UEFA Europa League      2017-18      First Qualifying Round  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
      Maccabi Tel Aviv 2–0 3–0     Tirana 5–0       Valletta 2–0 1–0     Folgore 3–0  
      Mladost Lučani 0–3 0–2     Inter Baku 0–5       Zaria Bălți (pens 6-5) 2–1 1–2     Sarajevo 3–3  
      Shirak 0–2 2–2     Gorica 2–4       Rangers 1–0 0–2     Progrès Niederkorn 1–2  
      Shkëndija 3–0 4–0     Dacia Chișinău 7–0       AEK Larnaca 5–0 1–1     Lincoln Red Imps 6–1  
      Trenčín 5–1 3–0     Torpedo Kutaisi 8–1       Skënderbeu Korçë 1–0 5–0     Sant Julià 6–0  
      Kairat 6–0 2–1     Atlantas 8–1       Ventspils 0–0 0–1     Valur 0–1  
      Chikhura Sachkhere 0–1 1–1     Rheindorf Altach 1–2       Bala Town 1–2 0–3     Vaduz 1–5  
      Zira 2–0 2–1     Differdange 03 4–1       Domžale 2–0 3–2     Flora Tallinn 5–2  
      Levski Sofia 3–1 0–0     Sutjeska Nikšić 3–1       Midtjylland 6–1 4–1     Derry City 10–2  
      Lech Poznań 4–0 3–0     Pelister 7–0       Haugesund 7–0 0–0     Coleraine 7–0  
      Beitar Jerusalem 4–3 3–0     Vasas 7–3       St Johnstone 1–2 0–1     Trakai 1–3  
      Fola Esch 2–1 1–1     Milsami Orhei 3–2       VPS 1–0 1–0     Ljubljana 2–0  
      Vojvodina 2–1 0–2     Ružomberok 2–3       Crusaders 3–1 0–2     Liepāja (away goals) 3–3  
      Irtysh Pavlodar 1–0 2–0     Dunav Ruse 3–0       Dinamo Minsk 2–1 2–0     NSÍ Runavík 4–1  
      Mladost Podgorica 1–0 3–0     Gandzasar Kapan 4–0       Stjarnan 0–1 0–1     Shamrock Rovers 0–2  
      Široki Brijeg 2–0 0–0     Ordabasy 2–0       Odd 3–0 2–0     Ballymena United 5–0  
      Partizani Tirana 1–3 0–1     Botev Plovdiv 1–4       Connah's Quay Nomads 1–0 0–3     HJK 1–3  
      Pyunik 1–4 0–5     Slovan Bratislava 1–9       Nõmme Kalju 2–1 2–1     B36 Tórshavn 4–2  
      Dinamo Batumi 0–1 0–4     Jagiellonia Białystok 0–5       Ferencváros 2–0 1–0     Jelgava 3–0  
      Videoton 2–0 3–3     Balzan 5–3       IFK Norrköping 5–0 1–0     Prishtina 6–0  
      Red Star Belgrade 3–0 3–3     Floriana 6–3       Shakhtyor Soligorsk 0–0 1–2     Sūduva Marijampolė 1–2  
      UE Santa Coloma 0–2 0–4     Osijek 0–6       KR 0–0 2–0     SJK 2–0  
      Tre Penne 0–1 0–6     Rabotnički 0–7       Levadia Tallinn 0–2 2–4     Cork City 2–6  
      Željezničar Sarajevo 1–0 2–2     Zeta 3–2       Lyngby 1–0 3–0     Bangor City 4–0  
      St Joseph's 0–4 0–6     AEL Limassol 0–10       0–0 0–5     AIK 0–5  
                                       
  UEFA Europa League      2017-18      Second Qualifying Round  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
      Beitar Jerusalem 1–1 0–4     Botev Plovdiv 1–5       Valletta 0–0 1–3     Utrecht 1–3  
      Apollon Limassol 3–0 2–1     Zaria Bălți 5–1       Ružomberok 0–1 2–0     Brann 2–1
      Rabotnički 1–1 0–3     Dinamo Minsk 1–4       Liepāja 0–2 1–0     Sūduva Marijampolė 1–2  
      Slovan Bratislava 0–1 1–2     Lyngby 1–3       Gabala 1–1 2–0     Jagiellonia Białystok 3–1  
      Shamrock Rovers 2–3 0–2     Mladá Boleslav 2–5       Progrès Niederkorn 0–1 1–2     AEL Limassol 1–3  
      Željezničar Sarajevo 0–0 0–2     AIK 0–2       Rheindorf Altach 1–1 3–0     Dinamo Brest 4–1  
      Cork City 0–1 0–1     AEK Larnaca 0–2       Östersund 2–0 1–1     Galatasaray 3–1  
      Kairat 1–1 0–2     Skënderbeu Korçë 1–3       Inter Baku 1–0 1–4     Fola Esch 2–4  
      Panionios 2–0 3–2     Gorica 5–2       Vaduz 0–1 0–1     Odd 0–2  
      Astra Giurgiu 3–1 0–0     Zira 3–1       Valur 1–2 2–3     Domžale 3–5  
      Haugesund 3–2 0–2     Lech Poznań 3–4       Irtysh Pavlodar 1–1 0–2     Red Star Belgrade 1–3  
    Brøndby 2–0 1–2     VPS 3–2       Aberdeen 1–1 2–0     Široki Brijeg 3–1  
      IFK Norrköping 2–1 1–2     Trakai (pens 3-5) 3–3       Ferencváros 2–4 1–3     Midtjylland 3–7  
      Hajduk Split 1–0 2–1     Levski Sofia 3–1       Sturm Graz 0–1 3–0     Mladost Podgorica 3–1  
      Nõmme Kalju 0–3 1–1     Videoton 1–4       Shkëndija 3–1 1–1     HJK 4–2  
      Maccabi Tel Aviv 3–1 2–0     KR 5–1       Trenčín 1–1 0–2     Bnei Yehuda 1–3  
                          Osijek 2–0 1–2     Luzern 3–2  
                                       
  UEFA Europa League      2017-18      Third Qualifying Round  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
      PSV Eindhoven 0–1 0–1     Osijek 0–2       Utrecht (away goals) 0–0 2–2     Lech Poznań 2–2  
      Trakai 2–1 0–3     Shkëndija 2–4       CS U Craiova 0–1 0–2     AC Milan 0–3  
      Krasnodar 2–1 3–1     Lyngby 5–2       Brøndby 0–0 0–2     Hajduk Split 0–2  
      Sturm Graz 1–2 1–1     Fenerbahçe 2–3       Gent 1–1 1–3     Rheindorf Altach 2–4  
      Panathinaikos 1–0 2–1     Gabala 3–1       Astra Giurgiu 0–0 0–1     FC Oleksandriya 0–1  
      Mladá Boleslav 2–1 1–2     Skënderbeu Korçë (p4-2) 3–3       Everton 1–0 1–0     Ružomberok 2–0  
      Austria Wien 0–0 2–1     AEL Limassol 2–1       Aberdeen 2–1 0–2     Apollon Limassol 2–3  
      Dinamo Zagreb 2–1 0–0     Odd 2–1       Red Star Belgrade 2–0 1–0     Sparta Prague 3–0  
      Dinamo București 1–1 0–3     Athletic Bilbao 1–4       Botev Plovdiv 0–0 0–2     Marítimo 0–2  
      Olimpik Donetsk 1–1 0–2     PAOK 1–3       Bnei Yehuda 0–2 1–0     Zenit Saint Petersburg 1–2  
      Arka Gdynia 3–2 1–2     Midtjylland (ag) 4–4       Marseille 4–2 0–0     Oostende 4–2  
      Östersund 1–0 2–1     Fola Esch 3–1       SC Freiburg 1–0 0–2     Domžale 1–2  
      Bordeaux 2–1 0–1     Videoton (away goals) 2–2       AEK Larnaca 2–0 1–1     Dinamo Minsk 3–1  
      Maccabi Tel Aviv 1–0 1–0     Panionios 2–0       AIK 1–1 1–2     Braga 2–3  
          Sūduva Marijampolė 3–0 1–1     Sion 4–1  
                                         
  UEFA Europa League      2017-18      Play Off Round (*15 Teams from Champions League)  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
      Shkëndija 0–1 0–6     AC Milan 0–7       Panathinaikos 2–3 0–1     Athletic Bilbao 2–4  
      Vardar* 2–0 2–1     Fenerbahçe 4–1       Apollon Limassol 3–2 1–1     Midtjylland 4–3  
      Ajax* 0–1 2–3     Rosenborg* 2–4       Domžale 1–1 0–3     Marseille 1–4  
      Osijek 1–2 1–0     Austria Wien (ag) 2–2       Partizan* 0–0 4–0     Videoton 4–0  
      Red Star Belgrade (ag) 2–1 2–3     Krasnodar 4–4       FH* 1–2 2–3     Braga 3–5  
      Rheindorf Altach 0–1 2–2     Maccabi Tel Aviv 2–3       Everton 2–0 1–1     Hajduk Split 3–1  
      BATE Borisov* 1–1 2–1     FC Oleksandriya 3–2       Utrecht 1–0 0–2     Zenit Saint Petersburg 1–2  
      Club Brugge* 0–0 0–3     AEK Athens* 0–3       Legia Warsaw* 1–1 0–0     Sheriff Tiraspol* (ag) 1–1  
      Marítimo 0–0 1–3     Dynamo Kyiv* 1–3       Viitorul Constanța* 1–3 0–4     Red Bull Salzburg* 1–7  
      Dinamo Zagreb 1–1 0–0     Skënderbeu Korçë (ag) 1–1       Viktoria Plzeň* 3–1 0–0     AEK Larnaca 3–1  
      Ludogorets Razgrad* 2–0 0–0     Sūduva Marijampolė 2–0       PAOK 3–1 0–2     Östersund (ag) 3–3  
                                         
  UEFA Europa League      2017-18      Group Stage  
  The 22 clubs who qualified from the Play-Off Round were joined by 16 clubs who had automatically qualified for the Group Stage & 10 clubs who lost the Champions League Play-Offs  
  The 48 clubs were split into 12 Groups of four teams with the top two teams progressing to the Knock-Out Phase.  
                                         
  Group A     Group B     Group C     Group D    
      Villarreal         Dynamo Kyiv         Braga         AC Milan    
      Maccabi Tel Aviv         Young Boys         Ludogorets Razgrad         Austria Wien    
      Astana         Partizan         1899 Hoffenheim         Rijeka    
      Slavia Prague         Skënderbeu Korçë         İstanbul Başakşehir         AEK Athens    
                                         
  Group E     Group F     Group G     Group H    
      Lyon         Copenhagen         Viktoria Plzeň         Arsenal    
      Everton         Lokomotiv Moscow         Steaua București         BATE Borisov    
      Atalanta         Sheriff Tiraspol         Hapoel Be'er Sheva         1. FC Köln    
      Apollon Limassol         Fastav Zlín         Lugano         Red Star Belgrade    
                                         
  Group I     Group J     Group K     Group L    
      Red Bull Salzburg         Athletic Bilbao         Lazio         Zenit Saint Petersburg    
      Marseille         Hertha BSC         Nice         Real Sociedad    
      Vitória Guimarães         Zorya Luhansk         Zulte Waregem         Rosenborg    
      Konyaspor         Östersund         Vitesse         Vardar    
                                         
  Group A   Group B   Group C   Group D  
  Villarreal 11   Dynamo Kyiv 13   SC Braga 10   AC Milan 11  
  Astana 10   Parizan 8   Ludogorets Razgrad 9   AEK Athens 8  
  Slavia Prague 8   Young Boys 6   İstanbul Başakşehir 8   Rijeka 7  
  Maccabi Tel Aviv 4   Skënderbeu Korçë 5   1899 Hoffenheim 5   Austria Wien 5  
  Villarreal 3-1 Astana   Dynamo Kyiv 3-1 Skënderbeu Korçë   1899 Hoffenheim 1-2 Braga   Austria Wien 1-5 Milan  
  Slavia Prague 1-0 Maccabi Tel Aviv   Young Boys 1-1 Partizan   İstanbul Başakşehir 0-0 Ludogorets   Rijeka 1-2 AEK Athens  
  Astana 1-1 Slavia Prague   Partizan 2-3 Dynamo Kyiv   Ludogorets Razgrad 2-1 Hoffenheim   AEK Athens 2-2 Austria Wien  
  Maccabi Tel Aviv 0-0 Villarreal   Skënderbeu Korçë 1-1 Young Boys   Braga 2-1 İstanbul Başakşehir   Milan 3-2 Rijeka  
  Astana 4-0 Maccabi Tel Aviv   Skënderbeu Korçë 0-0 Partizan   Braga 0-2 Ludogorets Razgrad   Milan 0-0 AEK Athens  
  Villarreal 2-2 Slavia Prague   Dynamo Kyiv 2-2 Young Boys   Hoffenheim 3-1 İstanbul Başakşehir   Austria Wien 1-3 Rijeka  
  Maccabi Tel Aviv 0-1 Astana   Partizan 2-0 Skënderbeu Korçë   Ludogorets Razgrad 1-1 Braga   AEK Athens 0-0 Milan  
  Slavia Prague 0-2 Villarreal   Young Boys 0-1 Dynamo Kyiv   İstanbul Başakşehir 1-1 Hoffenheim   Rijeka 1-4 Austria Wien  
  Astana 2-3 Villarreal   Skënderbeu Korçë 3-2 Dynamo Kyiv   Braga 3-1 1899 Hoffenheim   Milan 5-1 Austria Wien  
  Maccabi Tel Aviv 0-2 Slavia Prague   Partizan 2-1 Young Boys   Ludogorets 1-2 İstanbul Başakşehir   AEK Athens 2-2 Rijeka  
  Villarreal 0-1 Maccabi Tel Aviv   Dynamo Kyiv 4-1 Partizan   Hoffenheim 1-1 Ludogorets Razgrad   Austria Wien 0-0 AEK Athens  
  Slavia Prague 0-1 Astana   Young Boys 2-1 Skënderbeu Korçë   İstanbul Başakşehir 2-1 Braga   Rijeka 2-0 Milan  
                                         
  Group E   Group F   Group G   Group H  
  Atalanta 14   Lokomotiv Moscow 11   Viktoria Plzeň 12   Arsenal 13  
  Lyon 11   Copenhagen 9   Steaua București 10   Red Star Belgrade 9  
  Everton 4   Sheriff Tiraspol 9   Lugano 9   1. FC Köln 6  
  Apollon Limassol 3   Fastav Zlín 2   Hapoel Be'er Sheva 4   BATE Borisov 5  
  Atalanta 3-0 Everton   Fastav Zlín 0-0 Sheriff Tiraspol   Hapoel Be'er Sheva 2-1 Lugano   Red Star Belgrade 1-1 BATE Borisov  
  Apollon Limassol 1-1 Lyon   Copenhagen 0-0 Lokomotiv Moscow   Steaua București 3-0 Viktoria Plzeň   Arsenal 3-1 1. FC Köln  
  Lyon 1-1 Atalanta   Lokomotiv Moscow 3-0 Fastav Zlín   Viktoria Plzeň 3-1 Hapoel Be'er Sheva   1. FC Köln 0-1 Red Star Belgrade  
  Everton 2-2 Apollon Limassol   Sheriff Tiraspol 0-0 Copenhagen   Lugano 1-2 Steaua București   BATE Borisov 2-4 Arsenal  
  Everton 1-2 Lyon   Sheriff Tiraspol 1-1 Lokomotiv Moscow   Lugano 3-2 Viktoria Plzeň   BATE Borisov 1-0 1. FC Köln  
  Atalanta 3-1 Apollon Limassol   Fastav Zlín 1-1 Copenhagen   Hapoel Be'er Sheva 1-2 Steaua    Red Star Belgrade 0-1 Arsenal  
  Lyon 3-0 Everton   Lokomotiv Moscow 1-2 Sheriff Tiraspol   Viktoria Plzeň 4-1 Lugano   1. FC Köln 5-2 BATE Borisov  
  Apollon Limassol 1-1 Atalanta   Copenhagen 3-0 Fastav Zlín   Steaua 1-1 Hapoel Be'er Sheva   Arsenal 0-0 Red Star Belgrade  
  Everton 1-5 Atalanta   Lokomotiv Moscow 2-1 Copenhagen   Lugano 1-0 Hapoel Be'er Sheva   BATE Borisov 0-0 Red Star Belgrade  
  Lyon 4-0 Apollon Limassol   Sheriff Tiraspol 1-0 Fastav Zlín   Viktoria Plzeň 2-0 Steaua București   1. FC Köln 1-0 Arsenal  
  Atalanta 1-0 Lyon   Fastav Zlín 0-2 Lokomotiv Moscow   Hapoel Be'er Sheva 0-2 Viktoria Plzeň   Red Star Belgrade 1-0 1. FC Köln  
  Apollon Limassol 0-3 Everton   Copenhagen 2-0 Sheriff Tiraspol   Steaua București 1-2 Lugano   Arsenal 6-0 BATE Borisov  
                                         
  Group I   Group J   Group K   Group L  
  Red Bull Salzburg 12   Athletic Bilbao 11   SS Lazio 13   Zenit Saint Petersburg 16  
  Marseille 8   Östersund 11   OSC Nice 9   Real Sociedad 12  
  Konyaspor 6   Zorya Luhansk 6   Zulte Waregem 7   Rosenborg 5  
  Vitória de Guimarães 5   Hertha BSC 5   Vitesse 5   Vardar 1  
  Marseille 1-0 Konyaspor   Zorya Luhansk 0-2 Östersund   Zulte Waregem 1-5 Nice   Vardar 0-5 Zenit Saint Petersburg  
  Vitória de Guimarães 1-1 RB Salzburg   Hertha BSC 0-0 Athletic Bilbao   Vitesse 2-3 Lazio   Real Sociedad 4-0 Rosenborg  
  Red Bull Salzburg 1-0 Marseille   Athletic Bilbao 0-1 Zorya Luhansk   Lazio 2-0 Zulte Waregem   Rosenborg 3-1 Vardar  
  Konyaspor 2-1 Vitória de Guimarães   Östersund 1-0 Hertha BSC   Nice 3-0 Vitesse   Zenit Saint Petersburg 3-1 R Sociedad  
  Konyaspor 0-2 Red Bull Salzburg   Östersund 2-2 Athletic Bilbao   Nice 1-3 Lazio   Zenit Saint Petersburg 3-1 Rosenborg  
  Marseille 2-1 Vitória de Guimarães   Zorya Luhansk 2-1 Hertha BSC   Zulte Waregem 1-1 Vitesse   Vardar 0-6 Real Sociedad  
  Red Bull Salzburg 0-0 Konyaspor   Athletic Bilbao 1-0 Östersund   Lazio 1-0 Nice   Rosenborg 1-1 Zenit Saint Petersburg  
  Vitória de Guimarães 1-0 Marseille   Hertha BSC 2-0 Zorya Luhansk   Vitesse 0-2 Zulte Waregem   Real Sociedad 3-0 Vardar  
  Konyaspor 1-1 Marseille   Östersund 2-0 Zorya Luhansk   Nice 3-1 Zulte Waregem   Zenit Saint Petersburg 2-1 Vardar  
  RB Salzburg 3-0 Vitória de Guimarães   Athletic Bilbao 3-2 Hertha BSC   Lazio 1-1 Vitesse   Rosenborg 0-1 Real Sociedad  
  Marseille 0-0 Red Bull Salzburg   Zorya Luhansk 0-2 Athletic Bilbao   Zulte Waregem 3-2 Lazio   Vardar 1-1 Rosenborg  
  Vitória de Guimarães 1-1 Konyaspor   Hertha BSC 1-1 Östersund   Vitesse 1-0 Nice   R Sociedad 1-3 Zenit Saint Petersburg  
                                         
  UEFA Europa League      2017-18      Knock-Out Phase  
  The 12 Group Winners & 12 Group Runners-Up are joined by the 8 UEFA Champions League Third Placed Clubs to form the UEFA Europa League Round of 32  
                                         
  UEFA Europa League      2017-18      Round of 32 (15th & 22nd February 2018)  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 (Seeded) Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 (Seeded) Agg  
      Borussia Dortmund 3–2 1–1     Atalanta 4–3       Lyon 3–1 1–0     Villarreal 4–1  
      Nice 2–3 0–1     Lokomotiv Moscow 2–4       Real Sociedad 2–2 1–2     Red Bull Salzburg 3–4  
      Copenhagen 1–4 0–1     Atlético Madrid 1–5       Partizan 1–1 0–2     Viktoria Plzeň 1–3  
      Spartak Moscow 1–3 2–1     Athletic Bilbao 3–4       Steaua București 1–0 1–5     Lazio 2–5  
      AEK Athens 1–1 0–0     Dynamo Kyiv 1–1       Ludogorets Razgrad 0–3 0–1     AC Milan 0–4  
      Celtic 1–0 0–3     Zenit Saint Petersburg 1–3       Astana 1–3 3–3     Sporting CP 4–6  
      Napoli 1–3 2–0     RB Leipzig 3–3       Östersund 0–3 2–1     Arsenal 2–4  
      Red Star Belgrade 0–0 0–1     CSKA Moscow 0–1       Marseille 3–0 0–1     Braga 3–1  
                                         
  UEFA Europa League      2017-18      Round of 16 (8th & 15th March 2018)  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
      Lazio 2–2 15.03     Dynamo Kyiv 2–2       Marseille 3–1 15.03     Athletic Bilbao 3–1  
      RB Leipzig 2–1 15.03     Zenit Saint Petersburg 2–1       Sporting CP 2–0 15.03     Viktoria Plzeň 2–0  
      Atlético Madrid 3–0 15.03     Lokomotiv Moscow 3–0       Borussia Dortmund 1–2 15.03     Red Bull Salzburg 1–2  
      CSKA Moscow 0–1 15.03     Lyon 0–1       AC Milan 0–2 15.03     Arsenal 0–2  
                                         
  UEFA Europa League      2017-18      Quarter Finals (5th & 12th April 2018)  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
                                         
                                         
                                         
  UEFA Europa League      2017-18      Semi Finals (26th April & 3rd May 2018)  
  Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg   Nat Team 1 Leg 1 Leg 2 Nat Team 2 Agg  
                                         
                                         
  UEFA Europa League      2017-18      Final    Parc Olympique Lyonnais   16th May 2018  
  Nat Team 1 Score Nat Team 2