UEFA Europa League      2016-17      First Qualifying Round  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
      Midtjylland 1–0 1–0     Sūduva Marijampolė 2–0       Široki Brijeg 1–1 0–2     Birkirkara 1–3  
      Heart of Midlothian 2–1 4–2     Infonet Tallinn 6–3       Videoton 3–0 0–2     Zaria Bălți 3–2  
      Connah's Quay Nomads 0–0 1–0     Stabæk 1–0       UE Santa Coloma 1–3 1–4     Lokomotiva 2–7  
      Ventspils 2–0 2–0     Víkingur Gøta 4–0       Europa FC 2–0 1–2     Pyunik 3–2  
      Linfield 0–1 1–1     Cork City 1–2       Čukarički 3–0 3–3     Ordabasy 6–3  
      Levadia Tallinn 1–1 2–0     HB 3–1       Rabotnički 1–1 0–1     Budućnost Podgorica 1–2  
      Atlantas 0–2 1–1     HJK 1–3       Zimbru Chișinău 0–1 3–2     Chikhura Sachkhere 3–3  
      IFK Göteborg 5–0 2–1     Llandudno 7–1       Sloboda Tuzla 0–0 0–1     Beitar Jerusalem 0–1  
      St Patrick's Athletic 1–0 1–2     Jeunesse Esch 2–2       Kukësi 1–1 1–0     Rudar Pljevlja 2–1  
      KR 2–1 6–0     Glenavon 8–1       Balzan 0–2 2–1     Neftçi Baku 2–3  
      Shamrock Rovers 0–2 1–1     RoPS 1–3       Admira Wacker Mödling 1–1 3–2     Spartak Myjava 4–3  
      Valur 1–4 0–6     Brøndby 1–10       Beroe Stara Zagora 0–0 2–0     Radnik Bijeljina 2–0  
      Aberdeen 3–1 0–1     Fola Esch 3–2       La Fiorita 0–5 0–2     Debrecen 0–7  
      Trakai 2–1 1–4     Nõmme Kalju 3–5       Vaduz 3–1 2–1     Sileks 5–2  
      Dinamo Minsk 2–1 2–0     Spartaks Jūrmala 4–1       Maccabi Tel Aviv 3–0 1–0     Gorica 4–0  
      Breiðablik 2–3 2–2     Jelgava 4–5       Gabala 5–1 1–2     Samtredia 6–3  
      NSÍ Runavík 0–2 0–5     Shakhtyor Soligorsk 0–7       Teuta Durrës 0–1 0–5     Kairat 0–6  
      AIK 2–0 2–0     Bala Town 4–0       Spartak Trnava 3–0 3–0     Hibernians 6–0  
      Differdange 03 1–1 0–2     Cliftonville 1–3       Banants 0–1 1–4     Omonia 1–5  
      Odd 2–0 1–1     IFK Mariehamn 3–1       Shkëndija 2–0 2–1     Cracovia 4–1  
      Domžale 3–1 2–1     Lusitanos 5–2       Slavia Sofia 1–0 0–3     Zagłębie Lubin 1–3  
      Bokelj 1–1 0–5     Vojvodina 1–6       Aktobe 1–1 0–2     MTK Budapest 1–3  
      AEK Larnaca 3–0 3–1     Folgore 6–1       Partizani Tirana 0–0 X     Slovan Bratislava w/o  
      Dila Gori 1–0 0–1     Shirak (pens 1-4) 1–1       Kapaz 0–0 1–0     Dacia Chișinău 1–0  
                                       
  UEFA Europa League      2016-17      Second Qualifying Round  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
      Shirak 1–1 0–2     Spartak Trnava 1–3       Birkirkara 0–0 2–1     Heart of Midlothian 2–1  
      Dinamo Minsk 1–1 1–0     St Patrick's Athletic 2–1       Maribor (away goals) 0–0 1–1     Levski Sofia 1–1
      Partizan 0–0 0–0     Zagłębie Lubin (p 4-3) 0–0       Piast Gliwice 0–3 0–0     IFK Göteborg 0–3  
      Vojvodina 1–0 2–1     Connah's Quay Nomads 3–1       Slovan Bratislava 0–0 0–3     Jelgava 0–3  
      Nõmme Kalju (p 5-3) 1–1 1–1     Maccabi Haifa 2–2       Beitar Jerusalem (ag) 1–0 2–3     Omonia 3–3  
      Hibernian 0–1 1–0     Brøndby (pens 5-3) 1–1       Admira Wacker Mödling 1–0 2–0     Kapaz 3–0  
      Shakhtyor Soligorsk 1–1 1–2     Domžale 2–3       Aberdeen 3–0 1–0     Ventspils 4–0  
      Austria Wien 1–0 4–1     Kukësi 5–1       BK Häcken 1–1 0–1     Cork City 1–2  
      MTK Budapest 1–2 0–2     Gabala 1–4       Kairat 1–1 1–2     Maccabi Tel Aviv 2–3  
      Beroe Stara Zagora 1–1 0–1     HJK 1–2       Debrecen 1–2 0–1     Torpedo-BelAZ Zhodino 1–3  
      RoPS 1–1 0–3     Lokomotiva 1–4       CSMS Iași 2–2 1–2     Hajduk Split 3–4  
    Neftçi Baku 0–0 0–1     Shkëndija 0–1       Videoton 2–0 0–0     Čukarički 2–0  
      Grasshopper 2–1 3–3     KR 5–4       Cliftonville 2–3 0–1     AEK Larnaca 2–4  
      Midtjylland 3–0 2–1     Vaduz 5–1       AIK 1–0 1–0     Europa FC 2–0  
      Zimbru Chișinău 2–2 0–5     Osmanlıspor 2–7       Levadia Tallinn 3–1 0–2     Slavia Prague (ag) 3–3  
      PAS Giannina 3–0 0–2     Odd 3–2       Genk (pens 4-2) 2–0 0–2     Budućnost Podgorica 2–2  
                          SønderjyskE 2–1 2–2     Strømsgodset 4–3  
                                       
  UEFA Europa League      2016-17      Third Qualifying Round  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
      Lokomotiva 0–0 3–2     Vorskla Poltava 3–2       Aberdeen 1–1 0–1     Maribor 1–2  
      Saint-Étienne 0–0 1–0     AEK Athens 1–0       Lille 1–1 0–1     Gabala 1–2  
      AEK Larnaca 1–1 1–0     Spartak Moscow 2–1       FC Oleksandriya 0–3 1–3     Hajduk Split 1–6  
      Pandurii Târgu Jiu 1–3 1–2     Maccabi Tel Aviv 2–5       Hertha BSC 1–0 1–3     Brøndby 2–3  
      Vojvodina 1–1 2–0     Dinamo Minsk 3–1       İstanbul Başakşehir 0–0 2–2     Rijeka 2–2  
      Zagłębie Lubin 1–2 1–1     SønderjyskE 2–3       Heracles Almelo 1–1 0–0     Arouca 1–1  
      Luzern 1–1 0–3     Sassuolo 1–4       Torpedo-BelAZ Zhodino 0–0 0–3     Rapid Wien 0–3  
      Slavia Prague (ag) 0–0 1–1     Rio Ave 1–1       Genk 1–0 2–1     Cork City 3–1  
      Birkirkara 0–3 1–3     Krasnodar 1–6       Shkëndija 2–0 0–1     Mladá Boleslav 2–1  
      AZ 1–0 2–1     PAS Giannina 3–1       Domžale 2–1 0–3     West Ham United 2–4  
      Jelgava 1–1 0–3     Beitar Jerusalem 1–4       Videoton 0–1 1–1     Midtjylland 1–2  
      Austria Wien (p 4-5) 0–1 1–0     Spartak Trnava 1–1       IFK Göteborg 1–2 2–0     HJK 3–2  
      AIK 0–2 0–1     Panathinaikos 0–3       Admira Wacker Mödling 1–2 0–2     Slovan Liberec 1–4  
      Osmanlıspor 1–0 2–0     Nõmme Kalju 3–0       Gent 5–0 0–0     Viitorul Constanța 5–0  
          Grasshopper 2–1 3–3     Apollon Limassol 5–4  
                                         
  UEFA Europa League      2016-17      Play Off Round (* Team from Champions League)  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
      Astana* 2–0 2–2     BATE Borisov* 4–2       Arouca 0–1 1–2     Olympiacos* 1–3  
      Midtjylland 0–1 0–2     Osmanlıspor 0–3       Trenčín* 0–4 2–0     Rapid Wien 2–4  
      Lokomotiva 2–2 0–2     Genk 2–4       AEK Larnaca 0–1 0–3     Slovan Liberec 0–4  
      Dinamo Tbilisi* 0–3 0–2     PAOK* 0–5       Austria Wien 2–1 2–1     Rosenborg* 4–2  
      Beitar Jerusalem 1–2 0–0     Saint-Étienne 1–2       Vojvodina 0–3 0–0     AZ 0–3  
      Maribor 1–0 1–3     Gabala 2–3       Slavia Prague 0–3 0–3     Anderlecht* 0–6  
      Astra Giurgiu* 1–1 1–0     West Ham United 2–1       Fenerbahçe* 3–0 2–0     Grasshopper 5–0  
      Brøndby 1–1 0–3     Panathinaikos 1–4       Krasnodar 4–0 0–0     Partizani 4–0  
      Gent 2–1 4–0     Shkëndija 6–1       İstanbul Başakşehir 1–2 0–2     Shakhtar Donetsk* 1–4  
      SønderjyskE 0–0 2–3     Sparta Prague* 2–3       Sassuolo 3–0 1–1     Red Star Belgrade* 4–1  
      IFK Göteborg 1–0 0–3     Qarabağ* 1–3       Maccabi Tel Aviv (p 4-3) 2–1 1–2     Hajduk Split 3–3  
                                         
  UEFA Europa League      2016-17      Group Stage  
  The 22 clubs who qualified from the Play-Off Round were joined by 16 clubs who had automatically qualified for the Group Stage & 10 clubs who lost the Champions League Play-Offs  
  The 48 clubs were split into 12 Groups of four teams with the top two teams progressing to the Knock-Out Phase.  
                                         
  Group A     Group B     Group C     Group D    
      Manchester United         Olympiacos         Anderlecht         Zenit Saint Petersburg    
      Fenerbahçe         APOEL         Saint-Étienne         AZ    
      Feyenoord         Young Boys         Mainz 05         Maccabi Tel Aviv    
      Zorya Luhansk         Astana         Gabala         Dundalk    
                                         
  Group E     Group F     Group G     Group H    
      Viktoria Plzeň         Athletic Bilbao         Ajax         Shakhtar Donetsk    
      Roma         Genk         Standard Liège         Braga    
      Austria Wien         Rapid Wien         Celta Vigo         Gent    
      Astra Giurgiu         Sassuolo         Panathinaikos         Konyaspor    
                                         
  Group I     Group J     Group K     Group L    
      Schalke 04         Fiorentina         Internazionale         Villarreal    
      Red Bull Salzburg         PAOK         Sparta Prague         Steaua București    
      Krasnodar         Slovan Liberec         Southampton         Zürich    
      Nice         Qarabağ         Hapoel Be'er Sheva         Osmanlıspor    
                                         
  Group A   Group B   Group C   Group D  
  Fenerbahçe 13   APOEL 12   Saint-Étienne 12   Zenit Saint Petersburg 15  
  Manchester United 12   Olympiacos 8   Anderlecht 11   AZ Alkmaar 8  
  Feyenoord 7   Young Boys 8   Mainz 05 9   Maccabi Tel Aviv 7  
  Zorya Luhansk 2   Astana 5   Gabala 0   Dundalk 4  
  Feyenoord 1-0 Manchester United   Young Boys 0-1 Olympiacos   Mainz 05 1-1 Saint-Étienne   AZ Alkmaar 1-1 Dundalk  
  Zorya Luhansk 1-1 Fenerbahçe   APOEL 2-1 Astana   Anderlecht 3-1 Gabala   Maccabi Tel Aviv 3-4 Zenit SP  
  Fenerbahçe 1-0 Feyenoord   Astana 0-0 Young Boys   Gabala 2-3 Mainz 05   Zenit SP 5-0 AZ Alkmaar  
  Manchester United 1-0 Zorya Luhansk   Olympiacos 0-1 APOEL   Saint-Étienne 1-1 Anderlecht   Dundalk 1-0 Maccabi Tel Aviv  
  Manchester United 4-1 Fenerbahçe   Olympiacos 4-1 Astana   Saint-Étienne 1-0 Gabala   Dundalk 1-2 Zenit SP  
  Feyenoord 1-0 Zorya Luhansk   Young Boys 3-1 APOEL   Mainz 1-1 Anderlecht   AZ Alkmaar 1-2 Maccabi Tel Aviv  
  Fenerbahçe 2-1 Manchester United   Astana 1-1 Olympiacos   Gabala 1-2 Saint-Étienne   Zenit SP 2-1 Dundalk  
  Zorya Luhansk 1-1 Feyenoord   APOEL 1-0 Young Boys   Anderlecht 6-1 Mainz 05   Maccabi Tel Aviv 0-0 AZ Alkmaar  
  Manchester United 4-0 Feyenoord   Astana 2-1 APOEL   Gabala 1-3 Anderlecht   Zenit SP 2-0 Maccabi Tel Aviv  
  Fenerbahçe 2-0 Zorya Luhansk   Olympiacos 1-1 Young Boys   Saint-Étienne 0-0 Mainz 05   Dundalk 0-1 AZ Alkmaar  
  Feyenoord 0-1 Fenerbahçe   Young Boys 3-0 Astana   Mainz 2-0 Gabala   AZ Alkmaar 3-2 Zenit SP  
  Zorya Luhansk 0-2 Manchester United   APOEL 2-0 Olympiacos   Anderlecht 2-3 Saint-Étienne   Maccabi Tel Aviv 2-1 Dundalk  
                                         
  Group E   Group F   Group G   Group H  
  AS Roma 12   Genk 12   Ajax 14   Shakhtar Donetsk 18  
  Astra Giurgiu 8   Athletic Bilbao 10   Celta Vigo 9   Gent 8  
  Viktoria Plzeň 6   Rapid Wien 6   Standard Liège 7   Sporting Braga 6  
  Austria Wien 5   Sassuolo 5   Panathinaikos 1   Konyaspor 1  
  Viktoria Plzeň 1-1 AS Roma   Rapid Wien 3-2 Genk   Standard Liège 1-1 Celta Vigo   Konyaspor 0-1 Shakhtar Donetsk  
  Astra Giurgiu 2-3 Austria Wien   Sassuolo 3-0 Athletic Bilbao   Panathinaikos 1-2 Ajax   Sporting Braga 1-1 Gent  
  Austria Wien 0-0 Viktoria Plzeň   Athletic Bilbao 1-0 Rapid Wien   Ajax 1-0 Standard Liège   Gent 2-0 Konyaspor  
  AS Roma 4-0 Astra Giurgiu   Genk 3-1 Sassuolo   Celta Vigo 2-0 Panathinaikos   Shakhtar Donetsk 2-0 Sporting Braga  
  AS Roma 3-3 Austria Wien   Genk 2-0 Athletic Bilbao   Celta Vigo 2-2 Ajax   Shakhtar Donetsk 5-0 Gent  
  Viktoria Plzeň 1-2 Astra Giurgiu   Rapid Wien 1-1 Sassuolo   Standard Liège 2-2 Panathinaikos   Konyaspor 1-1 Sporting Braga  
  Austria Wien 2-4 AS Roma   Athletic Bilbao 5-3 Genk   Ajax 3-2 Celta Vigo   Gent 3-5 Shakhtar Donetsk  
  Astra Giurgiu 1-1 Viktoria Plzeň   Sassuolo 2-2 Rapid Wien   Panathinaikos 0-3 Standard Liège   Sporting Braga 3-1 Konyaspor  
  AS Roma 4-1 Viktoria Plzeň   Genk 1-0 Rapid Wien   Celta Vigo 1-1 Standard Liège   Shakhtar Donetsk 4-0 Konyaspor  
  Austria Wien 1-2 Astra Giurgiu   Athletic Bilbao 3-2 Sassuolo   Ajax 2-0 Panathinaikos   Gent 2-2 Sporting Braga  
  Viktoria Plzeň 3-2 Austria Wien   Rapid Wien 1-1 Athletic Bilbao   Standard Liège 1-1 Ajax   Konyaspor 0-1 Gent  
  Astra Giurgiu 0-0 AS Roma   Sassuolo 0-2 Genk   Panathinaikos 0-2 Celta Vigo   Sporting Braga 2-4 Shakhtar Donetsk  
                                         
  Group I   Group J   Group K   Group L  
  Schalke 04 15   Fiorentina 13   Sparta Prague 12   Osmanlıspor 10  
  Krasnodar 7   PAOK 10   Hapoel Be'er Sheva 8   Villarreal 9  
  Red Bull Salzburg 7   Qarabağ 7   Southampton 8   FC Zürich 6  
  Nice 6   Slovan Liberec 4   Internazionale 6   Steaua București 6  
  Red Bull Salzburg 0-1 Krasnodar   Qarabağ 2-2 Slovan Liberec   Internazionale 0-2 Hapoel Be'er Sheva   Osmanlıspor 2-0 Steaua București  
  Nice 0-1 Schalke 04   PAOK 0-0 Fiorentina   Southampton 3-0 Sparta Prague   Villarreal 2-1 FC Zürich  
  Schalke 04 3-1 Red Bull Salzburg   Fiorentina 5-1 Qarabağ   Sparta Prague 3-1 Internazionale   FC Zürich 2-1 Osmanlıspor  
  Krasnodar 5-2 Nice   Slovan Liberec 1-2 PAOK   Hapoel Be'er Sheva 0-0 Southampton   Steaua București 1-1 Villarreal  
  Krasnodar 0-1 Schalke 04   Qarabağ 2-0 PAOK   Hapoel Be'er Sheva 0-1 Sparta Prague   Steaua București 1-1 FC Zürich  
  Red Bull Salzburg 0-1 Nice   Slovan Liberec 1-3 Fiorentina   Internazionale 1-0 Southampton   Osmanlıspor 2-2 Villarreal  
  Schalke 2-0 Krasnodar   Fiorentina 3-0 Slovan Liberec   Sparta Prague 2-0 Hapoel Be'er Sheva   FC Zürich 0-0 Steaua București  
  Nice 0-2 Red Bull Salzburg   PAOK 0-1 Qarabağ   Southampton 2-1 Internazionale   Villarreal 1-2 Osmanlıspor  
  Krasnodar 0-0 Red Bull Salzburg   Slovan Liberec 3-0 Qarabağ   Hapoel Be'er Sheva 3-2 Internazionale   Steaua București 2-1 Osmanlıspor  
  Schalke 04 2-0 Nice   Fiorentina 2-3 PAOK   Sparta Prague 1-0 Southampton   FC Zürich 1-1 Villarreal  
  Red Bull Salzburg 2-0 Schalke 04   Qarabağ 1-2 Fiorentina   Internazionale 2-1 Sparta Prague   Osmanlıspor 2-0 FC Zürich  
  Nice 2-1 Krasnodar   PAOK 2-0 Slovan Liberec   Southampton 1-1 Hapoel Be'er Sheva   Villarreal 2-1 Steaua București  
                                         
  UEFA Europa League      2016-17      Knock-Out Phase  
     
                                         
  UEFA Europa League      2016-17      Round of 32 (16th & 23th February 2017)  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 (Seeded) Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 (Seeded) Agg  
      Athletic Bilbao 16.02 23.02     APOEL         Olympiacos 16.02 23.02     Osmanlıspor    
      Legia Warsaw 16.02 23.02     Ajax         Gent 16.02 23.02     Tottenham Hotspur    
      Anderlecht 16.02 23.02     Zenit Saint Petersburg         Rostov 16.02 23.02     Sparta Prague    
      Astra Giurgiu 16.02 23.02     Genk         Krasnodar 16.02 23.02     Fenerbahçe    
      Manchester United 16.02 23.02     Saint-Étienne         Borussia Mönchengladbach 16.02 23.02     Fiorentina    
      Villarreal 16.02 23.02     AS Roma         AZ Alkmaar 16.02 23.02     Lyon    
      Ludogorets Razgrad 16.02 23.02     Copenhagen         Hapoel Be'er Sheva 16.02 23.02     Beşiktaş    
      Celta Vigo 16.02 23.02     Shakhtar Donetsk         PAOK 16.02 23.02     Schalke 04    
                                         
  UEFA Europa League      2016-17      Round of 16 (9th & 16th March 2017)  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
        09.03 16.03                 09.03 16.03          
        09.03 16.03                 09.03 16.03          
        09.03 16.03                 09.03 16.03          
        09.03 16.03                 09.03 16.03          
                                         
  UEFA Europa League      2016-17      Quarter Finals (13th & 20th April 2017)  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
        13.04 20.04                 13.04 20.04          
        13.04 20.04                 13.04 20.04          
                                         
  UEFA Europa League      2016-17      Semi Finals (Draw 21st April, 4th May & 11th May 2017)  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
        04.05 11.05                 04.05 11.05          
                                         
  UEFA Europa League      2016-17      Final    Friends Arena, Solna, Sweden   24th May 2017  
  Nat Team 1 Score Nat Team 2  
                  24.05.2017