester   4,612   28 Kidderminster Harriers   0 – 1  Eastleigh   1,489  
  12 Gateshead   4 – 0  Gainsborough Trinity   824   29 Evesham United   1 – 2  Bromley   811  
  13 Tamworth   1 – 1  Southport   814   30 Chelmsford City   0 – 0  Barnet   1,844  
  replay  Southport   1 – 1  Tamworth   590   replay  Barnet   4 – 1  Chelmsford City   1,294  
  Southport advance 4 – 2 on penalties.   31 Nuneaton Town   0 – 0  Hemel Hempstead Town   930  
  14 Dorchester Town   1 – 7  Bristol Rovers   1,909   replay  Hemel Hempstead Town   2 – 0  Nuneaton Town   1,222  
  15 East Thurrock United   7 – 1  Bath City   301   32 Woking   2 – 1  Boreham Wood   1,222  
  16 Gloucester City   1 – 4  Forest Green Rovers   2,067              
                         
                         
  FA CUP 2014-15     FIRST ROUND PROPER (9th November 2014)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Warrington Town 1 – 0 Exeter City 2,400   22 Southend United 1 – 2 Chester 4,047  
  2 Barnet 1 – 3 Wycombe Wanderers 2,410   23 Tranmere Rovers 1 – 0 Bristol Rovers 3,559  
  3 Barnsley 5 – 0 Burton Albion 5,158   24 Walsall 2 – 2 Shrewsbury Town 3,546  
  4 Basingstoke Town 1 – 1 AFC Telford United 1,251   replay Shrewsbury Town 1 – 0 Walsall 4,222  
  replay Telford 2 – 1 Basingstoke Town 1,006   25 Yeovil Town 1 – 0 Crawley Town 2,355  
  5 Bromley 3 – 4 Dartford 4,105   26 York City 1 – 1 AFC Wimbledon 2,085  
  6 Bury 3 – 1 Hemel Hempstead Town 2,944   replay AFC Wimbledon 3 – 1 York City 2,048  
  7 Cambridge United 1 – 0 Fleetwood Town 2,870   27 Blyth Spartans 4 – 1 Altrincham 1,763  
  8 Cheltenham Town 5 – 0 Swindon Town 3,470   28 Braintree 0 – 6 Chesterfield 1,206  
  9 Crewe Alexandra 0 – 0 Sheffield United 3,222   29 Coventry City 1 – 2 Worcester City 8,439  
  replay Sheffield United 2 – 0 Crewe Alexandra 5,987   30 Forest Green Rovers 0 – 2 Scunthorpe United 1,791  
  10 Dagenham and Redbridge 0 – 0 Southport 1,172   31 Gosport Borough 3 – 6 Colchester United 2,013  
  replay Southport 2 – 0 Dagenham and Redbridge 1,472   32 FC Halifax Town 1 – 2 Bradford City 8,042  
  11 Dover Athletic 1 – 0 Morecambe 1,609   33 Norton United 0 – 4 Gateshead 1,762  
  12 Eastleigh 2 – 1 Lincoln City 873   34 Notts County 0 – 0 Accrington Stanley 3,661  
  13 Gillingham 1 – 2 Bristol City 2,654   replay Accrington Stanley 2 – 1 Notts County 1,026  
  14 Grimsby Town 1 – 3 Oxford United 3,241   35 Portsmouth 2 – 2 Aldershot 11,095  
  15 Hartlepool United 2 – 0 East Thurrock United 2,800   replay Aldershot 1 – 0 Portsmouth 5,374  
  16 Luton Town 4 – 2 Newport County 3,656   36 Stevenage 0 – 0 Maidstone United 2,935  
  17 Northampton Town 0 – 0 Rochdale 2,790   replay Maidstone United 2 – 1 Stevenage 2,226  
  replay Rochdale 2 – 1 Northampton Town 1,717   37 Wrexham 3 – 0 Woking 2,253  
  18 Oldham Athletic 1 – 0 Leyton Orient 3,034   38 Havant & Waterlooville 0 – 3 Preston North End 2,382  
  19 Peterborough United 2 – 1 Carlisle United 3,168   39 Mansfield Town 1 – 1 Concord Rangers  2,023  
  20 Plymouth Argyle 2 – 0 AFC Fylde 5,153   replay Concord Rangers  0 – 1 Mansfield Town 1,537  
  21 Port Vale 3 – 4 Milton Keynes Dons 4,120   40 Weston-super-Mare 1 – 4 Doncaster Rovers 2,949  
                         
                       
  FA CUP 2014-15     SECOND ROUND PROPER (5th December 2014)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Accrington Stanley 1 – 1 Yeovil Town 1,440   11 Hartlepool United 1 – 2 Blyth Spartans  3,735  
  replay Yeovil Town 2 – 0 Accrington Stanley 6,373   12 Milton Keynes Dons 0 – 1 Chesterfield 5,591  
  2 Aldershot 0 – 0 Rochdale 3,143   FA ordered a replay as Chesterfield fielded an ineligible player  
  replay Rochdale 4 – 1 Aldershot 2,077   replay Milton Keynes Dons 0 – 1 Chesterfield 8,040  
  3 Barnsley 0 – 0 Chester 7,227   13 Oldham Athletic 0 – 1 Doncaster Rovers 3,242  
  replay Chester 0 – 3 Barnsley 3,534   14 Oxford United 2 – 2 Tranmere Rovers 4,681  
  4 Bradford City 4 – 1 Dartford 5,373   replay Tranmere Rovers 2 – 1 Oxford United 3,296  
  5 Bristol City 1 – 0 AFC Telford United 6,678   15 Preston North End 1 – 0 Shrewsbury Town 6,011  
  6 Bury 1 – 1 Luton Town 2,790   16 Scunthorpe United 1 – 1 Worcester City 5,606  
  replay Luton Town 1 – 0 Bury 2,923   replay Worcester City 1 – 1† Scunthorpe United 4,339  
  7 Cambridge United 2 – 2 Mansfield Town 3,869   Scunthorpe United advance 14 – 13 on penalties.  
  replay Mansfield Town 0 – 1 Cambridge United 1,920   17 Sheffield United 3 – 0 Plymouth Argyle 7,348  
  8 Cheltenham Town 0 – 1 Dover 3,552   18 Southport 2 – 1 Eastleigh 2,169  
  9 Colchester United 1 – 0 Peterborough United 2,905   19 Wrexham 3 – 1 Maidstone United 3,093  
  10 Gateshead 2 – 0 Warrington Town 2,874   20 Wycombe Wanderers 0 – 1 AFC Wimbledon 3,196  
                         
                         
  FA CUP 2014-15     THIRD ROUND PROPER (3rd January 2015)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Arsenal 2 – 0 Hull City 59,439   19 Millwall 3 – 3 Bradford City 5,470  
  2 Southampton 1 – 1 Ipswich Town 31,201   replay Bradford City 4 – 0 Millwall 11,859  
  replay Ipswich Town 0 – 1 Southampton 27,933   20 Derby County 1 – 0 Southport 20,201  
  3 Stoke City 3 – 1 Wrexham 19,423   21 Brentford 0 – 2 Brighton & Hove Albion 8,542  
  4 Charlton Athletic 1 – 2 Blackburn Rovers 8,727   22 Fulham 0 – 0 Wolverhampton Wanderers  11,879  
  5 Dover Athletic 0 – 4 Crystal Palace 5,645   replay Wolverhampton Wanderers  3 – 3 Fulham 8,148  
  6 AFC Wimbledon 1 – 2 Liverpool 4,784   Fulham advance 5 – 3 on penalties.  
  7 Manchester City 2 – 1 Sheffield Wednesday 44,309   23 Leicester City 1 – 0 Newcastle United 23,212  
  8 Rochdale 1 – 0 Nottingham Forest 6,791   24 Scunthorpe United 2 – 2 Chesterfield 4,307  
  9 West Bromwich Albion 7 – 0 Gateshead 16,593   replay Chesterfield 2 – 0 Scunthorpe United 6,815  
  10 Blyth Spartans  2 – 3 Birmingham City 3,644   25 Everton 1 – 1 West Ham United 22,236  
  11 Aston Villa 1 – 0 Blackpool 21,837   replay West Ham United 2 – 2 Everton 25,301  
  12 Rotherham United 1 – 5 A.F.C. Bournemouth 5,875   West Ham United advance 9 – 8 on penalties.  
  13 Huddersfield Town 0 – 1 Reading 7,980   26 Cambridge United 2 – 2 Luton Town 7,063  
  14 Tranmere Rovers 2 – 6 Swansea City 10,007   27 Chelsea 3 – 0 Watford 41,010  
  15 Cardiff City 3 – 1 Colchester United 4,194   28 Barnsley 0 – 2 Middlesbrough 9,473  
  16 Bolton Wanderers 1 – 0 Wigan Athletic 16,788   29 Queens Park Rangers 0 – 3 Sheffield United 12,972  
  17 Sunderland 1 – 0 Leeds United 30,302   30 Yeovil Town 0 – 2 Manchester United 9,264  
  18 Burnley 1 – 1 Tottenham Hotspur 9,348   31 Preston North End 2 – 0 Norwich City 9,807  
  replay Tottenham Hotspur 4 – 2 Burnley 24,367   32 Doncaster Rovers 1 – 1 Bristol City 5,671  
              replay Bristol City 2 – 0 Doncaster Rovers 6,951  
                         
                         
  FA CUP 2014-15     FOURTH ROUND PROPER (24th January 2015)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Southampton 2 – 3 Crystal Palace 31,320   9 Cardiff City 1 – 2 Reading 11,750  
  2 Cambridge United 0 – 0 Manchester United 7,987   10 Liverpool 0 – 0 Bolton Wanderers 43,847  
  replay Manchester United 3 – 0 Cambridge United 74,511   replay Bolton Wanderers 1 – 2 Liverpool 22,171  
  3 Blackburn Rovers 3 – 1 Swansea City 5,928   11 Tottenham Hotspur 1 – 2 Leicester City 35,548  
  4 Chelsea 2 – 4 Bradford City 41,014   12 Brighton & Hove Albion 2 – 3 Arsenal 30,278  
  5 Derby County 2 – 0 Chesterfield 28,392   13 Rochdale 1 – 4 Stoke City 7,443  
  6 Preston North End 1 – 1 Sheffield United 10,770   14 Sunderland 0 – 0 Fulham 22,961  
  replay Sheffield United 1 – 3 Preston North End 13,161   replay Fulham 1 – 3 Sunderland 14,777  
  7 Birmingham City 1 – 2 West Bromwich Albion 28,438   15 Bristol City 0 – 1 West Ham United 12,682  
  8 Aston Villa 2 – 1 A.F.C. Bournemouth 27,415   16 Manchester City 0 – 2 Middlesbrough 44,836  
                         
                         
  FA CUP 2014-15     FIFTH ROUND PROPER (14th February 2015)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Crystal Palace 1 – 2 Liverpool 20,391   5 Bradford City 2 – 0 Sunderland 24,021  
  2 Arsenal 2 – 0 Middlesbrough 59,823   6 Blackburn Rovers 4 – 1 Stoke City 13,934  
  3 Aston Villa 2 – 1 Leicester City 28,098   7 Derby County 1 – 2 Reading 21,337  
  4 West Bromwich Albion 4 – 0 West Ham United 19,956   8 Preston North End 1 – 3 Manchester United 21,348  
                         
                         
  FA CUP 2014-15     SIXTH ROUND PROPER (Quarter Finals - 7th March 2015)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Liverpool 0 – 0 Blackburn Rovers 43,820   2 Bradford City 0 – 0 Reading 24,321  
  replay Blackburn Rovers 0 – 1 Liverpool 28,415   replay Reading 3 – 0 Bradford City 22,908  
  3 Manchester United 1 – 2 Arsenal 74,285   4 Aston Villa 2 – 0 West Bromwich Albion 39,592  
                         
                         
  FA CUP 2014-15     SEMI FINALS  Wembley Stadium (18th & 19th April 2015)  
  Tie no  "Home" team  Score  "Away" team  Attendance   Tie no  "Home" team  Score  "Away" team  Attendance  
  1 Reading 1 – 2 Arsenal 84,081 2 Aston Villa 2 – 1 Liverpool 85,416  
                         
                         
  FA CUP 2014-15     FINAL   30th May 2015   Wembley Stadium  
  Tie no  "Home" team  Score  "Away" team  Attendance  
  1 Arsenal 4 - 0 Aston Villa 89,283