FA CUP 2012-13     EXTRA PRELIMINARY ROUND (11th August 2012)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Dunston UTS   2–0  Armthorpe Welfare   175   96 Felixstowe & Walton United   3–1  Team Bury   99  
  2 Liversedge   2–4  West Auckland Town   237   97 Walsham-le-Willows   1–3  Burnham Ramblers   72  
  3 Crook Town   2–1  Penrith   102   98 Barkingside   1–1  Great Yarmouth Town   186  
  4 Thackley   1–3  Hebburn Town   99   replay  Great Yarmouth Town   3–0  Barkingside   57  
  5 Jarrow Roofing Boldon Comm Assn   1–1  Pickering Town   38   99 Kirkley & Pakefield   1–1  Sawbridgeworth Town   70  
  replay  Pickering Town   2–4  Jarrow Roofing Boldon Comm Assn   152   replay  Sawbridgeworth Town   3–7  Kirkley & Pakefield   70  
  6 Newton Aycliffe   1–1  Holker Old Boys   136   100 Stansted   1–2  Norwich United   53  
  replay  Holker Old Boys   3–0  Newton Aycliffe   101   101 Gorleston   3–1  Stanway Rovers   85  
  7 Tadcaster Albion   1–1  Consett   123   102 Takeley   2–1  Newmarket Town   151  
  replay  Consett   2–3 †  Tadcaster Albion   140   103 London All Peoples' Sports Assn   3–1  Long Melford   30  
  8 Ashington   1–1  Sunderland Ryhope Comm Assn   230   104 Basildon United   1–0  Diss Town   51  
  replay  Sunderland Ryhope Comm Assn   1–2  Ashington   133   105 Debenham LC   0–2  Whitton United   90  
  9 Chester-Le-Street Town   0–0  Billingham Town   76   106 Southend Manor   1–0  Hullbridge Sports   84  
  replay  Billingham Town   1–0  Chester-le-Street Town   88   107 Woodbridge Town   1–2  Great Wakering Rovers   88  
  10 South Shields   0–0  Darlington Railway Athletic   106   108 Bowers & Pitsea   1–3  Eton Manor   52  
  replay  Darlington Railway Athletic   5–6  South Shields   107   109 Ipswich Wanderers   0–3  Hadleigh United   97  
  11 Northallerton Town   4–5  Guisborough Town   118   110 AFC Dunstable   4–1  Ampthill Town   83  
  12 Billingham Synthonia   0–1  Celtic Nation   153   111 Hanworth Villa   2–2  Bethnal Green United   98  
  13 Marske United   1–0  Stokesley Sports Club   160   replay  Bethnal Green United   1–5  Hanworth Villa   115  
  14 North Shields   1–1  Birtley Town   146   112 Hoddesdon Town   1–1  Berkhamsted   57  
  replay  Birtley Town   2–0  North Shields   174   replay  Berkhamsted   2–1  Hoddesdon Town   102  
  15 Durham City   2–1  Newcastle Benfield   102   113 Wodson Park   0–4  Colney Heath   87  
  16 Washington   0–3  Esh Winning   64   114 Bedfont Sports   0–1  Tring Athletic   65  
  17 Tow Law Town   0–2  Bishop Auckland   136   115 Haringey Borough   1–3  AFC Kempston Rovers   57  
  18 Eccleshill United   4–2  Glasshoughton Welfare   28   116 Staines Lammas   4–4  Barking   42  
  19 Spennymoor Town   1–0  Scarborough Athletic   365   replay  Barking   0–1  Staines Lammas   56  
  20 Bedlington Terriers   2–1  Morpeth Town   101   117 Wembley   3–2  Langford   654  
  21 Pontefract Collieries   2–2  Norton & Stockton Ancients   88   118 Biggleswade United   2–0  Cranfield United   42  
  replay  Norton & Stockton Ancients   5–2 †  Pontefract Collieries   73   119 Broxbourne Borough V&E   w/o  Dunstable Town   N/A  
  22 Silsden   2–3  Brighouse Town   123   Walkover for Dunstable Town – Broxbourne Borough V&E removed.    
  23 Whitehaven   0–3  Shildon   84   120 Hadley   2–0  Hertford Town   60  
  24 West Allotment Celtic   2–1  Selby Town   85   121 Hanwell Town   1–3  Haringey & Waltham Development   71  
  25 Bridlington Town   1–2  Whitley Bay   206   122 Harefield United   3–0  Hillingdon Borough   141  
  26 Daisy Hill   0–5  Formby   60   123 Crawley Green   1–2  Stotfold   65  
  27 AFC Blackpool   3–6  AFC Liverpool   92   124 London Colney   3–0  Hatfield Town   65  
  28 Dinnington Town   0–2  Atherton Collieries   102   125 Kings Langley   1–1  St. Margaretsbury   72  
  29 Irlam   5–3  Hallam   102   replay  St. Margaretsbury   3–2  Kings Langley   60  
  30 Bootle   4–1  Alsager Town   111   126 Aylesbury United   4–0  Enfield 1893   136  
  31 Maine Road   3–0  Squires Gate   85   127 London Maccabi Lions   4–0  Clapton   70  
  32 Atherton Laburnum Rovers   4–2  Rossington Main   38   128 Sporting Bengal United   1–3  Cockfosters   78  
  33 St. Helens Town   1–5  Abbey Hey   62   129 Oxhey Jets   5–2  Leverstock Green   80  
  34 Padiham   1–0  Wigan Robin Park   135   130 Ardley United   4–2  Holyport   46  
  35 Hemsworth Miners Welfare   1–1  Runcorn Linnets   197   131 Kidlington   2–2  Shrivenham   59  
  replay  Runcorn Linnets   2–2 †  Hemsworth Miners Welfare   281   replay  Shrivenham   6–3  Kidlington   75  
  Hemsworth Miners Welfare advance 4–3 on penalties.     132 Cove   2–0  Slimbridge   55  
  36 Colne   0–0  Congleton Town   66   133 Reading Town   1–6  Newport Pagnell Town   71  
  replay  Congleton Town   5–2  Colne   111   134 Hartley Wintney   2–1  Holmer Green      
  37 Stockport Sports   0–0  Ashton Athletic   53   135 Old Woodstock Town   1–4  Wantage Town   135  
  replay  Ashton Athletic   2–1  Stockport Sports   70   136 Bracknell Town   2–1  Binfield   374  
  38 Cheadle Town   1–1  Maltby Main   52   137 Ascot United   6–1  Sandhurst Town   231  
  replay  Maltby Main   1–0  Cheadle Town   92   138 Thame United   1–0  Newbury   65  
  39 Parkgate   2–3  Runcorn Town   94   139 Witney Town   1–1  Marlow   142  
  40 AFC Emley   0–2  Chadderton   152   replay  Marlow   4–3  Witney Town   131  
  41 Staveley Miners Welfare   2–1  Hall Road Rangers   102   140 Wokingham & Emmbrook   0–2  Camberley Town   140  
  42 Nostell Miners Welfare   0–1  Winsford United   54   141 Abingdon Town   1–0  Fairford Town   47  
  43 Barton Town Old Boys   2–0  Barnoldswick Town   80   142 Flackwell Heath   0–1  Windsor   86  
  44 Winterton Rangers   0–3  Bacup Borough   49   143 Erith Town   2–4  Ringmer   37  
  45 Shepshed Dynamo   0–3  Heanor Town   162   144 Littlehampton Town   4–0  Molesey   141  
  46 Long Eaton United   0–1  Dunkirk   150   145 Tunbridge Wells   1–4  Beckenham Town   137  
  47 Blackstones   5–1  Barrow Town   71   146 Peacehaven & Telscombe   2–1  Banstead Athletic   80  
  48 Spalding United   1–2  Blaby & Whetstone Athletic   48   147 Chessington & Hook United   2–2  Warlingham      
  49 Arnold Town   0–2  Holbeach United   105   replay  Warlingham   2–3  Chessington & Hook United   82  
  50 Shirebrook Town   0–1  Kirby Muxloe   82   148 Cobham   1–1  South Park   125  
  51 Boston Town   0–2  Quorn   106   replay  South Park   3–0  Cobham      
  52 Glossop North End   0–0  Louth Town   192   149 Pagham   2–1  Sevenoaks Town      
  replay  Louth Town   1–2 †  Glossop North End   123   150 Arundel   1–2  Epsom & Ewell   79  
  53 Retford United   2–1  Bardon Hill   100   151 Lordswood   3–2  Erith & Belvedere   110  
  54 Oadby Town   3–1  Anstey Nomads   175   152 Dorking   3–4  VCD Athletic   54  
  55 Holbrook Sports   3–1  Deeping Rangers   70   153 Redhill   1–0  Whyteleafe   140  
  56 Thurnby Nirvana   4–2  Lincoln Moorlands Railway   47   154 Deal Town   1–2  Ashford United   166  
  57 St. Andrews   1–2  Borrowash Victoria   86   155 Lingfield   4–2  AFC Uckfield   59  
  58 Sleaford Town   2–0  Holwell Sports   113   156 Hailsham Town   2–4  Greenwich Borough   40  
  59 Teversal   1–2  Loughborough University   74   157 Fisher   1–1  East Preston   71  
  60 Causeway United   1–1  Continental Star   94   replay  East Preston   1–0  Fisher   79  
  replay  Continental Star   3–0  Causeway United   71   158 Mole Valley SCR   1–1  Badshot Lea   63  
  61 Norton United   2–2  Alvechurch   94   replay  Badshot Lea   4–1  Mole Valley SCR   60  
  replay  Alvechurch   1–2  Norton United   80   159 Horley Town   5–1  Holmesdale   63  
  62 Highgate United   1–1  Wellington   53   160 Lancing   6–1  Selsey   89  
  replay  Wellington   3–3 †  Highgate United   64   161 Egham Town   4–0  Westfield   56  
  Wellington advance 7–6 on penalties.     162 Chichester City   2–5  Crowborough Athletic   53  
  63 Coleshill Town   1–1  AFC Wulfrunians   53   163 Shoreham   2–2  Colliers Wood United   71  
  replay  AFC Wulfrunians   3–2 †  Coleshill Town       replay  Colliers Wood United   4–1  Shoreham   71  
  64 Bloxwich United   2–3  Studley   51   164 St. Francis Rangers   0–1  Rye United   110  
  65 Brocton   2–2  Bewdley Town   71   165 Corinthian   3–2  Croydon   55  
  replay  Bewdley Town   1–0  Brocton   51   166 Hassocks   0–1  Sidley United   80  
  66 Dudley Sports   2–2  Heath Hayes   62   167 Raynes Park Vale   8–0  Horsham YMCA   79  
  replay  Heath Hayes   2–1 †  Dudley Sports   85   168 Bitton   3–1  Bristol Manor Farm   97  
  67 Boldmere St. Michaels   1–3  Bridgnorth Town   53   169 Bemerton Heath Harlequins   1–2  Hamworthy United   52  
  68 Pilkington XXX   5–4  Atherstone Town   95   170 Winterbourne United   1–2  Moneyfields   55  
  69 Stone Dominoes   0–3  Rocester   70   171 Hallen   4–0  Fawley   58  
  70 Dudley Town   4–1  Southam United   77   172 Farnham Town   0–3  Alresford Town   60  
  71 Eccleshall   0–1  Stourport Swifts   68   173 Highworth Town   3–1  Corsham Town   72  
  72 Lye Town   2–2  Bartley Green   145   174 GE Hamble   2–0  Whitchurch United   87  
  replay  Bartley Green   1–2  Lye Town       175 Almondsbury UWE   1–1  Petersfield Town   43  
  73 Cradley Town   3–0  Shifnal Town   56   replay  Petersfield Town   2–3 †  Almondsbury UWE   63  
  74 Tipton Town   0–1  Wolverhampton Casuals   84   176 East Cowes Victoria Athletic   3–2  Verwood Town   137  
  75 Ellesmere Rangers   0–4  Coventry Sphinx   51   177 Downton   4–1  Ash United   56  
  76 Gornal Athletic   4–0  Malvern Town   60   178 Hayling United   0–3  Fareham Town   95  
  77 Earlswood Town   3–3  Nuneaton Griff   50   179 Wootton Bassett Town   4–2  Calne Town   248  
  replay  Nuneaton Griff   3–1  Earlswood Town   71   180 Horndean   2–0  Brockenhurst   40  
  78 Shawbury United   2–4  Westfields   57   181 Fleet Spurs   2–3  Totton & Eling   60  
  79 Pegasus Juniors   2–1  Long Buckby   74   182 Alton Town   3–0  Bradford Town   66  
  80 Tividale   5–2  Stratford Town   117   183 Ringwood Town   1–5  Cadbury Heath   61  
  81 Willenhall Town   1–1  Sporting Khalsa   72   184 Longwell Green Sports   0–0  Melksham Town   59  
  replay  Sporting Khalsa   3–2  Willenhall Town   71   replay  Melksham Town   3–1  Longwell Green Sports   115  
  82 Godmanchester Rovers   2–1  Thetford Town   106   185 Christchurch   5–0  Cowes Sports   91  
  83 Irchester United   0–1  Huntingdon Town   67   186 Romsey Town   4–0  Lymington Town   50  
  84 Ely City   7–1  Rothwell Corinthians   87   187 New Milton Town   0–2  Newport (Isle of Wight)   40  
  85 Peterborough Northern Star   5–1  Wellingborough Whitworths   110   188 Blackfield & Langley   6–1  AFC Portchester   40  
  86 Dereham Town   3–1  Stewarts & Lloyds Corby   108   189 Bournemouth   0–1  Pewsey Vale   57  
  87 Rushden & Higham United   1–3  Bugbrooke St. Michaels   62   190 Plymouth Parkway   3–1  Welton Rovers   104  
  88 Fakenham Town   0–1  St. Ives Town   151   191 Gillingham Town   5–0  Tavistock   124  
  89 Thrapston Town   2–0  Cogenhoe United   125   192 Bodmin Town   3–1  Brislington   92  
  90 Wellingborough Town   2–1  March Town United   94   193 Bishop Sutton   5–2  Radstock Town   51  
  91 Wisbech Town   1–1  Desborough Town   80   194 Street   1–3  Hengrove Athletic   59  
  replay  Desborough Town   2–5  Wisbech Town   120   195 Chard Town   1–0  Ilfracombe Town   102  
  92 Northampton Spencer   1–1  Yaxley   80   196 Wells City   3–2  Barnstaple Town   65  
  replay  Yaxley   3–1  Northampton Spencer   71   197 Larkhall Athletic   2–1  Willand Rovers   75  
  93 Brantham Athletic   1–0  Mildenhall Town   53   198 Odd Down   3–1  Saltash United   61  
  94 Wivenhoe Town   1–1  Haverhill Rovers   115   199 Buckland Athletic   2–1  Bridport   144  
  replay  Haverhill Rovers   2–0  Wivenhoe Town   75   200 Sherborne Town   3–1  Elmore   97  
  95 FC Clacton   1–3  Halstead Town   126     †  After Extra Time        
                       
                         
  FA CUP 2012-13     PRELIMINARY ROUND (25th August 2012)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Harrogate Railway Athletic   1–1  South Shields   72   82 Whitton United   0–3  Aveley   47  
  replay  South Shields   1–0  Harrogate Railway Athletic   83   83 Basildon United   1–0  Haverhill Rovers   48  
  2 Birtley Town   1–4  West Auckland Town   135   84 Maldon & Tiptree   9–1  London APSA   34  
  3 Jarrow Roofing Boldon CA   2–3  Farsley   39   85 Wroxham   2–0  Great Wakering Rovers   103  
  4 Shildon   1–1  Guisborough Town   120   86 St Margaretsbury   0–0  Leighton Town   53  
  replay  Guisborough Town   0–6  Shildon   140   replay  Leighton Town   2–3  St Margaretsbury   104  
  5 Bishop Auckland   7–1  Esh Winning   94   87 London Colney   1–2  Harefield United   57  
  6 Ossett Town   1–0  Goole   113   88 Haringey & Waltham Development 1–2  Waltham Abbey   24  
  7 Garforth Town   1–0  Wakefield   71   89 Biggleswade United   0-1  Ware   48  
  8 Tadcaster Albion   3–0  Norton & Stockton Ancients   96   90 Ashford Town (Middx)   2–2  Tring Athletic   75  
  9 Brighouse Town   1–2  Eccleshill United   49   replay  Tring Athletic   0–2  Ashford Town (Middx)   117  
  10 Hebburn Town   1–3  Ossett Albion   109   91 AFC Kempston Rovers   2–0  Cockfosters   65  
  11 Celtic Nation   2–1  Dunston UTS   102   92 London Maccabi Lions   3–1  Oxhey Jets   50  
  Celtic Nation removed from competition for fielding an ineligible player.     93 Berkhamsted   3–1  Hadley   84  
  12 Crook Town   4–4  Holker Old Boys   98   94 Cheshunt   2–2  Potters Bar Town   123  
  replay  Holker Old Boys   3–1  Crook Town   140   replay  Potters Bar Town   3–1  Cheshunt   172  
  13 Marske United   1–4  Ashington   189   95 Aylesbury United   2–5  Northwood   118  
  14 Spennymoor Town   3–0  West Allotment Celtic   201   96 Hanworth Villa   1–2  Royston Town   86  
  15 Whitley Bay   0–3  Bedlington Terriers   329   97 Colney Heath   1–1  Stotfold   57  
  16 Durham City   2–1  Billingham Town   100   replay  Stotfold   3–7  Colney Heath   60  
  17 Staveley Miners Welfare   3–3  Bamber Bridge   121   98 Staines Lammas   0–2  Barton Rovers   82  
  replay  Bamber Bridge   5–2  Staveley Miners Welfare   132   99 AFC Dunstable   5–0  Redbridge   42  
  18 Chadderton   0–1  Maltby Main   37   100 Biggleswade Town   3–0  AFC Hayes   99  
  19 Ashton Athletic   2–2  Lancaster City   79   101 Uxbridge   2–2  Wembley   754  
  replay  Lancaster City   4–1  Ashton Athletic   134   replay  Wembley   0–5  Uxbridge   317  
  20 Padiham   0–0  Burscough   170   102 Romford   1–4  Waltham Forest   110  
  replay  Burscough   2–1 †  Padiham   139   103 North Greenford United   2–4  Dunstable Town   56  
  21 Mossley   0–3  Bootle   132   104 Bishop’s Cleeve   2–1  Ascot United   88  
  22 Maine Road   2–1  Bacup Borough   68   Original match abandoned after 81 mins due to waterlogged pitch with score at 2–2    
  23 Barton Town Old Boys   1–2  Cammell Laird   94   105 Cinderford Town   5–0  Abingdon Town   96  
  24 Atherton Collieries   2–1  Congleton Town   81   106 Didcot Town   2–1  Abingdon United   142  
  25 Ramsbottom United   3–0  Brigg Town   203   107 Camberley Town   0–5  Chalfont St Peter   65  
  26 Winsford United   0–2  Trafford   116   108 Hungerford Town   5–2  Beaconsfield SYCOB   55  
  27 AFC Liverpool   0–1  Prescot Cables   361   109 Aylesbury   0–2  Windsor   150  
  28 Irlam   1–2  Runcorn Town   75   110 Wantage Town   4–1  Hartley Wintney   46  
  29 Atherton LR   0–3  Warrington Town   58   111 Newport Pagnell Town   6–2  Ardley United   140  
  30 Formby   1–3  Skelmersdale United   141   112 Fleet Town   0–2  Marlow   76  
  31 Northwich Victoria   0–0  Curzon Ashton   156   113 North Leigh   6–0  Thame United   75  
  replay  Curzon Ashton   2–2 †  Northwich Victoria   175   114 Cirencester Town   0–1  Merthyr Town   108  
  Curzon Ashton advance 4–2 on penalties.     115 Cove   2–5  Thatcham Town   54  
  32 Sheffield   1–2  Abbey Hey   198   116 Bracknell Town   2–0  Shrivenham   136  
  33 Clitheroe   2–2  Radcliffe Borough   160   117 Lordswood   0–0  Pagham   62  
  replay  Radcliffe Borough   0–1  Clitheroe   117   replay  Pagham   1–1 †  Lordswood   82  
  34 Salford City   5–1  Hemsworth Miners Welfare   102   Pagham advance 4–2 on penalties.    
  35 Loughborough Dynamo   3–0  Glossop North End   110   118 Chertsey Town   1–4  Beckenham Town   112  
  36 Lincoln United   1–2  Thurnby Nirvana   72   119 Horley Town   1–1  Leatherhead   104  
  37 New Mills   2–2  Mickleover Sports   117   replay  Leatherhead   3–0  Horley Town   141  
  replay  Mickleover Sports   1–1 †  New Mills   124   120 Lancing   0–1  South Park   99  
  New Mills advance 6–5 on penalties.     121 Epsom & Ewell   2–1  Three Bridges   120  
  38 Holbrook Sports   1–6  Belper Town   204   122 Badshot Lea   2–1  Egham Town   58  
  39 Coalville Town   5–3  Loughborough University   140   123 Chipstead   5–2  Crowborough Athletic   63  
  40 Stamford   1–0  Borrowash Victoria   110   124 Sittingbourne   2–1  Burnham   112  
  41 Kirby Muxloe   0–2  Holbeach United   60   125 Faversham Town   2–1  Ringmer   110  
  42 Blaby & Whetstone Athletic   2–1  Heanor Town   88   126 Chatham Town   2–1  Peacehaven & Telscombe   113  
  43 Carlton Town   3–2  Oadby Town   81   127 Crawley Down Gatwick   1–3  Tooting & Mitcham United   153  
  44 Hucknall Town   0–1  Retford United   173   128 Slough Town   4–2  Corinthian   154  
  45 Sleaford Town   1–2  Rainworth MW   97   129 Horsham   2–2  Raynes Park Vale   186  
  46 Blackstones   1–3  Gresley   72   replay  Raynes Park Vale   1–3  Horsham   138  
  47 Quorn   2–1  Dunkirk   74   130 Merstham   1–5  Walton & Hersham   95  
  48 Chasetown   2–1  Rocester   235   131 VCD Athletic   2–1  Whitstable Town   75  
  49 Cradley Town   4–4  Norton United   27   132 Burgess Hill Town   0–3  Littlehampton Town   241  
  replay  Norton United   5–0  Cradley Town   66   133 Redhill   3–0  Corinthian Casuals   121  
  50 Studley   1–4  Rugby Town   113   134 Godalming Town   5–2  Ramsgate   142  
  51 Halesowen Town   1–2  Dudley Town   295   135 Herne Bay   1–3  Folkestone Invicta   314  
  52 Gornal Athletic   6–0  Coventry Sphinx   60   136 Dulwich Hamlet   1–0  Hythe Town   210  
  53 Leek Town   2–1  Evesham United   177   137 Maidstone United   4–1  Colliers Wood United   938  
  54 Market Drayton Town   2–1  Newcastle Town   92   138 Guildford City   5–3  East Preston   86  
  55 Heath Hayes   3–4  Tividale   70   139 Eastbourne Town   2–0  Chessington & Hook United   110  
  56 Sporting Khalsa   1–1  Nuneaton Griff   50   140 Walton Casuals   1–2  Thamesmead Town   53  
  replay  Nuneaton Griff   5–1  Sporting Khalsa   106   Original match abandoned after 45 mins due to waterlogged pitch with score at 0–2    
  57 AFC Wulfrunians   1–0  Kidsgrove Athletic   90   141 Ashford United   1–3  Lingfield   235  
  58 Stourport Swifts   1–1  Continental Star   67   142 Worthing   5–1  Rye United   217  
  replay  Continental Star   1–3  Stourport Swifts   62   143 Greenwich Borough   2–2  Sidley United   48  
  59 Wellington   3–5  Bewdley Town   59   replay  Sidley United   0–1  Greenwich Borough   74  
  60 Lye Town   0–1  Bridgnorth Town   128   144 Christchurch   2–1  Alresford Town   78  
  61 Westfields   2–1  Romulus   82   145 Highworth Town   1–0  Shortwood United   102  
  62 Sutton Coldfield Town   2–1  Pegasus Juniors   70   146 Blackfield & Langley   1–0  Downton   77  
  63 Wolverhampton Casuals   2–0  Pilkington XXX   65   147 Mangotsfield United   2–0  Bitton   175  
  64 Godmanchester Rovers   3–4  Daventry Town   90   148 Yate Town   5–0  Poole Town   128  
  65 Peterborough Northern Star   3–1  Thrapston Town   72   149 GE Hamble   0–1  Totton & Eling   59  
  66 Bugbrooke St Michaels   2–2  Ely City   47   150 Pewsey Vale   2–3  Melksham Town   98  
  replay  Ely City   1–3  Bugbrooke St Michaels   107   151 Moneyfields   0–1  Newport (IW)   72  
  67 Huntingdon Town   3–2  St Ives Town   301   152 Sholing   4–0  East Cowes Victoria Athletic   96  
  68 Dereham Town   3–0  Woodford United   102   153 Cadbury Heath   2–3  Almondsbury UWE   79  
  Original match abandoned after 23 mins due to waterlogged pitch with score at 2–0     154 Hallen   1–4  Swindon Supermarine   70  
  69 Wisbech Town   3–0  Yaxley   286   155 Horndean   2–0  Romsey Town   53  
  70 Wellingborough Town   1–3  King’s Lynn Town   220   156 Wootton Bassett Town   1–0  Hamworthy United   99  
  71 Soham Town Rangers   5–1  Burnham Ramblers   117   157 Wimborne Town   0–1  Fareham Town   190  
  72 Great Yarmouth Town   1–8  Witham Town   66   158 Winchester City   3–0  Alton Town   80  
  73 Grays Athletic   1–0  Takeley   145   159 Gillingham Town   3–3  Bishop Sutton   107  
  74 Tilbury   5–1  Brantham Athletic   69   replay  Bishop Sutton   2–3  Gillingham Town   85  
  75 AFC Sudbury   5–0  Ilford   181   160 Wells City   0–4  Bodmin Town   85  
  76 Kirkley & Pakefield   0–2  Southend Manor   65   161 Clevedon Town   2–0  Tiverton Town   96  
  77 Harlow Town   1–2  Hadleigh United   131   162 Buckland Athletic   5–0  Hengrove Athletic   146  
  78 Halstead Town   0–6  Brentwood Town       163 Sherborne Town   2–0  Odd Down   78  
  79 Needham Market   6–2  Gorleston   213   164 Larkhall Athletic   3–2  Bridgwater Town   90  
  80 Eton Manor   0–2  Norwich United   39   165 Paulton Rovers   1–1  Taunton Town   123  
  81 Felixstowe & Walton United   1–1  Heybridge Swifts   82   replay  Taunton Town   3–2  Paulton Rovers   154  
  replay  Heybridge Swifts   4–0  Felixstowe & Walton United   117   166 Chard Town   1–4  Plymouth Parkway   91  
                †  After Extra Time        
                         
  FA CUP 2012-13     FIRST ROUND QUALIFYING (8th September 2012)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Spennymoor Town   2–0  South Shields   150   59 East Thurrock United   2–0  Witham Town   155  
  2 Tadcaster Albion   3–0  Holker Old Boys   111   60 Grays Athletic   2–1  Norwich United   157  
  3 Durham City   1–3  Shildon   214   61 Aveley   6–1  Hadleigh United   74  
  4 Farsley   1–1  Ossett Albion   196   62 Dunstable Town   2–2  Ashford Town (Middx)   82  
  replay  Ossett Albion   1–0  Farsley   146   replay  Ashford Town (Middx)   3–0  Dunstable Town   116  
  5 Ossett Town   1–1  Whitby Town   75   63 AFC Kempston Rovers   0–3  Hampton & Richmond Borough 130  
  replay  Whitby Town   1–0  Ossett Town   179   64 Chesham United   0–1  Northwood   252  
  6 Bedlington Terriers   0–1  Bishop Auckland   206   65 Enfield Town   2–0  St Margaretsbury   346  
  7 Dunston UTS   3–3  Kendal Town   212   66 Harrow Borough   1–3  St Albans City   219  
  replay  Kendal Town   4–2 †  Dunston UTS   159   67 London Lions   2–4  AFC Dunstable   120  
  8 Ashington   2–3  West Auckland Town   277   68 Hemel Hempstead Town   2–5  Waltham Forest   248  
  9 Eccleshill United   0–2  North Ferriby United   99   69 Waltham Abbey   1–0  Bedford Town   149  
  10 Blyth Spartans   1–0  Garforth Town   401   70 Hendon   1–1  Potters Bar Town   119  
  11 Abbey Hey   2–1  Atherton Collieries   72   replay  Potters Bar Town   0–3  Hendon   139  
  12 Warrington Town   1–0  Maine Road   224   71 Uxbridge   3–4  Berkhamsted   190  
  13 Burscough   2–4  Witton Albion   217   72 Ware   0–5  Hitchin Town   181  
  14 Worksop Town   0–2  Frickley Athletic   274   73 Barton Rovers   0–1  Arlesey Town   152  
  15 Skelmersdale United   1–0  Clitheroe   163   74 Colney Heath   1–2  Harefield United   70  
  16 Lancaster City   0–4  Salford City   178   75 Wingate & Finchley   1–1  Royston Town   160  
  17 Chorley   2–0  Nantwich Town   633   replay  Royston Town   2–3  Wingate & Finchley   155  
  18 Bootle   1–2  Bamber Bridge   206   76 Wealdstone   2–0  Biggleswade Town   302  
  19 Prescot Cables   1–3  Ashton United   167   77 Bishop’s Cleeve   6–0  Bracknell Town   105  
  20 Stocksbridge Park Steels   0–3  Marine   159   78 Chalfont St Peter   3–2  Newport Pagnell Town   86  
  21 FC United Of Manchester   5–0  Cammell Laird   1,024   79 Windsor   0–1  Didcot Town   232  
  22 Runcorn Town   0–4  Trafford   100   80 Cinderford Town   1–1  Merthyr Town   221  
  23 Curzon Ashton   8–1  Maltby Main   135   replay  Merthyr Town   3–0  Cinderford Town   306  
  24 AFC Fylde   3–1  Ramsbottom United   302   81 Hungerford Town   1–1  Banbury United   104  
  25 Retford United   1–2  New Mills   125   replay  Banbury United   0–2  Hungerford Town   145  
  26 Matlock Town   2–2  Belper Town   460   82 North Leigh   6–1  Wantage Town   92  
  replay  Belper Town   3–0  Matlock Town   341   83 Marlow   1–3  Thatcham Town   121  
  27 Holbeach United   1–2  Stamford   307   84 Littlehampton Town   0–1  Eastbourne Town   174  
  28 Eastwood Town   1–1  Blaby & Whetstone Athletic   174   85 VCD Athletic   0–1  Horsham   126  
  replay  Blaby & Whetstone Athletic   1–3  Eastwood Town   254   86 Slough Town   4–1  Lingfield   194  
  29 Quorn   1–2  Buxton   165   87 Faversham Town   2–2  Margate   409  
  30 Thurnby Nirvana   2–2  Gresley   135   replay  Margate   3–0  Faversham Town   248  
  replay  Gresley   4–1  Thurnby Nirvana   203   88 Bognor Regis Town   4–0  Epsom & Ewell   368  
  31 Loughborough Dynamo   2–2  Grantham Town   175   89 Badshot Lea   3–2  Folkestone Invicta   98  
  replay  Grantham Town   3–1  Loughborough Dynamo   200   90 Godalming Town   2–2  Dulwich Hamlet   311  
  32 Rainworth MW   2–2  Carlton Town   124   replay  Dulwich Hamlet   2–2 †  Godalming Town   157  
  replay  Carlton Town   3–1  Rainworth MW   63   Dulwich Hamlet advance 3–1 on penalties.    
  33 Coalville Town   0–1  Ilkeston   322   91 Leatherhead   3–1  Tooting & Mitcham United   183  
  34 Dudley Town   0–1  Nuneaton Griff   119   92 Greenwich Borough   0–1  Cray Wanderers   141  
  35 Rugby Town   1–1  Bedworth United   237   93 Redhill   1–3  Lewes   200  
  replay  Bedworth United   1–0 †  Rugby Town   215   94 Beckenham Town   1–7  Metropolitan Police   48  
  36 Chasetown   1–1  Market Drayton Town   290   95 South Park   1–1  Walton & Hersham   103  
  replay  Market Drayton Town   1–2 †  Chasetown   120   replay  Walton & Hersham   0–1  South Park   90  
  37 Redditch United   0–3  Hednesford Town   276   96 Chipstead   0–4  Maidstone United   189  
  38 Norton United   2–5  Westfields   51   97 Pagham   0–0  Carshalton Athletic   140  
  39 Barwell   3–0  AFC Wulfrunians   125   replay  Carshalton Athletic   3–0  Pagham   151  
  40 Bridgnorth Town   3–1  Rushall Olympic   149   98 Guildford City   0–3  Kingstonian   295  
  41 Leamington   2–2  Stourbridge   602   99 Whitehawk   5–0  Sittingbourne   136  
  replay  Stourbridge   1–2  Leamington   440   100 Thamesmead Town   2–0  Worthing   58  
  42 Sutton Coldfield Town   0–3  Gornal Athletic   80   101 Hastings United   3–1  Chatham Town   338  
  43 Stourport Swifts   1–1  Stafford Rangers   171   102 Fareham Town   2–1  Christchurch   130  
  replay  Stafford Rangers   2–1 †  Stourport Swifts   309   103 Newport (IW)   2–0  Horndean   149  
  44 Wolverhampton Casuals   1–1  Tividale   112   104 Chippenham Town   3–1  Mangotsfield United   303  
  replay  Tividale   4–2  Wolverhampton Casuals   101   105 Blackfield & Langley   4–0  Almondsbury UWE   45  
  45 Leek Town   5–1  Bewdley Town   251   106 Totton & Eling   2–2  Weymouth   430  
  46 Cambridge City   7–0  Huntingdon Town   240   replay  Weymouth   3–0  Totton & Eling   356  
  47 Daventry Town   1–1  King’s Lynn Town   203   107 Winchester City   1–2  Yate Town   71  
  replay  King’s Lynn Town   2–3 †  Daventry Town   387   108 Swindon Supermarine   0–6  AFC Totton   131  
  48 St Neots Town   5–0  Peterborough Northern Star   342   109 Wootton Bassett Town   3–1  Highworth Town   299  
  49 Wisbech Town   0–0  Kettering Town   527   110 Sholing   4–0  Melksham Town   104  
  replay  Kettering Town   3–0  Wisbech Town   239   111 Bashley   1–1  Gosport Borough   205  
  50 Bugbrooke St Michaels   1–4  Dereham Town   80   replay  Gosport Borough   3–2  Bashley   182  
  51 Tilbury   0–2  Lowestoft Town   134   112 Plymouth Parkway   1–1  Buckland Athletic   202  
  52 Heybridge Swifts   4–1  AFC Sudbury   203   replay  Buckland Athletic   5–1  Plymouth Parkway   209  
  53 Soham Town Rangers   0–2  Maldon & Tiptree   132   113 Gillingham Town   0–0  Taunton Town   219  
  54 Basildon United   0–3  Thurrock   50   replay  Taunton Town   1–3  Gillingham Town   222  
  55 Bury Town   3–0  Canvey Island   375   114 Bideford   2–2  Bodmin Town   220  
  56 Wroxham   0–5  Brentwood Town   178   replay  Bodmin Town   2–3 †  Bideford   220  
  57 Leiston   5–1  Southend Manor   153   115 Larkhall Athletic   0–0  Frome Town   185  
  58 Concord Rangers   1–0  Needham Market   132   replay  Frome Town   4–0  Larkhall Athletic   204  
        †  After Extra Time     116 Clevedon Town   5–0  Sherborne Town   157  
                         
                         
  FA CUP 2012-13     SECOND ROUND QUALIFYING (22nd September 2012)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Bishop Auckland   1–2  AFC Fylde   298   41 St Neots Town   1–2  Boreham Wood   432  
  2 Halifax Town   6–0  Abbey Hey   936   42 Chelmsford City   2–1  Leatherhead   519  
  3 Curzon Ashton   1–3  Bradford Park Avenue   237   43 Dover Athletic   2–1  Tonbridge Angels   625  
  4 Blyth Spartans   1–1  Workington   502   44 Brentwood Town   1–1  Maldon & Tiptree   136  
  replay  Workington   1–0  Blyth Spartans   219   replay  Maldon & Tiptree   1–1 †  Brentwood Town   106  
  5 Shildon   0–3  Altrincham   280   Brentwood Town advance 9–8 on penalties.    
  6 Ashton United   0–2  Marine   193   45 Badshot Lea   4–2  Leiston   98  
  7 Salford City   2–3  FC United of Manchester   1,298   46 Aveley   1–4  Margate   131  
  8 Trafford   5–3  Spennymoor Town   311   47 Waltham Abbey   2–4  Eastbourne Borough   223  
  9 Stalybridge Celtic   1–0  Vauxhall Motors   420   48 Billericay Town   3–1  AFC Hornchurch   509  
  10 Bamber Bridge   0–1  Guiseley   249   49 Concord Rangers   1–1  Welling United   235  
  11 Kendal Town   4–2  Witton Albion   277   replay  Welling United   2–1  Concord Rangers   287  
  12 Colwyn Bay   3–2  Warrington Town   249   50 Enfield Town   1–4  Bishop's Stortford   460  
  13 Gainsborough Trinity   1–1  Chester   756   51 Cray Wanderers   3–1  Thamesmead Town   92  
  replay  Chester   2–1 †  Gainsborough Trinity   1,492   52 Waltham Forest   1-0  Hampton & Richmond Borough 89  
  14 Tadcaster Albion   4–1  Skelmersdale United   183   53 Whitehawk   1–1  Hitchin Town   144  
  15 Whitby Town   4–3  Droylsden   202   replay  Hitchin Town   5–0  Whitehawk   185  
  16 North Ferriby United   1–2  Ossett Albion   236   54 South Park   0–0  Harefield United   171  
  17 West Auckland   2–2  Harrogate Town   194   replay  Harefield United   1–4  South Park   135  
  replay  Harrogate Town   5–1  West Auckland   171   55 Arlesey Town   1–0  Dulwich Hamlet   156  
  18 Chorley   1–3  Frickley Athletic   642   56 Staines Town   2–3  Hastings United   289  
  19 Gornal Athletic   0–4  Worcester City   400   57 Berkhamsted   0–3  Metropolitan Police   204  
  20 Boston United   1–0  Kettering Town   901   58 Slough Town   5–1  Eastbourne Town   182  
  21 Solihull Moors   1–1  Westfields   124   59 Bury Town   2–1  Wingate & Finchley   366  
  replay  Westfields   1–2  Solihull Moors   153   60 Horsham   1–2  Thurrock   221  
  22 Hinckley United   5–3  Tividale   239   61 Sutton United   0–1  Bromley   511  
  23 Cambridge City   3–1  Grantham Town   379   62 Grays Athletic   0–5  Maidstone United   345  
  24 Eastwood Town   3–5  Histon   159   63 Kingstonian   2–3  East Thurrock United   306  
  25 Nuneaton Griff   2–3  Hednesford Town   298   64 Bishop's Cleeve   1–2  Chippenham Town   187  
  26 Gresley   3–2  Stafford Rangers   414   65 Truro City   2–3  AFC Totton   424  
  27 Carlton Town   4–3  New Mills   78   66 Dorchester Town   4–0  Wootton Bassett Town   406  
  28 Brackley Town   4–0  Daventry Town   332   67 Buckland Athletic   1–2  Bath City   367  
  29 Dereham Town   2–1  Chasetown   243   68 Gloucester City   2–1  Thatcham Town   231  
  30 Ilkeston   2–2  Belper Town   519   69 Gillingham Town   1–3  Sholing   227  
  replay  Belper Town   1–5  Ilkeston   320   70 North Leigh   1–0  Havant & Waterlooville   194  
  31 Stamford   1–3  Buxton   201   71 Basingstoke Town   3–1  Weymouth   324  
  32 Leek Town   3–0  Bridgnorth Town   356   72 Merthyr Town   0–0  Hungerford Town   513  
  33 Barwell   3–2  Bedworth United   304   replay  Hungerford Town   1–1 †  Merthyr Town   115  
  34 Corby Town   3–2  Leamington   516   Merthyr Town advance 5–4 on penalties.    
  35 Northwood   1–1  AFC Dunstable   111   73 Frome Town   0–2  Weston-super-Mare   256  
  replay  AFC Dunstable   0–3  Northwood   109   74 Didcot Town   3–1  Clevedon Town   190  
  36 Wealdstone   1–2  Lowestoft Town   413   75 Newport (IW)   0–3  Salisbury City   559  
  37 Ashford Town (Middx)   2–6  St Albans City   176   76 Gosport Borough   2–0  Bideford   232  
  38 Hayes & Yeading United   3–2  Heybridge Swifts   139   77 Fareham Town   0–2  Blackfield & Langley   224  
  39 Carshalton Athletic   0–1  Chalfont St Peter   185   78 Farnborough   1–2  Eastleigh   444  
  40 Hendon   3–0  Lewes   166   79 Maidenhead United   4–2  Bognor Regis Town   316  
        †  After Extra Time     80 Yate Town   2–1  Oxford City   179  
                         
                         
  FA CUP 2012-13   THIRD ROUND QUALIFYING (6th October 2012)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Ilkeston   4–2  Gresley   621   21 Chalfont St Peter   1–1  Bishop's Stortford   241  
  2 Chester   1–1  Halifax Town   2,613   replay  Bishop's Stortford   3–1  Chalfont St Peter   268  
  replay  Halifax Town   3–1  Chester   1,541   22 Cray Wanderers   1–2  Chelmsford City   350  
  3 Hednesford Town   2–2  Buxton   498   23 Dover Athletic   1–2  Bromley   715  
  replay  Buxton   2–1  Hednesford Town   302   24 Northwood   0–4  Boreham Wood   225  
  4 AFC Fylde   4–1  Solihull Moors   278   25 East Thurrock United   3–0  Maidstone United   364  
  5 Carlton Town   1–3  Bradford Park Avenue   151   26 Bury Town   4–0  Hampton & Richmond Borough 405  
  6 Colwyn Bay   1–1  Guiseley   318   27 St Albans City   0–1  Lowestoft Town   306  
  replay  Guiseley   3–1  Colwyn Bay   360   28 Eastbourne Borough   2–2  Hendon   493  
  7 Stalybridge Celtic   3–1  Whitby Town   372   replay  Hendon   2–1  Eastbourne Borough   190  
  8 Barwell   1–1  Workington   217   29 Arlesey Town   4–3  Brackley Town   227  
  replay  Workington   2–0  Barwell   385   30 Welling United   1–1  Thurrock   402  
  9 Hinckley United   2–2  Ossett Albion   270   replay  Thurrock   1–3  Welling United   176  
  replay  Ossett Albion   1–0  Hinckley United   222   31 Weston-super-Mare   1–1  Worcester City   556  
  10 FC United of Manchester   3–1  Kendal Town   1,186   replay  Worcester City   1–0  Weston-super-Mare   1,013  
  11 Leek Town   0–2  Altrincham   962   32 Dorchester Town   1–0  Basingstoke Town   466  
  12 Trafford   1–3  Marine   515   33 Yate Town   2–1  North Leigh   191  
  13 Harrogate Town   3–2  Frickley Athletic   349   34 Gloucester City   1–0  Eastleigh   432  
  14 Tadcaster Albion   0–2  Boston United   368   35 Chippenham Town   3–1  Badshot Lea   367  
  15 Hastings United   2–2  Hitchin Town   459   36 Didcot Town   1–0  Maidenhead United   301  
  replay  Hitchin Town   1–2  Hastings United   289   37 AFC Totton   3–2  Merthyr Town   539  
  16 Histon   1–1  Corby Town   330   38 Bath City   1–1  Gosport Borough   586  
  replay  Corby Town   2–1  Histon   510   replay  Gosport Borough   3–1  Bath City   342  
  17 Cambridge City   1–1  Billericay Town   394   39 Sholing   1–3  Blackfield & Langley   165  
  replay  Billericay Town   2–4  Cambridge City   364   40 Hayes & Yeading United   2–1  Salisbury City   345  
  18 Margate   0–1  Slough Town   410     †  After Extra Time        
  19 Dereham Town   1–1  Metropolitan Police   328              
  replay  Metropolitan Police   2–0  Dereham Town   191              
  20 South Park   3–1  Brentwood Town   255              
                       
                         
  FA CUP 2012-13     FOURTH ROUND QUALIFYING (20th October 2012)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Alfreton Town   2–0  Gateshead   338   17 Didcot Town   0–1  Arlesey Town   414  
  2 Hyde   1–1  Harrogate Town   393   18 Forest Green Rovers   1–1  Dartford   891  
  replay  Harrogate Town   1–0  Hyde   247   replay  Dartford   1–4  Forest Green Rovers   804  
  3 FC United of Manchester   0–2  Hereford United   2,212   19 Yate Town   3–3  Newport County   1,190  
  4 Barrow   2–0  Tamworth   1,104   replay  Newport County   1–3 †  Yate Town   1,463  
  5 Guiseley   2–0  Buxton   847   20 Slough Town   0–0  Gosport Borough   523  
  6 Grimsby Town   2–4  Kidderminster Harriers   2,092   replay  Gosport Borough   1–2  Slough Town   635  
  7 Bradford Park Avenue   4–1  Ossett Albion   477   21 Hastings United   3–0  Blackfield & Langley   800  
  8 Wrexham   2–0  Southport   1,911   22 Bromley   1–0  Worcester City   610  
  9 AFC Fylde   1–1  Ilkeston   482   23 Chelmsford City   2–2  East Thurrock United   902  
  replay  Ilkeston   0–1  AFC Fylde   696   replay  East Thurrock United   4–4 †  Chelmsford City   595  
  10 Boston United   1–3  Altrincham   1,200   Chelmsford City advance 5–3 on penalties.    
  11 Lincoln City   0–0  Halifax Town   1,940   24 Hayes & Yeading United   2–3  Boreham Wood   312  
  replay  Halifax Town   0–2  Lincoln City   1,418   25 AFC Totton   2–3  Cambridge City   674  
  12 Macclesfield Town   3–1  Marine   1,189   26 Welling United   1–3  Bishop's Stortford   544  
  13 Workington   1–2  Mansfield Town   701   27 Braintree Town   3–2  Lowestoft Town   634  
  14 Stockport County   5–3  Stalybridge Celtic   2,123   28 Dorchester Town   3–1  Bury Town   555  
  15 AFC Telford United   2–2  Nuneaton Town   1,251   29 Cambridge United   0–2  Luton Town   2,321  
  replay  Nuneaton Town   1–0 †  AFC Telford United   616   30 Gloucester City   1–0  Chippenham Town   675  
  16 South Park   0–3  Metropolitan Police  643   31 Corby Town   1–2  Hendon   692  
        †  After Extra Time     32 Woking   0–1  Ebbsfleet United   1,272  
                         
                         
  FA CUP 2012-13     FIRST ROUND PROPER (3rd November 2012)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Kidderminster Harriers 0–2  Oldham Athletic 2,888   22 Gillingham 4–0  Scunthorpe United 4,017  
  2 Boreham Wood 0–2 Brentford 1,495   23 Aldershot Town 2–1  Hendon 1,822  
  3 Chelmsford City 3–1  Colchester United 3,016   24 Lincoln City 1–1  Walsall 2,032  
  4 Metropolitan Police 1–2  Crawley Town 1,485   replay Walsall 2–3 †  Lincoln City 1,762  
  5 Luton Town 1–1  Nuneaton Town 3,089   25 Wrexham 2–4  Alfreton Town 2,409  
  replay Nuneaton Town 0–2  Luton Town 1,596   26 Southend United 3–0  Stockport County 3,084  
  6 Portsmouth 0–2  Notts County 7,560   27 Crewe Alexandra 4–1  Wycombe Wanderers 2,417  
  7 Bishop's Stortford 1–2  Hastings United 1,212   28 Bristol Rovers 1–2  Sheffield United 4,712  
  8 Fleetwood Town 3–0 Bromley 1,696   29 Hereford United 3–1 Shrewsbury Town 3,251  
  9 Forest Green Rovers 2–3  Port Vale 1,753   30 Mansfield Town 0–0  Slough Town 1,686  
  10 Torquay United 0–1  Harrogate Town 1,817   replay Slough Town 1–1 †  Mansfield Town 1,593  
  11 AFC Bournemouth 4–0  Dagenham & Redbridge 5,827   Mansfield Town advance 4–1 on penalties.    
  12 Morecambe 1–1 Rochdale 1,839   31 Barnet 0–2  Oxford United 2,346  
  replay Rochdale 0–1  Morecambe 1,675   32 Rotherham United 3–2  Stevenage 4,324  
  13 Swindon Town 0–2  Macclesfield Town 6,408   33 AFC Fylde 1–4  Accrington Stanley 1,213  
  14 Cambridge City 0–0  Milton Keynes Dons 1,564   34 Gloucester City 0–2  Leyton Orient 1,381  
  replay Milton Keynes Dons 6–1  Cambridge City 4,126   35 Burton Albion 3–3  Altrincham 1,989  
  15 Cheltenham Town 3–0  Yate Town 3,055   replay Altrincham 0–2  Burton Albion 2,428  
  16 Dorchester Town 1–0  Plymouth Argyle 3,196   36 Guiseley 2–2 Barrow 1,605  
  17 Coventry City 3–0  Arlesey Town 6,594   replay Barrow 1–0  Guiseley 1,372  
  18 York City 1–1 AFC Wimbledon 2,752   37 Northampton Town 1–1  Bradford City 2,512  
  replay AFC Wimbledon 4–3 †  York City 1,954   replay Bradford City 3–3 †  Northampton Town 2,951  
  19 Bury 1–0  Exeter City 1,821   Bradford City advance 4–2 on penalties.    
  20 Chesterfield 6–1  Hartlepool United 3,083   38 Preston North End 3–0  Yeovil Town 4,757  
  21 Doncaster Rovers 3–1  Bradford Park Avenue 4,602   39 Braintree Town 0–3  Tranmere Rovers 1,503  
        †  After Extra Time     40 Carlisle United 4–2  Ebbsfleet United  2,373  
                         
                       
  FA CUP 2012-13     SECOND ROUND PROPER (1st December 2012)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Preston North End  2-0 Gillingham  5,271   12 Cheltenham Town  1-1 Hereford United  5,070  
  2 Bury  1-1 Southend United  2,391   replay Hereford United 1-2 Cheltenham Town 5,026  
  replay Southend United  1-1 Bury  3,043   13 Barrow  1-1 Macclesfield Town  1,179  
  Southend United advance 3–2 on penalties.     replay Macclesfield Town 4-1 Barrow 1,554  
  3 Sheffield United  2-1 Port Vale  10,215   14 Accrington Stanley  3-3 Oxford United  1,195  
  4 Carlisle United  1-3 AFC Bournemouth  2,980   replay Oxford United  2-0 Accrington Stanley  2,566  
  5 Crewe Alexandra  0-1 Burton Albion 3,065   15 Lincoln City 3-3 Mansfield Town 4,127  
  6 Bradford City  1-1 Brentford  3,620   replay Mansfield Town 2-1 Lincoln City 5,304  
  replay Brentford 4-2 Bradford City 2,643   16 Harrogate Town  1-1 Hastings United  2,986  
  7 Luton Town 2-1 Dorchester Town 3,287   replay Hastings United  1–1 †  Harrogate Town  4,028  
  8 Alfreton Town  2-4 Leyton Orient  1,104   Hastings United advance 5–4 on penalties.    
  9 Oldham Athletic  3-1 Doncaster Rovers  2,783   17 Coventry City  2-1 Morecambe 6,339  
  10 Tranmere Rovers  2-1 Chesterfield  3,781   18 Milton Keynes Dons  2-1 AFC Wimbledon  16,459  
  11 Rotherham United  1-1 Notts County  7,903   19 Crawley Town  3-0 Chelmsford City  3,012  
  replay Notts County  0-3 Rotherham United  2,990   20 Fleetwood Town  2-3 Aldershot Town 1,757  
                †  After Extra Time        
                       
  FA CUP 2012-13     THIRD ROUND PROPER (5th January 2013)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Crystal Palace  0-0 Stoke City  13,693   19 Oxford United 0-3 Sheffield United 7,079  
  replay Stoke City  4-1 Crystal Palace  11,617   20 Southampton  1-5 Chelsea  27,813  
  2 Brighton & Hove Albion  2-0 Newcastle United  21,740   21 Queens Park Rangers  1-1 West Bromwich Albion  8,984  
  3 Tottenham Hotspur  3-0 Coventry City 35,766   replay West Bromwich Albion  0-1 Queens Park Rangers  11,184  
  4 Wigan Athletic 1-1 AFC Bournemouth 8,199   22 Peterborough United  0-3 Norwich City  13,198  
  replay AFC Bournemouth 0-1 Wigan Athletic 8,890   23 Mansfield Town 1-2 Liverpool  7,574  
  5 Fulham  1-1 Blackpool  14,473   24 Bolton Wanderers  2-2 Sunderland  12,204  
  replay Blackpool  1-2 Fulham  8,706   replay Sunderland  0-2 Bolton Wanderers  17,505  
  6 Aston Villa  2-1 Ipswich Town  24,854   25 Nottingham Forest  2-3 Oldham Athletic 11,293  
  7 Charlton Athletic  0-1 Huddersfield Town  6,657   26 West Ham United  2-2 Manchester United  32,922  
  8 Macclesfield Town 2-1 Cardiff City  3,165   replay Manchester United  1-0 West Ham United  71,081  
  9 Barnsley  1-0 Burnley  5,091   27 Hull City  1-1 Leyton Orient 8,585  
  10 Manchester City  3-0 Watford  46,821   replay Leyton Orient 1-2 Hull City  3,601  
  11 Swansea City  2-2 Arsenal  18,848   28 Blackburn Rovers  2-0 Bristol City  5,504  
  replay Arsenal  1-0 Swansea City  58,359   29 Leeds United  1-1 Birmingham City  11,447  
  12 Leicester City  2-0 Burton Albion 14,463   replay Birmingham City  1-2 Leeds United  8,962  
  13 Millwall  1-0 Preston North End 5,364   30 Southend United 2-2 Brentford 5,540  
  14 Cheltenham Town 1-5 Everton  6,891   replay Brentford 2-1 Southend United 6,526  
  15 Derby County  5-0 Tranmere Rovers 11,740   31 Luton Town 1-0 Wolverhampton Wanderers 9,638  
  16 Crawley Town 1-3 Reading  5,880   32 Sheffield Wednesday  0-0 Milton Keynes Dons 11,462  
  17 Aldershot Town 3-1 Rotherham United 2,992   replay Milton Keynes Dons 2-0 Sheffield Wednesday  6,782  
  18 Middlesbrough  4-1 Hastings United 12,579              
                         
                         
  FA CUP 2012-13     FOURTH ROUND PROPER (25th January 2013)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Bolton Wanderers 1-2 Everton 18,760   9 Middlesbrough 2-1 Aldershot Town 12,684  
  2 Brighton & Hove Albion 2-3 Arsenal 27,113   10 Millwall 2-1 Aston Villa 15,007  
  3 Stoke City 0-1 Manchester City 19,814   11 Norwich City 0-1 Luton Town 26,521  
  4 Derby County 0-3 Blackburn Rovers 14,013   12 Oldham Athletic 3-2 Liverpool 10,295  
  5 Huddersfield Town 1-1 Leicester City 11,945   13 Queens Park Rangers  2-4 Milton Keynes Dons 17,081  
  replay Leicester City 1-2 Huddersfield Town 14,517   14 Reading 4-0 Sheffield United 14,715  
  6 Hull City 0-1 Barnsley 9,932   15 Brentford 2-2 Chelsea 12,146  
  7 Leeds United 2-1 Tottenham Hotspur 29,943   replay Chelsea 4-0 Brentford 40,961  
  8 Macclesfield Town 0-1 Wigan Athletic 5,849   16 Manchester United 4-1 Fulham 72,596  
                         
                         
  FA CUP 2012-13     FIFTH ROUND PROPER (16th February 2013)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Huddersfield Town 1-4 Wigan Athletic 12,117   5 Arsenal 0-1 Blackburn Rovers 60,070  
  2 Milton Keynes Dons 1-3 Barnsley 14,475   6 Manchester City 4-0 Leeds United 46,849  
  3 Oldham Athletic 2-2 Everton 9,473   7 Manchester United 2-1 Reading 75,213  
  replay Everton 3-1 Oldham Athletic 32,688   8 Middlesbrough 0-2 Chelsea 27,856  
  4 Luton Town 0-3 Millwall 9,768              
                         
                         
  FA CUP 2012-13     SIXTH ROUND PROPER (Quarter Finals - 9th March 2013)  
  Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance   Tie no  Home team  Score  Away team  Attendance  
  1 Everton 0-3 Wigan Athletic 35,068   3 Manchester United 2-2 Chelsea 75,196  
  2 Manchester City 5-0 Barnsley 46,728   replay Chelsea 1-0 Manchester United 40,704  
              4 Millwall 0-0 Blackburn Rovers 14,885  
              replay Blackburn Rovers 0-1 Millwall 8,635  
                         
                         
  FA CUP 2012-13     SEMI FINALS  Wembley Stadium (13th & 14th April 2013)  
  Tie no  "Home" team  Score  "Away" team  Attendance   Tie no  "Home" team  Score  "Away" team  Attendance  
  1 Millwall 0-2 Wigan Athletic 62,335 2 Chelsea 1-2 Manchester City 85,621  
                         
                         
              FA CUP 2012-13     FINAL   11th May 2013   Wembley Stadium  
              Tie no  "Home" team  Score  "Away" team  Attendance  
              1 Manchester City 0-1 Wigan Athletic 86,254